PDA

Επιστροφή στο Forum : J2me emulator με bluetooth support



lynx
01-03-07, 01:44
παιδια ξερετε αν υπαρχει κανενας java emulator που να εχει πραγματικο bluetooth
support? θελω να τρεξω μια java εφαρμογη για κινητo και θελω ο emulator να υποστηριζει
και bluetooth.

ευχαριστω!

lynx
02-03-07, 03:55
κανεις δεν ξερει ρε παιδια? :roll:

aeonios
02-03-07, 09:44
http://forum.java.sun.com/thread.jspa?threadID=652831&messageID=3837452

Από ότι λένε εδώ γίνεται μόνο μεταξύ emulators στην ίδια μηχανή (pc) αλλά όχι μεταξύ emulator και συσκευής τηλεφώνου :cry:

lynx
03-03-07, 00:00
ναι διστοιχος η Wireless java δεν με καλυπτει για τους λογους που αναφερες... :(

δεν μπορω να καταλαβω...τοσο δυσκολο ειναι να υπαρχει ενας J2me emulator που να εκμεταλευεται
το bluetooth του PC? :roll:

lynx
04-03-07, 18:46
το επαναφερω διοτι δεν εχω βγαλει ακρη και με επειγει και ισως καποιο ατομο να ξερει κατι.

xqtr
04-03-07, 20:02
Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο που θα σου προτεινω θα σου κανει αλλα μιας και δεν εχει προταθει κατι αλλο, οριστε...

Δοκιμασε να εγκαταστησεις ενα Windows Mobile Emulator (ειναι και για Pocket PC και για κινητα). Τον εχω εγκαταστησει για να τρεχω το Destinator 6 και επικοινωνει με το GPS μου μεσω Bluetooth. Ελπιζω οτι θα υποστηριζει και JAVA. Εσυ τι ακριβως θελεις να κανεις;

lynx
05-03-07, 03:19
λες της microsoft το windows mobile emulator που ειναι 80ΜΒ? και θελει να κανω setup ενα
Windows Mobile 5.0 Developer που ειναι 800MB και και και :shock:

xqtr
05-03-07, 18:21
λες της microsoft το windows mobile emulator που ειναι 80ΜΒ? και θελει να κανω setup ενα
Windows Mobile 5.0 Developer που ειναι 800MB και και και :shock:

Το Windows Mobile Emulator ειναι περιπου 60ΜΒ το βασικο αρχειο (efp.msi) και περιπου 900ΚΒ το V1 Standalone emulator (<--- καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως). Με αυτα τα δυο εισαι μια χαρα. Το WM Developer δεν το χρειαζεσε, αναλογως και τι θες να κανεις...

lynx
06-03-07, 03:31
το ετρεξα και μου λεει στο περιβαλλον που κανει το emulation "there is no bluetooth installed on this device" bluetooth εχω συνδεσει στον υπολογιστη μου...υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

οπως ειπα και πριν μια java εφαρμογη για κινητα θελω να τρεξω...και θελω bluetooth support για να μπορεσω να επικοινωνισω με το κινητο μου απο τον υπολογιστη.

xqtr
06-03-07, 19:03
το ετρεξα και μου λεει στο περιβαλλον που κανει το emulation "there is no bluetooth installed on this device" bluetooth εχω συνδεσει στον υπολογιστη μου...υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

οπως ειπα και πριν μια java εφαρμογη για κινητα θελω να τρεξω...και θελω bluetooth support για να μπορεσω να επικοινωνισω με το κινητο μου απο τον υπολογιστη.

Πας Configure > Peripherals και σε ενα κενο slot οριζεις την virtual COM Port του Bluetooth σου. Το μηνημα που σου εβγαλε το βγαζει και σε μενα νομιζω στα bluetooth settings αλλα η επικοινωνια με το GPS που εχω δοκιμασει γινεται χωρις προβλημα. Παντως μην εισαι και σιγουρος οτι θα πιασει... emulator ειναι... :shock: Ελπιζω να τα καταφερεις.

Στα υποψιν... μπορεις να εγκαταστησεις κανονικες εφαρμογες για Windows Mobile μεσω Active Sync.

lynx
08-03-07, 00:51
δεν καταφερα τιποτα...ο emulator διστοιχος δεν τρεχει J2me αρχεια...και το bluetooth δεν δουλεψε.

xqtr
08-03-07, 18:50
δεν καταφερα τιποτα...ο emulator διστοιχος δεν τρεχει J2me αρχεια...και το bluetooth δεν δουλεψε.

χμμ... τι να σου πω... σε μενα παντως επειδη τρεχω το GPS δουλευει.... Οσο για την Java δεν ηξερα οτι δεν εχει.. μηπως μπορεις να την εγκαταστησεις?