PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκοληση εξαρτηματων απο Μητρικη



joke
15-02-07, 23:25
Παιδια εχει χαλάσει το motherboard μου.Η βλαβη οφήλετε σε κάποιους πυκνοτες που εχουν νεκρωθεί.Ομως πριν παρω καινούργια μητρικη προσπάθησα να κανω μια ηρωικη προπάθεια μήπως και μπορεσω να αλάξω αυτους τους πυκνωτές το πρόβλημα ειναι οτι ειναι πολύ δυσκολη η αποκόληση των εξαρτημάτων αυτών (με δυσκολεία ξεκόλησα μόλις 2 απο του δεκα) γιατι υπάρχει κάτι σαν μεμβράνη που εμποδιζει το κολητήρι να έρθει σε επαφή με το ποδι του πυκνωτή.Εχετε καμία ιδεα πως μπορω πιο εύκολα να ξεκολήσω τους πυκνωτες. με θερμό αέρα μήπως?Δοκίμασα και με φυτίλι αποκόλησης όμως πάλι πολυ δυσκολο μου φάνηκε.Αν εχετε καμια ιδέα θα βοηθησει πολύ (αν και ειναι απίστευτο να καταφέρω να φτιάξω κάτι).

gsmaster
16-02-07, 00:40
Καθώς ζεσταίνεις με το κολλητήρι, βάλε λίγο φρέσκια κόλληση. Η σολντερίνη που έχει μέσα θα βοηθήσει την παλιά κόλληση να λιώσει πιο εύκολα.

Επίσης το ότι είναι διπλής όψης η πλακέτα να ξέρεις δυσκολεύει τα πράγματα.

JIM_6146B
16-02-07, 08:39
Παιδια εχει χαλάσει το motherboard μου.Η βλαβη οφήλετε σε κάποιους πυκνοτες που εχουν νεκρωθεί.Ομως πριν παρω καινούργια μητρικη προσπάθησα να κανω μια ηρωικη προπάθεια μήπως και μπορεσω να αλάξω αυτους τους πυκνωτές το πρόβλημα ειναι οτι ειναι πολύ δυσκολη η αποκόληση των εξαρτημάτων αυτών (με δυσκολεία ξεκόλησα μόλις 2 απο του δεκα) γιατι υπάρχει κάτι σαν μεμβράνη που εμποδιζει το κολητήρι να έρθει σε επαφή με το ποδι του πυκνωτή.Εχετε καμία ιδεα πως μπορω πιο εύκολα να ξεκολήσω τους πυκνωτες. με θερμό αέρα μήπως?Δοκίμασα και με φυτίλι αποκόλησης όμως πάλι πολυ δυσκολο μου φάνηκε.Αν εχετε καμια ιδέα θα βοηθησει πολύ (αν και ειναι απίστευτο να καταφέρω να φτιάξω κάτι).

ΛΥΣΗ

α) Ανεβάσεις την θερμοκρασία στο κολητήρι τόσο όσο όταν ακουμπάς να λειώνει αμέσως η κόλυση . Το κάνεις ταυτόχρονα και στα δύο άκρα του πυκνωτή τραβώντας το απο την αλλη πλευρά βγαίνει .

β) Γυρίζεις τον πυκνωτή γύρω απο τον εαυτό του ή τον σπας κομμάτι κομμάτι ( με πενσακι ) και έτσι διαλύετε και μένουν τα πόδια που τα ξεκολάς πολύ ευκολα μετά . Προσοχή στην αντοχή του τυπωμένου κυκλώματος κατά το γύρισμα του πυκνωτή .

chip
16-02-07, 10:20
Προφανώς οι πυκνωτές που χάλασαν θα είναι ηλεκτρολυτικοί οπότε τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ζεστένεις το ένα ποδαράκι του πυκνωτή και τον λυγίζεις λίγο ώστε να τραβηχτεί λίγο έξω το πόδι αυτό μετά ζεστένεις το δεύτερο και τον λυγίζεις λίγο ώστε να τραβηχτεί το δεύτερο..επιστρέφεις στο πρώτο και ούτο καθεξής ώσπου να βγεί ο πυκνωτής. όταν βγείς η τρύπα θα είναι γεμάτη κόληση... θα την βάλεις λίγο ακόμα και στη συνέχεια θα τραβήξεις όλη την κόληση με πλέγμα αποκόλησης που θα έχει αρκετή σολντερίνη... Στην συνέχεια θα καθαρίσεις κάλά με βενζίνη και θα είναι έτοιμη να δεχτεί το νέο πυκνωτή.... προσοχή στο τυπωμένο γιατί είναι 4 ή 6 επιπέδων και αν χαλάσει η επιμετολωμένη οπή πάει για πέταμα..αφού θα αποκοληθεί από τα εσωτερικά επίπεδα της πλακέτας και δεν θα μπορείς να το συνδέσεις..
καλή επιτυχία...

joke
16-02-07, 16:52
Οτανλες εσωτερικα επίπεδα τις πλακετας τί ενωεις?

kopla
16-02-07, 17:35
Οτανλες εσωτερικα επίπεδα τις πλακετας τί ενωεις?

