PDA

Επιστροφή στο Forum : Laser εκτυπωτές για διαφάνειες κλπ



pet
10-02-07, 03:08
.....

.........

έχω πάθει την πλάκα μου, έχω δύο εκτυπωτές HP LaserJet 1005 και 1020 με καινούργια
toner και τα έχω δει όλα

κάθε εκτύπωση είναι διαφορετική απο την προηγούμενη, πχ αν εκτυπώσω
διαφάνεια την πάνω και την κάτω πλευρά μιας πλακέτας (copper/component)
τότε ποτέ δεν συμπέφτουν οι διαφάνειες..

δηλαδή αν εκτυπώσω έναν σταυρό
στο κέντρο της σελίδας Α4, 20 εκατοστά επι 10, τότε παίρνω αποκλίσεις
1 με 2 χιλιοστά ανα εκτύπωση (απο άκρη σε άκρη)

θα σκάσω....

μπορείτε μα μου πείτε που μπορώ να παω να μου τυπώσουν φιλμ αυτά που θέλω
και πόσο κοστίζει το Α4;

babisko
10-02-07, 08:02
Δεν είναι ανάγκη να συμπέσουν οι διαφάνειες ολόκληρες. Αφού τυπώσεις τις δυο πλευρές της πλακέτας, βάλε τις διαφάνειες την μια πάνω στην άλλη και μετακινώντας την μια προσπάθησε να συμπέσουν τα τυπωμένα. Αφού το πετύχεις αυτό, κόλησε με διάφανη ταινία τις δυο μαζί, δημιουργώντας με αυτόν τρόπο έναν φάκελο.
Αν εννοείς ότι κάθε φορά που εκτυπώνεις την ίδια σελίδα παίρνεις και διαφορετική εκτύπωση σε διαστάσεις, τότε ίσως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τον driver του εκτυπωτή ώστε να εκτυπώνει 1:1.

Πάντως πολλά φωτοτυπάδικα ή τυπογραφεία μπορούν να σου εκτυπώσουν φιλμ από διαφόρων μορφών αρχεία. Τιμές δεν γνωρίζω.

Συγγνώμη πάντως αν δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου.

Πάντα φιλικά
Μπάμπης

pet
10-02-07, 09:09
μια χαρά κατάλαβες, απλά το θέμα είναι η απόκλιση είναι ορατή ακόμα και σε πλακέτα 10χ16!!

δεν κάνω ούτε scaling ούτε τίποτα, εξάλου είναι ανισόπεδο το λάθος

πχ το τετράγωνο το τυπώνει ρόμβο.

babisko
10-02-07, 17:17
Δεν μπορώ να καταλάβω. Εγώ έχω ένα πολυμηχάνημα HP Laserjet 3030 και ότι εκτυπώσεις έχω κάνει σε απλό χαρτί ή διαφάνεια βγαίνουν μια χαρά.
Επιμένω για κάποια ρύθμιση στον driver. Δοκίμασε να βρεις καινούργια έκδοση driver μήπως και στρώσει η κατάσταση.
Και κάτι άλλο που σκέφτηκα. Μήπως οι διαφάνειες που χρησιμοποιείς δεν είναι για laser ή είναι προβληματικές;

frogman
10-02-07, 17:41
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα, έχω έναν εκτυπωτή HP Laserjet 1010 και όταν τυπώνω θερμοδιαφάνειες δεν τις τυπώνει καλά αφήνει βουλίτσες και το κύκλωμα δεν βγαίνει πολύ μαύρο είναι λίγο διάφανο, επίσης έχω και έναν Cannon ip4300 (Inject) εννοείται, έχω κάνει ρύθμιση ώστε να τυπώνει στην υψηλότερη ανάλυση τύπωσα μερικές θερμοδιαφάνειες και τις τυπώνει καλύτερα αλλά αφήνει βουλίτσες από μόνος του ο εκτυπωτής χωρίς να υπάρχουν στο τυπωμένο και όταν το πιάνεις φεύγει η μελάνι και νομίζω ότι δεν στεγνώνει, και αν το ρυθμίσω να εκτυπώνει σε χαμηλότερη ανάλυση δεν εκτύπώνει καθόλου καλά.

