PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυλιγμα μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου



hlektrologos000
10-12-06, 17:51
Ενας πληρες οδηγος κατασκευης μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου ,
που με μεγαλη χαρα τον εφτιαξα για ολα τα μέλη του hlektronika.

Για οποιαδηποτε απορια συζητηση το post ειναι διαθεσιμο.


Ο παρων οδηγος συσχετιζετε αμεσα με αυτο το παλμοτροφοδοτικο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1426

hlektrologos000
10-12-06, 17:55
Για να κατανοησουμε καλυτερα την ολη κατασκευη ας δουμε πρωτα το σχηματικο του μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου .
Το πρωτευων και το δευτερευων τυλιγμα στη πραγματικοτητα αποτελειτε απο 2 τυλιγματα το καθενα,που ενωνοντε καταλληλα μεταξυ τους και ετσι εχουμε 3 απολήξεις απο το πρωτευων και 3 απο το δευτερευων.
Λοιπον ονομαζουμε τα τυλιγματα π1= πρωτευων 1
π2= πρωτευων 2

Δ1= ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ 1
Δ2= ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ 2

hlektrologos000
10-12-06, 17:59
Σε ολες της φωτο η μαυρη τελεία πανω σε καθε αγωγο δειχνει την αρχη του .
Σε αυτην την φωτο βλεπουμε πως συνδεωντε τα τυλιγματα μεταξυ τους ,και πανω στην πλακετα μας ο μετασχηματιστης.

hlektrologos000
10-12-06, 18:07
Ας τα μεταφερουμε λοιπον ολα αυτα πανω στον πυρηνα φεριτη .

Εδω βλεπουμε μονο τα τυλιγματα του πρωτευων και τις συνδεσεις.

hlektrologos000
10-12-06, 18:09
Εδω βλεπουμε μονο τα τυλιγματα του δευτερευων και τις συνδεσεις

hlektrologos000
10-12-06, 18:11
Εδω τα βλεπουμε και τα 2 μαζι και παρατηρουμε οτι το δευτερευων τυλιγετε σε αντιθετη φορά απο το το πρωτευων .
Στην κατασκευη μας πρωτα θα τυλιξουμε το πρωτευων και μετα απο πανω του σε αντιθετη φορα το δευτερευων.

hlektrologos000
10-12-06, 18:20
Δεν τελειωνουμε εδω ομως ......
Αναλογα με την ισχυ που θελουμε να παρουμε θα πρεπει να εχουμε και ικανοποιητητες διατομες αγωγων(συρμα).
Δυστηχως ομως δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μονο εναν αγωγο για καθε τυλιγμα (π1,π2,π3,π4) γιατι
θα επρεπε να ειναι πολυ χοντρο, και δεν θα μπορουσαμε να το τυλιξουμε με καλη εφαρμογη πανω στον φεριτη και δεν θα
καλυπτε μεγαλη επιφανεια πανω σε αυτον.
Αρα καθε τυλιγμα θα αποτελειτε απο 4 αγωγους μικροτερης διατομης οπως φαινετε στις παρακατω φωτο.
το ιδιο και για το δευτερευων αλλα με πιο μικρης διατομης αγωγους απο το πρωτευων αφου τα amper θα ειναι λιγοτερα .

hlektrologos000
10-12-06, 18:31
Ας πουμε τωρα οτι αρχιζουμε να τυλιγουμε το πρωτευων.....οπως λογικα θα εχετε καταλαβει απο τις φωτο ,δεν προκειτε να τυλιγουμε καθε αγωγο εναν -εναν ,αλλα ολους τους αγωγους ( π1+π2) μαζι ,(και τους 8 δηλ.).
Αυτο που ειναι υψιστης σημασιας οπως καταλαβενετε ειναι κατα το τυλιγμα να διατηρηθει η αρχικη παραλληληλοτητα των αγωγων μεταξυ τους .
Αυτο θα το ελεξουμε με ενα ωμομετρο οπως φαινετε στην παρακατω φωτο (ενοειτε ελεγχουμε ολους τους αγωγους ).
Αν δεν εχει κρατηθει η παραλληλοτητα (καπου καβαλησε ο ενας αγωγος τον αλλον) διορθωνουμε τις θεσεις των αγωγων στο τελος των τυλιγματων.
Αφου τσεκαραμε με το πολυμετρο οτι ειναι ολα σωστα ξεχωριζουμε και πιανουμε με μια χαρτοταινια (για να μην ξαναμπερδευτουν ξανα) τους αγωγους ανα σημειο συνδεσης προς την πλακετα .





