PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ ΥΓΡΩΝ



Bilko
17-01-07, 15:31
Γνωρίζει κανείς την διαφορά μεταξύ απιονισμένου και απεσταγμένου? καθότι χρησιμοπειται για ψύξη. Ποιο είναι καλύτερο? τι διαφορές έχουν?

tnt_tuner
17-01-07, 21:03
νομιζω το απιονισμενο ειναι αυτο που εχουμε αφερεσει ολα τα ιοντα απο μεσα! νομιζω δεν εχουν μεγαλη διαφορα-ο στοχος ειναι ιδιος η μεθοδος διαφερει- με την αποστακση εφερουνται σιγουρα ολες οι ξενες ενωσεις αλλα πιθανον να παραμενουν καπια ιοντα!
αν κανο λαθος διορθοστε με!
για ψυξη? paraflu γιατι δεν βαζεις? τι θα ψυξεις?

akisbach
18-01-07, 01:27
ΜΕ τον απιονισμό απομακρύνονται τα ιόντα που περιέχονται στο νερό.Με την απόσταξη απομακρύνονται τα άλατα. Τώρα, ο συνδυασμός και των δύο δίνει το καθαρό νερό-ύδωρ.Μόνο Η2Ο!Αυτά από πλευράς χημείας.Τώρα,ποιο ειναι καταλληλότερο για την εφαρμογή που το θες δεν ξέρω.σορυ.
Φιλικά Άκης

bajanacker
18-01-07, 11:05
Καλημέρα σας!
Αυτό που κάνει το νερό να συμπεριφέρεται ως αγωγός είναι τα θετικά ιόντα που περιέχει (ασβέστιο , μαγνήσιο , φώσφορο κά)
Το καθαρό νερό , Η2Ο , δεν είναι αγώγιμο!
Οταν χρησιμοποιείς νερό σε εφαρμογές που έχουν να κάνουν με ηλεκτρισμό , γνώμη μου είναι να χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό .

Υ.Γ : Διαφέρει η περίπτωση των συσσωρευτών μολύβδου(μπαταρίες αυτοκινήτου) όπου εκεί γίνεται ηλεκτρόλυση του Η2Ο.

GEWKWN
18-01-07, 17:48
το απιονισμενο δεν εχει ανοιοντα και κατιοντα
δηλαδη δεν περιεχει τιποτα αλλο σε προσμιξεις
το απεσταγνενο νερο τωρα νομιζω οτι και αυτο
δεν περιεχει τπτ αλλο εκτος απο νερο.
Ο λογος που χρεισημοποιειται ειναι διοτι αυτο
μην εχοντας προσμιξεις μεσα του δεν αφηνει καταλληπα
(οξεα,αλκαλικα) στις διοδους που ειναι για την εναλαγη
(ψυξη) ετσι ουτε διαβρωση εχουμε ουτε συσωρευση διαφορων
υλικων στα εσωτερικα τοιχωματα ωστε να μην γινεται καλη εναλαγη
θερμοτητας.
Στην μεθοδο με το αποιονισμενο νερο η τιμη σε μικροσειμενς
τεινει στο μηδεν αρα ειναι καθαρο νερο.
Για την μεθοδο με το απεσταγμενο δυστηχως δεν ξερω πολλα απλα
εχω την εντυπωση οτι ειναι και αυτο το νερο απεσταγνενο.