PDA

Επιστροφή στο Forum : GPS



furtune
18-12-06, 02:37
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ βρω ένα GPS για laptop το οποίο συνδέεται μέσω PCMCIA . Καταλάβατε τι εννοω, στη θυρα οπού μπαίνουν διάφορες κάρτες. Πάντος σε ελληνικές σελίδες δεν βρήκα τίποτα ακόμα και στο πλαίσιο που υποτίθεται ότι έχει τα πάντα περί υπολογιστές.

PCMan
18-12-06, 02:45
Όντως σε ελλάδα ούτε εγώ βρήσκω τίποτα.
Γιατί δεν παίρνεις ένα Bluetooth gps ή ένα που να συνδέεται σε usb?

GEWKWN
18-12-06, 03:01
τα πιο πολλα gps εχουν σειριακη συνδεση με τον υπολογιστη
παρε ενα αυτονομο και συνδεσε το μεσω σειριακης θυρας
(με το καταληλο προγραμμα)
Φιλικα Γιοωργος.

gsmaster
18-12-06, 04:21
Πάρε ένα USB και πάρε και έναν pcmcia-to-USB adapter και στην ουσία θα συνδέσεις το GPS στην PCMCIA. Εντάξει θα είναι μέσω USB, λεπτομέρειες.

Γιατί σώνει και καλά να το βάλεις στην PCMCIA??

furtune
18-12-06, 11:01
Ο λογος που δεν παιρνω με USB ειναι οτι δεν θέλω να βλεπω πολλα καλωδια. Μπορει να προσαρμοσω το LAPTOP και στο αμαξι οποτε δεν εχω και πολλα περιθορια για καλωδια.

hlektrologos000
18-12-06, 16:54
Ο λογος που δεν παιρνω με USB ειναι οτι δεν θέλω να βλεπω πολλα καλωδια. Μπορει να προσαρμοσω το LAPTOP και στο αμαξι οποτε δεν εχω και πολλα περιθορια για καλωδια.


Αν δεν θελεις καλωδια( ενα ειναι στην ουσια) ο καλυτερος τροπος ειναι με bluetooth οπως σου ειπαν.

Αλλα να ξερεις οτι και το bluetooth εχει καλωδιο αφου χρειαζετε τροφοδοσια .+ οτι θες και bluetooth adapter.
Υπαρχουν και μοντελα με μπαταριες αλλα θελουν καθε τοσο φορτιση .

Αλλα μην μπλεξεις με μετατροπες(PCMCIA σε...σε....) γιατι θα εχεις το πιο πιθανον προβλημα με τα πρωτοκολλα επικοινωνιας ( ΝΜΕΑ).

Εγω που σε λιγο καιρο θα εχω στησει ενα car p.c θα βαλω usb αφου το θεωρω πιο αξιοπιστη επικοινωνια δεδομενων , και πολυ πιο φτηνο σε σχεση με τα bluetooth.

furtune
18-12-06, 18:00
μάλλον θα το κάνω με USB. αυτά τα GPS που λέτε ότι συνδέονται με USB είναι σαν PDA ή απλώς προορίζονται για χρήση σε Laptop δηλ δεν έχουν κάποια οθόνη touch screen ή απλός είναι ενας δέκτης με μια κεραιουλα γιατί δεν θέλω να δώσω λεφτά τσάμπα για PDA;;;;;;;;;;;;;

hlektrologos000
18-12-06, 22:22
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ βρω ένα GPS για laptop το οποίο συνδέεται μέσω PCMCIA . Καταλάβατε τι εννοω, στη θυρα οπού μπαίνουν διάφορες κάρτες. Πάντος σε ελληνικές σελίδες δεν βρήκα τίποτα ακόμα και στο πλαίσιο που υποτίθεται ότι έχει τα πάντα περί υπολογιστές.


Μαλον δεν καταλαβαμε....ή εσυ δεν εχεις καταλαβει καποια πραγματα.

το pda και touch screen που κολαγε..?

Οπως και να εχει για να βλεπεις το στιγμα σου στον χαρτη και να εχεις και πλοηγηση με φωνητικες οδηγιες στην οθονη του λαπτοπ σου χρειαζεσε ,ενα gps receiver
και ενα προγραμμα ( mapmonkey ) .Για gps receiver σου προτεινω αυτο
http://www.incarpc.gr/cgi-bin/products?product_id=91

ειναι 100% συμβατο με το προγραμμα που θα δουλεψεις... (το mapmonkey) και στην καλυτερη τιμη που το εχω βρει μεχρι τωρα.

Οταν παρεις στα χερια σου το gps receiver στειλε μου p.m να σου πω για τα υπολοιπα που χρειαζεσε.

PANOS_
19-12-06, 13:43
Φιλε ηλεκτρολογε με ενδιαφερει και εμενα το gps που προτινεις.
μπορεις να μου πεις αν πρεπει να αγορασω και τα προαιρετικα καλωδια?
η μπορω να εχω και ετσι serial και τροφοδοσια?

ευχαριστω

furtune
19-12-06, 17:12
Αυτό το GPS receiver που προτίνεις φίλε ηλεκτρολόγε συνοδεύεται και με λογισμικό που περιέχει χάρτες ή εκείνο είναι άλλη ιστορία;;;;;;

hlektrologos000
19-12-06, 18:26
Φιλε ηλεκτρολογε με ενδιαφερει και εμενα το gps που προτινεις.
μπορεις να μου πεις αν πρεπει να αγορασω και τα προαιρετικα καλωδια?
η μπορω να εχω και ετσι serial και τροφοδοσια?

ευχαριστω


sorry ειχα δωσει λαθος διευθυνση αυτο

http://www.incarpc.gr/cgi-bin/products?product_id=91

Υ.Γ Την διωρθωσα και στο προηγουμενο post.