Μήπως ξέρετε γιατί συμβαίνουν αυτά :?: και καμιά λύση αν γίνεται.

ALAMAN
10-02-07, 17:45
Σε εμένα ρε παιδιά δεν αφήνει καθόλου βουλίτσες. Σπάνια να αφήσει καμία μικρή.
Νίκο εξαρτάται και απο το χρώμα σου νομίζω, μπορεί να τελειώνει.

frogman
10-02-07, 17:48
Γιώργο καινούργιος είναι ο εκτυπωτής....... δεν μπορεί να τελειώνουν τόσο γρήγορα τα μελανάκια ζήτημα να τύπωσα τρεις θερμοδιαφάνειες.

ALAMAN
10-02-07, 17:56
Ο καινούργιος είναι; θα θέλει το κόλπο του, ή μπορεί να μην κάνει γιαυτήν την δουλειά.
Ο δικός μου δεν θέλει καμία ρύθμιση για διαφάνεια και είναι και παλιός (4 χρόνια περίπου) απλή εκτύπωση κάνω.

frogman
10-02-07, 18:00
Εφόσον είναι Inject αποκλείεται να μην κάνει για αυτή την δουλεία.

ALAMAN
10-02-07, 18:03
Ναί σε αυτό συμφωνό. Δοκίμασε καλή εκτύπωση και γρήγορη.
Στην κανονική εκτύπωση πώς τα βγάζει;

frogman
10-02-07, 18:05
Αν διάβασες παραπάνω έχω πει ότι τον έχω ρυθμίσει στην υψηλότερη ανάλυση και επίσης είπα ότι σε κανονική ανάλυση δεν τα βγάζει καθόλου καλά αφήνει βουλίτσες κτλ.

gsmaster
10-02-07, 19:17
.....

.........

έχω πάθει την πλάκα μου, έχω δύο εκτυπωτές HP LaserJet 1005 και 1020 με καινούργια
toner και τα έχω δει όλα

κάθε εκτύπωση είναι διαφορετική απο την προηγούμενη, πχ αν εκτυπώσω
διαφάνεια την πάνω και την κάτω πλευρά μιας πλακέτας (copper/component)
τότε ποτέ δεν συμπέφτουν οι διαφάνειες..

δηλαδή αν εκτυπώσω έναν σταυρό
στο κέντρο της σελίδας Α4, 20 εκατοστά επι 10, τότε παίρνω αποκλίσεις
1 με 2 χιλιοστά ανα εκτύπωση (απο άκρη σε άκρη)

θα σκάσω....

μπορείτε μα μου πείτε που μπορώ να παω να μου τυπώσουν φιλμ αυτά που θέλω
και πόσο κοστίζει το Α4;

Σου κάνει τα ίδια και σε χαρτί? ίσως γλιστραει η διαφάνεια και δεν βγαίνει σωστά το σχέδιο. Ίσως έχουν φθαρεί τα ροδάκια και δεν σπρώχνουν σωστά την διαφάνεια/χαρτί.

babisko
10-02-07, 19:26
... έχω έναν εκτυπωτή HP Laserjet 1010 και όταν τυπώνω θερμοδιαφάνειες δεν τις τυπώνει καλά αφήνει βουλίτσες και το κύκλωμα δεν βγαίνει πολύ μαύρο είναι λίγο διάφανο...


Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή να τον κάνεις να εκτυπώνει πιο σκούρα.




... επίσης έχω και έναν Cannon ip4300 (Inject) εννοείται, έχω κάνει ρύθμιση ώστε να τυπώνει στην υψηλότερη ανάλυση τύπωσα μερικές θερμοδιαφάνειες και τις τυπώνει καλύτερα αλλά αφήνει βουλίτσες από μόνος του ο εκτυπωτής χωρίς να υπάρχουν στο τυπωμένο και όταν το πιάνεις φεύγει η μελάνι και νομίζω ότι δεν στεγνώνει, και αν το ρυθμίσω να εκτυπώνει σε χαμηλότερη ανάλυση δεν εκτύπώνει καθόλου καλά.




