PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για δημιουργία πηνίου



fkdpbpar
23-02-07, 23:11
Γεία σας, θέλω να φτιάξω τον πομπό της εξής ιστιοσελίδας: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt5.html Το πρόβλημά μου μέχρι στιγμής είναι στο πηνείο L3, αυτό το πηνίο χρειάζεται 8,5 σπείρες τυλιγμένες, έτσι δεν είναι? αλλά δεν ξέρω μετά από πόσες σπείρες θα κάνω την ενδιάμεση λήψη για να ενώσω τον πυκνωτή C6 και στην συνέχεια την κεραία. Έχει κανείς ιδέα? :shock:

ALAMAN
24-02-07, 00:17
Άν προσέξεις λέει κατω 1/4.
άν διερέσεις το 8,5/4 βγαίνει περίπου 2 σπείρες. Δηλαδή στην 2η σπείρα
Αλλα δεν ειμαι και τόσο σίγουρος. Περίμενε και αλλη απάντηση.

fkdpbpar
24-02-07, 00:24
Ευχαριστώ alaman, αλλά από ποιά μεριά 2 σπείρες, από αυτή του τρανζίστορ ή από την άλλη?

PCMan
24-02-07, 03:19
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά τι είναι ένα μH?
Δώστε και ένα παράδεγμα για να καταλάβω.

babisko
24-02-07, 09:09
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά τι είναι ένα μH?
Δώστε και ένα παράδεγμα για να καταλάβω.

Μονάδα μέτρησης της αυτεπαγωγής. Ότι είναι το μF για τους πυκνωτές, είναι το μΗ για τα πηνία. Η μονάδα μέτρησης της αυτεπαγωγής είναι το H (Henry = ανρύ). Υποπολλαπλάσια αυτού είναι είναι το mH = 10^-3 H, μΗ = uH = 10^-6 Η.

fkdpbpar
24-02-07, 10:29
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που δεν βρήκα πηνίο L1= 3,9μH, αλλά 3,3? Έχει κανείς καμιά ιδέα?

ReFas
24-02-07, 11:53
Γεία σας, θέλω να φτιάξω τον πομπό της εξής ιστιοσελίδας: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt5.html Το πρόβλημά μου μέχρι στιγμής είναι στο πηνείο L3, αυτό το πηνίο χρειάζεται 8,5 σπείρες τυλιγμένες, έτσι δεν είναι? αλλά δεν ξέρω μετά από πόσες σπείρες θα κάνω την ενδιάμεση λήψη για να ενώσω τον πυκνωτή C6 και στην συνέχεια την κεραία. Έχει κανείς ιδέα? :shock:


Για το πηνιο L3 γραφει στο σχεδιο... 8.5 turn 1/4'' dia.. που σημαινει 8.5 στροφες και διαμετρο 1/4 της ιντσας (6.35 χιλιοστα δηλαδη). Δεν γραφει που θα κανεις την ληψη αν και οπως φαίνεται στο σχηματικο ειναι πιο κοντα προς την ταση εγω λεω δεν εχει σημασια και εν τελει το δοκιμαζεις στη πραξη και το αφηνεις εκει που θα ειναι καλυτερα..

Επισης σε ενα αλλο ποστ λες για το τσοκ L1 3.9μΗ οτι βρήκες 3.3μΗ...αυτα πρέπει να είναι σαν αντιστασεις σωστά? Δεν εχει σημασια που είναι 3.3 θα δουλευει μπορεις να το βαλεις.

PCMan
24-02-07, 15:06
Μονάδα μέτρησης της αυτεπαγωγής. Ότι είναι το μF για τους πυκνωτές, είναι το μΗ για τα πηνία. Η μονάδα μέτρησης της αυτεπαγωγής είναι το H (Henry = ανρύ). Υποπολλαπλάσια αυτού είναι είναι το mH = 10^-3 H, μΗ = uH = 10^-6 Η.
Δηλαδή αν πρέπει να φτιάξω ένα πηνίο 3μH, τι πρέπει να κάνω?

babisko
24-02-07, 17:57
Υπάρχει τύπος με τον οποίο υπολογίζεις τα στοιχεία ενός πηνίου, αλλά δεν τον θυμάμαι. Αν κάποιος άλλος τον γνωρίζει ας τον γράψει. Επίσης υπάρχει ιστοσελίδα που μπορεί να υπολογίσει τα στοιχεία του πηνίου που χρειάζεσαι εδώ (http://www.captain.at/electronics/coils/)

PCMan
24-02-07, 18:28
Την έψαξα λίγο την σελίδα και για να βγάλω τα 3μΗ πήγα στο πρώτο "Single-layer Coil:" και έβαλα
Ν = 13 turns (μάλλον εννοεί τις στροφές που θα κάνω το σύρμα, [B]επιβεβαιώστε[B])
outer diameter: a = 10 (μάλλον εννοεί την εξωτερική διάμετρο του πηνίου σε χιλιοστά, [B]επιβεβαιώστε[B])
length: l = 1(αυτό μάλλον είναι η διάμετρος του σύρματος, [B]επιβεβαιώστε[B])

και μου βγάζει αποτέλεσμα L = 3.02 μΗ

Όπως τα λέω είναι ή έχω κάπου λάθος?

babisko
24-02-07, 18:49
Την έψαξα λίγο την σελίδα και για να βγάλω τα 3μΗ πήγα στο πρώτο "Single-layer Coil:" και έβαλα
Ν = 13 turns (μάλλον εννοεί τις στροφές που θα κάνω το σύρμα, [B]επιβεβαιώστε[B])
outer diameter: a = 10 (μάλλον εννοεί την εξωτερική διάμετρο του πηνίου σε χιλιοστά, [B]επιβεβαιώστε[B])
length: l = 1(αυτό μάλλον είναι η διάμετρος του σύρματος, [B]επιβεβαιώστε[B])

και μου βγάζει αποτέλεσμα L = 3.02 μΗ

Όπως τα λέω είναι ή έχω κάπου λάθος?

Όλα σωστά τα λες εκτός από length: είναι το μήκος του πηνίου

Να διευκρινήσω κάτι: Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το site που σου έδωσα, αλλά πιστεύω ότι είναι (τα μαθηματικά είναι μαθηματικά)
Και κάτι άλλο. Όπως καταλαβαίνεις, ένα πηνίο αυτεπαγωγής 3.02 μΗ μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Δηλαδή να έχει λιγότερες π.χ. σπείρες αλλά μεγαλύτερη ή μικρότερη διάμετρο, μικρότερο ή μεγαλύτερο μήκος κ.λ.π.
Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι ενός πηνίου που το χαρακτηρίζουν, εκτός από την αυτεπαγωγή. Αν θυμάμαι καλά (γιατί πέρασαν τα ρημάδια τα χρόνια και αν δεν ασχολείσαι με αυτά, τα ξεχνάς) είναι ο συντελεστής ποιότητας Q αν δεν κάνω λάθος (ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα), που έχει σχέση με τον λόγο διαμέτρου προς μήκος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.