PDA

Επιστροφή στο Forum : συμμετρικος τοροειδης - Help!



lynx
26-01-07, 18:44
αγορασα εναν συμμετρικο ο οποιος μου βγαζει 4 καλωδια στο δευτερευων αντι για 3! :?

μου ειπαν οτι αν θελω να τον δουλεψω ως απλο μετασχηματιστη, στριβω σε ζευγαρια το καθε χρωμα..δηλαδη πρασινο με πρασινο και κιτρινο με κιτρινο και αν θελω να τον δουλεψω ως συμμετρικο στριβω οποιοδηποτε πρασινο με οποιοδηποτε κιτρινο για (0V) και αυτα που μενουν ειναι τα (+22V) και (-22V).

Εγω ομως ο αδαης...φοβαμαι να το κανω αυτο διοτι παρατηρησα με το πολυμετρο οτι αν τον μετρησω ως απλο μετασχηματιστη (οπως το εννοω εγω απλο...) αφηνοντας τα καλωδια στον αερα και χωρις να τα στριψω σε ζευγαρια των δυο, τοτε οποιοδηποτε κιτρινο με οποιοδηποτε πρασινο δεν βγαζει καποια ενδειξη...μονο αν επιλεξω να μετρησω συγκεκριμενο ζευγαρι μου βγαζει ενδειξη στο πολυμετρο μου.

λογω του παραπανω..θεωρω οτι αν θελω να τον δουλεψω ως συμμετρικο και στριψω ενα κιτρινο με ενα οποιοδηποτε πρασινο τοτε ισως τον βραχυκλωσω...

ασφαλεια που ειναι καλυτερα να βαζουμε? στα 220V ή στην εξοδο?
επισεις ειναι κακο που τον δουλεψα χωρις να του εχω βαλει καποιο φορτιο?
αν θελει καποιος μου εξηγει και τον τροπο με τον οποιο ειναι τυλιγμενος ο μετασχηματιστης.

pet
26-01-07, 19:19
μπά στο δευτερεύον παίρνεις δυο πηγές τάσης , ενώνοντας τα ενδιάμεσα χρώματα τις συνδέεις σε σειρά μάλλον

αφού δεν πήρες ένδειξη πράσινο σε πράσινο σημείνει πως βρίσκονται στο ίδιο δυναμικό οπότε οι πηγές είναι
ίδιες, άνοιξε κανένα απο τα βιβλία σου , να δεις πως ζωγραφίζει το δευτερεύον και τις τάσεις
και θα καταλάβεις τι παίζει

lynx
26-01-07, 20:10
εχεις καταλαβει τι παραλλογο (κατ'εμε...) συμβενει με τα καλωδια? :?

1) γιατι υπαρχουν 4 καλωδια στο δευτερευων?
2) γιατι δεν "ταιριαζουν" ολλα τα κιτρινα-πρασινα ζευγαρωματα απο την αποψη οτι δεν βγαζουν ταση?

και βαση αυτων και για την περιπτωση τις συμμετρικης εξοδου πως να στριψω οποιοδηποτε πρασινο με οποιδηποτε κιτρινο εφοσων μου φενεται να μην ταιριαζουν?

οποιος θελει να με βοηθησει λιγο παραπανω...απανταει και τις αλλες ερωτησεις μου.

