PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό 400W από παλιό τεύχος του Elektor



babisko
30-12-06, 11:35
Θα ήθελα την άποψή σας για το τροφοδοτικό του θέματος, το οποίο έχει μια ιδιαιτερότητα στην ρύθμιση της τάσης εξόδου: Η ρύθμιση γίνεται στο πρωτεύον του Μ/Σ με triac. Είναι από παλιό τεύχος του Ελεκτορ (Δεκαετίας '80).

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι τα παρακάτω:



PS: Πως επισυνάπτομε μια εικόνα στο μήνυμα ρε παιδιά;

babisko
30-12-06, 11:39
Και το θεωρητικό του σχέδιο δυστυχώς σε μικρή ανάλυση, λόγω περιορισμών του forum στο μέγεθος του αρχείου.

babisko
30-12-06, 13:03
Αυτό το τροφοδοτικό ΔΕΝ το κατασκεύασα. Το όνομα του περιοδικού όμως πιστεύω ότι αποτελεί εγγύηση.

Και κάποιες συμπληρωματικές πληροφορίες
Η όλη κατασκευή αποτελείται από μια πλακέτα και είναι ένα απλό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό με προστασία βραχυκυκλώματος το οποίο μπορεί να δώσει 0-40V και 0-5A. Απλά μπορούμε, αν θέλουμε, να κατασκευάσουμε δυο μονάδες ίδιες και να τις συνδέσουμε με την βοήθεια των διακοπτών και των βυσμάτων που φαίνονται στο σχέδιο και να λειτουργεί ως εξής:

1. Ένα μονό τροφοδοτικό 0-40V και 0-5A (Απλό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό - χρειάζεται μια μονάδα).
2. Ένα μονό τροφοδοτικό 0-40V και 0-10A. (Απλό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό - χρειάζονται δυό μονάδες οι οποίες παραλληλίζονται).
3. Συμμετρικό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό 0+-40V και 0-5A - χρειάζονται δυό μονάδες, η ρύθμιση γίνεται από το ένα).
4. Ένα μονό τροφοδοτικό 0-80V και 0-5A. (Απλό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό - χρειάζονται δυό μονάδες οι λειτουργούν σε σειρά).
5. Δυο ανεξάρτητα τροφοδοτικά 0-40V και 0-5A το καθένα (Απλά ρυθμιζόμενα τροφοδοτικά - χρειάζονται δυο μονάδες).

Η επιλογή της λειτουργίας τους γίνεται από τον διακόπτη S2.

Για περισσότερα PM

ALAMAN
30-12-06, 15:18
Και πώς θα φτιαχτεί αυτό το "τέρας"-τροφοδοτικό σε τυπωμένο;

babisko
30-12-06, 18:30
Και πώς θα φτιαχτεί αυτό το "τέρας"-τροφοδοτικό σε τυπωμένο;

Στο περιοδικό υπάρχει το τυπωμένο και όλες οι οδηγίες για την κατασκευή του. Μην σε φοβίζει λοιπόν το "τερας". Το μεγάλο μπέρδεμα πιστεύω πως γίνεται από τις καλωδιώσεις που υπάρχουν στο κάτω μέρος στο σχεδίου και οι οποίες χρειάζονται μόνο για τις ειδικές λειτουργίες (παράλληλα, συμμετρικά, σε σειρά δυο ίδιες πρακέτες τροφοδοτικού). Αν το χρησιμοποιήσεις σαν μονό τροφοδοτικό 0-40V 0-5A, τότε το σχέδιο απλοποιείται αρκετά.

