PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με UPS μετά από διακοπή ρεύματος



Edison
02-02-07, 16:25
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω,
Στο computer room έχω 1 UPS 3000 VA. Οταν έχω διακοπή ρεύματος σχετικά μεγάλη και εξαντλείται η μπαταρία σβήνουν οι υπολογιστές. Οταν όμως επανέρχεται το ρεύμα, τι UPS τραβάει πολύ ρεύμα στην αρχή και μου ρίχνει την ασφάλεια με αποτέλεσμα να βγαίνουν εκτός τα πάντα.
Για πείτε μου τι να κάνω έτσι ώστε να το ξεπεράσω και να μην ρίχνει την ασφάλεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

PCMan
02-02-07, 16:31
Αν έβαζες μεγαλύτερη ασφάλεια ίσως?

genesis
02-02-07, 16:36
Έλεγξε αν υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίσεις το μέγιστο ρεύμα φόρτισης των μπαταριών από το μενού του μηχανήματος ή από ποτενσιόμετρο.
Αν ναι, θα πρέπει να το ρυθμίσεις σε μια χαμηλότερη τιμή.

gourtz
08-02-11, 15:47
αλλαξε την συγκεκριμενα ασφαλεια με μια ιδια σε αμπερ αλλα να ζητησης κινησης.. για μοτερ. εχει μια ανοχη μεγαλυτερη κ μπορει να σου κανει δουλεια το εχω παθει σε aircondition και εριχνε καμια φορα οταν το αναβες κεβαλα κινησης κ ησιχασα...

FILMAN
08-02-11, 15:54
Δεν φταίει βέβαια το ρεύμα φόρτισης των μπαταριών, αλλά το ρεύμα ζεύξεως του μετασχηματιστή του UPS. Αν η ασφάλειά σου είναι καμπύλη B ή L, άλλαξέ τη με μια ίδια σε Α αλλά που να είναι καμπύλη C ή Κ. Αν είναι καμπύλη G ή U ή C ή Κ (ή το πρόβλημα επιμένει αφού την έκανες C ή Κ), βάλε καμπύλη D. Αν και το βλέπω δύσκολο να υπάρχει το πρόβλημα έχοντας ασφάλεια καμπύλης C.

KOKAR
08-02-11, 16:50
μπορείς απλα να μην αφήνεις τις μπαταρίες να εξαντλούνται.....
σε ολα τα UPS υπάρχει καλώδιο σειριακό η USB που όταν γινει διακοπή ρεύματος μετά απο κάποια ώρα
να κάνουν τα μηχανήματα shutdown.

PCMan
08-02-11, 18:25
Σίγουρα θα το 'χει λύσει το πρόβλημα 4 χρονια μετά!
:001_tt2:

KOKAR
08-02-11, 21:26
α μην το λες !
υπάρχουν κατι γ..μενα προβλήματα που κρατάν πολύ !!!