PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορές από το Ε-ΒΑΥ. ΈΓΚΥΡΕΣ???



phoenix_2007
08-02-07, 11:24
Καλημέρα παιδιά.
Παρακάλεσα έναν φίλο, που κάνει αγορές μέσω e-bay, να μου αγοράσει κάποιες μεταχειρισμένες λάμπες πριν από 25-27 ημέρες (εγώ δεν έχω πιστωτική κάρτα και του κατέβαλα επί τόπου τα μετρητά). Ο τρόπος πληρωμής, το PayPal. Η κάρτα του φίλου μου χρεώθηκε περί τα 50 δολάρια, κάπου 41-42 ευρώ. Εδώ και τόσες μέρες δεν έχει έρθει τίποτα στη διεύθυνση του φίλου μου (γιατί αυτός φαίνεται ότι αγόρασε τις λάμπες) και μάλιστα ο ίδιος έστειλε και κάποια e-mail αλλά δεν απάντησαν τίποτα το συγκεκριμένο (απαντήσεις του στυλ: "το ψάχνουμε και θα σας ενημερώσουμε..." δηλαδή τρέχα γύρευε). Ήθελα να καταλήξω στο εξής ερώτημα: Έχει ψωνήσει κανείς μέσω e-bay κάτι και αν ναι, μετά από πόσο χρόνο του ήρθε?? Μήπως έπεσα σε τιποτα απατεώνες?????Ακούω απόψεις

antonis_p
08-02-07, 15:13
το ebay δεν πουλαει τιποτα,
εγω εχω κανει περιπου 70-80 αγορες απο το ebay (Αμερικης, Γερμανιας, Καναδα, Αγγλιας),
μονο δυο περιπτωσεις δεν εφτασαν ποτε τα πραγματα.

RFΧpert
08-02-07, 19:06
Καλημέρα παιδιά.
Παρακάλεσα έναν φίλο, που κάνει αγορές μέσω e-bay, να μου αγοράσει κάποιες μεταχειρισμένες λάμπες πριν από 25-27 ημέρες (εγώ δεν έχω πιστωτική κάρτα και του κατέβαλα επί τόπου τα μετρητά). Ο τρόπος πληρωμής, το PayPal. Η κάρτα του φίλου μου χρεώθηκε περί τα 50 δολάρια, κάπου 41-42 ευρώ. Εδώ και τόσες μέρες δεν έχει έρθει τίποτα στη διεύθυνση του φίλου μου (γιατί αυτός φαίνεται ότι αγόρασε τις λάμπες) και μάλιστα ο ίδιος έστειλε και κάποια e-mail αλλά δεν απάντησαν τίποτα το συγκεκριμένο (απαντήσεις του στυλ: "το ψάχνουμε και θα σας ενημερώσουμε..." δηλαδή τρέχα γύρευε). Ήθελα να καταλήξω στο εξής ερώτημα: Έχει ψωνήσει κανείς μέσω e-bay κάτι και αν ναι, μετά από πόσο χρόνο του ήρθε?? Μήπως έπεσα σε τιποτα απατεώνες?????Ακούω απόψεις

Φιλε
Το προβλημα δεν εχει τοσο να κανει με τους πωλητες στο Ebay αλλα με τα εδω ταχυδρομεια και ειδικοτερα με το ταχυδρομικο τελωνειο!
Αν ο πωλητης ειχε πανω απο 99% αξιολογηση απο τουλαχιστον 100 χρηστες (και ειδικοτερα αγοραστες μαλιστα) τοτε οι πιθανοτητες ειναι τοι ΔΕΝ ειναι απατεωνας (αν και τον τελευταιο χρονο παρατηρω μια "ταση απατης" και απο παλαιοτερους καταξιωμενους... πωλητες). Παντως για να εχεις υποψην σου πως εχουν τα πραγματα, απο Αμερικη αν πεσει σε τελωνειο θα περιμενεις απο 1 εως 4 μηνες, απο Αυστραλια 2-6 μηνες, Καναδα 2-4 μηνες...
Απο Ευρωπη ειναι διαφορετικα αφου δεν περνανε τελωνειο (εκτος αν φερνεις λαμπες απο Ουκρανια, Ρωσσια, κλπ). Παντως απο Γερμανια απλο δεμα κανει 20-25 μερες, Αγγλια 10-15, Γαλλια 7-10, Αυστρια 15-20, και Ολλανδια 3-8 μερες. Απο Ελβετια ΠΕΡΝΑΕΙ τελωνειο και περιμενεις απο 1-3 μηνες!!!
Αυτα συμβαινουν τον τελευταιο 1 χρονο λογω "τυπικης τηρησης χρονου εργασιας" των τελωνειακων στα ταχυδρομικα τελωνεια!!! Η καλυτερη περιοδος ηταν πριν 3-4 χρονια που λαμβανα δεματα απο Αμερικη σε 10 μερες και ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΑ!!!
Ααα! Επισης σημαντικο ειναι οτι δειχνει να ειναι τυχαιο τι περναει και τι οχι τελωνειο...
Εχει περασει αδασμολογητο Spectrum Analyzer 70 κιλων αξιας δηλωμενης μερικων χιλιαδων, και μου δασμολογησαν τεχνητο φορτιο 50W αξιας με μεταφορικα 120 Ευρω!!!
Σημειωσε δε οτι απο τον Νοεμβριο το ιδιο φαινομενο εμφανιστηκε και στο EMS! Οποτε... :cry:

