PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή φορητού υπολογιστή...



Lykos1986
24-02-07, 22:20
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος είμαι στην δύσκολη θέση της επιλογής φορητού υπολογιστή. Δεν έχω ιδέα τι να επιλέξω αλλά μάλλον είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=69975842&Products=904910%2c892017

Ο HP φαίνεται να υπερτερεί (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, τιμή) αλλά ο άλλος είναι Sony! Τι θα διαλέγατε; Καμιά ιδέα ή συμβουλή;

PS: Ο φορητός δεν είναι για μένα αλλά μου ανατέθηκε η επιλογή του.

chip
25-02-07, 00:54
Κοιτα ιδιαίτερα το θέμα των εγκυήσεων! Όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα... (γιατί και χαλάνε πιο ευκολα οι φορητοί και πολύ ακριβά κοστίζει η επισκευή τους)
επίσης στην περίπτωση βλάβης συχνά φέυγουν στο εξωτερικό για επισκευή οπότε να επιλέξεις μια μάρκα που τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει ο κατασκευαστής (πχ Sony, Αsus κλπ...) Ρωτα στην περίπτωση του HP ποιος πληρώνει τα έξοδα αποστολής για βλάβη στην περίοδο εγκύησης.
Προσωπικά συστήνω ASUS που και πολύ καλής κατασκευής είναι και δίνει 2 χρόνια εγκύηση. Πέρα από το οτι έχεις για δύο χρόνια το κεφάλι σου ήσυχο το πιθανότερο είναι οτι δεν θα χαλάσει ποτέ. (Η ζωή των ηλεκτρονικών προιόντων από άποψη στατιστικής περιγράφεται από την εκθετική κατανομή...οπότε όσο πιο πολύ αργεί να βγάλει βλάβη τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να μην χαλάσει! και προφανώς αφού η asus τους δίνει 2 χρόνια εγκύηση άρα θα ζήσουν πάνω από δύο χρόνια)

ΦΩΚΑΣ
25-02-07, 21:05
Μακρια απο HP. Είναι προβληματικα. Παλία είχαν όνομα τώρα είναι για πέταμα.

ΓΙΑΟΥΤΣ
07-03-07, 15:08
Γιαννη ψαξε λιγο και για ACER 3χρονια τον εχω και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα!!! :!: αν και εχει φαει και αρκετη κακομεταχειρηση! ο φιλος σου ΓΙΑΝΝΗΣ (ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ)

Lykos1986
07-03-07, 20:00
Έλα ρε χαμένε!!! Καιρό έχω να σε δω!!! :D

Θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες, αν και απ΄ ότι ξέρω έχει καταλήξει στο Vaio…

moutoulos
07-03-07, 22:18
Και οι TOSHIBA είναι αρκετά αξιόπιστοι.

BEGelectronics
07-03-07, 23:09
Πάρε ένα φθηνό με καλή εγγυηση, σε λίγους μήνες θα είναι παλιός και αυτός. Είχα σκάσει 1500 ευρώ για τον δικό μου (Ρ4 2,8) και τώρα βλέπω στα καταστήματα πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες και πολύ πιο κάτω η τιμή τους. Δες επίσης αν έχουν ανανέωση στην εγγυηση.

Tintin
11-03-07, 02:37
Κοιτα για VIO και TOSHIBA.. όσο για την εγγύηση πληρώνεις κάτι παραπάνω και κάνεις επέκταση εγγύησης για έα χρόνο ή και παραπάνω δεν είμαι σίγουρος ρώτησέ το..