PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V-0.002-3A



frogman
27-12-06, 23:15
http://electronics-lab.com/projects/power/003/index.html

Καλησπέρα, βρήκα αυτό το τροφοδοτικό το οποίο δίνει μέχρι 3Α αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να το κάνουμε να δίνει περισσότερα αμπέρ, μεταξύ 5-6
θέλω, τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο κύκλωμα για να γίνει αυτό :?:

frogman
28-12-06, 11:31
Κανείς????

frogman
28-12-06, 11:35
Μήπως υπάρχει κάποιο άλο κύκλωμα τροφοδοτικού από 0-30V-5-6Α :?:

gsmaster
29-12-06, 00:49
Θα μπορούσες να του βάλεις 1-2 επιπλέον τρανζίστορ ισχύος στην έξοδο, αλλά έχει και τον περιορισμό ρεύματος που μπλέκει κάπως τα πράγματα.
Με μια πρώτη ματιά, είναι παράξενο κύκλωμα, θα μπορούσε να γίνει με κάποιο LM723 με τις ίδιες δυνατότητες και πολύ λιγότερα εξαρτήματα.

xampos
29-12-06, 01:26
αν δε σε ενοχλει και τοσο η ρυθμισει του ρευματος εξοδου μπορεις να βαλεις το γνωστο lm317 με μερικα τρανζιστορ οπου θα περνα το ρευμα που του ζητας αλλα αν καουν απο βραχυκυκλωμα η απο μεγαλο ρευμα γενικα εκτος οτι μπορει να πεταχτουν κομματια παντου στο φορτιο σου θα παει ολη η ταση τροφοδοσιας και τοτε παει για πεταμα αυτο μπορεις να το προθλεψεις βαζοντας ασφαλεις καλυτερα πεσ μας για τι το θες γιατι και τα τρανζιστορ ειναι ακριβα αλλα και ο μετασχηματιστης στα 6Α αλλα και μεγαλος σε μεγεθοσ αρα και πολυ βαρυς

frogman
29-12-06, 10:01
Καλημέρα, καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Το τροφοδοτικό αυτό το θέλω για γενική χρήση για να τροφοδοτώ διάφορα κυκλώματα, είτε αναλογικά είτε ψηφιακά, για αυτό θέλω να φτιάξω μια και καλή ένα καλό τροφοδοτικό.

Έχω αγοράσει έναν μετασχηματιστή τοροϊδή είναι 2Χ24V-150VA μήπως ξέρεις κανείς τι σημαίνει 150VA :?:

Αλλά κάπως τώρα δεν θυμάμαι, με ένα φίλο μου υπολογίσαμε τα τυλίγματα του μετασχηματιστή και από ότι το βρίκαμε είναι γύρω στα 7,30Α ο μετασχηματιστής,

απλά εγώ θέλω ένα τροφοδοτικό με πολλά αμπερ, θα έκανα ένα τροφοδοτικό με το LM317 αλλά έκανα δοκιμές και δεν ρυθμίζει πολύ καλά, από 1,2 η 1,5 μέχρι 12V ρυθμίζει πολύ

καλά αλλά μετά αρχίζει και ανεβαίνει δυο, δυo, τρία, τρία τα volt έβαλα και δυο ποτενσιόμετρα κάτι κατάφερα αλλά πάλι δεν μου άρεσε θέλω να έχω ακρίβεια στην ρύθμιση

για αυτό πόσταρα και τo παραπάνω σχέδιο γιατί ξέρω ότι έχει καλή ακρίβεια......καμία ίδεα υπάρχει κάποιο άλο τροφοδοτικό :?:

frogman
29-12-06, 18:55
Παιδιά αν γίνεται να μου απαντήσετε λίγο σύντομα

Ευχαριτσώ!!

babisko
29-12-06, 21:01
Καλημέρα, καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Το τροφοδοτικό αυτό το θέλω για γενική χρήση για να τροφοδοτώ διάφορα κυκλώματα, είτε αναλογικά είτε ψηφιακά, για αυτό θέλω να φτιάξω μια και καλή ένα καλό τροφοδοτικό.