itta-vitta
08-02-07, 19:23
Κι εγώ αγόρασα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

phoenix_2007
08-02-07, 20:17
Κατάλαβα... "Πάνε" τα 41ευρώ μου... Ευτυχώς που δεν έδωσα και περισσότερα.
Anyway, τί τελωνείο να περάσει ένα δέμα που κοστίζει αυτό το ευτελές πόσο?? Τέλος πάντων, δεν περιμένω να "φτιαχτώ" με 41ευρώ. Μου λείπουν πολλά ακόμα... Απλά, γιατί να με δουλεύουν.
Α! Να μην ξεχάσω. Το περίεργο είναι ότι ο φίλος μου, μέσω του οποίου "έκανα" την άγορά, κάνει και ο ίδιος αγορές μέσω e-bay, σε άλλα βέβαια είδη, και λέει πως του έρχονται στο σπίτι μέσω DHL μέσα σε 10-15 ημέρες από Αμερική. Τώρα τί έχει γίνει με εμένα, ένας Θεός ξέρει.
Αλήθεια, Ηλία είπες ότι έκανες αγορά μέσω e-bay. Από που αν επιτρέπεται και μετά από πόσο καιρό παρέλαβες??

kopla
08-02-07, 20:24
Εγώ έκανα πριν από κανα 8άρι μήνες μία αγορά 250 euros. Μου ήρθαν μεά από 3-μήνες (επέλεξα ups-ground, γι αυτό). Όλα ΟΚ.
Όταν λέω 'μου ήρθαν', i mean στο ταχυδρομείο.
:wink:

itta-vitta
08-02-07, 21:52
Βαγγέλη, συγκεκριμένα αγορασα κάποια δισκάκια μουσικής 45στρ. Το δέμα ήταν σχτικά ελαφρύ και μικρό σε όγκο. Τα πήρα σε 5 μέρες. Η παραγγελία ήταν από τον αγγλικό ebay (ebay uk).

itta-vitta
08-02-07, 21:56
Μια που μιλαμε για ebay, βγαίνουν για πώληση και ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Βρήκα έναν αραιόφυλλο της τζόνσον 330 πικο 4,5κν, 30 ευρώ. Μεταβλητάκια πυκνόφυλλα και αραιόφυλλα για εφ-εμ 1 ευρώ/τεμ και άλλα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Δεν "χτύπησα" τίποτε γιατί δεν χρειαζόμουν. Αυτά στον αγγλικό ebay.

lynx
09-02-07, 01:44
* καλυτερα απο Ευρωπαικα Ebay sites..
* καλυτερα χαμηλου κοστους συναλλαγες με ατομα που δεν εχουμε ξανασυνεργαστει...

PiCBuRn3r
10-02-07, 00:17
Κανένα πρόβλημμα με ebay! Δισκάκια 7" singles και 12" album μέσα σε 4 μέρες από Αγγλία! :D

gsmaster
10-02-07, 02:19
Δεν έχει να κάνει το e-bay με το πόσες μέρες κάνει να έρθει ένα αντικείμενο, αλλά με τον πωλητή του, και με τον τρόπο που θα το στείλει.