Την ιδια διαδικασια ακουλουθουμε και με το δευτερευων(Δ1+Δ2).Δοδομενου οτι οι σπειρες θα ειναι περισοτερες και οι αγωγοι θα πατανε πανω στο πρωτευων ειναι βεβαιο οτι θα εχουμε καβαλικευματα πολλα και
θα χαθει η παραλληλοτητα,αρα πολυ πιο προσεχτικο ελεγχο με το πολυμετρο και διωρθωση θεσεων των αγωγων στο τελος των τυλιγματων.
Ξεχωριζουμε και εδω τους αγωγους ανα σημειο συνδεσης και τους πιανουμε με χαρτοταινια για να μην μπερδευτουνε ξανα.

hlektrologos000
10-12-06, 19:00
Σε μια κατασκευη παλμοτροφοδοτικου αυτοκινητου με τυπικη εισοδο 12v.
Για μια ταση εξοδου +/- 38v (περιπου) θα χρησιμοποιησουμε διατομη αγωγων 0,6mm ή 0.8mm για το πρωτευων και 0,4mm ή 0,6mm για το δευτερευων .

Για να παρουμε αυτην την ταση η θα βαλουμε 4 σπειρες πρωτευων και 12 δευτερευων .
ή
5 σπειρες πρωτευων και 15 δευτερευων .
Διαφορετικες αναλογιες δεν προσφεροντε .

Οι φεριτες δεν ειναι ολοι οι ιδιοι σε συμπεριφορα .Αναλογα με την εφαρμογη( σε συχνοτητα)αλλαζει το κραμα τους .
Καταλληλο κραμα φεριτη παλμοτροφοδοτικου σαν με συχνοτητα λειτουργειας μετασχηματιστη
απο 35κhz-55khz ειναι τα παρακατω ....... < 100 khz 3C81 / 3C90 /3C91 /3C94 /3C96 ( 3E5 3E6 3E7 ) 3c85.
Το πιθανο στο εμποριο ειναι να βρουμε 3c85 ή 3c90 .

Ενας φεριτης με εξωτερικη διαμετρο 4cm ειναι το ελαχιστο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε .
Ενω 4,5cm -5cm ειναι ο πλεον καταλληλος.


tips...
Για να υπολογισουμε ποσο μηκος αγωγων χρειαζομαστε τυλιγουμε πρωτα ενα αγωγο μονο του
πανω στο φεριτη και τον κοβομε 10 cm περιπου μεγαλυτερο να ειμαστε σιγουροι οτι θα μας φτασει.(τοσο για τις σπειρες οσο και για να μπει μεσα στις τρυπες της πλακετας και να κοληθει)
τον ξετυλιγουμε και κοβουμε βαση με αυτο και τους υπολοιπους αγωγους που χρειαζομαστε .

Για το δευτερευων θα μετρησουμε και θα κοψουμε αγωγους εφοσον εχουμε τυλιξει το πρωτευων πρωτα ,επειδει το παχος του φεριτη θα εχει αυξηθει .

Τις αρχες στους αγωγους και του πρωτευων και του δευτερευων τους καθαριζουμε απο το βερνικι για ευκολια πριν το τυλιγμα ,ενω το τελος οχι ,αφου δεν ξερουμε ακριβως που θα κοπει το περισευμα.

οταν ξεκινησουμε τα τυλιξουμε ή το πρωτευων ή το δευτερευων πιανουμε με μια χαρτοταινια κολητά και παραλληλα και τους 8 αγωγους .Αυτο μας βοηθαει ριζικά στο να κρατηθει η παραλληλοτητα
και επισις να μπορουμε να τεντωμε (εφαρμοζουμε) οσο γινετε καλυτερα τους αγωγους μας πανω στον φεριτη.

Οταν τελειωσουμε το τυλιγμα του πρωτευων και εχουμε πιασει με χαρτοταινια τους αγωγους ανα ομαδα προς συνδεση πανω στην πλακετα ,αραιωνουμε τους αγωγους πανω στον φεριτη να καλυψουν ομοιομορφα την επιφανεια του .

hlektrologos000
10-12-06, 19:45
οκ νομιζω οτι τελειωσα . Θα ανεβασω και καμια πραγματικη φωτο αλλη μερα .