Ευχαριστω παιδια (και εσενα pet για την απαντηση σου!) :D

babisko
26-01-07, 20:48
Σωστά σου είπανε. Ο Μ/Σ σου έχει στο δευτερεύον δυο ανεξάρτητα τυλίγματα. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ανεξαρτητα ή να τα συνδέσεις σε σειρά, ή παράλληλα ώστε να έχεις διπλάσια τάση και με μεσαία λήψη (το κοινό) ή το διπλάσιο ρεύμα (Α). Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν λειτουργήσει ο Μ/Σ χωρίς φορτίο.
Για να βρεις ποιό άκρο είναι ποιό, αφού τροφοδοτήσεις τον Μ/Σ με 220V (και πάντα με ΠΡΟΣΟΧΗ), μετράς τις τάσεις στα τέσσερα άκρα ανα δύο. Στα άκρα που θα σου δίνει την τάση (αν κατάλαβα καλά δίνει 22V) είναι το κάθε τύλιγμα. Άλλος τρόπος είναι, ΧΩΡΙΣ τάση στον Μ/Σ να βρεις τα άκρα που έχουν μεταξύ τους κάποια αντίσταση με ωμόμετρο, τα οποία αποτελούν ζευγάρι.
Έχεις επομένως δυο ζευγάρια τα οποία δίνουν 22V το καθένα. Από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι το ένα τύλιγμα έχει τα κίτρινα καλώδια και το άλλο τα πράσινα. Αν συνδέσεις ένα πράσινο με ένα κίτρινο, τότε έχεις τα δυο άκρα του Μ/Σ και μεσαία λήψη τα ενωμένα. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ποιό πράσινο με ποιό κίτρινο θα συνδέσεις. Τα τυλίγματα πρέπει να είναι συμφασικά συνδεμένα, που πάει να πεί ότι άν θεωρήσεις το πρώτο άκρο π.χ. το ένα κίτρινο το δεύτερο κίτρινο θα συνδεθεί με το πρώτο πράσινο (θα θεωρήσεις πρώτο πράσινο εκείνο που παίρνοντας την ίδια φορά τυλίγματος των δυο δευτερευόντων).
Άλλος τρόπος εμπειρικός: Μπορείς να συνδέσεις το ένα οποιοδήποτε άκρο του ενός τυλίγματος με το ένα άκρο το άλλου τυλίγματος (τυχαία επιλογή των άκρων - ΠΡΟΣΟΧΗ να μην ενώσεις τα δυο άκρα του ίδιου τυλίγματος) και μετράς την τάση στα δυο άλλα άκρο που είναι μόνα τους. Αν η τάση είναι σωστή (δηλαδή εδώ 2Χ22=44VAC περίπου), τότε είσαι εντάξει, διαφορετικά, αν η τάση είναι μικρότερη, έχεις συνδέσει τα άκρα αντίθετα (όχι συμφασικά). Αλλάζεις το ένα ένα κίτρινο π.χ. με το άλλο κίτρινο και είσαι ΟΚ.
Το ίδιο ισχύει αν θέλεις να τα συνδέσεις παράλληλα, μόνο που εδώ η τάση πρέπει να είναι 22VAC περίπου.

Η ασφάλεια καλό είναι να μπαίνει στο πρωτεύον και ακόμη καλύτερα να είναι αργής τήξης.

lynx
27-01-07, 00:28
Αν συνδέσεις ένα πράσινο με ένα κίτρινο, τότε έχεις τα δυο άκρα του Μ/Σ και μεσαία λήψη τα ενωμένα.

κατσε γιατι μπερδευτικα...ενταξει..εχω βρει πια ειναι ζευγαρια (πια δηλαδη βγαζουν 22V).
για να τον κανω να δουλεψει συμμετρικα αφηνω το ενα ζευγαρι ως ακρα...και το αλλο ζευγαρι (που επισεις αν το μετρησεις
βγαζει 22V) το στριβω μαζι? :roll:

Θελω να τον δουλεψω +22V 0V -22V δεν με ενδιαφερουν οι αλλοι τροποι συνδεσης...προκειται να οδηγησω ενισχυτη
που μετα την ανορθωση θα βγαζει γυρω στα 32V

babisko
27-01-07, 00:59
Αν συνδέσεις ένα πράσινο με ένα κίτρινο, τότε έχεις τα δυο άκρα του Μ/Σ και μεσαία λήψη τα ενωμένα.

κατσε γιατι μπερδευτικα...ενταξει..εχω βρει πια ειναι ζευγαρια (πια δηλαδη βγαζουν 22V).
για να τον κανω να δουλεψει συμμετρικα αφηνω το ενα ζευγαρι ως ακρα...και το αλλο ζευγαρι (που επισεις αν το μετρησεις
βγαζει 22V) το στριβω μαζι? :roll:

Θελω να τον δουλεψω +22V 0V -22V δεν με ενδιαφερουν οι αλλοι τροποι συνδεσης...προκειται να οδηγησω ενισχυτη
που μετα την ανορθωση θα βγαζει γυρω στα 32V

