PDA

Επιστροφή στο Forum : παλμοι χρονισμου



johny16
08-12-06, 20:30
εχω παρει ενα 555 και προσπαθησα να το κανω να βγαλω παλμους η βλακεια ειναι οτι κανοντας το κυκλωμα του κατασκευαστη μου εβγαλε παλμους δλδ το πολυμετρο εδειχνε διαφορετικες τιμες! κανοντας το κυκλωμα ομως που ειχε σε ενα βιβλιο του σχολειου μου (και το ειχαμε υλοποιησει και λειτουργουσε κανονικα στο σχολειο!)
και κανοντας το στην διατρητη δεν εγινε τπτ μηπως καηκε σημειωση:το ολοκληρωμενο το κολησα χωρις βαση! πως γινεται να καει ενα ολοκληρομενο? εγω νομιζα οτι καιγεται επειδη βαζουμε την ταση στην γειωση και το αντιθετο. ωστοσο κανοντας ξανα την ιδια συνδεσμολογια και βαζοντας ενα λεντακι στην εξοδοτου αναψε λιγο ανεβηκε η θερμοκρασια και μετα δεν γινοταν τπτ. ειναι δυνατον ενα ολοκληρομενο να καιγεται λογο λαθος συναρμολογησης αντιστασεων και πυκνωτων????????

chip
09-12-06, 09:36
Φυσικά και είναι δυνατόν.
Βέβαια ιδιαίτερα στο 555 δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν έκανες λάθος με τις αντιστάσεις ή τους πυκνωτές.
Αντίθετα θα κάηκε αν του σύνδεσες την έξοδο (pin 3) στη γείωση ή στον θετικό πόλο κατα λάθος.
Επίσης μάλλον το 555 δεν είχε πρόβλημα αλλά το έκαψες με το LED γιατι αν κατάλαβα δεν έβαλες αντίσταση σε σειρά με το 555.
Για να μην το καίει και να δουλεύει ok θα βάζεις μία αντίσταση 470Ω σε σειρά με το LED.
Το 555 έχει μέγιστο ρεύμα εξόδου 200mA (αν θυμάμαι καλά) και αν τα υπερβείς καίγεται. (δεν έχει προστασία)
Προφανώς αν κοληθεί σωστά δεν έχει πρόβλημα με τη βάση και μάλιστα τα κυκλώματα δουλεύουν και πιο σωστά και πιο αξιόπιστα χωρίς βάση. (φυσικά στις ερασιτεχνικές κατασκευές προτείνεται η χρήση βάσης στις περιπτώσεις που δεν δημιουργούν πρόβλημα στο κύκλωμα (όπως στην περίπτωση του 555))
Το σημαντικό είναι να μην υπερθερμανθεί κατά την κόληση.