PDA

Επιστροφή στο Forum : GSM Module Help



jvourv
10-02-07, 13:28
Γεια χαρά σε όλους,

Κάνω μια εφαρμογή βασισμένη στο GSM modem Wismo Q2406 της Wavecom. Με την εφαρμογή μου έχω επικοινωνήσει με το modem, λαμβάνω αποκρίσεις στις ΑΤ commands που στέλνω αλλά τα έχω βρει δύσκολα σε ότι έχει να κάνει με την κάρτα SIM. Παρά το γεγονός ότι την έχω τοποθετήσει στον SIM holder, λαμβάνω διαρκώς ένα μήνυμα λάθος από τις AT commands "SIM not present". Έχω συνδέσει τους ακροδέκτες του modem που κάνουν τη διαχείριση της SIM όπως περιγράφει το manual. Επίσης οδηγώ το σήμα SIMPRES στην τροφοδοσία. Όμως είτε έχω τοποθετήσει τη SIM είτε όχι στον SIM holder το αποτέλεσμα το ίδιο.
Έχω κολλήσει εδώ και μέρες σε αυτό το σημείο. :(


Αν έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα και γνωρίζει κάτι ή έχει καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων.
Ευχαριστώ.


Γιάννης

Lykos1986
10-02-07, 21:09
Δυστυχώς δεν ξέρω για το πρόβλημα σου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για την τιμή του και από πού το πήρες… Ενδιαφέρομαι μάλλον για το INTEGRA M2106 κυρίως λόγο του ότι έχει πιο εύχρηστο κονέκτορα για την επικοινωνία με τον μικροελεγκτή. Πιστεύω πως ο εισαγωγέας στην Ελλάδα είναι η Radel. Λες να υπάρχει και άλλος εισαγωγέας που να τα έχει πιο φθηνά;

Είναι απευθείας από την Radel;

jvourv
12-02-07, 16:03
Όντως η Radel είναι ο αντιπρόσωπος της Wavecom στην Ελλάδα. Από αυτούς τα πήρα και εγώ. Πάντως στο site της Wavecom μια ματιά που έριξα λέει για κάποιον Ιωαννίδη στη Γλυφάδα. Αμα κάνεις τον κόπο να πάρεις κανα τηλέφωνο ενημέρωσε κι εμένα. Το Wismo το πήρα 70 ευρώ + 19% ΦΠΑ για 1 κομμάτι (πόνεσε λίγο γιατί το περίμενα πιο φθηνό), το INTEGRA λογικά θα το έχει πιο ακριβά (φαντάζομαι κανά 150ρι). Ο κονέκτορας του INTEGRA πάντως είναι επίσης δύσκολος. Ίσως το Fastrack να σε βόλευε καλύτερα. Όμως δεν έχεις να ανησυχείς για την κάρτα SIM μιας και έχει ενσωματωμένο SIM holder καθώς και για το πώς θα κολήσεις την κεραία, πράγματα για τα οποία ανησυχώ εγώ...




Γιάννης

Lykos1986
22-02-07, 13:19
Είχα κοιτάξει το datasheet και είδα πως ο κονέκτορας είναι ο κλασικός σαν ακιδοσειρα. Μετά όμως κοίταξα τις διαστάσεις και είδα πως το βήμα από pin σε pin είναι κατά πολύ μικρότερο! Θα ψάξω στην αγορά να δω αν υπάρχει ο αντίστοιχος κονέκτορας και μετά ίσως αγοράσω κανένα.

jvourv
27-02-07, 11:44
Η Radel έχει ότι παρελκόμενα χρειάζεσαι για τα modem της Wavecom. Εννοείται και τους κονέκτορες... Καλή τύχη.

jvourv
06-03-07, 11:01
Υπάρχει και άλλος εισαγωγέας για τα modem της Wavecom. Νομίζω όμως πως οι τιμές είναι γενικά οι ίδιες



Avnet Memec
Κ. Αθανατου 4
Γλυφάδα
210 96 47 099

Lykos1986
06-03-07, 21:49
Ότι και να είναι μου άρεσε η επωνυμία της εταιρίας αφού από ότι κατάλαβα είναι η AVNET της Ελλάδας!!! Δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο παράρτημα στην χώρα μας!

gsmaster
07-03-07, 00:57
Ότι και να είναι μου άρεσε η επωνυμία της εταιρίας αφού από ότι κατάλαβα είναι η AVNET της Ελλάδας!!! Δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο παράρτημα στην χώρα μας!

Φυσικά και υπάρχει, ήταν και στην electronika & digitec προχτές.

ΥΓ Να τι έχασες που δεν ήθελες νά 'ρθεις.
ΥΓ2 Οχι που δεν θα στην έλεγα....

jvourv
09-03-07, 18:53
Και εγώ στην έθεση τους έμαθα...