PDA

Επιστροφή στο Forum : σταθεροποιηση 7812-7810



mgi2003
14-12-06, 21:25
πως συνδεονται τα 78χχ ?
εχουν 3 ποδαρακια το καθε ενα απο αυτα τι βγαζει ?

antonis
15-12-06, 01:46
εδω

antonis
15-12-06, 01:46
και εδω

pet
15-12-06, 02:55
καλύτερα να κοιτάξεις το datasheet , μπορεί να μην έχεις το to package
και γενικά το νερό είναι καθαρότερο κοντά στην πηγή ..

επίσης τα 78xx απόσο ξέρω δεν χρησημοποιούνται σήμερα (εννοώ με τα σημερινά std)

chip
15-12-06, 10:09
Pet συμφωνό με τη συμβουλή σου να κοιτάξει στο datasheet αλλα δεν συμφωνό οτι δεν χρησιμοποιούντα σήμερα τα 78xx. (Οι υπολογιστές στους οποίους βέβαια έχει ελαχιστοποιηθεί η χρήση 78xx δεν είναι η μόνη ηλεκτρονική συσκευή που κυκλοφορεί).

pet
15-12-06, 11:16
αν κοιτάξεις τι λέω θα καταλάβεις chip, πχ του λέω για datasheet και για standards.
αυτό θα τον παροτρύνει να κοιτάξει και να ξεδιαλύνει τι ακριβώς θέλει.

άμα θέλει να ανάβει ένα λαμπάκι νταξ καταπληκτικό ολοκληρωμένο αλλά συνήθως
η τροφοδοσία είναι σημαντικός παράγοντας κ εμένα τουλάχιστον μ'αρέσει να τα επιλέγω
όπως πρέπει. ανοίγεις το ντατασιτ κ βλέπεις τι ζητάει ο άλλος κ ανάλογα πράττεις.

chip
16-12-06, 09:34
Λίγο πολύ τα ίδια λέμε.

vaggelis_cha
02-01-07, 21:12
αν κοιτάξεις τι λέω θα καταλάβεις chip, πχ του λέω για datasheet και για standards.
αυτό θα τον παροτρύνει να κοιτάξει και να ξεδιαλύνει τι ακριβώς θέλει.

άμα θέλει να ανάβει ένα λαμπάκι νταξ καταπληκτικό ολοκληρωμένο αλλά συνήθως
η τροφοδοσία είναι σημαντικός παράγοντας κ εμένα τουλάχιστον μ'αρέσει να τα επιλέγω
όπως πρέπει. ανοίγεις το ντατασιτ κ βλέπεις τι ζητάει ο άλλος κ ανάλογα πράττεις.

Ολόκληρα κυκλώματα μικροελεγκτών με κρίσιμους χρονισμούς τροφοδοτούσα για χρόνια με 7805 χωρίς ποτέ να μου
παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

Μήπως εννοείς για κατασκευές οι οποίες θα περάσουν στο στάδιο παραγωγής; Εκεί τα πράγματα αλλάζουν δραματικά
και υπεισέρχονται άλλοι παράγοντες.

Κατα τ'άλλα τα 78/79χχ είναι για τα τροφοδοτικά ότι το 555 για τα timers :-)

mgi2003
02-01-07, 21:46
οχι φιλε μου προκητε για ενα τροφοδοτικο που θα τροφοδοτισει ενα κυκλωμα χρονισμου με timers για να αναβουν κατι led
δεν προκειτε για παραγογει για προσοπικη χρηση. Απλα για μια σταθεροποιηση θελω να βγαζω ακριβος την ταση που θελω ουτε λιγοτερο ουτε περισοτερο

chip
03-01-07, 11:35
Τότε βάλε το κατάλληλο 78ΧΧ για την περίπτωσή σου και άσε να λένε για σύγχρονους εξωτικούς SMD σταθεροποιητές. Ακόμα και τα FPGA όταν δουλεύουν στα 5V δουλεύουν άρισττα με 7805. Για 2,5V και 3,3V πας σε LM317 που και πάλι δουλεύει τέλεια. (άσε που υπάρχει 78χχ για 3,3V (σύγχρονα κυκλώματα) και 5,2 (ecl κυκλώματα)....αυτό λέει πολλά..για την αρτιότητα αυτών των ολκληρομένων)