PDA

Επιστροφή στο Forum : παιχνιδια!



sakisf1gr
25-12-06, 22:08
γεια σας παιδες και χρονια πολλα
η ερωτηση μου ειναι η εξης. πως μπορω να παιξω στον υπολογιστη μου παιχνιδια απο playstation "δισκακια".
παλια υπηρχε ενα προγραμματακι που μπορουσες να παιξεις, τωρα?
ευχαριστω

aeonios
25-12-06, 22:54
Λες ίσως το bleem Σάκη!

Σε αυτή τη σελίδα έχει μπόλικα emulators.

http://www.emulator-zone.com/doc.php/psx/

Danza
25-12-06, 23:55
Κάπου είχα ακούσει οτι σου χαλάνε την καρτα γραφικών αυτά τα emulator.. ισχύει?

aeonios
25-12-06, 23:57
Αν δεν σου κάνουν με το στανιό overclocking στις μνήμες ή την cpu της κάρτας γραφικών δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο !

sakisf1gr
26-12-06, 00:17
ευχαριστω παιδια δωστε κι αλλα

ALAMAN
26-12-06, 00:32
Και εγώ είχα ακούσει κάτι τέτοιο πρίν 2 χρόνια νομίζω.
Για το playstation2 ισχύει :?:

aeonios
26-12-06, 00:49
Και εγώ είχα ακούσει κάτι τέτοιο πρίν 2 χρόνια νομίζω.
Για το playstation2 ισχύει :?:

Σας είπα παραπάνω τι παίζει με το "πρόβλημα" για τις κάρτες γραφικών....

από όσο ξέρω δεν υπήρξε κάποιο κρούσμα πέρα από κάποιους άσχετους που φόρτωναν κάποιο πρόγραμμα για overclocking σε ATI κάρτες γραφικών για να αυξήσουν υπερβολικά τα fps με αποτέλεσμα το tweak αυτό να κολλάει την κάρτα γραφικών και όχι το emulator αλλά αν έχετε κάποια έγκυρη πηγή και όχι φήμες γράψτε την, παίδες, για να το δούμε.

Για την ιστορία επίσης, αν θέλετε να τρέξετε κάποιον εξομοιωτή θα πρέπει να έχετε και την rom του playstation (κοινώς να έχετε αγοράσει ένα και να την μεταφέρετε από κάποιον reader σε αρχείο στον Η/Υ) για να είσαστε εντάξει με τα πνευματικά δικαιώματα της SONY. Αυτά φυσικά για το τυπικό....:) Γιατί όπως είδατε δεν δίνεται η rom μαζί με τους εξομοιωτές. Από ότι θυμάμαι κάποιοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν το θέμα αυτό....περισσότερα στη σελίδα που σας πρότεινα!

ALAMAN
26-12-06, 14:29
Κατέβασα ένα για το PS2 αλλά βάζω το CD-DVD μέσα στο pc
και το παιχνίδι δεν παίζει
Πώς παίζουν αυτά τα παιχνίδια ξέρει κανείς

PiCBuRn3r
26-12-06, 15:23
Για psx, ps1 υπάρχει το ePSXe (http://www.epsxe.com/download.php) που τρέχει και σε linux. Απλά θέλετε το rom και παίζετε όποιο παιχνίδι θέλετε.
Τώρα οσο αναφορά για ps2 υπάρχουν κάποια emu αλλά δεν παίζουν όλα τα παιχνίδια.
(Για κάψιμο κάρτας γραφικών και κλπ. που ακούγονται, είναι βλακείες, δεν γίνονται αυτά)

Danza
26-12-06, 15:42
και το rom που το βρίσκουμε?

joke
26-12-06, 16:48
ψαξε στο google θα βρεις πάρα πολλα αποτελέσματα η πλακα ειναι οτι μπορεις να παιξεις παιχνιδια απο πολλες κονσολες ακομα και απο τις παλιες κονσολες της atari και της Nitento.Το μονο κακο είναι πως δεν έχουν όλλα τα παιχνιδια την ιδια υποστήρηξη απο τους emulators γι αυτο καμια φορα μπορει να χρειαστεις παραπάνω απο εναν emulator.


Τωρα για ps2 θυμαμε πως οι emulators ήθελαν κάπιο bios για να μπορέσουν να παίξουν τα παιχνίδια.

PiCBuRn3r
26-12-06, 18:09
Τωρα για ps2 θυμαμε πως οι emulators ήθελαν κάπιο bios για να μπορέσουν να παίξουν τα παιχνίδια.
Και για το psx/ps1 το ίδιο ισχύει απλά το bios μπορεί να το βρει κανείς ευκολότερα... :wink:

MHTSOS
26-12-06, 19:05
Παιδιά για την ROM του PS1 μπορώ να βοηθήσω μέσω ΡΜ :wink:

ALAMAN
26-12-06, 20:28
Πού μπορούμε να βρούμε αυτό το BIOS;; γιατί εγκατέστησα
ένα πρόγραμμα για το ps2 και λέει οτι χρειάζετε το BIOS.

aeonios
26-12-06, 21:26
Παιδιά όπως είπα παραπάνω το bios είναι copyrighted από την SONY και δεν επιτρέπεται να το συζητάμε από εδώ περί αυτού σχετικά με πλάγιους τρόπους απόκτησης του!

Οτι θέλετε σας παρακαλώ μόνο μέσω πμ!



Πού μπορούμε να βρούμε αυτό το BIOS;; γιατί εγκατέστησα
ένα πρόγραμμα για το ps2 και λέει οτι χρειάζετε το BIOS.




Για την ιστορία επίσης, αν θέλετε να τρέξετε κάποιον εξομοιωτή θα πρέπει να έχετε και την rom του playstation (κοινώς να έχετε αγοράσει ένα και να την μεταφέρετε από κάποιον reader σε αρχείο στον Η/Υ) για να είσαστε εντάξει με τα πνευματικά δικαιώματα της SONY. Αυτά φυσικά για το τυπικό....:) Γιατί όπως είδατε δεν δίνεται η rom μαζί με τους εξομοιωτές.!