Vegeta
10-02-07, 22:46
κοίτα φίλε δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάτε κανείς το e-bay. εγώ δεν έχω αγοράσει με αυτό τον τρόπο προϊόντα αλλά έχω κλείσει εισητήρια για διάφορα πράγματα, πάντως δεν είχα καμία φορά πρόβλημα. για αγορές προϊόντων δεν έχω σκόπο να το χρησιμοποιήσω, άλλωστε θέλω να βλέπω από κοντά αυτό που αγοράζω. και συμφωνώ απόλυτα με τον whiz:,
"καλυτερα χαμηλου κοστους συναλλαγες με ατομα που δεν εχουμε ξανασυνεργαστει..."

aeonios
12-02-07, 20:37
Eνθερμοι πελάτες του ηλεκτρονικού εμπορίου έχουν γίνει οι Eυρωπαίοι χρήστες του Internet, αφού όλο και περισσότερο αγοράζουν προϊόντα κατά την περιήγησή τους στο web, δείχνοντας ταυτόχρονα αυξημένη εμπιστοσύνη σε συγκεκριμένους τομείς του λιανεμπορίου. Σύμφωνα με την έρευνα «Mediascope Europe 2006» που διεξήγαγε η Synovate για λογαριασμό της European Interactive Advertising Association (EIAA), σήμερα το 78% των Eυρωπαίων χρηστών του Διαδικτύου πραγματοποιεί αγορές μέσω web. To τελευταίο εξάμηνο του 2006 οι χρήστες αυτοί δαπάνησαν κατά μέσο όρο 750 ευρώ και αγόρασαν 10 προϊόντα online. Eτσι καταγράφηκε ετήσια ποσοστιαία αύξηση ύψους 11% στις ηλεκτρονικές αγορές.

Σε ό,τι αφορά τις διάφορες χώρες, οι αγοραστές online σε Bρετανία και σκανδιναβικές χώρες δαπανούν και αγοράζουν τα περισσότερα αγαθά μέσω Internet, ενώ οι Γερμανοί ψάχνουν για τιμές ευκαιρίας, αφού είναι αυτοί που αγοράζουν τον μεγαλύτερο αριθμό προϊόντων σε χαμηλότερες τιμές.

Δημοφιλή τα site σύγκρισης τιμών και δημοπρασιών. Mε αυξητικό ρυθμό, πάντως, οι έμπειροι αγοραστές online σε όλη την Γηραιά Hπειρο επισκέπτονται ιστοτόπους σύγκρισης τιμών για να πετύχουν τις καλύτερες τιμές και να βρουν ευκαιρίες. Oι Oλλανδοί αγοραστές μέσω web είναι οι μεγαλύτεροι κυνηγοί τέτοιων ευκαιριών, με περισσότερους από τους μισούς (ποσοστό 54%) να ελέγχουν τιμές προϊόντων τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Tους ακολουθούν κατά πόδας οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, με ποσοστό 50%.

Πολύ δημοφιλή είναι τα site δημοπρασιών στους online αγοραστές σε Γερμανία, καθώς και σε Bρετανία (ποσοστά 62% και 49%, αντιστοίχως). Oι αγοραστές στις χώρες αυτές επισκέπτονται τους ιστοτόπους τουλάχιστον μια φορά το μήνα. O μέσος όρος σε όλη την Eυρώπη ανέρχεται στο 41%.

Tοπ προϊόν αγοράς online: Tο κινητό τηλέφωνο. Tην πρώτη θέση στα προϊόντα που αγοράζουν οι Eυρωπαίοι μέσω Διαδικτύου κατέχουν τα κινητά τηλέφωνα.

Σύμφωνα με την έρευνα, τα κινητά τηλέφωνα παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη αύξηση στα conversion rate (δείκτες μετατροπής - δηλαδή το ποσοστό των ατόμων που αγόρασαν από το συνολικό αριθμό των επισκεπτών) σε ετήσια βάση, ήτοι αύξηση κατά 23%, ενώ ακολουθούν το κατέβασμα μουσικής, τα αξεσουάρ αυτοκινήτου και ο οικιακός εξοπλισμός (αυξήσεις στους δείκτες μετατροπής κατά 16%, 15% και 14%, αντιστοίχως).

