PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη ειδοποίηση για καμένη λάμπα!



Kling_Klong
27-01-07, 16:05
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα κάποια βοήθεια σε ένα πρόβλημα που έχω..
θέλω να στείλω ασύρματα ειδοποίηση όταν καίγεται μια λάμπα σε ένα ασύρματο modem.
Το modem το έχω και είναι προγραμματισμένο και έτοιμο για να με ειδοποιεί όταν καεί η λάμπα.Από 220V με ένα τροφοδοτικό τα κατεβάζω στα 5V DC και με τα 5 αυτα τροφοδοτώ το 555 το οποίο έχω συνδέσει να δουλεύει ως μονοσταθής πολυδονητής.Με το ποτενσιόμετρο του κυκλώματος ρυθμίζω την ευαισθησία του στο φως,οπότε μπορώ να το ρυθμίσω να με ειδοποιεί όταν αντιληφθεί σκοτάδι δηλαδή όταν καεί η λάμπα....αα ξεχασα να πω ότι στο κύκλωμα του 555 έχω και μια φωτοαντίσταση που αναγνωρίζει το πότε καίγεται η λάμπα..Μόλις λοιπόν καεί η λάμπα παίρνω ένα παλμό εξόδου 6V από το μονοσταθή.Εδώ έχω κολλήσει..!!Πώς μπορώ να εκμεταλευτώ τον παλμό αυτό και να στέλνω ασύματα σήμα στο modem για να με ειδοποιεί????Αυτή είναι η ιδέα μου..αν εχετε να προτείνεται κάτι άλλο πιο οικονομικό ,πιο καλό ,πιο αξιόπιστο είναι ευπρόσδεκτο!Ευχαριστώ όλους..

best regards

gsmaster
27-01-07, 23:31
O μικροελεκτής είναι μονόδρομος, και μπορείς να του ενσωματώσεις την λειτουργία του μονοσταθούς.

Επίσης μια άλλη λύση είναι να μετράς το ρεύμα που καταναλώνει η λάμπα, αλλά πας σε άλλη λογική μετά.

ptisi110
28-01-07, 02:08
Θα μπορούσες να οδηγησεις ενα LED υπερυθρων και να εχεις ενα ανυχνευτη υπερυθρης (υπαρχει καπου στα κυκλωματα). Το προβλημα ειναι αν υπαρχει υπερυθρη απο αλλες πηγες στο χωρο (πολυ συνηθες) τοτε δεν κανει.

Θα μπορουσες επισεις να βαλεις ενα βομβητη στο μοντεμ ωστε να χτυπαει οταν καει το λαμπακι σου. Απλα μετατρεπεις τον μονοσταθή σε ασταθη και οδηγεις το βομβητη.Απλα να επιλεξεις χαμηλη συχνοτητα εξοδου για να μην ειναι διαπεραστικος - σπαστικος ο ηχος.Το 555 δινει σιγουρα 300mA εξοδο. Αν δεν φτανει κανε καμια μαγκια με ενα τρανζιστορακι.....

Kling_Klong
28-01-07, 11:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το κύκλωμα το συγκεκριμένο θα δουλέυει σε λάμπες που θα είναι αρκετά μακρια από το modem δηλαδή φανταστείτε το σαν ένα τεράστειο κτήμα περιτριγυρισμένο από λάμπες.Πρέπει να στέλνεται δηλαδή κάποιο σήμα μέσω GSM ή GPRS στο Modem :oops: :roll: ..Είναι πακέτο η δουλειά και δεν ξέρω καν αν γίνεται να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο θα είναι το κόστος..
gsmaster ένας άλλος τρόπος είναι να μετράω το ρεύμα κατανάλωσης όπως είπες αλλά πιστέυω ότι και με τη φωτοαντίσταση μπορώ να κάνω ανίχνευση σκότους,το ζήτημα είναι πως θα κάνω ασύρματα τη μεταφορα της πληροφορίας.Μπορείς να μου κάνεις πιο λιανά το θέμα του μικροελεγκτή?Σκέφτηκα και γώ για μικροελεκτή,όμως αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για τη λειτουργία του μονοσταθούς αυξάνω το κόστος της κατασκευής χωρίς λόγο!Πού αλλού θα μου χρησίμευε να βάλω ένα μικροελεκτή?
Ευχαριστώ πάντως για τη συμμετοχή σας.

GR_KYROS
28-01-07, 15:38
Υπάρχουν επιτηρητές έντασης ρεύματος , με τους οποίους μπορείς να ανιχνεύσεις καμένη λυχνία. ( Ποιο οικονομικό θα ήταν να έμπαινε ένας για όλες τις λάμπες )
Και φυσικά υπάρχουν και GSM συσκευές που μεταδίδουν την πληροφορία στο κινητό σου.
Είναι βέβαια εφικτό οι παραπάνω συσκευές να γίνουν και ιδιοκατασκευή.