Να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς στον inkjet διαφάνειες για laser;
Αν είναι έτσι, δοκίμασε με διαφάνειες για inkjet και να προσέξεις ότι η μια πλευρά είναι πιο γυαλιστερή από την άλλη. Η μη γυαλιστερή πλευρά είναι αυτή που πρέπει να τυπωθεί. Επίσης να αφήσεις λίγη ώρα την διαφάνεια να στεγνώσει καλά.

ALAMAN
10-02-07, 19:30
Επίσης να αφήσεις λίγη ώρα την διαφάνεια να στεγνώσει καλά.
Δεν χρειάζετε να το αφήσει να στεγνώσει. Εγώ το αφήνω για 20 δευτερόλεπτα και δεν φεύγει καθόλου το μελάνι μετά, σαν να εκτυπώνω σε χαρτί. Ο εκτυπωτής του Νίκου είναι πάρα πολύ καλός, όπως είπα θα θέλει κάποιες ρυθμίσεις.

babisko
11-02-07, 08:22
Επίσης να αφήσεις λίγη ώρα την διαφάνεια να στεγνώσει καλά.
Δεν χρειάζετε να το αφήσει να στεγνώσει. Εγώ το αφήνω για 20 δευτερόλεπτα και δεν φεύγει καθόλου το μελάνι μετά, σαν να εκτυπώνω σε χαρτί. Ο εκτυπωτής του Νίκου είναι πάρα πολύ καλός, όπως είπα θα θέλει κάποιες ρυθμίσεις.

Όταν λέω να αφήσει την διαφάνεια λίγη ώρα να στεγνώσει, δεν εννοώ ώρες ολόκληρες. Κάποια λεπτάκια θέλει πάντα ωστε να στεγνώσει καλά το μελάνι για να αντέχει σε "σκληρή" χρήση και να μην γρατσουνιέται και παρουσιάζει ραγίσματα στις γραμμές. Αυτό ισχύει σε όλες τις εκτυπώσεις με inkjet εκτυπωτές. Βέβαια ανάλογα με το χαρτί περισσότερη ή λιγότερη ώρα. Οι διαφάνειες και το φωτογραφικό χαρτί θέλουν τον περισσότερο χρόνο για στέγνωμα.

pet
11-02-07, 09:16
Σου κάνει τα ίδια και σε χαρτί? ίσως γλιστραει η διαφάνεια και δεν βγαίνει σωστά το σχέδιο. Ίσως έχουν φθαρεί τα ροδάκια και δεν σπρώχνουν σωστά την διαφάνεια/χαρτί.

ναι σε όλα τα χαρτιά (θερμοδιαφάνεια, tracing paper, απλό χαρτί κλπ) και με κάθε driver (windows/linux)

ο εκτυπωτής κατωχυρώνεται πλέον ως random_size_printing_device

frogman
11-02-07, 11:29
Να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς στον inkjet διαφάνειες για laser;
Αν είναι έτσι, δοκίμασε με διαφάνειες για inkjet και να προσέξεις ότι η μια πλευρά είναι πιο γυαλιστερή από την άλλη. Η μη γυαλιστερή πλευρά είναι αυτή που πρέπει να τυπωθεί. Επίσης να αφήσεις λίγη ώρα την διαφάνεια να στεγνώσει καλά.

Όχι δεν χρησιμοποιώ στον inject εκτυπωτή διαφάνειες για laser, παίρνω εκείνες που από την μία πλευρά είναι για να γίνει η εκτύπωση σε laser εκτυπωτή όπως είναι και οι κανονικές που χρησιμοποιώ στον laser, και από την άλη πλευρά που σκαλώνει λίγο που έχει κάτι βουλίτσες η επιφάνεια της θερμοδιαφάνειας, αυτές είναι για inject εκτυπωτή από αυτήν τη μεριά τις τυπώνω.

billilis
12-02-07, 10:51
Επειδή έχω και γω ασχοληθεί με το θέμα θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου.
Η εκτύπωση του κυκλώματος στον laser υποφέρει απο τη θερμική διαστολή. Οι εκτυπωτές
αυτοι ζεσταίνουν σε υπερβολικό βαθμό το χαρτί και επειδή ακριβώς αυτό δεν είναι χαρτί αλλά ένα μειγμα χαρτιού και πλαστικού προξενείται επιμηνυνσή του όπως σε ένα κομμάτι ζεσταμένου πλαστικού που το τραβάμε με τα χέρια μας. Το πρόβλημα λύνεται με τα χαρτιά που λέγονται αδιάσταλτα των οποίων το συνθετικό υλικό αντέχει και τις θερμοκρασίες και τις μηχανικές καταπονήσεις. Αυτά τα χαρτιά είναι όμως σχετικά ακριβά και ίσως δυσεύρετα. Η λύση που έδωσα εγώ ήταν να χρησιμοποιήσω ριζόχαρτο για σχεδια με μολύβι που αγόρρασα σε μορφή μπλόκ από γνωστή αλυσσίδα καταστημάτων ειδών Η/Υ και σχεδίου. Το χαρτί αυτό δεν είναι πλαστικό και γι αυτό δεν είναι αδιάβροχο. Για το λόγο αυτό δεν υποφέρει από θερμική διαστολή. Αυτό που λένε οι "ειδικοί" των καταστημάτων θερμοδιαφάνεια δεν κάνει για πολλούς λόγους.
Για τους εκτυπωτές inkjet το χαρτί που προτείνω είναι επίσης καλό. Αρκεί να ρυθμιστεί ο εκτυπωτής ώστε να χρησιμοποιεί υψηλή ανάλυση και για χαρτιά ιλουστρασιόν. Ένας πειραματισμός πάντα είναι το καλύτερο.
Η βέλτιστη λύση και κατα πολύ ακριβότερη είναι η φωτομεταφορά σε φίλμ που γίνεται σε ειδικά φωτογραφεία και δεν υποφέρει ούτε από αλλοιώσεις μεγέθους ούτε από αχνή εκτύπωση.
Ελπίζω να βοήθησα.

frogman
12-02-07, 13:33
Μήπως εννοείς αυτό το μπλόκ :?:

Αν εννοείς αυτό το έχω αγοράσει και το δοκίμασα στον laser εκτυπωτή χωρίς να αλλάξω καμία ρύθμιση και το τυπώνει πολύ καλά το σχέδιο, αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή τυπώνω δύο φορές το σχέδιο και το φύλλο είναι λίγο άσπρο δεν φαίνεται καλά το άλο το τυπωμένο από κάτω και δεν μπορώ να το ταιριάξω, και μέσα στον θάλαμο δεν φαίνεται για να το τοποθετήσω επάνω στην πλακέτα ώστε να είναι ίσιο, μπορεί να ακούγεται γελίο αυτό που λέω αλλά τι να κάνω αφού δεν γίνεται.

Μήπως υπάρχει καμιά λύση σε αυτό, πες μου εσύ πως το κάνεις :?:

Επίσης αυτά τα φύλλα κάνουν για inject εκτυπωτή έτσι δεν είναι :?:

pet
12-02-07, 13:46
αυτο το block το χρησημοποιώ με laser εκτυπωτή και δουλεύει πολύ καλά,
στον 1020 που έχω 'χάνει λιγότερο' και βγάζει τελικά μια χαρά κυκλώματα..

βέβαια πάνω απο 10χ16cm δεν το συζητάω, δεν βγαίνει.

Lykos1986
12-02-07, 13:49
Αφού χρησιμοποιείς laser εκτυπωτή για ποιο λόγο να εκτυπώσεις το σχέδιο δύο φορές; Και με την μια θα βγει πάρα πολύ καλό. Συνήθως αυτό το κάνουμε όταν έχουμε εκτυπωτή inject που το μελάνι που δεν είναι τόσο mat.

pet:
Έχεις φτιάξει ποτέ κύκλωμα μεγαλύτερο από 10x16;;; Προσωπικός αν και έχω κάνει αρκετά κυκλώματα ποτέ μου δεν έφτασα παραπάνω από 10x16.

pet
12-02-07, 15:17
όχι δεν έχω φτιάξει, ειδικά αφού κάνω ψηφιακά κυρίως και χρησημοποιώ smd,
δεν υπάρχει πράγματι ανάγκη για πάνω απο 10χ16... απλά όπως και αν καταλαβαίνεις
είναι το στυλ μου να το ψάχνω και να ξέρω τι μπορώ ακριβώς να κάνω...

(χαζομάρες δηλαδή)