PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με σκληρο δισκο!



AKIS
07-01-07, 21:58
παιδες εχουμε προβλημα αλλα δε μπορουμε να βρουμε τη λυση του....

εχω εναν σκληρο δισκο western digital 80gb ide(wd800jb) που αρνειται να δουλεψει.
το εxω δοκιμασει σε 2 διαφορετικους υπολογιστες αλλα ματαια.
ο δισκος ειναι αγορασμενος απο το e-shop prin ενα μηνα περιπου.
εχει δουλεψει μονο μια φορα οταν χωριστηκε σε 3 partition(νομιζω τρια ηταν)

πιο συγκεκριμένα

τον συνδέω στον υπολογιστή μου και κατά την διαδικασία του πόσt μου παγώνει το σύστημα στη συγκεκριμένη οθόνη

auto detecting pri master st40...
auto detecting pri slave wd80..(αυτός είναι ποu κανει τη ζημια)
auto detecting sec master cdrom
auto detecting sec slave cdrom

και σε αυτή την οθονη το συστημα παγωνει και αρνηται να κανει οτιδηποτε άλλο

επισης στο ιδιο σημειο κολλησε και όταν το συνδεσα με ένα παλιοτερο συστημα(p3 500mhz)

μια φορα μονο δε κολλησε σε αυτή την οθονη αλλα μου εβγαλε κατά το σημειο φορτοσης των win to μηνυμα <<ntdlr>> αλλα αυτό είναι λογικο αφου δεν εχουν φωρτοθει τα win .επισης τοτε δεν μου αναγνωριζε τον δισκο όπως πρεπει

αν bοοtαρω με άλλο δισκο που εχει κανονικα τα win μεσα και ως δευτερευων δισκο που εχει προβλημα , παλι κολλαει το συστημα


να προσθεσω ότι εχουν δοκιμαστει σχεδον ολοι οι πιθανοι συνδιασμοι των jumper

aeonios
07-01-07, 23:52
Aκη συμπλήρωσε αυτό http://www.e-shop.gr/RMAForm.phtml και διάβασε τη διαδικασία που έχουν.

AKIS
08-01-07, 10:34
Νικηφορε αυτο εκανα....για να δουμε τι θα δουμε απο εδω και περα
θα εχουμε καμια εξυπηρετηση ή......θα τους παρει και θα του σηκωσει

Υ.Σ. παλι καλα που ειχα κρατησει το τιμολογιο αγορας

jimmys_
08-01-07, 13:16
Δοκίμασες να τον βάλεις μόνο του (Master) και να δοκιμάσεις να τον κάνεις format? Οχι fast format το αργό.

AKIS
08-01-07, 13:28
το δοκιμασα και αυτο
σκοπος ειναι οτι κολλαει το bios!οποτε πιο format?? :cry:

stendor
08-01-07, 13:51
από τις πλέον αναξιόπιστες συσκευές. αν σε παίρνει πάρε seagate.

AKIS
08-01-07, 19:27
αυριο το στελνω πισω στο e-shop,
για να δουμε τα παλουκαρια εκει τι θα πουνε?
οσο για τους seagate εχω εδω και 4,5 χρονια εναν 40 gb, εχει φαει πολλαααααα format,κακομεταχειριση αρκετη και το pc εχει κλεισει πολλες φορες απο διακοπης ρευματος.
παρολαυτα

με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!!

ggr
08-01-07, 20:15
Κι εμενα φιλε μου ετυχε ιδια ακριβως περιπτωση (WD 80GB) και ακουω συνεχεια κι απο αλλους αναλογες περιπτωσεις, μαλλον υπαρχει ελλατωματικη παρτιδα αυτη την εποχη. Ευτυχως τον πηγα πισω και τον δεχτηκαν αλλα δυσκολευτηκα να βρω seagate (μονο στο e-shop ειχαν, σε αλλα καταστηματα μονο WD υπηρχαν.)

babisko
08-01-07, 22:27
Χρησιμοποιώ WD εδώ και πολλά χρόνια (και αρκετούς δίσκους μάλιστα) και κανένας μέχρι τώρα δεν έχει πάθει τίποτε, σε αντίθεση με κάποιους Quantum, Maxtor οι οποίοι παρέδοσαν το πνεύμα τους πολύ γρήγορα, ειδικά οι Maxtor.

aeonios
08-01-07, 23:59
..........ειδικά οι Maxtor.