Εάν επιμένεις στην δικιά σου μέθοδο ,την πληροφορία μπορείς να την στήλης με τηλεχειρισμό μέσω της γραμμής 220v (τηλεχειρισμός μέσω ΔΕΗ)

gsmaster
28-01-07, 16:50
Το σήμα που θα στείλεις στο modem τι μορφής θα είναι? Υπέθεσα ότι θα είναι AT commands οπότε υποχρεωτικά πας σε μικροελεκτή.

Ανάλυσε μας λίγο την κατάσταση πως έχει και τι θέλεις να κάνεις. Πού είναι το ασύρματο modem που λες κτλ.

Kling_Klong
30-01-07, 11:15
GR KYROS καλή η ιδέα σου με τους επιτηρητες.Απλά θέλω να το ψάξω να δώ αν με εξηπηρετεί.Από την άλλη δεν θα μπορούσα να βάλω ένα επιτηρητή για όλες γιατί θέλω να ξέρω συγκεκριμένα ποιά κάηκε..φαντάσου ότι υπάρχουν πυλώνες με 3 λάμπες ο καθένας πάνω.Αυτό με το GSM που λές το κάνει το modem.Το πρόβλημα είναι πώς στέλνω την πληροφορία ασύρματα μέχρι το Modem το οποίο ειναι απομακρυσμένο από τους πυλώνες.Φαντάσου όπως έχω γράψει και πιο πάνω ένα τεράστειο κτήμα με πυλώνες περιτρυγιρισμένο.Όσο για την τηλεχειρισμό μέσω ΔΕΗ?μπορείς να στείλεις κάποιο Link ή να μου το εξηγήσεις λίγο?στέλνω πληροφορία σε συχνότητα εκτός των 50Hz?και πώς μπορώ να το κάνω αυτό?
:roll:
gsmaster η δουλειά έχει ως εξής:Είναι οι πυλώνες σκορπισμένοι στο μεγάλο το κτήμα που έλεγα και πρίν και θέλω με κάποιο τρόπο να στέλνω ασύρματα πληροφορία στο GSM modemακι μου ότι κάηκε π.χ η δεύτερη λάμπα στον δέκατο πυλώνα.Από κει και πέρα το modem στέλνει την πληροφορία σε ένα server.Το δεύτερο κομμάτι το έχω λύσει αλλά κόλλησα στο πρώτο πώς θα στείλω δηλαδή την πληροφορία ασύρματα μέχρι το Modem.Σκέφτηκα για την φωτοαντίσταση,μια άλλη σκέψη ήταν να βρίσκω πότε καίγεται βάζοντας ένα PTC θερμίστορ δηλαδή να κάνω ανίχνευση της θερμότητας που εκπέμπει η λάμπα.θεώρησα πιο καλή και αξιόπιστη τη λύση με τη φωτοαντίσταση και μεχρι τωρα δεν έχω πρόβλημα.Οπότε λοιπόν με ένα κύκλωμα με φωτοαντίσταση και ένα 555 σε μονοσταθή παίρνω μια τάση 6V όταν καίγεται η λάμπα..Πώς τα εκμεταλλεύομαι τα 6V για να πετύχω αυτό που θέλω?Ιδου η απορία...
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον σας.Αν έχετε να προτείνεται μια άλλη εξ'ολοκλήρου διαφορετική λύση θα είναι ευπροσδεκτη :D
Στο φινάλε τραβάω και καλώδια μέχρι το modem Και τελιώνει η ιστορία.. :lol:
Best regards

GR_KYROS
30-01-07, 14:02
Φίλε μου είμαι της γνώμης ότι πρώτα θα πρέπει να δις την δικτύωση στους πυλώνες .
Προφανώς δεν είναι όλοι οι πυλώνες παράλληλα σε μια παροχή.
Προφανώς κάθε πυλώνας η ανά κάποιο αριθμό πυλώνων τροφοδοτείτε από έναν ασφαλειοπίνακα
που θα βρίσκετε εντός κτιρίου.
Όλα τα παραπάνω θα βοηθούσαν πολύ.

Πληροφοριακά 2 απλές μέθοδοι ελέγχου εντάσεως ρεύματος είναι με Μ/Τ
εντάσεως ρεύματος, και πιο απλά με κρυσταλοεπαφή.

Killo_Watt
30-01-07, 15:34
κρυσταλοεπαφή??? Τι ειναι αυτο?