Έχω αγοράσει έναν μετασχηματιστή τοροϊδή είναι 2Χ24V-150VA μήπως ξέρεις κανείς τι σημαίνει 150VA :?:

Αλλά κάπως τώρα δεν θυμάμαι, με ένα φίλο μου υπολογίσαμε τα τυλίγματα του μετασχηματιστή και από ότι το βρίκαμε είναι γύρω στα 7,30Α ο μετασχηματιστής,

απλά εγώ θέλω ένα τροφοδοτικό με πολλά αμπερ, θα έκανα ένα τροφοδοτικό με το LM317 αλλά έκανα δοκιμές και δεν ρυθμίζει πολύ καλά, από 1,2 η 1,5 μέχρι 12V ρυθμίζει πολύ

καλά αλλά μετά αρχίζει και ανεβαίνει δυο, δυo, τρία, τρία τα volt έβαλα και δυο ποτενσιόμετρα κάτι κατάφερα αλλά πάλι δεν μου άρεσε θέλω να έχω ακρίβεια στην ρύθμιση

για αυτό πόσταρα και τα παραπάνω σχέδιο γιατί ξέρω ότι έχει καλή ακρίβεια......καμία ίδεα υπάρχει κάποιο άλο τροφοδοτικό :?:

150 VA σημαίνει 150 βολταμπέρ, που σημαίνει πρακτικά στην περίπτωσή σου περίπου 150W (βατ). Είναι μονάδα μέτρησης ισχύος εναλλασόμενου ρεύματος που περιλαμβάνει την άεργο και πραγματική ισχύ. Η πραγματική ισχύς μετρείται σε Watts ενώ ή συνολική ισχύς (=άεργος+πραγματική) σε VA. Όταν έχουμε καθαρά ωμικό φορτίο, τότε η άεργος ισχύς είναι μηδενική.

Αν P=Ισχύς, V=Τάση και I=ένταση έχουμε την σχέση P=V*I, επομένως I=P/V => I=150VA/24V= 6,25A.
Άλλος τρόπος υπολογισμού της ισχύος ενός μετασχηματιστή (Μ/Σ) είναι από τον πυρήνα του Μ/Σ, του οποίου η διατομή είναι ανάλογη της ισχύος του. Δεν θυμάμαι τον τύπο, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να ψάξω και να τον γράψω, ή αν κάποιος τον θυμάται...

Για το σχέδιο του τροφοδοτικού που αναφέρεις στο site που δημοσιεύεται έχει γίνει πάρα πολλή συζήτηση για διορθώσεις, βελτιώσεις. Επίσης να σου αναφέρω ότι έχω κατασκευάσει ένα παρόμοιο τροφοδοτικό στα νιάτα μου (αρχές δεκαετίας του 80, είμαι αρκετά μεγαλύτερος στα χρόνια όπως βλέπεις, τι να κάνουμε τα χρόνια περνούν πολύ γρήγορα) το οποίο το τροποποίησα ώστε να δίνει 0-30V στα 5-6Α , προσθέτοντας άλλα τρία 2Ν3055 στην έξοδο (σύνολο 4), αλλάζοντας τις αντιστάσεις των εκπομπών τους και φυσικά αλλάζοντας τον Μ/Σ με μεγαλύτερο. Από τότε το τροφοδοτικό αυτό λειτουργεί άψογα μέχρι και σήμερα. Δυστυχώς, αν και έψαξα πριν λίγο καιρό δεν βρήκα το σχέδιό του στο αρχείο μου και ο μόνος τρόπος να το κάνω είναι αντιγράφοντάς το από την πλακέτα, την οποία σχεδίασα πάλι εγώ αυτήν την εποχή (γύρω στο 1980).

ALAMAN
29-12-06, 22:52
Εγώ ενδιαφέρομε για το σχέδιο άν μπορείς αντιγραψέτο απο τη πλακέτα
όποτε μπορείς δεν με πειράζει και πόσταρέτο σε πμ

frogman
29-12-06, 23:56
Γειά σου φίλε Μπάμπη, :D σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου, αν μπορείς σε παρακαλώ φτιάξε το σχέδιο και ανέβασέ το, και για τον δεύτερο τρόπο υπολογισμού της ισχύος αν μπορείς βρές τον τύπο...........