+1

hlektrologos000
09-01-07, 07:43
παιδες εχουμε προβλημα αλλα δε μπορουμε να βρουμε τη λυση του....

εχω εναν σκληρο δισκο western digital 80gb ide(wd800jb) που αρνειται να δουλεψει.
το εxω δοκιμασει σε 2 διαφορετικους υπολογιστες αλλα ματαια.
ο δισκος ειναι αγορασμενος απο το e-shop prin ενα μηνα περιπου.
εχει δουλεψει μονο μια φορα οταν χωριστηκε σε 3 partition(νομιζω τρια ηταν)

πιο συγκεκριμένα

τον συνδέω στον υπολογιστή μου και κατά την διαδικασία του πόσt μου παγώνει το σύστημα στη συγκεκριμένη οθόνη

auto detecting pri master st40...
auto detecting pri slave wd80..(αυτός είναι ποu κανει τη ζημια)
auto detecting sec master cdrom
auto detecting sec slave cdrom



Μεσα απο το bios μπορεις να επιλεξεις να μην κανει auto detecting τον σκληρο. Σε καποια καρτελα στα bios θα γραφει τον σκληρο και διπλα θα εχει 3 επιλογες none ,auto, manual . Eσυ θα επιλεξεις none ,θα κανεις save and exit .
Eνοιτε οτι ο αλλος σκληρος (st40)θα πρεπει να εχει λειτουργικο συστημα μεσα και θα μπουταρει κανονικα ,θα ανοιξει το pc και θα σου δει τον σκληρο(st80) σαν αποθηκευτικη μοναδα αν εισε τυχερος θα μπορεσεις να του κανεις φορματ σαν να ηταν δισκετα.
Aυτη ειναι μια λυση αλλα δεν πιανει παντα. σε εναν σκληρο που ειχα περιπου τα ιδια προβληματα εκανα τα παρακατω και τον εσωσα ....


ΑΛΛΙΩΣ....
μονο με τον προβληματικο σκληρο συνδεμενο στο P.C και κανονικα auto detecting......κατεβασε απο εδω http://www.sadevelopment.com/more_ldt.htm το large drive tools , γραφτο σε μια δισκετα,μπες στο bios και ορισε first boot divice το flopy ,βαλε τη δισκετα μεσα και οταν κανεις restart θα μπουταρει την δισκετα και απο τις πολλες επιλογες που θα σου βγαλει το προγραματακι επελεξε delete all partition .

Μετα ορισε παλι first boot divice το cdrom και κανε κανονικα εγκατασταση των windows.
Eχω σωσει εναν σκληρο ετσι που φαινοταν πεθαμενος.

Danza
09-01-07, 12:43
Χρησιμοποιώ WD εδώ και πολλά χρόνια (και αρκετούς δίσκους μάλιστα) και κανένας μέχρι τώρα δεν έχει πάθει τίποτε, σε αντίθεση με κάποιους Quantum, Maxtor οι οποίοι παρέδοσαν το πνεύμα τους πολύ γρήγορα, ειδικά οι Maxtor.

Και εγώ κάπως έτσι.. έχω 2χWD 80GB και δεν μου έβγαλαν κανένα πρόβλημα... μπορεί να έπεσες σε ελατωματική παρτίδα... πάντως κάνε αυτό που λέει και ο hlektrologos000 μπορεί να τον σώσεις τον σκληρό (παίζει να έχει πιάσει κανα περίεργο αρχείο και να σου κάνει την ζημιά..)

