PDA

Επιστροφή στο Forum : διπλοκαλωδιοση ηχειων



papkir
30-01-07, 22:32
Τι ειναι η διπλοκαλωδιοση ηχειων με τον ενισχυτη
πως γινεται και σε τι χρησιμευει


ευχαριστουμε εκ των προτερων

Kling_Klong
31-01-07, 11:29
Αν καταλαβαίνω από τον ορισμό που γράφεις ίσως να σημαίνει καλωδίωση ηχείων συνδυαστικά,δηλαδή σε σειρά και παράλληλα ταυτόχρονα..
Για παράδειγμα όταν η έξοδος του ενισχυτή σου είναι στα 4Ω και 500W και θές να συνδέσεις 4 ηχεία των 8Ω,για να σου αποδώσει τα μέγιστα ο ενισχυτής και να μην έχεις προβλήματα από υπεροδήγηση και ενδεχόμενη καταστροφή των ηχείων,θα πρέπει να κατεβάσεις την συνολική αντίσταση των ηχείων σου στα 4Ω και συ.Αυτό θα το πετύχεις με συνδυαστική συνδεσμολογία δηλαδή ανά 2 σε σειρά και μετά μεταξύ τους τα ζευγάρια παράλληλα..Διότι ως γνωστών η συνολική αντίσταση παράλληλα συνδεμένων αντιστάσεων είναι μικρότερη και από τη μικρότερη τιμή κάποιας από αυτές.
Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα παραπάνω αλλά επαναλαμβάνω όλα αυτά με επιφύλαξη ότι με τον όρο ''διπλοκαλωδίωση'' εννοείται κάτι τέτοιο..

m28
31-01-07, 11:54
Διπλοκαλωδίωση σημαίνει ότι το ηχείο έχει 2 εισόδους, μία για τις χαμηλές και μια για τις υψηλές συχνότητες.
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να χρησιμοποιείς ξεχωριστό ενισχυτή ανά μεγάφωνο.
Σε περίπτωση που δεν θέλεις να τα διπλοκαλωδιώσεις παραλληλίζεις τις εισόδους του ηχείου (Τα ηχεία που διπλοκαλωδιώνονται έχουν και ειδικό μεταλλικό έλασμα για αυτή την δουλειά).

Danza
31-01-07, 15:22
σε αυτήν την περίπτωση τα συγκεκριμένα ηχεία τα αγοράζεις με ανάλογο ενισχυτή αν ξέρω καλά.. ενα hi-fi Technics που είχε ο αδερφός μου έτσι ήταν αλλά του χάλασε ο ενισχυτής και βάλαμε εξωτερικό παθητικό crossover στο ηχείο και συνδέσαμε άλλον ενισχυτή.. ο ενισχυτής για ''διπλοκαλωδίωση'' έχει 2 ενισχυτές ανα κανάλι με ενεργό crossover για χαμηλές-υψηλές συχνότητες