PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τροφοδοτικό



ALAMAN
02-02-07, 18:26
Καλησπέρα,
το τροφοδοτικό που σας παρουσίασα τώρα κάτι έπαθε.
όταν το ανοίγω η τάση πάει μέχρι τα 10V και το γυρνάω το ποτενσιόμετρο και δεν κατεβαίνει :!: :!:
Άλαξα και το ποτενσιόμετρο και πάλι τα ίδια... το έλεξα λίγο και όλα είναι οκ.
τί λέτε να φταίει; :(

ALAMAN
02-02-07, 18:47
Κάτι έκανε ΜΠΑΜ τώρα :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ξαφνικά όταν έβαλα το φίς στην πρίζα κάτι έκανε μπαμ, δεν βλέπω όμως κάτι να κάηκε. μύρισε
όμως κάτι κάηκε, μάλον κανένα ολοκλκρωμένο. αλλα φένοντε οκ. τώρα η τάση παραμένει κάπου στο 10
και το λαμπάκι ένδειξης χαμηλού ρεύματος μένει αναμένο :? :roll: :cry:

ggr
02-02-07, 21:09
Ξαφνικα στο παρουσιασε το προβλημα;

ALAMAN
02-02-07, 23:04
Ναί ξαφνηκά, βρήκα τί κάηκε. το ολοκληρωμένο το άλλαξα βέβαια η τάση επανήλθε αλλα ρυθμίζει απο 10 περίπου εώς
30V δεν ρυθμίζει κανονικά απο 0-30V τί λέτε να φταίει;
κανένα τρανζίστορ ίσως;

frogman
02-02-07, 23:50
Βρήκες τι κάηκε αλλά γνώμη μου είναι να βρεις και γιατί κάηκε έτσι ώστε να μπορέσεις να το διορθώσεις γιατί πάλι μπορεί να ξανακαεί κάτι, τι έγινε πέρασε από κάπου περισσότερο ρεύμα τι μπορεί να φταίει:?:..................

ALAMAN
02-02-07, 23:53
Τί να σου πώ :roll: ούτε και εγώ ξέρω γιατί κάηκε...
ξαφνηκά όταν το έβαλα στην πρίζα έκανε ΜΠΑΜ! το διόρθωσα βέβαια αλλα η τάση κάτω απο το 10 δεν πάει.

gsmaster
03-02-07, 01:40
φτου φτου, σκόρδα...

ggr
03-02-07, 11:20
Kαταρχην μετρησε με το πολυμετρο σου τι ταση εχει στα ακρα του ο μεγαλος πυκνωτης της εξομαλυνσης,θα πρεπει να ειναι περιπου 34V (αν ο μετασχηματιστης σου βγαζει 24 V), αν οχι τοτε καπου υπαρχει βραχυκυκλωμα η καμμενο εξαρτημα,μπορει επισης καποιος πυκνωτης να ειναι συνδεδεμενος αναποδα (ψαξε το προσεκτικα) Κοιτα επισης προσεκτικα το καλωδιο της τροφοδοσιας αν βραχυκυκλωνει πουθενα με καποιο σημειο του κυκλωματος ,κανε προληπτικα καποιες μονωσεις για να εχεις κι εσυ το κεφαλι σου ησυχο.Πες μας νεοτερα ,καλη τυχη.

ALAMAN
03-02-07, 12:51
Τίποτε παιδιά.
Ο πυκνωτής έχει περίπου 32V Δεν βρήκα τίποτα καμένο. ούτε τρανζίστορ ούτε δίοδο τίποτα.
Μου φένετε οτι θα ξανακάνω την πλακέτα απο την αρχή... :D

ALAMAN
04-02-07, 12:10
Το έφτιαξα... :D :D
Έβγαλα το τρανζίστορ ισχύος το αντικατέστησα προς το παρόν με ένα 2Ν3773 και ρύθμιζε καλά, μόνο που
δεν είχε την ακρίβεια του 2Ν3055
Θα πάω να αγοράσω αύριο άλλο τρανζίστορ και ποτενσιόμετρο γιατί νομίζω οτι ψιλοκάηκε.
έβαλα ένα καινούργιο και ρύθμιζε καλά, όταν μηδένιζα την τάση έπεφτε κανονικότατα στο 0
ενώ με το άλλο ποτενσιόμετρο που είχα στο κουτί το μηδένιζα και πήγαινε μέχρι το 2 και ανεβοκατέβαινε
απο το 2 εώς το 4,4V
Τώρα είναι ΟΚ.