«Kαυτά» τα εισιτήρια για συναυλίες. Eπίσης, μεγάλη επιτυχία πωλήσεων μέσω web καταγράφουν τα εισιτήρια για φεστιβάλ και μουσικές συναυλίες, αφού το 75% των χρηστών συνδέονται με το Internet για να τα αγοράσουν, ενώ υψηλούς δείκτες μετατροπής δείχνουν και τα ταξιδιωτικά εισιτήρια (72%), τα βιβλία (71%) και τα ρούχα (70%).

«Mε δεδομένο ότι οι καταναλωτές υιοθετούν όλο και περισσότερο ένα ψηφιακό τρόπο ζωής, γίνονται όλο και πιο απαιτητικοί σε ό,τι επιλέγουν να αγοράσουν μέσω Internet, καθώς και στο τι ποσό θα δαπανήσουν», επισημαίνει ο Mάικλ Kλάιντλ της EIAA και προσθέτει ότι «το γεγονός ότι ξοδεύονται όλο και περισσότερα χρήματα, καθώς και το ότι αγοράζονται όλο και περισσότερα προϊόντα μέσω web αποδεικνύει ότι οι καταναλωτές ενσωματώνουν το online shopping στην καθημερινότητά τους».


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4775&subid=2&pubid=281742

Οταν αγοράζουμε από το ebay:

1) Δεν εμπιστευόμαστε εύκολα άτομα που δεν έχουν πωλήσεις στο ενεργητικό τους
2) Δεν εμπιστευόμαστε άτομα τα οποία έχουν πολλά αρνητικά στην αξιολόγηση τους από τους άλλους αγοραστές
3) Αν παίζουμε με πιστωτική προσέχουμε να έχουμε πολύ χαμηλό πιστωτικό όριο ώστε ακόμα και να μα την κλέψουνε να μην πληρώσουμε τα μαλιοκέφαλά μας...

tnt_tuner
13-02-07, 03:18
hi! guis! οταν λετε απατεωνες τι ενοειτε? δεν σας ηρθε ποτε αυτο που παραγκηλατε κ.. αυτοι δεν απανταγαν καθολου? τι μπορει να κανει καποιος γιαυτο? με κουριερ μπαινει φορος?ποσα παραπανω λεφτα ειναι?%?απο ελτα. δεν εχω κανει ποτε σιναλαγη με πιστοτικη ουτε εκτως Ελλαδας κ θελω να μαθω! ..οσες φορες εχω αγορασει κατι απο σαιτ διμοπρασιον flea παντα σιναντιση-μετριτα! μια φορα ελτα κ δεν εμινα ευχαρισιμενος αν κ το παιδι ηταν ευγενικο κ θα το δεχοταν πισω αλλα ηχα πληρωσει τα ελτα εγω!
τορα πλεων που πλιρονεις στο flea μονο 123sold, ibid κ κατι τετια αλλα δεν κικοφοραει κ παρα πολυς κασμος αλλα ειναι μεχρι να πεθανει το flea πιστευω- τα ζωα, οι φρακγοφονιαδες του flea ηταν το καλιταρο σαιτ κ το καταστρεπσανε ( κ αυτοκινιτο ειχα παρει απο εκει!) κ τωρα!.. τεσπα
αα! ξεφυγα! υπαρχει περιπτωαση να το κρατισουν στο τελωνιο κ να μην ερθει κατι?

gsmaster
13-02-07, 21:18
Τελωνείο περνάνε αντικείμενα που έρχονται στην Ελλάδα και η δηλωθείσα αξία τους είναι μεγαλύτερη των 25$ (νομίζω). Αν τώρα κάτι πρέπει να περάσει απο τελωνείο.... βράστα...

