PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύλιγμα μετασχηματιστή υψηλής συχνότητας



kakarot
21-02-07, 23:01
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό γύρω στα 300 Watt, φυσικά τεχνολογίας παλμοτροφοδοτικών (Switch Mode Power Supply).
Το μόνο σημείο στο οποίο κολλάω, ή αν θέλετε προβληματίζομαι, είναι ο μετασχηματιστής, καθότι στην ουσία είναι πηνία, όπου
αποθηκεύεται ενέργεια. Έτσι πρέπει ή να βρώ κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών που να πουλά τέτοιους μετασχηαμτιστές
(και να είμαι τυχερός να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου) ή να τον τυλίξω μόνος μου. Βέβαια είδα ένα θέμα σχετικό με τύλιγμα,
αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι τοροειδείς προς το παρόν. Το θέμα γίνεται ακόμα πολυπλοκότερο αν συνυπολογίσει κανείς και
την δυνατότητα χρήσης καλωδίου Litz (για υψηλές συχνότητες χρησιμεύει στην μείωση των απωλειών).

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει ή να τυλιγει τέτοιους μετασχηματιστές;
Πρέπει να πάω έχοντας μαζί μου τις πλήρεις προδιαγραφές του μετασχηματιστή που θέλω να φτιάξω;
Θα φτιάχνουν μόνο ένα κομμάτι;

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

hlektrologos000
22-02-07, 00:07
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό γύρω στα 300 Watt, φυσικά τεχνολογίας παλμοτροφοδοτικών (Switch Mode Power Supply).
ποσα volt θες να βγαζει...? συμετρικη η απλη ...?



Το μόνο σημείο στο οποίο κολλάω, ή αν θέλετε προβληματίζομαι, είναι ο μετασχηματιστής, καθότι στην ουσία είναι πηνία, όπου αποθηκεύεται ενέργεια.
Οι μετασχηματιστες δεν αποθηκευουν ενεργεια .


Έτσι πρέπει ή να βρώ κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών που να πουλά τέτοιους μετασχηαμτιστές.
(και να είμαι τυχερός να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου) ή να τον τυλίξω μόνος μου.
Βέβαια είδα ένα θέμα σχετικό με τύλιγμα,
αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι τοροειδείς προς το παρόν.

Λες οτι θες να ειναι τεχνολογιας s.m.p.s αλλα να μην εχει τοροιδη (δηλ να εχει μετασηματιστη με πυρηνα σιδηρου.? ) .= Αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν.Το 90% τον smps δουλευουν με τοροιδη.

Αν χρησιμοποιησης μετασχηματιστη με πυρηνα σιδηρου ,που σου χρειαζετε το smps ..?.????
Απο τα 220v δεν θα τροφοδοτητε το τροφοδοτικο σου..?


Το θέμα γίνεται ακόμα πολυπλοκότερο αν συνυπολογίσει κανείς και
την δυνατότητα χρήσης καλωδίου Litz (για υψηλές συχνότητες χρησιμεύει στην μείωση των απωλειών).

Για ποσα kHz /MHz μιλας ..?

Kαι το βασικοτερο ..για τι χρηση προοριζετε αυτο το τροφοδοτικο...?




Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να έχει ή να τυλιγει τέτοιους μετασχηματιστές;
Πρέπει να πάω έχοντας μαζί μου τις πλήρεις προδιαγραφές του μετασχηματιστή που θέλω να φτιάξω;
Θα φτιάχνουν μόνο ένα κομμάτι;

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Οταν λες ..τετοιους μετασχηματιστες ..εγω ακομα δεν εχω καταλαβει παντος τι μετασχηματιστες ενοεις.

Για μετασχηματιστες κτλ...... http://www.amarad.gr/ οι τιμες μου φαινοντε απο λογικες εως καλες.
Σιγουρα θα δεχοντε και παραγελειες .

Υ.Γ Καλως ηρθες στην παρεα μας.

chip
22-02-07, 00:09
Μάλλον μόνος σου θα τον τυλίξεις.... Κάνε μία ερώτηση στην amarad (www.amarad.gr)...και για κατασκευή και για υλικά...(πυρήνες, σύρμα Litz....)
Λογικά θα πρέπει να τους πείς πλήρη χαρακτηριστικά. Άλλωστε συνήθως τέτοιες κατασκευές πέρα από τους υπολογισμούς απαιτούν και κάποια πειράματα (πχ στο διάκενο του μετασχηματιστή)

kakarot
22-02-07, 09:17
ποσα volt θες να βγαζει...? συμετρικη η απλη ...?

Βασικά χρειάζομαι 3 εξόδους...
1. 18V 12A
2. 18V 3A (auxiliary)
3. 5V 3Α (feedback)



Οι μετασχηματιστες δεν αποθηκευουν ενεργεια .

Οι μετασχηματιστές αυτού του είδους αποθηκεύουν, γιατί είναι πηνία, και ανοιγοκλείνει ένας διακόπτης (τρανζιστορ)
με τέτοια συχνότητα ώστε να αποθηκεύεται ενέργεια που δίνεται από τον τύπο Ε =1/2*L*I^2 καθορίζοντας έτσι και την
δυνατότητα ρεύματος.



Λες οτι θες να ειναι τεχνολογιας s.m.p.s αλλα να μην εχει τοροιδη (δηλ να εχει μετασηματιστη με πυρηνα σιδηρου.? ) .= Αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν.Το 90% τον smps δουλευουν με τοροιδη.

Αυτοί οι μετασχηματιστές σαφώς και δεν έχουν πυρήνα σιδήρου, αλλά πυρήνα φερρίτη. Όπως και οι τοροειδείς.
Για δες εδώ.
http://www.mag-inc.com/ferrites/ferrite_power_shapes.asp
http://www.mag-inc.com/ferrites/ferrites.asp



Για ποσα kHz /MHz μιλας ..?

400 kHz και πάνω.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.