καλες κατασκευες

antonis
10-12-06, 20:50
φιλε hlektrologos000 ενα μπραβο απο μενα διοτι
1. η κατασκευη μετασχηματιστη παλμοτροφοδοτικου ειχε απασχολησει πολους συναδελφους μιας και οταν προτοξεκινησα κανεις δεν μου εδεινε απαντησεις λογο του οτι τα παλμοτροφοδοτικα ειναι πολυ ανωτερα απο αποψη τροφοδοσιας απο τους μετασχηματιστες οχι μονο σε κατασκευες για το αυτοκινητο που πρεπει να ανεβασουμε τα βολτ αλλα και σε πολες απο αυτες που ειτε θα θελαμε να χαρατηρισουμε high end ειτε να μας ΄λυσουν τα χερια΄
2. επισημανες καποια λαθακια στην πλακετα του παλμοτροφοδοτικου που ειχα ανεβασει.
3. ικανοποιεις τους σκοπους του hlektronika δηλαδη μεταφερεις τις γνωσεις σου στους αλλους οταν οι υπολοιποι λενε δεν ξερω αλλα γνωριζω καποιον που μπορει να το κανει με το αντιστοιχο τιμημα και το κακο ειναι οτι εκμεταλευονται την αναγκη ή την κα..α του καθένα και ζητανε τα δεκαπλασια απο οτι κοστιζει.

μια μικρη διορθωση: η διατομη των συρματων εξαρταται απο τα αμπερ και οχι απο τα βολτ επισης αν για την κατασκευη μας η διατομη πρεπει π.χ. να ειναι 4mm τοτε δεν χρησιμοποιουμε 4χ1mm αλλα 4χ2mm. αν δειτε την εικονα παρακατω θα καταλαβετε γιατι.[/b]

hlektrologos000
10-12-06, 22:14
Φιλε Αντώνη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .

Αλλα ξερεις καλα πως αν δεν ειχες ανεβασει το post με το παλμοτροφοδοτικο και να προσφερεις τις γνωσεις σου
και να με βοηθησεις στην κατασκευη του, δεν θα υπηρχε και αυτος ο οδηγος εδω σημερα.
Αρα μεγαλο μεριδιο απο το μπραβο ανηκει και σε σενα.

Οσα για τα "υπολοιπα" πολλα θα μπορουσαμε να πουμε αλλα δεν θα ηθελα να αναλωθει αυτο το ομορφο post σε συμπεριφορες μεμονομενων μελων.


Για το λαθακι που ειπες, δεν μιλησα για amper αφου οπως θα καταλαβες οι συγκεκριμενες διατομες ταιριαζουν γαντι για το παλμοτροφοδοτικο που εχεις ανεβασει ,και εμεσως πλην σαφως για εκει προοριζετε και αυτος ο οδηγος.

Danza
11-12-06, 01:08
Και εγώ με την σειρά μου να σας ευχαριστήσω και τους 2 γιατί καταρχάς ο Αντώνης ξεκίνησε και ο Μπάμπης το κατασκεύασε και με αυτόν τον οδηγό μου λύσατε τις απορίες (όπως και αρκετών άλλων ατόμων) για την ''καρδιά'' του τροφοδοτικού που δεν ήξερα πως και τι να κάνω για να τον φτιάξω όπως και μας γλυτώσατε απο αρκετά έξοδα γιατί ενας μετασχηματιστής πλέον δεν κοστίζει λιγότερο απο 40 ευρώ.. keep going :D

nikoskourtis
13-12-06, 17:34
Πολυ καλος οδηγος για Μ/Τ.

