PDA

Επιστροφή στο Forum : FESTIVAL SANREMO 2007



radioamateur
28-02-07, 03:14
Για τους λάτρες της ιταλικης μουσικής το ετήσιο δημοφιλές φέστιβαλ ιταλικού τραγουδιού του SANREMO (http://www.sanremo.rai.it/) μόλις άρχισε!!!

itta-vitta
28-02-07, 11:51
Είμαι κι εγώ λάτρης της Ιταλικής μουσικής. Ειδικά της παλιάς Ιταλικής μουσικής (10ετίας '60). Έχω πολλά βινύλια, εισαγωγής από Ιταλία και φεστιβαλικά Σαν Ρέμο.

aeonios
28-02-07, 11:58
Εγω πάλι λατρεύω την italo disco του 80. Oσο για τον παρουσιαστή....πολύ τυχερός που έχει τετοια συνεργάτιδα !!! ;)

Μακάρι να είχαμε τέτοιες "συνεργάτιδες" όλοι στη δουλειά μας να δεις πως θα ανέβαινε η "παραγωγικότητα" μας σαν χώρα!!!

radioamateur
28-02-07, 19:40
Για όσους λοιπόν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση δεν έχετε παρά να συντονιστείτε στις δορυφορικές συχνότητες του RAI.Προσωπικά είμαι οπαδός της Ιταλικής μουσικής του σήμερα κυρίως οι νέες κυκλοφορίες με ενδιαφέρουν και λιγότερο το italo disco και η παλαιότερη Ιταλική μουσική (anni 60-70).Για τους Ιταλούς ως έθνος κάθε εκδήλωση που προβάλλεται στα ΜΜΕ έχει χαρακτήρα δημόσιας προβολής της χώρας τους για το λόγο αυτό και οργανώνεται άρτια και κυρίως με γούστο.Στο Φεστιβαλ του SANREMO συμμετέχουν τόσο γνωστοί αλλά και άγνωστοι νέες καλλιτέχνες.

PERCHE' SANREMO E' SANREMO...

Giannis511
28-02-07, 19:57
Εγω πάλι λατρεύω την italo disco του 80. Oσο για τον παρουσιαστή....πολύ τυχερός που έχει τετοια συνεργάτιδα !!! ;)

Μακάρι να είχαμε τέτοιες "συνεργάτιδες" όλοι στη δουλειά μας να δεις πως θα ανέβαινε η "παραγωγικότητα" μας σαν χώρα!!!

Kαι εγώ θα ήθελα μια τέτοια γυναίκα σαν καθηγήτρια......δε βαριέσαι!...

Πάντως οι Ιταλοί έχουν πολύ ψηλά τον πήχη στην ποιότητα της μουσικής τους και το αποδεικνύουν και με την αποχή τους από χαζοπανηγυράκια (βλέπε Eurovision).

itta-vitta
28-02-07, 22:30
Το Ιταλικό μουσικό στερέωμα στη 10ετία του '60 έβγαλε μεγάλους καλλιτέχνες και τραγούδια που άφησαν εποχή, όπως Αλ Μπάνο (ιο ντι νόττε, μπιάνκα ντι λούνα), Λιττλ Τόνυ(κουόρε μάττο, ουν όμο πιάντζε σόλο περ αμόρε), Καμαλεόντι(απλάουσι) κλπ. Πολλά διασκευάστηκαν και τραγουδήκαν στα Ελληνικά στα Γαλλικά κλπ.

itta-vitta
28-02-07, 23:00
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.
Λίτλ Τόνυ ή αλλιώς "Αντωνάκης" θα λέγαμε στα Ελληνικά. Τραγουδιστής, όχι απλά με φωνή αλλά με φωνάρα. Μεγάλες επιτυχίες τα δύο αυτά κομμάτια. Το ένα αποδόθηκε στα Ελληνικά στη 10ετία του '60 από το συγκρότημα "Αρίωνες" με τον Ελληνικό τίτλο "τρέμει η καρδιά μου". Το άλλο από τον Τέρη Χρυσό με τον Ελληνικό τίτλο "ο άντρας κλαίει μόνο από αγάπη".
Εγώ βεβαια δεν τα προλάβα στην εποχή τους (ήμουν μικρός), αλλά στον "απόηχό" τους. Από τα αγαπημένα μου κομμάτια. Τα "έπαιξα" πολύ στα μεσαία, την εποχή 1974 έως .... . Τα ακούω ακόμη, αφού τα έχω επεξεργαστεί από τα σκράτς και τα έχω κάνει σι-ντι. Τα εξώφυλλα είναι από δίσκους βινυλίου 45 στροφών, εισαγωγής από Ιταλία. Θυμάμαι μου τα είχε φέρει ένας φίλος που σπούδαζε στην Ιταλία.