RFΧpert
13-02-07, 21:33
Οτι εχει ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ μεγαλυτερη των 75€ (~90U$) υποκειται βαση της ΕυρωπαΙκης διαταξης που ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να ακολουθουν ΟΛΑ τα κρατη μελη, σε φορολογηση! Τωρα εδω υπαρχει μια "τρυπα" που χρησιμοποιειται κατα το δοκουν απο τα Ελληνικα τελωνεια! Η οδηγια αναφερει ρητως "ΔΗΛΩΤΕΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ" αλλα το Ελληνικο κρατος εχει απο προγενεστερη υπουργικη διαταξη ζητησει να προστιθεται το "ναυλο" στην δηλωτεα αξια και να φορολογειται εν συνολω το δεμα! Ετσι οι καλοι τελωνειακοι μας "χαρακτηριζουν" ως διασαφηζομενο οποιο δεμα (που να ειναι δεμα και οχι σταλμενο σαν "επιστολη" σε κοινο φακελλο που φουσκωνει λιγο) τους αρεσει αφου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση ενα δεμα απο χωρα εκτος ΕΕ να εχει ναυλα λιγοτερο απο 25U$ (συνηθως αυτο ειναι στα 35-45U$) και ως εκ τουτου με μια κατ'εκτιμηση (βλεπε το λυμα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ"!) αξιολογηση του αντικειμενου στα 60U$ ως ελαχιστο, αυτοματα το "φορολογουν" :!:

antonis_p
13-02-07, 21:42
ετσι ειναι ακριβως,
αρα ερχεσαι σε επικοινωνια με τον πωλητη και του ζητας να δηλωσει την αξια
που εξυπηρετει εσενα.

badsak
16-02-07, 01:24
Το ΕΒΑΥ εχει τα καλα του και τα κακα του.
Εχει καλους χρηστες που στελνουν αυτο που παραγγειλες οπως ακριβως υποσχονται.
Αλλα εχει και τις παγιδες. Εγω απο την εμπειρια ειχα και καλες και αρκετες κακες συναλαγγες.
εχω παρει δεμα σε 3 μερες αλλα εχω και το ρεκορ με δεμα που εκανε 4,5 μηνες να ερθει.
Εχω αγορασει κατεστραμενα προ'ι'οντα σπασμενα καμενα και παλια για καινουρια.
Εχω αγορασει και ολοκαινουρια τελεια προ'ι'οντα.
Οταν κανεις μια συναλαγη με καποιον που δεν γνωριζεις πρεπει να εισαι ετοιμος για ολα.
Τωρα με τα τελωνεια ειναι μαλλον θεμα σε ποιον υπαλληλο θα πεσεις.
Γιατι εκει μεσα οι περισσοτεροι μαλλον ειναι ασχετοι
και χρεωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. ειδικα τους τελευταιους μηνες
σχεδον τα παντα εχουν τελωνειο.
Γενικα νομιζω πως παντα μια τετοια συναλαγη εχει μια δοση ρισκου.
Μερικες φορες ειναι καλυτερα να αγορασεις απο καποιο γνωστο σου καταστημα για
να μπορεις να ριξεις και κανα σ****ρ.

electroman
24-02-07, 23:10
Γεια σας!

Εγώ θα σου έλεγα να αγοράζεις πράγματα απο το Ebay διότι έχει καταπληκτικές προσφορές. Αν είσαι πρωτάρης πρόσεξε λίγο μερικές ''παγίδες'' όπως η ταχυδρομική ασφάλεια του πακέτου που είναι λίγο δύσκολο να την προσέξεις (είναι κάτω κάτω). Εγώ ήμουν διστακτικός (πριν 2 χρόνια) να αγοράσω απο το Ebay μέχρι που είδα μερικά components που αγόραζα απο το κατάστημα (στην Αγγλία) ήταν μέχρι και 10+ φορές πιο φτηνά!

Απλά να είσαι λίγο προσεκτικός! :ok:

phoenix_2007
25-02-07, 00:04
Άμα είναι ο πωλητής απατεώνας και παίρνει τα χρήματα μέσω Paypal αλλά τα πράγματα δεν τα στέλνει ποτέ, τί προσεκτικός να είμαι? Άστα, είναι να μην πέσει κανείς σε λωποδύτες, γιατί το ebay δεν έχει καμία ευθύνη για το τι ρόλο παίζουν οι εμφανιζόμενοι ως πωλητές. Κοίταξα και τα comments για τον συγκεκριμένο πωλητή και ήταν κατά 99% θετικά. Και που ξέρω εγώ ότι όλα αυτά δεν ήταν "φτιαχτά"?? Γι'αυτό σου λέω φίλε μου είσαι τυχερός μέχρι τώρα γιατί οι αγορές μέσω internet έχουν κάποιο ρίσκο.

kopla
25-02-07, 03:42
Γι'αυτό σου λέω φίλε μου είσαι τυχερός μέχρι τώρα γιατί οι αγορές μέσω internet έχουν κάποιο ρίσκο.