AKIS
09-01-07, 16:53
@hlektrologos:στη πρωτη περιπτωση κρεμασε το συστημα στο γνωστο σημειο
στη δευτερη περιπτωση κατεβασα το προγραμμα , εφτιαξα δικετα αλλα ματαια!το προγραμμα ελεγε οτι δεν υπαρχουν συνδεμενοι δισκοι!!
Αφου δοκιμασα ολα αυτα,σημερα το εστειλα Αθηνα!ομως εβαλα σε ενα φιλο ιδιου τυπο δισκο και παιζει κανονικα!
μαλλον ηταν η παρτιδα
στη περιπτωση μου,δεν ειναι δικος μου ο υπολογιστης,αλλα σκεφτειται οτι ο αλλος εχει εμπιστευτει το συστημα σε εμενα και εγω τον καθυστερω!!!!

AKIS
18-01-07, 13:33
φευγει για rma και μου στελνουν εναν ακριβως ιδιο δισκο(λογικο)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! :
Τι να πω ή οι δισκοι και το μαγαζι ειναι εντελως για κλωτσιες
Ή
ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ!Ελεος πρωτη φορα τρωω τετοιο παλουκι !

Κατεχω πτυχιο Υποστηριξης Συστηματων και δικτυων Η/Υ κατηγοριας 3(ΤΕΕ)
και παλευω με τα pc απο τα 7 μου χρονια

σκεφτομκαι να ζητησω και δευτερο rma και να ζητησω αλλου τυπου δισκου,αφου δεν εχω προβλημα να πληρωσω τη διαφορα μεταξυ των δυο δισκων

Μπορει να μου πει καποιος πιο εμπειρος μηπως κανω καμια μ*λ*κι* και δεν το εχω καταλαβει!
αλλα εχω περασει πολλες φορες καινουργιους δισκους!!

aeonios
18-01-07, 13:36
Aκη και διδακτόρικο να είχες αυτά συμβαίνουν.......μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο controller στον πρώτο Η/Υ σαν single master?Να τον βάλεις στο δεύτερο IDE slot με κάποιον άλλο δίσκο στο πρώτο για Boot αλλά με άλλη καλωδιοταινία?To bios του Η/Υ είναι φλασαρισμένο πρόσφατα με κάποια περίεργη/Beta έκδοση ?

AKIS
18-01-07, 13:55
ο δισκος προοριζεται να δουλεψει σε ενα παλιο συστημα αλλα ολες οι δοκιμες γινονται σε εναν σελερον 3,06 me motherboard gigabyte 8s661fxmp-rz με το σισ 661 και το sis 964
το bios ειναι του κατασκευαστη και ειναι απειραχτο(ειμαι κατα τετοιον ενεργειων)

Xarry
01-06-09, 13:40
Λοιποιν εχω εναν IDE εσωτερικο τον οποιο θελω να τον βαλω σε κουτι ωστε να τον κανω εξωτερικο. Τον βαζω μεσα βαζω τη θηκη στο ρευμα και στη USB του υπολογιστη μου αλλα δεν τον βλεπει με τιποτα. Χρειαζονται οδηγοι για να τον δει;

jeik
01-06-09, 18:48
Λοιποιν εχω εναν IDE εσωτερικο τον οποιο θελω να τον βαλω σε κουτι ωστε να τον κανω εξωτερικο. Τον βαζω μεσα βαζω τη θηκη στο ρευμα και στη USB του υπολογιστη μου αλλα δεν τον βλεπει με τιποτα. Χρειαζονται οδηγοι για να τον δει;

Δεν χρειαζεται τιποτα , εγω σε παλιατζουρα υπολογιστη εβαζα 2 δισκους και τους εβλεπε κατ ευθειαν.

Και μια λεπτομερεια , βασικη , οταν καποτε δεν μου εβλεπε εναν δισκο και κολουσε , τον κουμπωσα κατ ευθειαν πανω στην φισα που μπαινει το σι ντι ρομ , εκανε κατι διαγνωσεις και επανηλθε. :001_smile:.Αυτο μου το προτεινε τεχνικος με ενα πολυ συγχρονο λαπτοπ , που ουτε σ' αυτο ανοιγε ο δισκος.
Βρες σταθερο υπολογιστη και δοκιμασε.