Οι μητρικές και άλλες πλακέτες είναι διπλής όψης για ευνόητους λόγους. Αυτό δε σημαίνει ότι τα επίπεδα είναι ... 2. Ναι, τα εξαρτήματα βρίσκονται σε αυτές τις 2 επιφάνειες/όψεις αλλά ενδιάμεσα (σαν hamburger να πούμε) και σε αρκετά επίπεδα, υπάρχουν αγωγοί.

chip
16-02-07, 20:45
όπως είπε ο Kopla είναι σαν humburger δηλαδη η πλακέτα είναι φτιαγμένη από λεπτές πλακέτες από εποξικό υλικό και στο εσωτερικό υπάρχουν αγωγοί. Συνήθως (για λόγους κόστους) οι πλακέτες έχουν 4 επίπεδα (layer) ή οι ακριβές 6 (οι καλές βιομηχανίες τυπωμένων κυκλωμάτων κατασκαυάζουν πλακέτες με μέχρι 28 layer και πιθανόν και περισσότερα). Όταν έχουν 4 επίπεδα τα δύο εξωτερικά έχουν τα σήματα το ένα εσωτερικό είναι ground-plane (δηλαδή γείωση) και το δεύτερο εσωτερικό power plane δηλαδή ειναι χωρισμένο σε μεγάλες περιοχές που μεταφέρουν τις θετικές τροφοδοσίες (+3.3, +2.5, 5, 12V κλπ..) Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται πολύ καλη παροχή ρευματος με γραμμές που έχουν μικρή σύνθετη αντίσταση (μια και στις απότομες μεταβολές ρεύματος οι συνδέσεις τροφοδοσίας λειτουργούν σαν γραμμές μεταφοράς, και επιπλέον εξασφαλίζεται οτι τα σήματα στα εξωτερικά επίπεδα δεν είναι απλές συνδέσεις αλλά γραμμές μεταφοράς με συγκεκριμένη σύνθετη αντίσταση (κάτι σαν το ομοαξονικό καλώδιο των 50Ω). (για να γίνει μία σύνδεση γραμμή μεταφοράς πρέπει να κινείται πανω από επίπεδο τροφοδοσίας). Έτσι επιτυγχάνεται τερματισμός των σημάτων σε αντιστάσεις εν σειρά ή παράλληλα, ώστε να μην δημιουργούνται στάσιμα κύματα και καταστρέφονται τα δεδομένα. Όπως καταλαβένεις αν δεν ήταν πολυστροματικό το τυπωμένο (4 ή περισσότερα επίπεδα) ο υπολογιστής δεν θα μπορούσε να δουλέψει.

joke
16-02-07, 23:39
Δηλαδεί κάτω απο τη γείωση που βλέπουμε στη μητρική υπαρχουν και αγωγοί που δεν φένονται?
Ξεκόλησα καποιους πυκνοτες και το μονο που εμεινε ειναι οι τρύπες πώς θα καταλάβω αν ξεκώλησα κάτι στο εσωτερικο της μητρικής?

Danza
17-02-07, 02:14
δεν μπορείς να δείς τα εσωτερικά επίπεδα... εκεί που κολλας το ποδαράκι ενός εξαρτήματος υπάρχει ενα μικρο δαχτυλίδι απο πάνω μέχρι κάτω... οπότε δεν φένεται τίποτα ;) μην ανησυχείς

joke
17-02-07, 13:23
To προσεξα και εγω αυτο.Λοιπον εχω ξεκολήσει ολου τους πυκνοτες θα πάω να αγοράσω τους καινουργιους για να δούμε τι θα γίνει.Αλλα θέλω να σας ρωτήσω κάτι κάποιος μου είπε ατι αυτο εγινε απο τις αποτομες μεταβολες του ρεύματος .Αν βαλω πυκνοτες οχι στα 1500mF/6.3V αλλα στα 1500mF αλλα παραπάνω V τοτε θα μπορέσω να αποφύγω αυτο το φενόμενο ή δεν πέζει καμια σημασία και μπορει να ξαναφουσκώσουν (δηλαδη αναγκαστικα πρεπει να βάλω ups)

MHTSOS
17-02-07, 22:11
Θα πρέπει να βάλεις πυκνωτές με πολύ χαμηλό ESR ( ας πούμε εσωτερική αντίσταση) ώστε να μπορούν να δώσουν πολύ ρεύμα χωρίς να ζεσταθούν. Τέτοιους πυκνωτές στην Ελλάδα δεν βρήκα όσο και να έψαξα. Πάντως αν βάλεις απλούς πυκνωτές δεν το βλέπω να δουλεύουν.