Μια παρατηρηση εχω να κανω: Δε βαζουμε παντα 4 σπειρες στο πρωτευον. Εξαρταται απο τη συχνοτητα λειτουργιας, απο τη διατομη του πυρηνα και απο την ταση πρωτευοντος. Με μικρο πυρηνα ή μικρη συχνοτητα με μονο 4 σπειρες θα φτασει σε κορεσμο ο πυρηνας. Για 12 volt και πυρηνα διατομης 1cm^2 (τοσο ειναι περιπου αυτος που εχει εξωτερικη διαμετρο 4cm) θες περιππου 100kHz, με λιγοτερα ειναι πολυ πιθανος ο κορεσμος του πυρηνα.

kakarot
21-02-07, 21:35
Πολύ ωραίος οδηγός. Μπραβο και ευχαριστούμε.
Υπάρχει κάτι παρόμοιο για μετασχηματιστές π.χ. Ε-Ι, Ε-Ε ;
Κυρίως τέτοιους βρίσκουμε σε τροφοδοτικά Η/Υ.

hlektrologos000
22-02-07, 00:26
Πολυ καλος οδηγος για Μ/Τ.

Μια παρατηρηση εχω να κανω: Δε βαζουμε παντα 4 σπειρες στο πρωτευον. Εξαρταται απο τη συχνοτητα λειτουργιας, απο τη διατομη του πυρηνα και απο την ταση πρωτευοντος. Με μικρο πυρηνα ή μικρη συχνοτητα με μονο 4 σπειρες θα φτασει σε κορεσμο ο πυρηνας. Για 12 volt και πυρηνα διατομης 1cm^2 (τοσο ειναι περιπου αυτος που εχει εξωτερικη διαμετρο 4cm) θες περιππου 100kHz, με λιγοτερα ειναι πολυ πιθανος ο κορεσμος του πυρηνα.

Δεν τιθετε θεμα κορεσμου του πηρηνα .Τα παλμοτροφοδοτικα ενισχυτων αυτοκινητου ολα εχουν 4-5 σπειρες πρωτευων και δουλευουν απο 35ΚΗz -55kHz.
Εξαλου την συχνοτητα λειτουργειας που θα δουλευει ο μετασχηματιστης την καθοριζει το pwm (PULSE WIDTH MODULATOR)
σε συνεργασια με εναν πυκνωτη και μια αντισταση.

lynx
22-02-07, 02:54
μπραβο παιδια! :D

NUKE
18-05-07, 21:23
Ανεβαζω το πρωτευων για να μην κανω καμοια βλακεια.Πειτε μου αν εχει λαθος.
Οταν λεμε 5 σπειρες ο που μεταρμε?Δηλαδη τωρα εγω του εω κανει 5 σπειρες η θελει λιγο ακομα?
Πρεπει τα 8 καλωδια να ειναι πολυ κολημενα μαζι τους η δεν πειραζει αν ειναι και λιγο πιο περα?Με τι να τα κολησω κολλητα?
Αν με δυσκολεψαν οι 5 σπειρες, τις 25 πως θα τις κανω????????????????????????????
http://upload8.postimage.org/401960/DSC00186.jpg (http://upload8.postimage.org/401960/photo_hosting.html)

Danza
19-05-07, 05:15
πολύ καλά είσαι Χάρη... εμ αμα δεν βρέξεις πισινό δεν τρώς ψάρι λένε.. θα σε παιδέψει αλλά θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα!!

hlektrologos000
19-05-07, 10:44
Ανεβαζω το πρωτευων για να μην κανω καμοια βλακεια.Πειτε μου αν εχει λαθος.
Οταν λεμε 5 σπειρες ο που μεταρμε?Δηλαδη τωρα εγω του εω κανει 5 σπειρες η θελει λιγο ακομα?
Πρεπει τα 8 καλωδια να ειναι πολυ κολημενα μαζι τους η δεν πειραζει αν ειναι και λιγο πιο περα?Με τι να τα κολησω κολλητα?
Ενταχει ειναι το πρωτευων απο σπειρες . τωρα θα κανεις την συνδεσμολογια ,και θα σφιξεις τις σπειρες να εφαρμοσουν πιο καλα πανω στον φεριτη . και αφου εχεις φτιαξεις τις 3 αποληξεις θα αραιωσεις τις σπειρες ομοιομορφα πανω στον φεριτη.(αν τις αραιωσουμε χανουμε σε εφαρμογη πανω στον φεριτη αλλα αεριζετε καλυτερα ο μετασχηματιστης για να μην ζεστενετε ) .



Αν με δυσκολεψαν οι 5 σπειρες, τις 25 πως θα τις κανω????????????????????????????


ρε συ Χαρη ...24 σπειρες ειναι στο συνολο.... περνωντας μεσαια ληψη ...