ALAMAN
30-12-06, 19:01
Πόσο θα κοστίσει όλη η κατασκευή του; (κουτί, όργανα, διακόπτες, τυπωμένα, εξαρτήματα, κτλ)

gsmaster
30-12-06, 21:13
Αυτά με τους παραλληλησμούς κτλ μπορούν να γίνουν και με απλά τροφοδοτικά.
Δεν μου αρέσει που μπλέκει τόσο πολύ τα 220 στο κύκλωμα. Το κάνει επικινδυνο.
Εγω δεν θα το έφτιαχνα.

babisko
30-12-06, 21:21
Αυτά με τους παραλληλησμούς κτλ μπορούν να γίνουν και με απλά τροφοδοτικά.
Δεν μου αρέσει που μπλέκει τόσο πολύ τα 220 στο κύκλωμα. Το κάνει επικινδυνο.
Εγω δεν θα το έφτιαχνα.

Σε ποιό σημείο μπλέκει τα 220V στο κύκλωμα;
Στο μόνο σημείο που η χαμηλή τάση έχει κάποια σύνδεση με το δίκτυο των 220V στο πρωτεύον του Μ/Σ, είναι μέσω του optocuppler IC3 CNY17.

ALAMAN
30-12-06, 22:46
Εμένα κατα τη γνώμη μου το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οτι τη ρύθμιση την κάνει στο πρωτεύον
του μ/σ με triac

chip
30-12-06, 23:15
Είναι σίγουρα δεκαετία του 80? ή μήπως γυρω στο 93-94? Αν μιλάμε για το ίδιο (αν και μάλλον μιλάς για την πρώτη έκδοση και εγώ για την δεύτερή) δεν ρυθμίζει την τάση εξόδου από το προτεύον. Η τάση ρυθμίζεται κανονικά από το δευτερεύον οπότε και θα έχει άριστα χαρακτηριστικά (δεν το έχω κατασκευασει) και στο προτεύον με το triac κάνει μία προρύθμιση της τάσης ώστε να μειώσει την κατανάλωση ισχύος πάνω στα τρανζίστορ του τροφοδοτικού.
Αν μίλας πάντως για την έκδοση που αναφέρομε να ξέρεις οτι λίγους μήνες μετά είχε δημοσιεύσει μία μικρή διόρθωση....
Πάντως το κόστος των κυκλωμάτων πέρα από τον μετασχηματιστή δεν πιστεύω οτι θα έιναι υπερβολικό

babisko
31-12-06, 00:52
Είναι σίγουρα δεκαετία του 80? ή μήπως γυρω στο 93-94? Αν μιλάμε για το ίδιο (αν και μάλλον μιλάς για την πρώτη έκδοση και εγώ για την δεύτερή) δεν ρυθμίζει την τάση εξόδου από το προτεύον. Η τάση ρυθμίζεται κανονικά από το δευτερεύον οπότε και θα έχει άριστα χαρακτηριστικά (δεν το έχω κατασκευασει) και στο προτεύον με το triac κάνει μία προρύθμιση της τάσης ώστε να μειώσει την κατανάλωση ισχύος πάνω στα τρανζίστορ του τροφοδοτικού.
Αν μίλας πάντως για την έκδοση που αναφέρομε να ξέρεις οτι λίγους μήνες μετά είχε δημοσιεύσει μία μικρή διόρθωση....
Πάντως το κόστος των κυκλωμάτων πέρα από τον μετασχηματιστή δεν πιστεύω οτι θα έιναι υπερβολικό

Έχεις δίκιο, δεν είναι δεκαετία 80, αλλά βρίσκεται στα τεύχη Σεπτεμβρίου και Οκτωμβρίου 1990. Η διόρθωση που λες βρίσκεται στο τεύχος Οκτωβρίου 1990 που βρίσκεται και το δεύτερο μέρος του άρθρου.

