PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC



Dezi
13-12-06, 15:29
Θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση...
Σε απλά ελληνικά, υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου εξηγήσει τι είναι ακριβώς το fieldbus? το μονο που έχω καταλάβει είναι ότι συνδέει τα PLC με αισθητήρες πχ..τίποτα άλλο...

ευχαριστώ πολύ

stendor
13-12-06, 17:08
πρωτόκολλο επικοινωνίας του plc είναι το fieldbus. κοίτα το www.fieldbus.org

Dezi
14-12-06, 12:38
διάβασα και διάβασα και διάβασα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το fieldbus είναι απλά ένα twisted καλώδιο, το οποιο μεταφέρει δεδομένα και power και το οποιο συνδέει τις fieldbus συσκευές. Φαντάζομαι ότι έχει κάποιο πρωτόκολλο το οποιο θα ψάξω αργότερα...Τώρα, οι fieldbus συσκευές λογικά συνδέονται με κάποια bus terminals και bus couplers. Οι fieldbus συσκευές και τα terminals συνδέονται και αυτά μέσω fieldbus, η μέσω ethernet?
Και από εκεί μέσω ethernet καταλήγουμε στον theo-pc που ελέγχει την όλη διαδικασία.
Σωστά έχω καταλάβει η έπεσα έξω?

stendor
14-12-06, 13:04
έτσι είναι, κοίτα και www.beckhoff.com βγάζει προϊόντα.

Dezi
14-12-06, 13:07
ναι το θέμα είναι ότι κάνω την πρακτική μου εκεί (beckhoff uk) και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται γιατί βλέπεις το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης, δεν μου δίδαξε και πολλά πράγματα πάνω στα PLC ...:))
Ευχαριστώ πολύ :)

stendor
14-12-06, 14:07
τι να σου πώ, και εγώ δεν είμαι ειδικός απλά με έχει ενημερώσει ένας φίλος μηχανολόγος που δουλεύει κυρίως cnc φρέζες. Έχεις υπόψην οτι στην ψωροκώσταινα αυτά θεωρούνται "εξωτικά" στοιχεία και αργούν πολύ να μπούν στην παραγωγή & αν η βιομηχανία αργεί να προμηθευτεί καινούργιες τεχνολογίες, πώς θα έχει το ΤΕΙ που ούτε έρευνα κάνει, ούτε χρήματα του δίνουν, ούτε δωρεές γίνονται, ούτε συμβάλλονται με ξένα ερευνητικά κέντρα, ούτε, ούτε, ούτε.

Πάντως μπράβο για το μεταπτυχιακό. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω πάντως μήπως μάθουμε κάτι.

gsmaster
14-12-06, 15:44
ναι το θέμα είναι ότι κάνω την πρακτική μου εκεί (beckhoff uk) και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται γιατί βλέπεις το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης, δεν μου δίδαξε και πολλά πράγματα πάνω στα PLC ...:))
Ευχαριστώ πολύ :)

Συναδέλφισσα τι να πεις, ολόκληρο τμήμα ηλεκτρονικής, και διδασκόμαστε (?) μόνο ένα δίωρο PLC κατι το οποίο είναι ευρύτατα διαδεδομένο στην Βιομηχανία. Για να μας διδάξει όμως ο καθηγητής, πρέπει να τα ξέρει κι ο ίδιος. Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα ας το αφήσουμε στην άκρη, γιατί δεν θα τελειώνουμε....

Όσο για τα greeklish μπορείς να χρησιμοποιείς αυτη την σελίδα (http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp) για να μετατρέπεις τα greeklish σε Ελληνικά.
:)

stendor
14-12-06, 15:47
κοίταξε λίγο αυτό το pdf: fielbus στη σελίδα μου: http://stendor.phpnet.us κάτω κάτω, είναι guide wiring design & installation

Dezi
14-12-06, 18:01
Ευχαριστώ όλη παιδιά για την βοήθεια...και η ιστοσελίδα με τα greeklish είναι άψογη! Θα την βρω την άκρη, απλά πηγαίνω από το ένα θέμα στο άλλο και έχω χαθεί. το pdf φαίνεται αρκετά αναλυτικό και πιστεύω πως θα με καλύψει.
Όσο για το ΤΕΙ θεσσαλονίκης τι περιμένεις από καθηγητή που για εργαστηριακή άσκηση στα Συστήματα αυτοματου ελεγχου σε βάζει να τραβάς γραμμούλες στο χαρτί με κλειστά ματια...το βλαχάκi ήρθε στην αγγλία να κάνει πρακτική...ρεζίλι γίναμε πάλι.

electron
14-12-06, 21:52
Φίλοι μου όλα τα ΤΕΙ το ίδιο είναι.Και γω που τελείωσα κάποτε από του Πειραιά,το plc ήταν μόνο μια 2ωρη άσκηση στα ΣΑΕ.Η ειρωνία είναι ότι κατέληξα να βρίσκομαι στην βιομηχανία και να τρώω τα plc στην μούρη :)