PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταλαντωτής



joke
10-01-07, 19:56
θέλω να φτιάξω ενα κύκλωμα με μικροελεκτη που χρησιμοποιεί κεραμικό ταλαντωτή 8mhz ο ταλαντωτής εχει δυο ποδαράκια oμως το σχέδιο δείχνει οτι συνδέεται με τρία (δυο με τον μικροελεκτη και ενα με καποιο σημειο της πλακέτας) σημεία σαν να έχει τρία ποδαράκια ο ταλαντωτης . Χρειάζεται να βραχυκυκλώσω τίποτα ή εχω λάθος ταλαντωτη;

kopla
10-01-07, 20:24
Ο ταλαντωτής έχει 2 pin και θέλει 2 πυκνωτές.
Ο resonator έχει 3 pin και δεν θέλει πυκνωτές. Το μεσσαίο pin το πας στη γη.

joke
10-01-07, 21:01
Δηλαδη χρειάζετε να αλαξω τον ταλαντωτη η δεν υπάρχει προβλημα αν δεν βάλω γήωση;

kopla
10-01-07, 22:34
Είναι το ίδιο πράγμα.
Όπως φαίνεται και στο σχηματάκι που έφτιαξα, ο resonator με τα 3 ποδαράκια, έχει ενσωματωμένους τους πυκνωτές.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ κρύσταλλο με εξωτερικούς πυκνωτές.

vaggelis_cha
10-01-07, 23:24
Είναι το ίδιο πράγμα.
Όπως φαίνεται και στο σχηματάκι που έφτιαξα, ο resonator με τα 3 ποδαράκια, έχει ενσωματωμένους τους πυκνωτές.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ κρύσταλλο με εξωτερικούς πυκνωτές.

αν και το resonator θέλει λιγότερα εξαρτήματα χάνει όσον αφορά την ακρίβεια

εάν στην εφαρμογή σου είναι ιδιαίτερα σημαντική η πηγή χρονισμού τότε πήγαινε στη λύση του κρυστάλλου. Σαφώς ανώτερη απόδοση σε σχέση
με έναν κεραμικό resonator.

chip
10-01-07, 23:44
Προσοχή μόνο γιατί νομίζω οτι κάποια εξαρτήματα έχουν παραξενιά και δεν μπορούν να δουλεψουν με κρύσταλο ή το αντίθετο... Θυμάμε τους PIC16C5X της Microchip που έβγαιναν σε διαφορετική έκδοση ανάλογα με το αν θα συνδέσει κανείς resonator ή κρύσταλο (πάντως δε μου τυχε ποτέ να τους αλλάξω να δω αν δουλεύουν διαφορετικά από αυτό που έλεγε η microchip)

joke
11-01-07, 16:28
Το κύκλομα δουλεύει με εναν ATMEGA853.Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βάλω πυκνωτες γιατι δουλεύω πάνω σε τυπομένο.Παντως στις οδηγiες του κυκλοματος δεν αναφέρει τίποτα για resonator.Υπαρχει περιπτωση να μην χρειάζωντε πυκνοτές;

joke
11-01-07, 16:53
Παιδια ακυρο το προηγουμενο τελικα βρηκα οτι θέλει ενα resonator ή κρυσταλο με δυο πυκνοτες 22pF
Παντος ευχαριστώ για τη βοήθεια

chip
12-01-07, 19:22
Κόλα το κρύσταλο και τους πυκνωτές κάτω από την πλακέτα...δεν είναι οτι πιο ωραία αλλά δουλεύει.

joke
12-01-07, 22:02
Ενατάξει αλλα μάλλον θα αλλαξω τον κρυσταλο με ενα resonator δεν χρειάζετε να αλλάξω και τιποτα ετσι.

joke
13-01-07, 21:14
παιδια δυστιχος δεν βρηκα resonator και θα ανγκαστώ να βάλω πυκνοτες αλλα θέλλω να ρωτησω κατι μπορώ να κολήσω τον κρυσταλο και στο κάτο μερος της πλακέτας ένα πυκνοτή στο κάθε ποδι, να ενώσω τα δυο πόδια και να βάλω γήωση ή θα πρέπει στην πλακέτα να ακουμπάνε μονο τα πόδια των πυκνωτών(που ενωνωντε).
Συγνωμη αν σας μπερδεψα.

kopla
14-01-07, 04:40
errr

Δεν κατάλαβα τπτ. Κόλλα τα όπως θες... τα μισά από πάνω τα άλλα από κάτω, αρκεί να κάνεις το σχέδιο "Oscillator" που έχω στην εικόνα