ALAMAN
31-12-06, 01:10
Του ελέκτορ έ;; Πού μπορούμε να βρούμε τα παλιά τέυχη απο το 2000 και πρίν;

chip
03-01-07, 13:08
Δεν θυμάμε σε ποιο τεύχος είναι η διόρθωση το μόνο που θυμάμε είναι οτι είναι σε άσχετο σημείο με το άρθρο..και αν θυμάμε καλά έχει και μία φωτογραφία για το τί πρέπει να κόψεις και να προσθέσεις...νομίζω κοντά στο 741 γίνεται η παρέμβαση..΄ίσως πρέπει να πορσθέσεις καμία αντίσταση και πυκνωτάκι..δεν θυμάμε...

homo mathematicus
03-01-07, 13:44
Του ελέκτορ έ;; Πού μπορούμε να βρούμε τα παλιά τέυχη απο το 2000 και πρίν;

http://www.elektor.gr
Κάτι θα ξέρουν....

homo mathematicus
03-01-07, 13:46
Αυτά με τους παραλληλησμούς κτλ μπορούν να γίνουν και με απλά τροφοδοτικά.
Δεν μου αρέσει που μπλέκει τόσο πολύ τα 220 στο κύκλωμα. Το κάνει επικινδυνο.
Εγω δεν θα το έφτιαχνα.

Πάντος και τα 10Α στα 40 βόλτ δεν είνια και άσχημα......... :lol: :lol: :lol:

vvasilis
12-09-17, 09:59
Που είναι το θεωρητικό ρε παιδιά γιατί μιλάμε τόση ώρα περί ανέμων και υδάτων !!! Με ενδιαφέρει η ρύθμιση !

vvasilis
12-09-17, 10:00
Σε ποιό Elektor είναι ;;;;

Έχεις δίκιο, δεν είναι δεκαετία 80, αλλά βρίσκεται στα τεύχη Σεπτεμβρίου και Οκτωμβρίου 1990. Η διόρθωση που λες βρίσκεται στο τεύχος Οκτωβρίου 1990 που βρίσκεται και το δεύτερο μέρος του άρθρου.

elektronio
12-09-17, 12:27
Που είναι το θεωρητικό ρε παιδιά γιατί μιλάμε τόση ώρα περί ανέμων και υδάτων !!! Με ενδιαφέρει η ρύθμιση !

Πόση ώρα μιλάτε; το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα είναι 9 μήνες πριν και τα λίγο παλιότερα 11 χρόνια πριν...... :lool:
Με αυτό το ρυθμό της κουβέντας θα σου απατήσουμε σε καμιά πενταετία!!!

elektronio
12-09-17, 12:38
Σε ποιό Elektor είναι ;;;;

Ελληνικό ΕΛΕΚΤΟΡ Σεπτέμβριος του 90 τεύχος 97. Ζήτησε από το Λέπουρα να σου στείλει το λινκ που θα βρεις το τεύχος (Μαζί με τα υπόλοιπα τεύχη του ελεκτρορ).

apilot
12-09-17, 12:48
Ελληνικό Ελεκτορ Σεπτέμβριος 1990 τεύχος 97 σελίδα 26.

lepouras
12-09-17, 14:20
Ελληνικό ΕΛΕΚΤΟΡ Σεπτέμβριος του 90 τεύχος 97. Ζήτησε από το Λέπουρα να σου στείλει το λινκ που θα βρεις το τεύχος (Μαζί με τα υπόλοιπα τεύχη του ελεκτρορ).
οκ....................... :lool:

elektronio
12-09-17, 15:39
οκ....................... :lool:

Καλά είσαι πιο γρήγορος και από την σκιά σου... :001_rolleyes:

lepouras
12-09-17, 16:00
δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν την βρίσκω πουθενά να κάνουμε κοντρουλα.... :lool:

vvasilis
12-09-17, 19:21
Άστο το βρήκα και το αποθήκευσα στο GoogleDrive ---> https://drive.google.com/open?id=0B8MVp0YV38IoUFE0bmNuVVh0RUk


Πόση ώρα μιλάτε; το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα είναι 9 μήνες πριν και τα λίγο παλιότερα 11 χρόνια πριν...... :lool:
Με αυτό το ρυθμό της κουβέντας θα σου απατήσουμε σε καμιά πενταετία!!!