Ευχαριστώ!! :) :o :D

babisko
30-12-06, 21:36
Γειά σου φίλε Μπάμπη, :D σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου, αν μπορείς σε παρακαλώ φτιάξε το σχέδιο και ανέβασέ το, και για τον δεύτερο τρόπο υπολογισμού της ισχύος αν μπορείς βρές τον τύπο...........

Ευχαριστώ!! :) :o :D

Τον τύπο δεν τον θυμάμα, αλλά έχω ένα προγραμματάκι που δίνεις την τάση του πρωτεύοντος και το/τα δευτερεύον/τα, καθώς επίσης και το/τα ρεύμα/τα (για το/τα δευτερεύον/τα μόνο) και σου υπολογίζει αυτόματα τον πυρήνα, τις σπείρες, τις διατομές και λοιπά στοιχεία του Μ/Σ. Μέγεθος περίπου 1 MB. Αν ενδιαφέρεσαι PM για αποστολή.

moutoulos
30-12-06, 22:40
Επισυνάπτω δυο σχέδια που είναι η "ενισχυμένη" έκδοση του πιο πάνω τροφοδοτικού.
Αν παρατηρήσετε δεν έχουν σημαντικές διαφορές (πέρα απο τα επιπλέον τρανζίστορ).
Το τροφοδοτικό είναι 0 30 βόλτ - 0 5 αμπέρ (και όχι 50 που γράφει η GIF).

ALAMAN
30-12-06, 23:18
Τον τύπο δεν τον θυμάμα, αλλά έχω ένα προγραμματάκι που δίνεις την τάση του πρωτεύοντος και το/τα δευτερεύον/τα, καθώς επίσης και το/τα ρεύμα/τα (για το/τα δευτερεύον/τα μόνο) και σου υπολογίζει αυτόματα τον πυρήνα, τις σπείρες, τις διατομές και λοιπά στοιχεία του Μ/Σ. Μέγεθος περίπου 1 MB. Αν ενδιαφέρεσαι PM για αποστολή.
Εγώ ενδιαφέρομαι άν μπορείς στείλτο και σε εμένα :D

babisko
31-12-06, 00:54
Τον τύπο δεν τον θυμάμα, αλλά έχω ένα προγραμματάκι που δίνεις την τάση του πρωτεύοντος και το/τα δευτερεύον/τα, καθώς επίσης και το/τα ρεύμα/τα (για το/τα δευτερεύον/τα μόνο) και σου υπολογίζει αυτόματα τον πυρήνα, τις σπείρες, τις διατομές και λοιπά στοιχεία του Μ/Σ. Μέγεθος περίπου 1 MB. Αν ενδιαφέρεσαι PM για αποστολή.
Εγώ ενδιαφέρομαι άν μπορείς στείλτο και σε εμένα :D

Χρειάζομαι κάποιο μειλ για να το στείλω, λόγω μεγέθους.

ALAMAN
31-12-06, 01:08
Σου το έστειλα σε πμ

gsmaster
31-12-06, 03:27
Γρηγόρη το δεύτερο επισυναπτόμενο που έβαλες με όνομα "030v-50a.gif" μάλλον είναι 5Α και όχι 50Α ε? Όχι γιατί τρόμαξα μόλις το είδα.

moutoulos
31-12-06, 08:23
Γρηγόρη το δεύτερο επισυναπτόμενο που έβαλες με όνομα "030v-50a.gif" μάλλον είναι 5Α και όχι 50Α ε? Όχι γιατί τρόμαξα μόλις το είδα.

Χα χα, ναι έχεις δίκιο Γιάννη !!.
Ήθελα να γράψω 030v-05a ..., πάω να κάνω ένα edit ...

pet
08-05-08, 21:26
πείτε μου λίγο, το τροποποιημένο το έχει φτιάξει κανείς;
αξίζει να ασχοληθεί κανείς; χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό ισχύος να δουλεύω και δεν έχω

έχω ένα μετασχηματιστή με δύο δευτερεύοντα 24V στα 125VA έκαστο, θα έχω αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο
τροφοδοτικό; δηλαδή πόσα αμπέρ θα πιάσω ?

μπορεί να μπει κάτι σαν short-circuit protection?

το current limiting ισχύει και δουλεύει στο τροποποιημένο σχέδιο;