Με τον τροπο που τυλιγουμε εμεις τον μετασχηματιστη θα βαλεις 12 σπειρες και με την καταλληλη συνδεσμολογια που κανουμε γινοντε 24 με μεσαια ληψη .

Υ.Γ Θα κατσω σημερα να τυλίξω εναν εναν φεριτη και θα ανεβασω φωτο.

[/b]

NUKE
19-05-07, 12:02
Εχω μπερδευετι λιγο με τις σπειρες.Τεσπα, περιμενω να φτιαξεις εσυ και να το ανεβασεις για να ειμαι σιγουρος...

hlektrologos000
20-05-07, 17:32
Εχω μπερδευετι λιγο με τις σπειρες.Τεσπα, περιμενω να φτιαξεις εσυ και να το ανεβασεις για να ειμαι σιγουρος...
ανεβασα καποιες φωτο στην πρωτη σελιδα ..με 12 παραληλλα συρματα ομως για το πρωτευων γιατι μελοντικα θα φτιαξω κατι πολυ πιο δυνατο.
οι φωτο μου δεν θα σε βοηθησουν και πολυ .

ετσι και αλιως τα πας πολυ καλα ... ξεχωρισε τωρα τις αποληξεις των τυλιγματων του πρωτευων πιαστες με λιγο χαρτοταινια και μετα τυλιξε με 12 σπειρες σε αντιθετη φορα για το δευτερευων ξεχωρισε τις αποληξεις των τυλιγματων και εισαι ετοιμος .

αν μπερδευεσε με το ξεχωρισμα των αποληξεων ανεβασε μια φωτο σαν αυτη που εχω στην πρωτη σελιδα με τον αριθμο 12 να σε βοηθησω.

PCMan
20-05-07, 17:53
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να γίνει σαν την εικόνα 18 ε?
Στο δευτερεύον πάλι το ίδιο αλλά τα τυλίγματα θα πάνε ανάποδα?

Μέχρι πόσα W μπορεί να φτάσει αυτό? Τα W καθορίζονται μόνο απο το πρωτευον?

hlektrologos000
20-05-07, 18:24
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να γίνει σαν την εικόνα 18 ε?
Στο δευτερεύον πάλι το ίδιο αλλά τα τυλίγματα θα πάνε ανάποδα?
απο την φωτο 14 μεχρι 18 το πρωτευων ειναι ετοιμο .
ο φιλος nuke που εχει κανει 2 τρυπες στην μεση στην πλακετα του θα το αφησει οπως ειναι απο την 14-17 .
εγω που κανω μονο μια (κοιτα και στην φωτο απο την κατασκευη μου ) τα ενωνω απο πριν (φωτο 18 ) και κανω μια τρυπα στην πλακετα.
Ναι τύλιγετε στην αντιθετη κατευθυνση απο το πρωτευων ( να δω ποσες φορες θα το πουμε ακομα για να το εμπεδωσουμε ... :roll: )



Μέχρι πόσα W μπορεί να φτάσει αυτό? Τα W καθορίζονται μόνο απο το πρωτευον?


τα watt καθοριζοντε απο το υπολοιπο τροφοδοτικο .. /σε ποια συχνοτητα λειτουργει καλυτερα ο μετασχηματιστης ,δυνατα τρανσιστορ + ποσοτητα τρανσιστορ +μεγεθος φεριτη + αλλα...

το πηνιο το μονο που κανει ,ειναι να εχει ικανης διατομης συρματα ωστε να μην ζεστενετε απο τα αμπερ που θα περνανε απο μεσα του .

chip
20-05-07, 20:24
Γενικά πρέπει οι μετασχηματιστές των παλμοτορφοδοτικών να είναι κατασκευασμένοι όπως στο προτότυπο.
Όμως ο κανόνας λέει οτι τα παράλληλα σύρματα θα πρέπει να είναι συνεστραμένα για να έχουν χαμηλή κατανεμημένη χωρητικότητα (δημιουργούν σύρμα litze) ενώ τα άκρα τους θα πρέπει να σχηματίζουν τόξο 30-40 Μοίρες.

hlektrologos000
22-05-07, 01:55
Γενικά πρέπει οι μετασχηματιστές των παλμοτορφοδοτικών να είναι κατασκευασμένοι όπως στο προτότυπο..

ποιο ενοεις πρωτοτυπο..?