Kling_Klong
30-01-07, 20:07
Όντως η κρυσταλλοεπαφή τί είναι?
Από την άλλη βαγγέλη η εγκατάσταση θα γίνει αυτόνομα σε κάθε πυλώνα..δηλαδή θα μπεί κουτί με 3 επιτηρητές ,ένα για κάθε λάμπα,3 ρελέ και βλέπουμε τι άλλο θα χρειαστεί.Από που τροφοδοτείται ο κάθε πυλώνας δεν το ξέρω ακόμα γιατί δεν έχω ψάξει πολύ την εγκατάσταση που ήδη υπάρχει..είμαι ακόμα στην αρχή της μελέτης..Θέλω να το ψάξω πρώτα να δώ για την πρόταση που έκανες με τους επιτηρητές..
Σ'ευχαριστώ

GR_KYROS
30-01-07, 20:16
Κρυσταλλοεπαφές είναι οι μαγνητικές επαφές σαν και αυτές που βάζουμε σε συστήματα συναγερμών, αυτή η επαφή είναι ευαίσθητη σε μαγνητικά πεδία.
Εάν την τοποθετήσουμε πάνω στην μόνωση ενός καλωδίου που τροφοδοτεί ισχυρό φορτίο, θα οπλίσει μέσο του μαγνητικού πεδίου που δημιουργεί το εναλλασσόμενο ρεύμα.
Όπως καταλαβαίνετε εάν το φορτίο είναι λάμπα και καεί, η επαφή θα ανοίξει δινοντάς μας μια αναφορά.
Εάν το προς παρακολούθηση φορτίο είναι χαμηλής ισχύος θα δημιουργήσουμε με το ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας μερικές σπείρες για να τοποθετήσουμε την επαφή.
Η παραπάνω μέθοδος μπορεί να φαίνετε ερασιτεχνική αλλά είναι πολύ αποτελεσματική, και οικονομική , και πολλαπλά εφαρμοσμένη από τον υποφαινόμενο.

intellectual
30-01-07, 22:18
Ένας ας τον πούμε μπακαλίστικος τρόπος είναι ο επιτηρητής με τα αντιπαράλληλα διοδάκια. Παρεμβάλεις μεταξύ φάσης και λάμπας 4 και 4 διοδάκια αντιπαράλληλα. Δηλαδή απο την μια μεριά ξεκινάει απο την πρώτη τετράδα η άνοδος και απο την άλλη η κάθοδος και στο τέλος το αντίστροφο. Εκεί πάνω συνδέουμε και το δεύτερο άκρο της λάμπας. Επίσης Βάζουμε μια γέφυρα στην είσοδο και την έξοδο του κυκλώματος μας. Στο DC που θα μας δώσει η γέφυρα όταν είναι αναμμένη η λάμπα ανάβει και το led, όταν είναι σβηστή η λάμπα σβήνει και το led, επίσης όταν είναι καμμένη η λάμπα σβήνει και το led. Για λάμπες πολλών W βάλτε και πιο μεγάλα διοδάκια. Εγώ με 1Ν4001 ανάβω μια λάμπα 75W άνετα.

gsmaster
30-01-07, 23:09
intellectual Στην ουσία μετράς την πτώση τάσης πάνω στα διοδάκια. Αν καεί η λάμπα, δεν περνάει ρεύμα μέσα απο τα διοδάκια, δεν υπάρχει πτώση τάσης...

Μπορείς να κάνεις όλη την εγκατάσταση μέσα στον πίνακα, μετρώντας το συνολικό ρεύμα που τραβάνε οι λάμπες αλλά θα ξέρεις μόνο ότι κάηκε η λάμπα στην τάδε σειρά πυλώνων... μάλλον δεν σε βολεύει.

Θα πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να μεταφέρεις το σήμα απο Χ λάμπες, σε ένα κεντρικό σύστημα.
Γνώμη μου: ( ή αλλιώς τι προτείνω...)
Εφόσον κάθε πυλώνας έχει 3 λάμπες. Θα φτιαξεις μια πλακέτα που θα παίρνει αυτά τα 3 σήματα. Η πλακέτα αυτή (που θα είναι μια σε κάθε πυλώνα) θα έχει έναν μοναδικό ID αριθμό.
Το κεντρικό σύστημα κάθε φορά θα "ρωτάει" κάθε πλακέτα (με τον αριθμό ID της) αν έχει καμμένη λάμπα και θα παίρνει την ανάλογη απάντηση.
Όλες οι πλακέτες στους πυλώνες "ακούν" την κεντρική πλακέτα, αλλά απαντάει μόνο η πλακέτα η οποία ταιριάζει το ID της με αυτό που έστειλε η κεντρική.

Τωρα, το μέσο μετάδοσης. Αυτό που σου περιέγραψα (οκ οχι ακριβώς το ίδιο, μεγάλη ιστορία) το έχω δει στην πράξη σε δίαυλο 485, αλλά για να το κάνεις ασύρματα θα πρέπει να βρείς ανάλογους πομποδέκτες.

Μια πρόταση είναι κάτι πομποδέκτες που υπάρχουν στα 2,4 GHz αν και λίγο ακριβά πρέπει να είναι αυτά...
Δες μήπως βρείς κάτι στα 433ΜΗz.

Kling_Klong
31-01-07, 11:11
Πολυ κατατοπιστικά όλα αυτά που λέτε παίδες!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας τωρα που είμαι και στην αρχή του Project.
:D

GR_KYROS
31-01-07, 11:45
Όντως για τηλεχειρισμό 433.92 MHz RF Remote Control
http://www.rentron.com/rf_remote_control.htm