Άλλο EBAY και άλλο κάποια μαγαζιά.
Εγώ την έχω συχαθεί την Ελλάδα... ψωνίζω από αγγλία και καλιφόρνια.
Τι να πούμε τώρα? Ποιότητα? Τιμές? Εξυπηρέτηση? Γκάμα προϊόντων? Ότι δεν είναι άσχετοι?

electroman
25-02-07, 04:48
Άμα είναι ο πωλητής απατεώνας και παίρνει τα χρήματα μέσω Paypal αλλά τα πράγματα δεν τα στέλνει ποτέ, τί προσεκτικός να είμαι? Άστα, είναι να μην πέσει κανείς σε λωποδύτες, γιατί το ebay δεν έχει καμία ευθύνη για το τι ρόλο παίζουν οι εμφανιζόμενοι ως πωλητές.

Το ebay έχει κάποιο protection για απατεώνες. Μπορείς επίσης να το αναφέρεις στο paypal και σου επιστρέφουν τα χρήματα μετά απο κάποιες διαδικασίες. 'Εχεις κάποια προστασία.


Κοίταξα και τα comments για τον συγκεκριμένο πωλητή και ήταν κατά 99% θετικά. Και που ξέρω εγώ ότι όλα αυτά δεν ήταν "φτιαχτά"??

Αμα είναι φτιαχτά μπορείς να το καταλάβεις τις περισσότερες φορές. Πολλές φορές δημιουργούν πολλά accounts και δίνουν μόνοι τους το feedback οπότε βλέπεις πόσο παλιοί είναι και μπορείς να καταλάβεις. Είναι πολύ πιο εύκολο απο οτι ακούγεται!


Γι'αυτό σου λέω φίλε μου είσαι τυχερός μέχρι τώρα γιατί οι αγορές μέσω internet έχουν κάποιο ρίσκο.
!!!!!!!! Αμα σου πω πόσα λεφτά έχω γλιτώσει μέχρι τώρα είμαι σίγουρος οτι θα αλλάξεις γνώμη !!!!

gsmaster
28-02-07, 00:20
Πολλά μηνύματα διαγράφηκαν για να υπάρχει μια ηρεμία στο φόρουμ. Οι εμπλεκόμενοι στη διαμάχη μπορούν να τα πουν μέσω ΠΜ.
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php

Αν παρόλα αυτά συνεχίσετε να τσακώνεστε δημόσια το θέμα θα κλειδωθεί.

Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί με θέμα την αξιοπιστία των συναλλαγών μέσω του e-bay και τρόπους προστασίας, πχ πως βλέπουμε ότι κάποιος πωλητής μπορείς να είναι απατεώνας κτλ. Ας μας δώσουν οι παλαιότεροι τα φώτα τους λοιπόν.

RFΧpert
01-03-07, 10:51
Η μοναδικη συμβουλη που εντελει μετα απο οτι ειπωθηκε μπορει να ειναι σοβαρη ειναι...
Κανενας δεν μπορει να σε πεισει οτι κατι ειναι σωστο/καλο η οχι... πρεπει εντελει να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα, να μαθεις απο τα λαθη σου και να τα πληρωσεις, ωστε να μην κατηγορεις οσους πιθανως προσπαθησαν καποτε να σου πουν τις δικες τους εμπειριες, για μεροληψια υπερ μιας αποψης...
Ετσι λοιπον και σε αυτη την περιπτωση με το Ebay ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του εντελως μονος του, γιατι οποιος και οπως και να του εξηγησει οτι αν προσεχει τι κανει θα βγει κερδισμενος στο τελος, δεν θα μπορεσει να τον βοηθησει να κανει τα δικα του βηματα. Πολυ δε περισσοτερο αν ηδη εχει παρει λαθος δρομο, τοτε σιγουρα πολυ πιο δυσκολα θα ακουσει αλλους ηρεμα...
Ειναι σαν τα μικρα παιδια που κοιτανε την φλογα στο κερι... Τους λες "μην βαλεις το χερι σου πανω στην φλογα γιατι θα καεις" και μολις γυρισεις το κεφαλι σου απο την αλλη θα ερθουν κλαιγοντας γιατι εντελει ΔΕΝ ακουσαν και δοκιμασαν και εμαθαν μονα τους... Μετα θα φοβουνται και να πιασουν το κερι...