Όμως ο κανόνας λέει οτι τα παράλληλα σύρματα θα πρέπει να είναι συνεστραμένα για να έχουν χαμηλή κατανεμημένη χωρητικότητα (δημιουργούν σύρμα litze) ενώ τα άκρα τους θα πρέπει να σχηματίζουν τόξο 30-40 Μοίρες.

τι ενοεις συνεστραμενα..? αμα εχεις την καλοσυνη ανεβασε καποια φωτο ή καποιο σχηματικο...

thanks ..

chip
22-05-07, 10:44
Λέγοντας πρωτότυπο εννοώ αυτό που κατασκεύασε αυτός που έκανε την κατασκευή και την παρουσίαζει και ξέρει οτι δουλεύει με τον τρόπο που το κατασκεύασε.
Λέγοντας συνεστραμένο εννοώ τα συρματάκια στριμένα μεταξύ τους (αυτά που τελικά αποτελόυν έναν αγωγό-η αρχή και το τέλος του είναι η ίδια). Δυστυχώς δεν έχω κάποις πρόχειρη φωτογραφία..

hlektrologos000
22-05-07, 11:53
Λέγοντας πρωτότυπο εννοώ αυτό που κατασκεύασε αυτός που έκανε την κατασκευή και την παρουσίαζει και ξέρει οτι δουλεύει με τον τρόπο που το κατασκεύασε.
Λέγοντας συνεστραμένο εννοώ τα συρματάκια στριμένα μεταξύ τους (αυτά που τελικά αποτελόυν έναν αγωγό-η αρχή και το τέλος του είναι η ίδια). Δυστυχώς δεν έχω κάποις πρόχειρη φωτογραφία..


το πρωτοτυπο βρισκετε εδω http://valveaudio.tripod.com/Switching.htm

οπως και πολλα αλλα σχεδια http://valveaudio.tripod.com/schematics.htm

αλλα σε καμια φωτο η ενισχυτη που εχω ανοιξει εχω δει να στριβουνε τα συρματα μεταχυ τους .

nikoskourtis
22-05-07, 21:43
Πολυ καλος οδηγος για Μ/Τ.

Μια παρατηρηση εχω να κανω: Δε βαζουμε παντα 4 σπειρες στο πρωτευον. Εξαρταται απο τη συχνοτητα λειτουργιας, απο τη διατομη του πυρηνα και απο την ταση πρωτευοντος. Με μικρο πυρηνα ή μικρη συχνοτητα με μονο 4 σπειρες θα φτασει σε κορεσμο ο πυρηνας. Για 12 volt και πυρηνα διατομης 1cm^2 (τοσο ειναι περιπου αυτος που εχει εξωτερικη διαμετρο 4cm) θες περιππου 100kHz, με λιγοτερα ειναι πολυ πιθανος ο κορεσμος του πυρηνα.

Δεν τιθετε θεμα κορεσμου του πηρηνα .Τα παλμοτροφοδοτικα ενισχυτων αυτοκινητου ολα εχουν 4-5 σπειρες πρωτευων και δουλευουν απο 35ΚΗz -55kHz.
Εξαλου την συχνοτητα λειτουργειας που θα δουλευει ο μετασχηματιστης την καθοριζει το pwm (PULSE WIDTH MODULATOR)
σε συνεργασια με εναν πυκνωτη και μια αντισταση.


Ναι γιατι οι 4 σπειρες ειναι υπεραρκετες για την ταση αυτη με την διατομη αυτη του πυρηνα σε αυτες τις συχνοτητες. Ομως εγω το λεω για αλλες εφαρμογες. π.χ. Σε παλμοτροφοδοτικο 300V/40V στο πρωτευον μου εβγαλαν οι υπολογισμοι μου 25 σπειρες.


ο τυπος ειναι: N(pri) = [Vin(min) x e8]/[K x F(sw) x A(e) x B(max)]

hlektrologos000
23-05-07, 08:14
ο τυπος ειναι: N(pri) = [Vin(min) x e8]/[K x F(sw) x A(e) x B(max)]

Αν μπορεις να εξηγησεις λιγο τον τυπο (ξερεις σαν χομπιστας μου φαινοντε κινεζικα ...)

ευχαριστω .

chip
23-05-07, 09:52
Αν στη κατασκευή αυτή δεν έχει συνεστραμένο τότε δεν χρειάζεται να βάλεις και εσύ. Πιθανόν ο σχεδιαστής έκρινε οτι η συχνότητα είναι χαμηλή ή το ρεύμα είναι μικρό και δεν απαιτείται συνεστραμένο. Ενδεχωμενος πάλι (δεν είδα τη φωτογραφία) να έχει χρησιμοπποιηθεί Litze συρμα (όχι απλό πηνιόσυρμα συνεστραμένο) το οποίο έχει πολλά συρματάκια μικρά και να μην διακρίνεται στη φωτογραφία.
Υπάρχει βέβαια και η πιθανότηα ο σχεδιαστής να μην γνωρίζει τη χρήση του συνεστραμμένου σύρματος.
Πάντως αν ανοίξεις ένα τροφοφοτικό από PC έχεις πολλές πιθανότητες να δεις συνεστραμμένο σύρμα.

NUKE
23-05-07, 18:54
Ρε παιδια, πως βγανει απο τα καλωδια η μονωση?Με αναπτηρα δεν γινεται και πολυ ωραια...

PCMan
23-05-07, 19:05
Ξύστα με κανα σφουράκι ή τροχάκι.

NUKE
23-05-07, 19:22
οκ.Ευχαριστω!

GEWKWN
23-05-07, 20:37
Ξερει κανεις καποια σελιδα που να εξηγει
τους τυπους κα τον τροπο υπολογισμου
ενος παλμοτροφοδοτικου;

babisko
23-05-07, 21:20
Ρε παιδια, πως βγανει απο τα καλωδια η μονωση?Με αναπτηρα δεν γινεται και πολυ ωραια...

Μπορείς να τα τρίψεις με γυαλόχαρτο στο σημείο που θέλεις να φύγει το βερνίκι.

hlektrologos000
24-05-07, 09:43
Ρε παιδια, πως βγανει απο τα καλωδια η μονωση?Με αναπτηρα δεν γινεται και πολυ ωραια...

εγω το κανω πρωτα με αναπτηρα και μετα με γυαλοχαρτο χοντρο .
με φλογιστρο που εχω δει γινετε πολυ καλυτερα και μετα παλι με γυαλοχαρτο.
αλλα και με φαλτσετα χωρις καψιμο πρωτα .

NUKE
25-05-07, 19:12
Εχει μεγαλη σημασια αντα καλωδια δεν ειναι παραλληλα σε ολη την διαδρομη?Ναι ε???Γιατι εκανα ενα λαθος στο δευτερυων.Και πως δοκιμαζουμε τον μετασχηματιστη να δουμε αν δουλευει.Υπαρχει καποιος τροπος???

hlektrologos000
26-05-07, 23:25
Εχει μεγαλη σημασια αντα καλωδια δεν ειναι παραλληλα σε ολη την διαδρομη?Ναι ε???Γιατι εκανα ενα λαθος στο δευτερυων.

οχι.δεν εχει καμια ιδιαιτερη σημασια...αρκει στο τελος να διωρθωσεις τις θεσεις των συρματων πριν κανεις τις συνδεσεις.


Και πως δοκιμαζουμε τον μετασχηματιστη να δουμε αν δουλευει.Υπαρχει καποιος τροπος???

καποιος τροπος θα υπαρχει αλλα...δεν τον ξερω...

ελεξε μονο οτι το πρωτευων ειναι ηλεκτρικα μονωμενο απο το δευτερευων

για την κανονικη δοκιμη του τροφοδοτικου την πρωτη φορα μην δωσεις πανω απο 3-4 αμπερ στην εισοδο και ασφαλεια στα ιδια αμπερ (ας σου την καψει και σιγα σιγα ανεβαζεις αμπερ και ασφαλεις σε αμπερ ) / βαλε μια λαμπα 220v 15w (απο πορτατιφ εβαλα εγω) και συνδεσε τoν εναν ακροδεκτη στο +30v και τον αλλο στο - 30v .

μην περιμενεις να δεις κανενα φως ,ισα που 8α την πειρακτωσει την λαμπα.
και δεν θα την πειρακτωσει αμεσως αλλα μετα απο 3-4 δευτερολεπτα.

μην ξεχασεις οτι τα τρανσιστορ πρεπει να πατανε πανω σε ψυχτρα (απο την πρωτη στιγμη) καλα βιδωμενα και ειναι ηλεκτρικα μονομενα μεταξυ τους .

NUKE
27-05-07, 12:12
Μαλλον θα βαλω 45 λαμπα.Το μονο που μου μενει ειναι να βρω ψυχτρες.Ρευμα θα του δωσω απο τροφοδοτικο μεχρι 2,5A.
Τεσπα, ελπιζω μην φυγει κανας πυκνωτης και μου βγαλει κανα ματι.

hlektrologos000
27-05-07, 15:19
Μαλλον θα βαλω 45 λαμπα.Το μονο που μου μενει ειναι να βρω ψυχτρες.Ρευμα θα του δωσω απο τροφοδοτικο μεχρι 2,5A.
Τεσπα, ελπιζω μην φυγει κανας πυκνωτης και μου βγαλει κανα ματι.

Βαλε 15w και με μπαταρια αυτοκινητου που το δοκιμασα με ολα τα αμπερ δηλ παλι την πυρακτωσε αρκετα μονο.
οσο για τους πυκνωτες που λες και εγω την πρωτη φορα απο μακρυα του εδωσα ταση .

chip
27-05-07, 16:28
Φίλε Nuke δίκιο έχεις.... σκέπασέ το με κανένα χαρτοκιβώτιο στην πρώτη δοκιμή

hlektrologos000
28-05-07, 00:52
Φίλε Nuke δίκιο έχεις.... σκέπασέ το με κανένα χαρτοκιβώτιο στην πρώτη δοκιμή

μπα..... εγω προτεινω κατι σε fiberglass για να δει απο που θα βγαινουν οι καπνοι....

Υ.Γ 1 ... φιλε nuke πλακα κανω ... ολα θα πανε καλα.....
Υ.Γ 2... Ασφαλεια πυρος εχετε κανει αληθεια για το σπιτι... :roll:

eebabs2000
04-03-13, 09:29
Συγχαρητήρια φίλε hlektrologos000 γι' αυτό τον οδηγό. Μόλις έφτιαξα ένα παλμοτροφοδοτικό με μεγάλη επιτυχία. Το κύκλωμα που έκανα είναι αυτό: http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/08/index.thumbnail.gif

Για πρωτεύον έβαλα 5 σπείρες με σύρμα 1mm και με τον τρόπο που προτείνεις και 11 σπείρες δευτερεύων σε φερίττη 3c90 (4.2 cm εξωτερική διάμετρο και 2.5 cm εσωτερική). Για μόσφετ, επειδή δε βρήκα αυτα που γράφει το σχέδιο, έβαλα IRF8010.

Πάρτε και μία ιδέα από την κατασκευή μου:

4184941850

takis3653
05-03-13, 09:32
κατι παρομοιο κανω και εγω.
δυσκολευομαι ομως στα παραλληλα συρματα και χρησιμοποιω λαμακι.
τις λειψεις τις παιρνω με καλωδιο κολονταστο πανω στο λαμακι.
καποιος φιλος ρωτησε για μετασχηματιστη Ε Ι
419014190241903

eebabs2000
05-03-13, 17:59
Όλη η δυσκολία βασικά ήταν τα παράλληλα σύρματα στην κατασκευή του μετασχηματιστή. Και αυτό γιατί πρέπει να διατηρηθεί η παραλληλότητα αλλά και να τυλιχτούν σφηχτά επάνω στο φερρίτη. Με λίγη χαρτοταινία τα κατάφερα... Το παραπάνω τροφοδοτικό που έβαλα βγάζει γύρω στα 350W με βαθμό απόδοσης 90% περίπου (ανάλογα πόσο καλά θα κατασκευαστεί ο μετασχηματιστής).

stelios_a
25-09-13, 14:55
δοκιμασα να φτιαξω τον μετασχηματιστη. ομως πως μπορω να τον δοκιμασω?

manthos3
26-09-13, 01:08
Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που μας δώσατε.Να κάνω μία ερώτηση.Θέλω να κατασκευάσω το παραπάνω τροφοδοτικό για να το κάνω μεταβλητής εξόδου(π.χ για τον πάγκο μου) που πρέπει να συνδέσω το ποτενσιόμετρο(στο pin 2 με 16??? η κάνω λάθος).
Επίσης αν θέλω να αυξήσω την ισχύς εξόδου τι πρέπει να αλλάξω και με τι.
Ευχαριστώ.