PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτα photoresist



kopla
05-01-07, 16:37
Λοιπόν, έχω βρει: αυτό (http://www.rapidonline.com/productinfo.aspx?tier1=Tools%2c+Fasteners+%26+Prod uction+Equipment&tier2=PCB+Equipment&tier3=Etching&tier4=Etch+resist+stripper&moduleno=75331) για να βγάλω το photoresist υλικό μετά την UV έκθεση.

Είναι σωστό αυτό για τη συγκεκριμένη δουλειά ;;

Υπάρχουν και άλλα ωραία πράγματα εδώ (http://www.rapidonline.com/products.aspx?tier1=Tools%2c+Fasteners+%26+Product ion+Equipment&tier2=PCB+Equipment&tier3=Etching) ... Τί πρότεινετε φίλοι μου ;;

:?

frogman
05-01-07, 17:48
Καλησπέρα, δεν κατάλαβα τι είναι αυτό που θέλες να κάνεις :?:, και τι είναι το Etch resist stripper :?:

chip
05-01-07, 18:18
ούτε να το σκέφτεσε....ή απλα θα ακτινοβολήσεις την πλακέτα χωρις την διαφάνεια και μετά θα την βάλεις στο καυστικό νάτριο και θα φύγει το φωτοευαίσθητο..
ή το πιο απλό αλλά πιο ακριβό θα το βγάλεις με καθαρό οινόπνευμα... (μην μπλέξεις με πράσινο....!!)

kopla
05-01-07, 18:19
Καλησπέρα,

μετά από την εκθεση σε UV ακτινοβολία, πρέπει να φύγει το φωτισμένο υλικό... ώστε να αποκαλυφθεί ο χαλκός που θα "βγάλω" πχ με FeCl3.

gsmaster
05-01-07, 18:29
Συρματάκι κουζίνας. Μπορεί να χασει λίγο (εώς ελάχιστο) πάχος ο χαλκός αλλά δεν νομίζω να σε πειράζει και τόσο.

kopla
05-01-07, 18:48
:oops: Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι.. sorry for that

Ακτινοβολώ την πλακέτα μου. Μετά την ρίχνω κατευθείαν στον τριχλωριούχο σίδηρο ?

chip
05-01-07, 20:22
ops....κατάλαβα τη ρωτάς...
όχι.. και το υλικο που μας είπες δεν είναι γι αυτή την χρήση.
Χρειάζεσαι διάλυμα καυστικού νατρίου (ή καλίου ή καυτική ποτάσα που είναι μείγμα αυτών)
Το διάλυμα θα είναι χλιαρό (40 C περιπου). Μην με ρωτήσεις ποσότητες δεν θυμάμε.. είτε το κάνω με το μάτι είτε με δοκιμί... αλλά κατι θυμάμε για 20 gr ανά λίτρο νερού (Με επιφύλαξη).
Το φωτοευαίσθητο που ακτινοβολήθηκε πρέπει να φύγει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (πχ 10-20).
Μεγάλη Προσοχή βέβαια με τα καυστικά διαλύματα. Είναι πιο επικύνδηνα από τα οξέα. Θα χρησιμοποιείς γάντια ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ και θα συστηνα και ΓΥΑΛΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ γιατί μια σταγόνα στο μάτι και μπορεί ακόμα και να τυφλωθείς!!!!
Επίσης προτείνω το καυστικό νάτριο επειδή θα το βρείς εύκολα και σε καλή τιμή.
Στην πραγματικότητα είναι ένα από τα πιο ακατάλληλα υλικά γι αυτή την διαδικασία γιατί απαιτεί σωστή συγκέντρωση και σωστή θερμοκρασία για να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Καλά χημικά γι αυτή την χρήση είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι τυπογράφοι για να εμφανίζουν τον τσίγκο που χρησιμοποιούν στις εκτυπώσεις...
Αν έχεις κάποιον γνωστό ζήτα του μία μικρή ποσότητα .. εκει η αναλογία με το νερό είναι 1 προς 4. (και πάλι γύρω στους 40 C)
Βέβαια κάποια από αυτά τα χημικά είναι πολύ επικινδυνα (και καθόλου οικολογικά) αφου περιέχουν ακόμα και κυανιούχες ενώσεις. (βέβαια υπάρχουν και ποιο οικολογικές λύσεις αλλά ποιος ξέρει ποια είναι η ακίνδυνη...)
Όπως παντα συστήνεται...μην αναπνέεται τις αναθυμιάσεις.. και κάντε όλη την διαδικασία της αποχάλκωσης σε καλά αεριζόμενο χώρο...
Και μην μου πείτε μην δει την πλακέτα ο ήλιος.....σε λίγα δευτερόλεπτα δεν παθαίνει τίποτα.

pet
05-01-07, 20:50
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

μπορεί να λες μια σταγόνα στο μάτι εντάξει δεν είναι κ εύκολο να γίνει,
σκέψου λίγο πόσο εύκολο είναι να τρίψεις το μάτι σου ακούσια με λερωμένο χέρι.

οι παθόντες ανα τον κόσμο μετρούνται σε Mega ;-)

μια πληγή να έχεις σε κανα νύχι ή τιποτα τέτοιο, λίγο πενιτρόλ η Fecl3 μπορεί
να σε κάνει να τρίβεσε 2 μέρες (τσούζει το ρημάδι)

kopla
05-01-07, 22:15
όχι.. και το υλικο που μας είπες δεν είναι γι αυτή την χρήση.

Αυτό εδώ (http://www.rapidonline.com/productinfo.aspx?kw=34-0395&tier1=Tools%2c+Fasteners+%26+Production+Equipment&tier2=PCB+Equipment&tier3=Etching&tier4=PCB+developer&moduleno=29449) κάνει για να διώξω το φωτισμένο photo resist υλικό :?:
:?

gsmaster
06-01-07, 17:31
Μην πάτε μακρυά και το Tuboflo (ναι αυτό που ξεβουλώνει αποχτεύσεις) κάνει για εμφάνιση.

Για να φύγει το φωτοευαίσθητο μετά και απο την αποχάλκωση μπορείτε να κάνετε ένα ακόμα πιο δυνατό διάλυμα εμφάνισης.

ramona
10-01-07, 01:56
Ναι, Kopla
αυτό που δείχνεις στο τελευταίο σου λινκ κάνει αυτό που θες.

Αυτά που διώχνουν το φωτοευαίσθητο της πλακέτας ονομάζονται "developers" ενώ αυτά που κάνουν την αποχάλκωση "etchants"

Μην ξεχάσεις να χρησιμοποιήσεις ξανά αυτό το διάλυμμα μετά την αποχάλκωση για να διώξεις ότι απέμμεινε πάνω στις διαδρομές που θα κάνεις τις κολλήσεις (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ασετόν αν σου βρίσκεται εύκαιρο)