PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρητης



kwstakis
19-01-07, 18:19
καλησπερα θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να φτιαξω εναν μετρητη με display που καθε φορα που θα βλεπει μια ταση να ανεβαινει ανα 1 1,2,3,4,5 κτλ.... :?: :?: :?: γινετα???σιγουρα πουλανε ετοιμα αλλα αν γινεται θα ηθελα να το προσπαθησω

ALAMAN
19-01-07, 18:39
Έχω ένα, λογισμικό ομως, μετρητή με μικροελεγκτή φυσικά αλλα δεν πραγματοποιεί τίποτα, απλώς μετράει.
Άν εσύ ξέρεις να το κάνεις με κώδικα να απεικονίζει κάτι στην έξοδο όταν σταμτήσει να μετράει τότε να ψάξω
να στο δώσω αλλα απο δευτέρα. Νομίζω οτι γίνετε και με πύλες.

gsmaster
19-01-07, 19:07
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1501
Διαλέγεις αυτό που προτιμάς μέχρι 9999 ή 5959 κοινής ανόδου ή κοινής καθόδου και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Το έχω χρησιμοποιήσει είναι πολύ καλό!

kwstakis
19-01-07, 19:46
ευχαρηστω για την βοηθεια!!! σαν αρχη με νοιαζει μονο να μετραει!τωρα αν μπορεσω να κανω πχ αν γρασει 2 να μου δωσει και μια εξοδο :P :P το icm βρισκεται ευκολα???παντως alaman αν μποεισ θα ηθελα να μου το στειλεις και εσυ αυτο που εχεις

chip
19-01-07, 23:35
αν θες κατι ποιο φθηνο που θα το βρεις και ποιο ευκολα cd40110 όσα βάζεις στη σειρά τοσο ψηφία πέρνεις.

gsmaster
20-01-07, 03:54
Το ICM εγώ το πήρα σαν δείγμα, δεν ξέρω αν υπάρχει στα μαγαζιά.

kwstakis
21-01-07, 22:57
φιλε chip με αυτο μπορω να παρω εξοδο??δηλαδη να βαλω οταν γραψει π.χ 15 να τραβηξει ενα ρελε?????

kwstakis
22-01-07, 15:59
:?: :?: :?: :( :( :(

gsmaster
22-01-07, 20:24
Θα μπορούσες αλλά είναι λίγο μπελλαλίδικη ιστορία. Πρέπει να βάλεις πύλες στα κατάλληλα πιν των display για να οδηγήσεις το ρελε σου. Και αν καποια στιγμή αποφασίσεις να το βάλεις στο 16 δεν θα είναι εύκολο να το άλλάξεις.

Το icm έχει επιλογή για να φορτώνει έναν αρι8μό στο display, οπότε του φορτώνεις το 15 και το βάζεις να μετράει ανάποδα. Όταν μηδενίσει σου δίνει έξοδο απο ένα πιν. Αν θές κάποια στιγμή να αλλάξεις τον αριθμό απλά θα αλλάζεις μικροδιακόπτες.
Με την πρώτη ματιά είναι λίγο δυσνόητο πως γίνεται να φορτώνεις αριθμό με 4 μόνο πιν, γιατί είναι πολυπλεγμένα.



ΥΓ ΟΧΙ, ΔΕΝ παιρνω ποσοστά απο την ΜΑΧΙΜ :)

kwstakis
22-01-07, 20:54
βασικα αρχισα να κanω κατι δοκιμες με lm δεν θυμαμαι πιο γιατι το εχω στην δουλεια αλλα αρχισε και μετραγε συνεχεια :cry: το icm σε 2 καταστηματα που ρωτησα δεν το ειχαν ξερεις μηπως που μπορω να το βρω?????