PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπα υπεριωδους



toutou
06-01-07, 16:02
Γεια σας αδερφια.Αποφασισα επιτελους να ασχοληθω με τα PCB και πηγα να αγορασω μια λαμπα υπεριωδους.Ομως το καταστημα δεν διεθετε(Ηρακλειο Κρητης)και μου ειπε οτι μπορει να την παραγγειλει.Επειδη δεν εχω ιδεα θα ηθελα να μου πειτε συγκεκριμενο τυπο/μαρκα λαμπας ωστε να την παραγγειλω.θελω μια καλη λαμπα που να εμφανιζει γρηγορα.Πειτε μου αν γινεται ενδεικτικα και τιμες.Ευχαριστω προκαταβολικα.

glegolas
06-01-07, 18:02
σε ποίο κατάατημα πήγες?? νομίζω οτι το "άτομο" έχει...χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος...δυστηχώς δεν ξέρω καμιά καλη μάρκα...οποιος ξέρει ας μας πεί και εμάς...
Δεν επιτρέπονται τα greeklish. Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου και διόρθωσέ το.
gRooV .Συγνώμη αλλα ξεχάστικα απο την βιασύνη μου... :oops:

jakektm
06-01-07, 20:26
εγω εχω μια της φιλιπς 125 βαττ ειναι. μαζι με το πηνιο ειχε 20 ευρω . καλη εκτυπωση μεσα σε 2 λεπτα ειμαι οκ

chip
06-01-07, 23:00
Τα επαγγελματικά μηχανήματα που χρησιμοποιούν λάμπες φθορισμού χρησιμοποιούν TLD15w/05 της philips που εκπεμπει ακριβώς το μήκος κύματος που χριεάζονται οι πλακέτες. Είναι εξειδικευμένη λάμπα που χρησιμοποιείται για τις πλακέτες καί από τα τυπογραφικά μηχανήματα. Πες του να ψάξει στον κατάλογο της philips στην κατηγορία λάμπες για ειδικές χρήσεις ή για επαγγελματικά μηχανήματα (κάπως έτσι λέγεται η κατηγορία που την έχει στον ελληνικό κατάλογο της Philips) (προφανώς βέβαια παράγεται και από άλλες εταιρίες)
Για να εμφανίζει σε 2-2,5 λεπτά πιστεύω θα χρειαστείς 4 λάμπες σε κουτιί με επένδηση αλουμινίου και οι λάμπες σε απόσταση γύρω στα 10 cm μεταξύ τους.

gsmaster
07-01-07, 15:47
Οι λάμπες αποστείρωσης που βγάζουν UV-C δεν κάνουν. Αργούν πολύ (το έχω διαπιστώσει 1 λάμπα 15W κάνει 20'+ σε απόσταση 7~10cm) και είναι και επικύνδυνες. Καλή δουλειά κάνουν οι λάμπες για solarioum (απ ότι έχω ακούσει)

sgoum
09-01-07, 20:56
Παρε τις UV Που πουλαει το πλαισιο για τα PC.κανουν πολυ καλα δουλεια και ειναι παφθηνες,Με 2 ζευγαρια εχεις αψογο αποτελεσμα.εγω παντως παρατησα αυτη τη μεθοδο και χρησιμοποιω πλεον την τεχνικη με το laser και χαρτι απο περιοδικο.

pet
09-01-07, 21:12
sgoum είσαι σίγουρος ότι βγάζει καλούς δρόμους? δεν μπορώ να το πετύχω
ακόμα με χαρτί περιοδικού. πχ 0.3mm δρόμοι δεν βγαίνουνε καλά...

sgoum
09-01-07, 21:45
Χρησιμοποιω το Proteus (Isis) για PCB εκεί οι γραμμές μου είναι 12th αν σου λέει κάτι.
Είχα πρόβλημα μέχρι να φτιαξω την πρώτη πλακέτα γιατί ξεκολούσανε οι πολύ λεπτές γραμμές κατά την αποχάλκωση.
Τελικά εφταιγε η πλακέτα.
Στο τύπωμα όλα έβγαιναν κανονικά.
Χρησιμοποιώ συσκευή πλαστικοποίσης που πήρα από το μάκρο και κάνω 8-12 περάσματα για να τυπώσω το PCB.

