PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορώ να βρώ γεννήτρια συχνοτήτων που παράγει από 8Hz



malestrom
25-02-07, 09:12
Γεια σας! Είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα (20 χρόνια) και καινούργιος εδώ! Έψαξα το Forum και δεν βρήκα κάτι που μπορεί να με βοηθήσει.Ψάχνω να βρω μια γεννήτρια που μπορεί να παράγει συχνότητα από 8Hz έως 14Hz. Έψαξα στο site της Smart Kit άλλα ξεκινάει από μεγάλη συχνότητα.Δεν με πειράζει αν είναι κιτ (προτιμότερο) ή κάποιο σχέδιο. Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία!

gsmaster
25-02-07, 23:05
Η συχνότητα που θες να παράγει τι θέλεις να είναι?
- Τετραγωνικός παλμός? (πολύ εύκολο)
- Παραμορφωμένο ημίτονο? (σχετικά εύκολο)
- Τετραγωνισμένο ημίτονο? (μέτριας δυσκολίας -περιλαμβάνει μικροελεκτή)
- Καθαρό ημίτονο? (δύσκολο...)


Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, για τις συχνόιτητες που θες ένας μΕ θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Εξαρτάται που θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, και αν σε πειράζει λίγη παραμόρφωση...

malestrom
26-02-07, 11:11
Γι'αννη σε ευχαριστώ για την απάντηση άλλα εδεν γνωρίζω τι παλμό θέλω.Μπορώ να σε βοηθήσω κάπως,λέγοντας ότι θέλω να κατασκευάσω μία συσκευή παραγωγής κυμάτων Alpha.Aν πας εδώ ίσως καταλάβεις περι τίνος πρόκειται:

http://www.bwgen.com/theory.htm

εδώ:

http://www.acoustic-revive.com/english/rr77/rr77_01.html

Είναι μία συσκευή που παράγει συχνότητα 7,83Hz,όσο είναι η συχνότητα της γής.Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή,μπροστά μου έχω μια τέτοια συσκεή,την οποία την αγόρασα 165 ευρώ και την βάζεις στην πρίζα και ανάβοσβήνει ένα LED στην συχνότητα ποτ εκπέμπεται.Αυτή την κατασκευάζει κάποιος έλληνας και είναι πατενταρισμένη.Η διαστάσεις της είναι όσο ένα ΠΑΚ που αγοράζουμε στο επόριο.Θέλω να κατασκευάσω κάποια παρόμοια και να την πουλάει η κοπέλλα μου που έχει Ακαδημία και ασχολείται με αυτά.Θεωρώ ότι το παραπάνω ποσο είναι πάρα πολύ και θέλω κάπως να κατεβάσω το κόστος.Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Χρήστος

pet
26-02-07, 11:37
malestrom υπόψην για τις έρευνες σχετικά με τα κύματα alpha και το fast learning:

είχε δημοσιεύσει το Ε της ελευθεροτυπίας (δύο φορές μάλιστα)
ένα άρθρο για το θέμα, ενός "καθηγητή/ερευνητή" που έκανε έρευνα πάνω
σε αυτό. Έπαιρνε τα άπειρα χρήματα για να σε κάνει να διαβάσεις πιο γρήγορα κλπ
και εντυπωσιάστηκα. Όταν έψαξα όμως να τον βρω δεν υπήρχε πουθενά στο ιντερνετ
και το όνομα του άγνωστο στην επιστημονική κοινότητα.

Κοινώς μια επικύνδυνη κατάσταση.

Καλύτερα να διαβάσεις όσα μπορείς πριν σημαδέψεις τον εγκεφαλό σου με οτιδήποτε
και μάλιστα όλα τα site , όχι μόνο αυτά που το εξυμνούν αλλά και αυτά που το κατακρίνουν.

Φιλικά πάντα

aeonios
26-02-07, 12:07
Φίλε pet αυτό που γράφεις ίσως δεν έχει σχέση με την μελέτη των ζωνών συχνοτήτων λειτουργίας του εγκεφάλου.

Την μέθοδο για το γρήγορο διάβασμα την έχω σε βιβλία (και μάλιστα με δύο διαφορετικές τεχνικές) και στηρίζεται σε άλλη λογική από την παραγωγή ήχου αν λέμε την ίδια. Αυτή που δοκίμασα εγώ και εντυπωσιάστηκα δουλεύει με διαφοροποίση στην ανάγνωση του κειμένου απο αριστερά προς τα δεξιά με εξάσκηση στην ανάγνωση από πάνω προς τα κάτω. Επιπλέον η έρευνα για τις συχνότητες - ζώνες που λέμε γίνεται εδώ και αρκετά χρόνια, παράλληλα σε πολλά πανεπιστήμια.

Τώρα αν κάνει δουλειά ή όχι μένει σε σένα να το δοκιμάσεις. Το bwgen και κάποια άλλα προγράμμα που δουλεύουν με ήχο και φως τα έχω ποτέ δοκιμάσει αλλά σε μένα δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα πέρα του να γίνουν κουραστικά. Το ίδιο και η συσκευή που λες.

Προσωπικά από εμπειρία δύο ετών με την μέθοδο holosync ( http://www.centerponte.com) που στηρίζεται σε ήχους με ίδια λογική με αυτή των προγραμμάτων γεννητριών αλλά με πολύ πιο "ψαγμένη" δομή πιστεύω πως υπάρχουν απίστευτες δυνατότητες που μένουν να τις ανακαλύψεις μόνος σου. Και πριν προλάβει να πεις κάποιος για υπνωτισμούς και βλακείες δεν έχει καμιά σχέση με αυτά τα πράγματα....

Οσο για τον φιλο malestrom και απο συζητήσεις που είχα με πολύ κόσμο που δοκίμασαν διάφορες μεθόδους πιστεύω πως τα προγράμματα στον Η/Υ δεν έχουν την αποδοτικότητα που έχουν οι άλλες μέθοδοι (audio cd κ.α)

pet
26-02-07, 12:36
Αυτό που είχα δει στο Ε ήταν με Η/Μ κύματα νομίζω, δεν θυμάμαι συχνότητες.

Με ενθουσιάζεις που το έχεις ψάξει το θέμα. Δεν ανοίγεις ένα θέμα
στην "εκτός" να το συζητήσουμε? (να κάνεις και μια εισαγωγή :wink: )

aeonios
26-02-07, 13:14
Αυτό που είχα δει στο Ε ήταν με Η/Μ κύματα νομίζω, δεν θυμάμαι συχνότητες.

Με ενθουσιάζεις που το έχεις ψάξει το θέμα. Δεν ανοίγεις ένα θέμα
στην "εκτός" να το συζητήσουμε? (να κάνεις και μια εισαγωγή :wink: )

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα φίλε μου ας το συνεχίσουμε εδώ:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=39339#39339