PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες...



baladofatsas
08-12-06, 13:29
Γεια σας παιδια!ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ ηλεκτρονικης Αθηνας και επειδη ακομα δεν εχουμε ασχοληθει με καποια θεματα εχω καποιες αποριες.
Ηθελα να σας ρωτησω:
-Τι ειναι οι ταλαντωτες και τι ειναι οι μικροελεγγτες.
-Α! πειτε μου αν γινετε τι ειναι και το ολοκληρωμενο 555.
-Και ακομη μια...πως γινεται μια πυλη NOT αφου εχει μια εισοδο και μια εξοδο ,να δινει ρευμα οταν δεν δεχεται;
ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ???!!!@#$&*

Lykos1986
08-12-06, 13:42
Ταλαντωτής είναι ένα κύκλωμα ή ακόμα και ένα chip που μπορεί να παράγει κυματομορφές στην έξοδο του. Ένα είδος ταλαντωτή μπορείς να πεις πως είναι και το 555 που το χαρακτηρίζουμε κυρίως ως timer αφού με κατάλληλα περιφερειακά στοιχεία (R,C) μπορεί να παράγει στην έξοδό του έναν τετραγωνικό παλμό κατάλληλης συχνότητας και DC ανάλογα με την εφαρμογή μας.

Μικροελεγκτής είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα που αποτελείτε κυρίως από ψηφιακές βαθμίδες (registeres, rom, ram, alu κτλ) και μπορεί να εκτελέσει διάφορες εργασίες ανάλογα με τον κώδικα που του έχουμε γράψει.

Τώρα για την NOT… πρώτον πες μου το κύκλωμα που έκανες και είδες πως βγάζει ρεύμα στην έξοδό της και τότε θα σου πω το τι ακριβός γίνετε. Μην ξεχνά πως μια NOT δεν είναι από μόνη της ένα στοιχείο αλλά αποτελείτε από επιμέρους στοιχεία όπως για παράδειγμα BJT τρανζίστορς ή FET ανάλογα με την τεχνολογία υλοποίησης της NOT σου. Πιστεύω να σε έχω καλύψει με αυτό που είπα.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε πες μας συγκεκριμένα το τι θες, γιατί με γενικές ερωτήσεις δεν μπορούμε να πούμε και πολλά.

marios
08-12-06, 13:51
-Και ακομη μια...πως γινεται μια πυλη NOT αφου εχει μια εισοδο και μια εξοδο ,να δινει ρευμα οταν δεν δεχεται;
ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ???!!!@#$&*
Αυτό μας έβαζε να σκεφτούμε και ο καθηγητής μας στο ΤΕΕ..... Λοιπον. Η πύλη είναι σε ολοκληρωμένο, έτσι?
Το ολοκληρωμένο δεν χρειάζεται τροφοδοσία? Απο'κεί το βρίσκει το ρεύμα!!!!

baladofatsas
08-12-06, 13:51
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Κυκλωμα με ΝΟΤ δεν πραγματοποιησα αλλα θεωρητικα αυτο μας μαθαινουν οι καθηγηταδες.Και φυσικα ετσι γινεται και στην προσομοιωση σε προγραμματα οπως το TINA και αλλα παρομοια οπου βαζεις την ΝΟΤ στην γειωση και την εξοδο της σε ενα λαμπτηρα και αυτος αναβει! :head:

baladofatsas
08-12-06, 13:53
α τωρα ΟΚ το επιασα ευχαριστω παιδες!!