OXI, είπαμε μην τυχόν και ενώσεις μεταξύ τους τα δυο άκρα του ίδιου τυλίγματος, θα βραχυκυκλώσεις τον Μ/Σ.
Να σκεφτείς τα δυο τυλίγματα, σαν δυο αντιστάσεις. Τις συνδέεις σε σειρά και η μεσαία λήψη είναι το σημείο που ενώνονται οι δυο αντιστάσεις. Επειδή όμως στον Μ/Σ έχει σημασία ποιό άκρο θα συνδεθεί στην μέση, γιαυτό σου λέω να κάνεις την δοκιμή αν έχεις σωστές τάσεις. Αν κάνεις σωστά την σύνδεση, θα έχεις από το κοινό σημείο (=τα ενωμένα καλώδια = μεσαία λήψη) και οποιοδήποτε από τα άλλα δυο άκρα 22VAC, ενώ μεταξύ των δυο άκρων που είναι μόνα τους θα έχεις 2Χ22=44VAC. Αν συνδέσεις ανάποδα το ένα τύλιγμα (δεν θα είναι συμφασικά τα τυλίγματα) δεν θα έχεις σωστές τάσεις και μάλλον θα έχεις περίπου 0V.

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΕΝΩΣΕΙΣ ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ γιατί αλλιώς :hammer:

lynx
27-01-07, 01:23
δεν μπορω να το πιασω....κατι εχω παθει σημερα! :( :(

μου λες οτι τα ακρα που θα μετρησω με πολυμετρο και θα βρω οτι εχουν μια μικρη αντισταση να ΜΗΝ τα στριψω
μεταξυ τους? (τα ακρα τα οποια παρουσιαζουν και ταση αν τα μετρησω μαζι ενω εχω στην μπριζα τον μετασχηματιστη)

και να στριψω/ενωσω/συγκολισω :evil: μεταξυ τους δυο που δεν παρουσιαζουν μια μικρη αντισταση μεταξυ τους...$%#%$#%

δε βγαζω ακρη..δεν ξερω τι να πω...παντος δεν φταιες εσυ που δεν το καταλαβαινω

ισως αν μου πεις τι να μετρησω με το πολυμετρο...να βγει μια ακρη.

gsmaster
27-01-07, 01:50
Λοιπόν παίρνεις το πολύμετρο στα Ω.
Χωρίς να δώσεις τάση στον μετασχηματιστή, μετράς όλα τα καλώδια του δευτερεύοντος μεταξύ τους.
Βρίσκεις ποιά ζεύγη καλωδίων έχουν πολύ μικρή αντίσταση και αυτά θα είναι 2 ζευγή
Παίρνεις ένα καλώδιο απο κάθε ζεύγος και τα ενώνεις. και τα αφήνεις.
Εχουν μείνι ελευθερα δυο καλώδια. Εκεί θα βάλεις το πολύμετρο
δίνεις τάση στο πρωτεύον
Αν το πολύμετρο δείχνει ~44V είναι ΟΚ
Αν δείχνει κάτι πολύ μικρό τότε αποσύνδεσε τα δυο ενωμένα καλώδια και ένωσε το ένα καλώδιο απο το ένα ζεύγος που ήταν ήδη συνδεδεμένο με το άλλο του άλλου ζεύγους που πήγαινε στο πολύμετρο

Ξαναμέτρα τώρα πρέπει να πάρεις τα 44V.

Όπως πειραματίζεσαι βάλε καμια ασφάλεια (μικρή κατα προτίμηση), στο πρωτεύον για να μην τον κάψεις...

lynx
27-01-07, 02:27
τι κανω 2.30am.... :cry:

λοιπον περνω 44.9V-45V λογικα ειναι σωστο ε?
σε ολλες τις επαφες του μετασχηματιστη το δοκιμαστικο κατσαβιδι μου αναβει!

οταν λες "αν δειχνει κατι πολυ μικρο" τι εννωεις? κατω απο 40V?

ptisi110
27-01-07, 02:45
Κοίτα και αυτο ειναι το σχεδιαγραμμα με την ενωση που πρεπει να κανεις. μεταξύ com και οπιασδηποτε επαφής παιρνεις ενδειξη 22V ενω μεταξυ των αλλων (Κιτρινο-Πρασινο) παιρνεις ολη την ταση δλδ 44V.<<με την προυποθεση οτι εκανες την συνδεση για το κοινο>>

lynx
27-01-07, 03:15
μεταξύ com και οπιασδηποτε επαφής παιρνεις ενδειξη 22V ενω μεταξυ των αλλων (Κιτρινο-Πρασινο) παιρνεις ολη την ταση δλδ 44V.<<με την προυποθεση οτι εκανες την συνδεση για το κοινο>>

τοσο περνω... :D

το λιγο παραπανω που βλεπω στο δευτερευων...φανταζομαι οτι οφειλεται στο οτι παιζει λιγακι και η ταση απο την μπριζα...

babisko
27-01-07, 09:04
μεταξύ com και οπιασδηποτε επαφής παιρνεις ενδειξη 22V ενω μεταξυ των αλλων (Κιτρινο-Πρασινο) παιρνεις ολη την ταση δλδ 44V.<<με την προυποθεση οτι εκανες την συνδεση για το κοινο>>

τοσο περνω... :D

το λιγο παραπανω που βλεπω στο δευτερευων...φανταζομαι οτι οφειλεται στο οτι παιζει λιγακι και η ταση απο την μπριζα...


