PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΨΑΧΝΕΙ



muffinman
06-02-07, 20:56
καλησπερα,
ειμαι νεος στο φορουμ και απο τα λιγα threads που διαβασα χαρηκα για το φιλικο κλιμα που υπαρχει μεταξυ ηλεκτρονικων :D

εχω ενα μαθημα στο οποιο πρεπει να φτιαξουμε ενα κυκλωματακι να κανει κατι.
ειδα τις διαφορες κατασκευες και μπηκα στον πειρασμο αλλα το θεμα ειναι να μαθουμε και τπτ.
σκεφτομαι να φτιαξω καποιο φιλτρο.
εχει κανεις στο μυαλο του τπτ αλλο πιο πρωτοτυπο?
το φιλτρο πως σας ακουγεται σαν ιδεα?
υποτιθεται οτι εγω πρεπει να το σχεδιασω-τεσταρω και λοιπα.

HEEEEEEELLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

GeorgeK
07-02-07, 04:33
Συνήθως όταν ξεκινά κάποιος με κατασκευές προτείνεται κάποιο απλό φωτορυθμικό με led .
Προφανώς να υποθέσω ότι δεν έχεις και πολύ "εξοπλισμό" και θέλεις κάτι πολύ απλό .
Αν θες να φτιάξεις οπωσδήποτε φίλτρο , μια πρωτότυπη κατασκευή για μένα θα ήταν ένα
παθητικό low-pass φίλτρο με συχνότητα αποκοπής τα 700Hz . Συνδεσέ το ανάμεσα σε ένα
μικρόφωνο και σε ένα κασσετόφωνο και θα παρατηρήσεις ότι οι φωνές των συμφοιτητών
σου θα ακούγονται ενώ των συμφοιτητριών σου όχι , ειδικά όταν θα τσιρίζουν .
Το έχω δει στην πράξη να δουλεύει κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος για τη συχνότητα αποκοπής .

frogman
07-02-07, 09:21
μια πρωτότυπη κατασκευή για μένα θα ήταν ένα
παθητικό low-pass φίλτρο με συχνότητα αποκοπής τα 700Hz . Συνδεσέ το ανάμεσα σε ένα
μικρόφωνο και σε ένα κασσετόφωνο και θα παρατηρήσεις ότι οι φωνές των συμφοιτητών
σου θα ακούγονται ενώ των συμφοιτητριών σου όχι , ειδικά όταν θα τσιρίζουν .
Το έχω δει στην πράξη να δουλεύει κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος για τη συχνότητα αποκοπής

Καλημέρα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κύκλωμα για αυτό το φίλτρο :?:

itta-vitta
07-02-07, 11:54
Κατασκεύασε έναν ηχοδιακόπτη. Κύκλωμα που ανοίγει και κλείνει μια συσκευή (πχ ένα φως) με παλαμάκια. Είναι θεαματικός στη λειτουργία του. Η σμαρτ κιτ έχει τέτοιο κύκλωμα.

Lykos1986
07-02-07, 12:39
Εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην κατασκευή ενός φίλτρου. Απ΄ ότι κατάλαβα μάλλον είσαι στα πρώτα εξάμηνα και απλά σας ζήτησαν να κατασκευάσετε κάτι απλά και μόνο για να ασχοληθείτε με κάτι και να δείτε πως γενικά ψάχνεις όταν ασχολείσαι με ηλεκτρονικά. Είναι παλιά τεχνική που χρησιμοποιείτε από πολλούς καθηγητές και για αυτό δεν δίνουν και συγκεκριμένο θέμα. Όταν αρχίσεις να ανεβαίνεις εξάμηνα τότε τα θέματα γίνονται όλο και πιο εξειδικευμένα και δύσκολα.

Αφού το θέμα είναι γενικό, εγώ θα έκανα κάτι που να ερεθίζει το μάτι. Κάτι σε οπτικά εφέ κτλ. Δείχνεις στον καθηγητή ότι ασχολήθηκες και επίσης του μένει η εικόνα. Αν κάνεις ένα φίλτρο τότε τι;;; Θα του πεις να κάνω μια σάρωση συχνοτήτων για να δούμε ότι όντως κόβει στην συχνότητα αποκοπής;;; Τα φίλτρα για να έχουν νόημα σαν εργασία θα πρέπει να βρίσκονται σε σε κάποια βαθμίδα ενός μεγαλύτερου κυκλώματος. Να αποτελούν με λίγα λόγια υποσύνολο μιας κατασκευής. Τότε και μόνο τότε αποκτούν νόημα. Αλλά αυτό είναι προσωπική γνώμη. Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θες…

muffinman
07-02-07, 14:29
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.
το μαθημα ειναι σαν ενα μικρο project, πρεπει μονοι μας να σχεδιασουμε,κατασκευασουμε,τεσταρουμε ενα κυκλωματακι.
αυτο που με εχει αγχωσει τρομερα ειναι η σχεδιαση,απο που και ως που θελουνε απο μας κατι τετοιο?
θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες ή links σε θεματα σχεδιασης.

