PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ...!!!



johnkanello
09-12-06, 20:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ,ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ,ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΥ & ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ...!!!(Ι ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!~!~!~!

GEWKWN
09-12-06, 22:54
αυτο που ζητας ειναι λιγο δυσκολο.
Φιλικα Γιωργος.

chip
09-12-06, 23:36
Άσκηση απο καθηγητή είναι ή προσωπικό project?
Τι λες να βάλεις μικροελεγκτή?
Ή μήπος TTL?
Η μήπως διακριτα τρανζίστορ ? (υπάρχει site που ένας έχει φτιάξει επεξεργαστή με διακριτά τρανζίστορ.)
Πάντος με μικροελεγκτή ιδιαίτερα αν θέλεις μόνο ακαίρεους δεν θα έχεις πρόβλημα.
Απλά φτιάξε ρουτίνες για bcd αριθμούς.

eebabs2000
09-12-06, 23:43
Αν ξέρεις από μικροελεγκτές το κύκλωμά του θα είναι πολύ απλό, αλλά αρκετά πολύπλοκο το πρόγραμμα. Μπορεί όμως να υπάρχει και κάποιο έτοιμο ολοκληρωμένο με τις βασικές συναρτήσεις.

johnkanello
10-12-06, 00:07
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΥΓΗΤΗΣ...ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ....
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.....
ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΕ ΠΥΛΕΣ(TTL)..(ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟ..)
ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ.....
ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΘΑ ΜΕ ΑΠΑΛΑΞΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!

gsmaster
10-12-06, 03:23
Αυτά έπρεπε να τα σκεφτείς πρίν διαλέξεις το θέμα. Αν το κάνεις με πύλες θα σου βγεί ένα κύκλωμα τεράστιο το οποίο θα κάνει περιορισμένες πράξεις. Αν το κάνεις με μικροελεκτή έχεις πιθανότητες για καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά αν χρησιμοποιήσεις κάποιον compiler.

Δες και εδώ μια εφαρμογή που διακρίθηκε σε διαγωνισμό σχεδίασης με μικροελεκτή AVR http://www.circuitcellar.com/avr2006/winners/AT3295.htm


ΥΓ και είπαμε μην γράφεις με κεφαλαία, είναι κουραστικά και υποδηλώνουν ότι φωνάζεις.

eebabs2000
10-12-06, 17:32
Απίστευτη κατασκευή. Εκείνο που δε κατάλαβα είναι τι ήχο βγάζει ακριβώς, γιατί έχουν και μεγαφωνάκι;

chip
12-12-06, 18:12
Δινει το αποτέλεσμα με ομιλια