PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός Θερμοστάτης από Ελέκτορ



akisbach
14-02-07, 00:29
Γεία σας
Στον Ελέκτορα του Ιανουαρίου,περιγράφεται στη σελίδα 46 ένας θερμοστάτης με θερμοκρασίες αναφοράς από 18-30 βαθμούς κελσίου."Η θερμοκρασία (τάση ) αναφοράς μπορεί βέβαια να διαφοροποιηθεί αλλάζοντας τις τιμές των R1 ή και R2.",γράφει στο συνοδευτικό κείμενο.Θέλω να σας ρωτήσω τι αντιστάσεις πρέπει να βάλω για να έχω θερμοκρασίες αναφοράς από 5-50 βαθμούς κελσίου.Ή τεσπα,πώς θα υπολογίσω τις τιμές των αντιστάσεων για οποιεσδήποτε άλλες θερμοκρασίες?Και κάτι ακόμα,:η R4 χησιμέυει για καθυστέρηση για να μην παίζει η εξοδος.Για να έχω μεγαλύερη καθυστέρηση ,πρέπει να βάλλω μεγαλύτερη ή μικρότερη αντίσταση? :D

Ευχαριστώ πολύ :)

gsmaster
14-02-07, 03:01
To LM35 δίνει έξοδο 10mV ανα βαθμό κελσίου δηλαδή στους 18 βαθμούς δίνει 180mV στους 25 δίνει

Στο κύκλωμα αν προσέξεις στα δύο άκρα του ποτενσιομέτρου έχει δυο τιμές 0V18 και 0V30, δηλαδή 0,18V και 0.30V αντίστοιχα.
Άρα για να αλλάξεις τα όρια του θερμοστάτη πρέπει να αλλάξεις αυτές τις τιμές, οι οποίες είναι η ελάχιστη και η μέγιστη τιμή που θα πάρει ο συγκριτής στην είσοδο αναφοράς του.
Για να υπολογίσεις τις R1-2 για τις νέες τάσεις πρέπει να υπολογίσεις τον τριπλό διαιρέτη τάσης που δημιουργείται απο τις R2 - P1 - R1. Εφόσον ξέρεις τις τάσεις και την αντίσταση του τρίμμερ, είναι κάτι εύκολο.

Στην ανάδραση για να έχεις μεγαλύτερη υστέρηση πρέπει να μειώσεις την αντίσταση R4


ΥΓ Το κύκλωμα είναι παρόμοιο με αυτό κύκλωμα θερμοστάτη (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519)
ΥΓ2 Το ίδιο κύκλωμα με κάποιες αλλαγές μπορεί να λειτουργήσει και σε αρνητικές θερμοκρασίες...

akisbach
15-02-07, 01:23
Φιλε Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Βεβαια για να ειμαι ειλικρινής ,αυτός ο διαιρέτης τάσης δεν μ λέει και πολλά,αλλα θα το ψάξω .Νομίζω οτι καταλαβα στο περίπου πως θα δουλέψω.Αν συναντήσω δυσκολία θα σε ξαναρωτήσω...

Ευχαριστώ και πάλι

gsmaster
15-02-07, 03:13
http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_divider
Θα υπολογίσεις πρώτα για το κάτω μισό του διαιρέτη με τάση τροφοδοσίας τα 500mV (για 50βαθμούς) και για την πάνω αντίσταση θα προσθέσεις το τρίμμερ και την κάτω αντίσταση στους υπολογισμούς.

Θα πρέπει να βγάλεις R1=~1kΩ και R2=~100kΩ για τρίμμερ 10kΩ