PDA

Επιστροφή στο Forum : plexy-glass



IOANNIS
28-01-07, 10:47
μηπως ξερει κανενας εδω στο ηρακλειο που εχει κανενα φτυνω μαγαζι που να φτιαχνει κουτια απο plexy-glass γιατι για ενα κουτι με διαστασεις 40x40x20 υψος μου ζητανε απο 150 μεχρι 180 ευρω!!! ελεος!!!!!

antonis_p
28-01-07, 14:41
το θεμα ειναι να μαθουμε πως κοβουμε-κολαμε-επεξεργαζομαστε το plexiglass,

αν καποιος ξερει ας μας πει.

Danza
28-01-07, 15:58
Τα κόβεις με λεπτή σέγα απο όσο ξέρω ή σιδεροπρίονο... το επεξεργάζεσαι με πιστόλι θερμού αέρα.. συνήθως βάζεις κόλλα (η βενζινόκολλα ή ξυλόκολλα)

dal_kos
28-01-07, 16:27
Με χλωροφορμιο απ ο,τι εχω ακουσει το λυγιζεις... ρωτα καποιον ειδικο για να μαθεις ;)

GEWKWN
28-01-07, 16:27
κοβεται και με ντρεμελ
το λιγισμα γινεται με ειδικο εργαλειο.

gsmaster
28-01-07, 16:37
Ρώτα σε αυτούς που φτιάχνουν φωτεινές επιγραφές, αυτοί δουλεύουν πολύ με πλέξιγκλας

antonis_p
28-01-07, 16:53
αν ξερεις να το δουλεψεις φτιαχνεις "παπαδες",

take a look: http://www.tux.org/~bball/pcmods/

αλλα θελει ακριβεια, δεν ειναι σανιδα!

babisko
28-01-07, 19:05
Με πιστόλι θερμού αέρα έχω λυγίσει πλεξιγκλας και έκανα αρκετά όμορφες γωνίες. Για το κόψιμο, σέγα πολύ αργά, για να μην λιώνει και ξανακολάει.

chip
28-01-07, 22:52
Κόβεται κανονικά με καυτό σύρμα (απο το οποίο περνάει ρεύμα και το ζεστένει).
Βέβαια με όποιο τρόπο και να κοπεί είναι οκ απλά πρέπει να κοπεί τέλεια ώστε να υπάρχει τέλεια εφαρμογή.
Επίσης στην Αθήνα απ' οσο ξέρω το κόβουν για το λόγο αυτό με LASER.
Οι επιφάνειες πρέπει να εφαρμόζουν τέλεια γιατί όπως είπε πολύ σωστά ο dal_kos η συγκόλληση γίνεται με χλωροφόρμιο (προσοχή να μην το αναπνέεται)
Αν θέλεται στο χλωροφόρμιο μπορείτε να έχετε ρίξει και τρυμένο Plexiglass. To χλωροφόρμιο δεν δρα ως κόλα αλλά διαλύει επιφανειακά το plexiglass και όταν έρχονται σε επαφή τα δύο κομάτια ενώνονται.

PCMan
28-01-07, 23:28
Εγω το κοβω με dremel και το λυγιζω με φλογιστρο σιγα σιγα για να μην "βρασει"

phoenix_2007
29-01-07, 01:00
Αν θέλεται στο χλωροφόρμιο μπορείτε να έχετε ρίξει και τρυμένο Plexiglass. To χλωροφόρμιο δεν δρα ως κόλα αλλά διαλύει επιφανειακά το plexiglass και όταν έρχονται σε επαφή τα δύο κομάτια ενώνονται.

Το χλωροφόρμιο (CHCL3) δρα ως διαλυτικό στο plexy-glass. Αν έχεις τρίμματα, τα διαλύει και με τον πολτό που σχηματίζεται μπορείς να συγκολήσεις δύο επιφάνειες. Προσοχή όμως, γιατί το χλωροφόρμιο είναι ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ. Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε διχλωρομεθάνιο (CH2CL2), που δεν είναι τόσο τοξικό.

ramona
29-01-07, 03:18
Μερικές φορές η έτοιμη λύση είναι καλύτερη. Τα μαγαζιά που κόβουν plexiglass απλά σε λυστεύουν κανονικά.

Η velleman (ET10) βγάζει ένα που περιλαμβάνει τα πάντα. Όποιος το βρει ενημερώνει. Κάπου στα 60 ευρώ.