Lykos1986
07-02-07, 15:18
Αρχικός βρες το θέμά. Αφού δεν είσαι τόσο εξοικειωμένος με την σχεδίαση τότε βρες κάτι εύκολο με πολύ βιβλιογραφία – πολλά links στο internet κτλ έτσι ώστε να μπορείς να πάρεις αρκετές ιδέες και να μπορείς να τις τεκμηριώσεις. Αφού καταλήξεις στο θέμα τότε άρχισε να ψάχνεις μόνο για αυτό. Στην οποιαδήποτε δυσκολία και αν βρεις, που θα βρεις, μην προσπαθήσεις να αλλάξεις θέμα γιατί τότε ποτέ δεν θα τελειώσεις. Από εκεί και πέρα ζήτα βοήθεια και εμείς θα σου την δώσουμε…

gsmaster
07-02-07, 17:58
-Βολτόμετρο με το LM3914. Βάζεις 10 ledakia και ανάλογα ποιό ανάβει τόση είναι και η τάση στην είσοδο. Το ολοκληρωμένο κανονικά είναι για VU meter, αν θές μποορείς να φτιάξει κάτι τέτοιο.

-Μετρητής με το ICM7217. μετράει μέχρι το 9999 είναι πολύ απλό και μπορείς στην είσοδο να του βάλεις μια φωτοαντίσταση και ένα laser pointer να σημαδεύει την αντίσταση και να μετράει πόσες φορες κόπηκε η δέσμη του laser ;)

muffinman
15-02-07, 12:10
καλημερα παιδια,
ειχα γραψει οτι θα εφτιαχνα ενα φωτορυθμικο αλλα μετα απο συζητηση που ειχα με τον καθηγητη καταληξαμε στο να φτιαξω ενα βολτομετρο σαν αυτο που ειπε ο gmaster με 10 λεντακια που να μετραει μια μπαταρια αυτοκινητου (10-15 volt)
αυτο ειναι πιο ευκολο και πιο ασφαλες...
απο που να αρχισω να ψαχνω?

tzitzikas
15-02-07, 19:38
εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα μικρο ταλατωντη FM με ενα τρανζιστορακι. απλη κατασκευη και θα εχεις και τη μαγεια της 1ης εκπομπης. Καλα και τα αλλα κυκλωματα αλλα σαν τα R.F τιποτα.

gsmaster
16-02-07, 00:05
Αυτό είναι μια καλή αρχή
http://www.national.com/pf/LM/LM3914.html (κατέβασε το datasheet)
και για να μετράει την τάση που θες βάλε έναν διαιρέτη τάσης στην είσοδο.
Επίσης το google είναι φίλος σου...

muffinman
16-02-07, 02:49
εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα μικρο ταλατωντη FM με ενα τρανζιστορακι. απλη κατασκευη και θα εχεις και τη μαγεια της 1ης εκπομπης. Καλα και τα αλλα κυκλωματα αλλα σαν τα R.F τιποτα.

αγαπητε τωρα ειναι αργα,δε μπορω να αλλαξω.
οποιαδηποτε βοηθεια για το βολτομετρο ομως ευπροσδεκτη. :)

muffinman
23-02-07, 21:54
για να μην ανοιγω αλλο τοπικ βαζω σε αυτο ενα σχεδιο απο ενα φιλτρο που εχω κανει για μια εργασια.
το φιλτρο πρεπει να ειναι: low pass with gain 20dB, 6dB pass-band ripple and have a pass band cut-off at 10kHz with 40dB attenuation at 30kHz.
το φιλτρο πρεπει να δουλευει με DC supplies of +-10volts with +-1V tolerance and 500mVrms 50Hz ripple.
οπως βλεπετε εχω φτιαξει ενα φιλτρο στο pspice και προσπαθω να το τεσταρω αλλα οταν παταω simulate (και παρα το οτι δεν μου βγαζει σφαλματα) καμια κυμματομορφη δεν εμφανιζεται.
μηπως πρεπει να αλλαξω τιμη στις επιλογες του power supply?
για να μη καθομαι και γραφω κατεβατα για τις επιλογες τωρα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.

http://www.imageshack.gr/images/tydjhhyfwyl0mqziyjzx.bmp

muffinman
25-02-07, 19:36
κανεις :?: :?: :?: :arrow: :thinking:

ALAMAN
25-02-07, 19:39
Χαμηλών ή υψιλών συνχοτήτων;

muffinman
26-02-07, 15:21
το φιλτρο πρεπει να ειναι: low pass with gain 20dB, 6dB pass-band ripple and have a pass band cut-off at 10kHz with 40dB attenuation at 30kHz.
το φιλτρο πρεπει να δουλευει με DC supplies of +-10volts with +-1V tolerance and 500mVrms 50Hz ripple.

pvol
13-03-07, 10:58
καλησπερα,
ειμαι νεος στο φορουμ και απο τα λιγα threads που διαβασα χαρηκα για το φιλικο κλιμα που υπαρχει μεταξυ ηλεκτρονικων :D

εχω ενα μαθημα στο οποιο πρεπει να φτιαξουμε ενα κυκλωματακι να κανει κατι.
ειδα τις διαφορες κατασκευες και μπηκα στον πειρασμο αλλα το θεμα ειναι να μαθουμε και τπτ.
σκεφτομαι να φτιαξω καποιο φιλτρο.
εχει κανεις στο μυαλο του τπτ αλλο πιο πρωτοτυπο?
το φιλτρο πως σας ακουγεται σαν ιδεα?
υποτιθεται οτι εγω πρεπει να το σχεδιασω-τεσταρω και λοιπα.

HEEEEEEELLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP