PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύμετρο



pet
01-01-07, 22:04
Ενδιαφέρομαι για ένα πολύμετρο να είναι καλό όμως και να κατεβαίνει χαμηλά.
και στα Ω και στις χωρητικότητες και στις τάσεις κλπ.

έχει κανείς να προτείνει κάτι αξιόλογο?

μέχρι 100 ευρώ

lynx
02-01-07, 02:00
ποσο χαμηλα δηλαδη? :? ενα ψηφιακο με 10Ε κατεβενει και σε >1Ω

pet
02-01-07, 08:03
ε καλά δεν είναι το χαμηλά το θέμα μόνο, να
είναι γενικά εμπιστοσύνης

να μετράει μισό ωμ σιγουρα και οπωσδήποτε πυκνωτές
απο 10pF

τα mustech είναι καλά;?

phoenix_2007
02-01-07, 09:02
ε καλά δεν είναι το χαμηλά το θέμα μόνο, να
είναι γενικά εμπιστοσύνης

να μετράει μισό ωμ σιγουρα και οπωσδήποτε πυκνωτές
απο 10pF

τα mustech είναι καλά;?

Θα ήθελα να σου πω, ότι 100 ευρώ είναι πάρα πολλά για αγορά πολυμέτρου (μιλάμε για σύνηθες πολύμετρο). Σε ό,τι με αφορά, αγόρασα ένα ψηφιακό πολύμετρο από το παζάρι του Σχιστού (όπως πάμε για Σκαραμαγκα από Πέραμα), το οποίο είναι και καπασιτόμετρο και τρανζιστορόμετρο, μιλλιαμπερόμετρο, θερμόμετρο, βολτόμετρο, ωμόμετρο και δεν ξέρω τι άλλες δυνατότητες έχει. Και η τιμή του?? Κρατήσου 20 ευρώ, μόνο!!! Είναι το μοντέλο M890G DIGITAL MULTΙMETER. Και για να μην ξεχάσω. Μετράω και πυκνωτές που είναι όχι 10pF αλλα 5pF. Τώρα, για αντίσταση μισό Ωμ να μετράει, δεν έχω δει κανένα όργανο ακόμα και σε επαγγελματίες που να μετράει σε τόσο μικρή κλίμακα. Συνήθως όλα τα πολύμετρα ξεκινούν από κλίμακα (μικρότερη) μέχρι 200Ω.

ALAMAN
02-01-07, 13:08
Το δικό μου το πολύμετρο μετράει με το ζώρι περίπου 4pF εφόσον η χαμηλώτερη κλίμακά του
είναι 2000pF, η υψηλώτερη 20μF. ώμ απο 1Ωμ και λίγο πιό πάνω, 2-3 θα έλεγα μέρχι 200ΜΩ
Μετράει βολτ απο μερικά mV (2-3mV) μέχρι και 1000V DC και απο μερικά V μέχρι και 700V AC
ΘΕρμοκρασία απο -50 εώς 1000 περίπου αυτό το γράφει το manual του πολυμέτρου το οποίο δεν θυμάμαι τί έλεγε
Πάντως έσω μετρήσει μέχρι περίπου 1000. Αμπέρ απο μερικές δεκάδες μΑ μέχρι και 20Α DC και απο μερικά mA μέχρι
και 200mA AC. Μετράει και hfe των τρανσίστορ NPN και PNP
Άν θές να μετράς χωριτηκότητες τα πολύμετρα δεν κάνουν. Με 100Ε παίρνεις
καπασιτέμετρο, συχνόμετρο (συχνόμετρο έχουν τα πολύμετρα των ηλεκτρολλογων εκείνα με αμπεροτσιμπίδα)
έχω τέτοιο μετράει μέχρι 2khz και ωμ μέχρι 2000MΩ. Και ένα καλό πολύμετρο των 50Ε ή και πιό κάτω όσο σου
μείνουν απο τα λεφτα απο το συχνιμετρο και το καπασιτόμετρο δώστα για πολύμετρο.
Δες σε καταλόγους διάφορων μαγαζιών θα βρείς και 250Ε πολύμετρο, μή σου πώ και πιό ακριβό :wink:

gsmaster
02-01-07, 20:20
Τα mΩ είναι δύσκολη υπόθεση για ένα απλό πολύμετρο. Σκέψου μόνο ότι αν βραχυκυκλώσεις τους ακροδέκτες του πολυμέτρου και τα καλώδια δεν ειναι καλής ποιότητας, τότε θα έχεις κάποια ένδειξη.

Για τα mΩ μπορεί να κατασκευαστεί κάποιο εξτρα κύκλωμα, το οποίο θα δίνει σταθερό ρεύμα (πχ LM317 σε συνδεσμολογία πηγής ρεύματος) και να μετράς την τάση με απλό βολτόμετρο. Θα πρέπει όμως οι αντιστάσεις που μετράς να αντέχουν το ρεύμα που θα περάσει.
Εγώ χρειάστηκε μια φορά να μετρήσω σύρμα για να το χρησιμοποιήσω για shunt αντίσταση και του έβαλα το τροφοδοτικό με τον περιορισμό στο 1Α και μέτραγα την τάση στα άκρα του. Με τον Νόμο του κ Ωμ βγαίνει και η τιμή της αντίστασης.


Τώρα αν θες να μετράς πχ μια αντίσταση 1κΩ και να σου έχει ακρίβεια μισο Ω τότε θα πάς σε όργανο με ακρίβεια 4 1/2 ψηφία

vaggelis_cha
02-01-07, 20:53
Ενδιαφέρομαι για ένα πολύμετρο να είναι καλό όμως και να κατεβαίνει χαμηλά.
και στα Ω και στις χωρητικότητες και στις τάσεις κλπ.

έχει κανείς να προτείνει κάτι αξιόλογο?

μέχρι 100 ευρώ

θα συνιστούσα να αγοράσεις κάτι επώνυμο. Καλύτερα εξαρχής να κάνεις μια επένδυση και μην σε ανησυχεί ... θα τα βγάλει σύντομα τα λεφτά του.

Η Fluke βγάζει υπέροχα και ποιοτικά όργανα. Στο Ebay Μπορείς να βρεις αρκετά καλά κομμάτια ελαφρώς μεταχειρισμένα
σε πολύ καλές τιμές.

π.χ.

http://cgi.ebay.de/Fluke-87-III-True-RMS-Multimeter-wie-NEU_W0QQitemZ140070023044QQihZ004QQcategoryZ83646Q QrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.de/Fluke-189-Multimeter_W0QQitemZ290065523478QQihZ019QQcategory Z83646QQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.de/FLUKE-DIGITAL-MULTIMETER-175-beha-metrawatt-gbh-gsh-elu_W0QQitemZ150076388903QQihZ005QQcategoryZ83646Q QrdZ1QQcmdZViewItem

antonis_p
02-01-07, 23:30
οπως τα λεει ο Ευάγγελος,
οταν στα 100-130 παιρνεις απο Γερμανια ενα Fluke
που ειναι κορυφαιο,
γιατι να ασχολεισαι με τα κινεζικα του Μοναστηρακιου;

Και εγω fluke εχω (δυο-τρια) και φυσικα ειναι κορυφαια.

Πέτροs
29-11-07, 09:11
Καλημερα!!

Γνωριζει καποιοs να μου προτεινει ενα οικονομικο βολτομετρο[μαρκα-τυποs]που να μην επηρεαζεται απο την RF?



Ευχαριστω!!

Chris Valis
29-11-07, 09:31
Τα mΩ είναι δύσκολη υπόθεση για ένα απλό πολύμετρο. Σκέψου μόνο ότι αν βραχυκυκλώσεις τους ακροδέκτες του πολυμέτρου και τα καλώδια δεν ειναι καλής ποιότητας, τότε θα έχεις κάποια ένδειξη.

Για τα mΩ μπορεί να κατασκευαστεί κάποιο εξτρα κύκλωμα, το οποίο θα δίνει σταθερό ρεύμα (πχ LM317 σε συνδεσμολογία πηγής ρεύματος) και να μετράς την τάση με απλό βολτόμετρο. Θα πρέπει όμως οι αντιστάσεις που μετράς να αντέχουν το ρεύμα που θα περάσει.
Εγώ χρειάστηκε μια φορά να μετρήσω σύρμα για να το χρησιμοποιήσω για shunt αντίσταση και του έβαλα το τροφοδοτικό με τον περιορισμό στο 1Α και μέτραγα την τάση στα άκρα του. Με τον Νόμο του κ Ωμ βγαίνει και η τιμή της αντίστασης.

Τώρα αν θες να μετράς πχ μια αντίσταση 1κΩ και να σου έχει ακρίβεια μισο Ω τότε θα πάς σε όργανο με ακρίβεια 4 1/2 ψηφία


Πάμε λίγο off-topic εδώ αλλά καλό είναι να λέμε τι παίζει:
Για μετρήσεις επιπέδου mΩ δεν χρειάζεται να κατασκευάσεις τίποτα. Υπάρχουν έτοιμα όργανα που κάνουν μετρήσεις 4 σημείων (μετρήσεις kelvin) και δεν έχει καμμία σημασία τι καλώδια θα χρησιμοποιήσεις.

Περισσότερα για μετρήσεις κέλβιν εδώ: http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_8/9.html
τυπικό δείγμα τέτοιου οργοάνου:http://www.extech.com/instrument/products/310_399/datasheets/380460_380462.pdf

itta-vitta
29-11-07, 10:52
Καλημερα!!

Γνωριζει καποιοs να μου προτεινει ενα οικονομικο βολτομετρο[μαρκα-τυποs]που να μην επηρεαζεται απο την RF?



Ευχαριστω!!

Σύνδεσε στους ακροδέκτες του οργάνου (+ -) ένα πυκνωτή 1000 πικο. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Μιλάμε για αναλογικό όργανο.

feetab
04-12-07, 23:03
Για ριξε και μια ματια στο mastech my980. Για 50 ευρω εχει 20.000 καταμετρησεις 0.05 βασικη αναλυση και ειναι true rms.

antonis_x
14-12-07, 20:59
αν σε ενδιαφερουν οι μαρκες,κατα τη γνωμη μου για σχετικα οικονομικα και καλα βγαζει η protek και η mastech,εγω εχω 2 ψηφιακα protek των 25-30 ευρω και ενα αναλογικο παλι protek των 40-50 ευρω και μου εχουν βγει πολυ καλα και αξιοπιστα. τωρα αν θες κατι πολυ καλο αλλα οχι και τοσο οικονομικο πολυ καλα ειναι τα fluke.