Και ελεγξε αν εχεις ταση κλπ , και γενικως τα καλωδια ,μαλλον κατι απλο θα ειναι , υποψιν οτι ο δισκος μολις τον αναβεις ακουγεται καπως.

dbsjro
01-06-09, 19:13
Παιδια δεν ηερω τι εμπειρια εχετε(εγω τπτ) για αγορες απο eshop αλλα τεχνικος που δουλευει εκει μεσα με ειπε οτι στη θεσσαλονικη στελνουν ολα τα ελλατωματικα...

Phatt
01-06-09, 19:53
dbsjro, εχω αγορασει πολλες φορες απο e-shop και απο την Αθηνα αλλα και απο Σερρες, που μαλλον τροφοδοτειται απο την αποθηκη στην Θεσσαλονικη.
Αυτο που λες δεν μου ακουγεται σωστο για τους εξης απλους λογους:

1.Για ποιο λογο να στειλουν τα ελλατωματικα στην Θεσ/νικη;τι θα κερδισουν;
2.Πως ειναι δυνατον να γνωριζουν ποια προϊοντα ειναι ελλατωματικα, εφ'οσον τα περισσοτερα απο αυτα ερχονται σε σφραγισμενες συσκευασιες;

dbsjro
01-06-09, 19:55
Οτι και να σου πω ψεματα θα ειναι. Ηδη ειπα οτι δεν εχω καμια εμπειρια
Αυτος ειναι τεχνικος εδω και 4 χρονια τουλαχιστον και ετσι με ειπε

Xarry
01-06-09, 20:19
Απο το e-shop ψωνιζω τακτικα. Ποτε δεν ειχα προβλημα με ελλατωματικο προιον αλλα μερικες φορες ειχα παρατηρησει οτι οι συσκευασιες ηταν ανοιγμενες ατσαλα. Και ενταξει σε μια καρτα γραφικων δεν μπορουσε να δημιουργηθει προβλημα απο ανοιγμα ετσι και αλλιως δεν ερχονται απο το εργοσταριο η την αντιπροσωπια με ταινια ασφαλειας αλλα ειναι πολυ ασχημο να δινεις 100-100-.... ευρω για κατι που εχει ανοιχτει και ενδεχωμενως να εχει δουλεψει κιολας. Και μαλιστα οταν τους πηγα ενα κινητο το οποιο ειχε κοπει μονο η ταινια ασφαλειας δεν το δεχτηκαν.



Στο θεμα μου τωρα χωρις drive στην θηκη δεν τον βλεπει. Αν τον συνδεσω εσωτερικα κατι γινεται.


Και μια πιο ηλεκτρονικη ερωτηση. Ο δισκος θελει 0,64Α στα 5V και 0,9Α στα 12V.H θηκη θελει 12V αλλα ακομα δεν εχω τροφοδοτικο και παιρνω απο τον υπολογιστη. Σκεφτομαι να παρω ενα τροφοδοτικο πανω απο 1A ωστε να δουλευει χαλαρα. Σωστα σκεφτομαι;:confused1:

Xarry
01-06-09, 20:35
Οκ παιδες το ελυσα.Δεν χρειαζεται οδηγους. Και με μια μικρο μετατροπη η θηκη θα φιλοξενησει 2 δισκους! Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!:wiink:

her
01-06-09, 21:40
Παρόμοιο πρόβλημα είναι πολύ συχνό με τούς δίσκους τους sata γιατί τα windows δεν έχουν τους drivers του δίσκου. Θα σου πρότεινα να καταβάσεις τους drivers από την εταιρία και να τούς γράψεις σε μια δισκέτα. Έτσι όταν θα μπουταρεις το σύστημα από την δισκέτα και θα κάνει εγκατάσταση τους drivers. Όπως κάνουμε συνήθως και με τους δίσκους sata.

Επίσης υπάρχει περίπτωση να θέλει και bios update.

Xarry
01-06-09, 21:44
Καλα με τους SATA σε λαπτοπ εχουμε τεραστιο προβλημα που δεν μπορεις ευκολα να περασεις driver.
Παντως στον υπολογιστη μου δεν ειχα ποτε προβλημα με sata παντα τα εβρισκε ειτε ηταν οπτικα ειτε δισκοι.