Nemmesis
18-02-07, 19:45
και εγω ειχα το ιδιο προβλημα σε 2 υπολογιστες που αγορασα πριν 2.5 χρονια... το πανε μερος τον πυκνωτων εχει φοθσκοσει και ηταν σαν σκουριασμενο... στην αρχη δυσκολευτικα μεχρι να ξεκολισω τοθσ πυκνοτες αλλα τελικα οπως ειδη ειπαν πιο πανο ζεστενεις το 1 ποδαρακι του πυκνοτη τον σταβωνεις ετσι οστε να τραβιχτει εξω το ποδαρακι και μετα βγαζεις και το αλλο ποδαρακι... αλλα εκει που δισκολευτηκα ηταν στο να βρω τους πυκνωτες... ηταν 1000μφ στα 6v δεν βρικα πουθενα.. τελικα εβαλα 1000μφ 16V (ειπα αφου δεν δουλευει δεν εχω να χασω τπτ...) αλλα χρειαστικε 1 κολπακι ακομα... εστεισα την πλακετα ορθια και εβαλα λιγο καλαη στισ τριπες απο τους πυκνωτες... μετα με την αποροφιτικη τρομπα (μην γελατε εσεις οι πονηροι :D ) καθαρισα τελειος τις τρυπες των πυκνωτων και τους εβαλα στην θεση τους... βεβεα επρεπε να "κατσουν" λιγο πιο ψυλα γιατι ηταν πιο μεγαλοι σε μεγεθος απο τους παλιους...
απο τις 2 μητρικες που εφτιαξα 1 πρωτη μου κοστισε σχεδον 3 ωρες ενω η δευτερη ουτε 2 ωρες... αυριο θα βαλω και καμια εικονα...

Υ.Γ. και οι 2 υπολογιστες δουλευουν αψογα σχεδον 2 μηνες μετα την επεμβαση... ενχειρηση επετηχε ασθενης επιβιωσε!!! :)

joke
21-02-07, 15:48
Εγω ακομα δεν τελείωσα θα το κάνω κατα το σαββατο γιατι δεν προλαβαίνω .Θέλλω όμως να ρωτήσω κάτι γιατι εχω τρομοκρατηθεί.Μου είπανε πως αυτο εγινε απο τις αποτομες μεταβολές του ρεύματος που δίνει η ΔΕΗ αρα λογικά μπορει να ξαναγείνει κατι τέτιο και οχι μονο στο PC μου.Μπορω με κάποιον τροπο να σταθερωποιήσω το ρεύμα χωρίς όμως να βάλω UPS.
Υπάρχει κανα κυκμα ίσως?

chip
21-02-07, 23:47
Δεν σε συμφέρει να φτιάξεις κύκλωμα είναι πιο φτηνό να το αγοράσεις (γύρω στα 30 ευρώ), και μιλάω για σταθεροποιητή τάσης δικτύου (δες www.amarad.gr)
Αν και πολλά μπορεί να κάνει η ΔΕΗ δεν πιστεύω οτι σε αυτό φτέει η ΔΕΗ. Απλά το συγκεκριμένο εξάρτημα είναι στο κύκλωμα του τροφοδοτικού του επεξεργαστή οπότε καταπονείται ιδιαίτερα και δεν άντεξε. Αν η ΔΕΗ έκανε τόσο μεγάλες βυθίσεις στην τάση της θα έπρεπε να βλέπεις το Pc να κολάει συχνά, η θα είχε πάθει ζημιά και το BIOS. Και πάντα να θυμάσε οτι στην καλή υγεεία του PC συμβάλει ένα καλό τροφοδοτικό (Heroichi, Tagan, Enermax κλπ...ξέρεις ότι πληρώνεις πέρνεις....)

mariobits
22-02-07, 14:15
Δοκιμασες με ζεστο αερα στην κατω οψη της πλακετας ? Το ζεσταινεις και τον τραβας με το χερι, το ιδιο κανεις και με τα smd της μητρικης. (οχι με το μπιστολακι των μαλλιων) καπου στους 350βαθμους ο αερας...

joke
22-02-07, 14:45
Τον τελευτεο καιρο το pc μου κολουσε συνεχεια και το παρακσενο ηταν οτι, δεν κολουσε αλλα μονο οταν ετρεχε κάτι πολυ βαρύ.Αλλα η κατάσταση είχε επιδηνοθει πολυ για να ξεκινησει ήθελε 4 ωρες burn in test απο dos και μετα να εχω ανοιγμένο ενα παιχνίδι συνεχός στα windows.Τωρα έβαλα άλλη μητρικη όμως εχω ξεκολήσει τους πυκνοτες(της παλιας μητρικης) και θα προσπαθήσω πηραματικα να φτιάξω την παλιά motherboard απλα φοβάμε μην ξανασημβεί τίποτα παρόμιο.

chip
22-02-07, 19:27
Καλύτερα να μην μάθει τον ζεστό αέρα στην μητρική που σκέφτεται να επισκευάσει....
Αν αποτύχει θα είναι χρήσιμο και ευχάριστο να εξασκηθεί με τον ζεστό αέρα...

joke
22-02-07, 22:07
Δεν χρειαζετε ζεστο αερα τωρα τα ξεκολησα με κολητήρι (τελικα ήθελε το κολπάκι του) πάντος απο ζεστο αέρα δεν εχω και τις καλύτερες αναμνήσεις και γι αυτο είπα οτι θα ήταν η τελευτέα λύση αν δεν ξεκολούσαν οι πυκνοτές.Τωρα θα ψάξω να βρω πυκνοτές μήπος και κάνω κάτι θα δείξει.