Ναί, επειδή ο Μ/Σ είναι χωρίς φορτίο και ίσως η τάση της ΔΕΗ να είναι λίγο παραπάνω από 220V. Αφού παίρνεις τα 44V, από άκρο σε άκρο είσαι :ok:

Τα δυο ενωμένα καλώδια είναι η μεσαία σου λήψη. Αν μετρήσεις την τάση μεταξύ της μεσαίας λήψης (δλδ τα δυο ενωμένα καλώδια) και οποιοδήποτε άλλο από τα δυο ελεύθερα θα πρέπει να βρεις την ίδια τάση περίπου 22-23V.

Όταν λέμε μικρή, εννοούμε αρκετά χαμηλή, ίσως και μηδέν.
Δεν πειράζει που ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι σε όλες τις επαφές. Αν δεν ήταν τοροειδής αλλά απλός, στον οποίο φαίνεται ο πυρήνας του, πιθανόν να άναβε και πάνω στον πυρήνα αν έβαζες το δοκιμαστικό, με την προυπόθεση ότι δεν ήταν γειωμένος ο πυρήνας.

Τώρα στην κατασκευή του τροφοδοτικού σου. Θέλεις να τροφοδοτήσεις έναν ενισχυτή με τάση περίπου +32V 0V -32V, δλδ με συμμετρική τροφοδοσία 32V. Χρειάζεσαι μια γέφυρα ανόρθωσης και δυο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές τάσης λειτουργίας τουλάχιστον 40V (προτείνεται να είναι 50V) και χωρητικότητας ανάλογης του φορτίου σου. Να υπολογίσεις ότι θέλεις τουλάχιστον 2200 μF για κάθε Α που θα τραβάει το φορτίο σου.

lynx
27-01-07, 18:00
τα γνωριζω αυτα...(σε ευχαριστω ομως που καθεσαι και τα εξηγης!)

απλα πεσμου αν εχει καποια ιδιαιτερη συνδεσμολογια πανω στην πλακετα μου
εννοω αν υπαρχει κινδυνος να συνδεσω τον μετασχηματιστη λαθος πανω στην κστασκευη.

babisko
27-01-07, 18:54
τα γνωριζω αυτα...(σε ευχαριστω ομως που καθεσαι και τα εξηγης!)

απλα πεσμου αν εχει καποια ιδιαιτερη συνδεσμολογια πανω στην πλακετα μου
εννοω αν υπαρχει κινδυνος να συνδεσω τον μετασχηματιστη λαθος πανω στην κστασκευη.

Όχι, τι ιδιαίτερη συνδεσμολογία να έχει. Το δευτερεύον σου πλέον έχει τρία άκρα. Η μεσαία λήψη, που είναι τα δυο μαζί καλώδια θα πάει στο 0V και τα άλλα δυο θα πάνε στην γέφυρα ανόρθωσης κ.λ.π. Απλά θα πρέπει να προσέξεις η γέφυρα να αντέχει την τάση που θέλεις και καλό είναι να αντέχει την διπλάσια τάση από αυτήν του Μ/Σ ανορθωμένη. Στην περίπτωσή σου είναι περίπου 45Χ1,41=65V Καλό είναι η γέφυρα να αντέχει 2Χ60V=120V, δηλαδή μια γέφυρα τύπου B200C.... Το 200 είναι η αντοχή της γέφυρας σε Volts, και ο αριθμός μετά το C η μέγιστη ένταση σε mA π.χ. B200C25000 ==> τάση 200V, ένταση 25Α.
Οι πυκνωτές εξομάλυνσης πρέπει να είναι ανάλογης χωρητικότητας του φορτίου που θα δίνουν (υπολόγισε τουλάχιστον 2200 μF / 1Α) και ονομαστική τάση λειτουργίας τουλάχιστον 40V στην περίπτωσή σου, προτείνεται να είναι 50V.