chip
11-01-07, 00:02
Αν βάλεις την TLD15W/05 που είπα πιο πάνω (που είναι και φθηνή 2-5 ευρώ ανάλογα το κατάστημα ) τα αποτέλεσματα θα είναι άριστα! Η πλακέτα θα είναι τόσο καλη όσο η διαφάνεια σου (καλές διαφάνεις βγάζουν οι epson εκτυπωτές -ακόμα και με επαναγεμισμένο μελάνι και με διαφάνεια της 3Μ-έχει μεγάλη σημασία η μάρκα της διαφάνειας!)
Με τέτοια λυχνία και διαφάνεια 3Μ στον epson έχω τυπώσει αμέτρητες πλακέτες με γραμμές 12 mil ενώ και στα 10 Mil δεν έχει πρόβλημα.
Αν θές ακόμα πιο λεπτές στα 8 Mil (πιθανόν και 6 ) απλά μην τυπώσεις διαφάνεια αλλά κάνε εκτύπωση σε Postscrit Και πήγαινε σε ένα τυπογραφείο να σου το τυπώσουν σε film με fotoplotter. Απλά η πλακέτα θα βγεί τέλεια με μηδέν κοψίματα και μηδέν βραχυκυκλώματα!

pet
11-01-07, 00:19
sgoum . το πακέτο με τις πλακέτες το έφαγα και εγώ.
πήρα κάποιες που ήτανε κίτρινες (μετά την αποχάλκωση)
αντί για ημιδιαφανείς και οι δρόμοι ξεκολάνε πανεύκολα.

το μηχάνημα πλαστικοποίησης υπάρχει ακόμα στο μάκρο
ή ήτανε προσφορά ή κάτι παρόμοιο;

δουλεύω press n peel και έχω φάει πολύ ταλαιπωρία για
διπλής όψης πλακέτες.

μπορείς να μου πεις αν το μηχάνημα χωράει και τις 'χοντρές'
πλακέτες ή μόνο τις λεπτές; (χοντρές λέω αυτές που έχουν πάχος
γύρω στο 1.5 χιλιοστό, λεπτές αυτές που είναι λιγότερο απο 1 χιλιοστό).

apa02gr
11-01-07, 14:03
sgoum. το Proteus (Isis) για PCB που αναφέρεις είναι χαρτί; Από που το αγοράζεις (πλαίσιο;)

Από ότι κατάλαβα εκτυπώνεις το κύκλωμα στο χαρτί με laser printer και μετά το σιδερώνεις πάνω στην πλακέτα;

sgoum
11-01-07, 15:45
pet
Δεν ητανε προσφορα και δεν ξερω αν το εχουν ακομη.
Είναι ένα πλό μηχάνημα πλαστηκοποίησης για A4.
Χωράει της χοντρές με λίγο σπρώξημο μέχρι να την πιάσει.
Λεπτές που να βρείς στην Ελλάδα;

apa02gr

Ειναι πρόγραμμα για σχεδίαση sim και pcb.
το πακετο λέγετε Proteus (κανει sim και σαι uC)
Isis ονομαζεται στο πακετο το σχεδιαστικο κ sim
και Ares to PCB τμημα του.

Τυπώνω με laser printer σε χαρτι απο περιοδικο (PCmagazine κατα προτιμιση και στις σελίδες που εχουν διαφημίσεις :))
εχω και press & peel αλλα προτιμώ το χαρτί απο περιοδικά.
Μετά βουτάω τη πλακέτα με το χαρτί που έχει κολλήσει πάνω της σε ενα δοχείο που εχει ζεστό νερο και απορριπαντικό πιάτων.
Αφήνω να τρέχει συνέχεια ζεστο νερό.Το χαρτί βγαίνει σχεδόν χωρίς βοήθεια και καθαρίζω ότι εχει μείνει με προσοχή με το χέρι
με το νερό πάντα να τρέχει.

Απο το πλαίσιο πήρα τις λάμπες UV όταν παλαιότερα χρησιμοποιούσα τη φωτοχημική μεθοδο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098847&product=700584

και το λινκ για τη μεθοδο
http://myweb.cableone.net/wheedal/pcb.htm

FANTASY RADIO ATHENS
11-03-09, 08:58
παιδια που μπορω να βρω το press & peel σε ποια καταστηματα το πουλανε εδω στην αθηνα