PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορά YAESU FT 8900R.



karion
02-03-07, 09:38
Θέλω να αγοράσω το YAESU FT 8900R.
Υπάρχει κάποιος φίλος που να ξέρει το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Δεν εννοώ τα χαρακτηριστικά του αλλά την εν γένει συμπεριφορά του.

Ευχαριστώ Karion.

AKIS
02-03-07, 09:51
ειναι καλο απο θεμα δεκτη,δε μπαζει,δε ζεστενεται ιδιαιτερα οταν εκπεμπει ωρα με 50 watt
το εχω στο σπιτι και εχει δουλεψει και αρκετα ως crossband repeater χωρις προβλημα
επισης ειναι ευχρηστο αρκετα

με λιγα λογια ειναι απ τα καλυτερα mobile της αγορα σε σχεση παντα και με τη τιμη του

θα ακουσεις και αλλες γνωμες αλλα εγω μιας και το χω πανω απο ενα χρονο σου λεω την εμπειρια που εχω

aeonios
02-03-07, 12:18
Συμφωνώ 100%.

Δεν κροσάρεται όπως άλλα στη βάση, ακούγεται καλά στην διαμόρφωση και ακούει επίσης αρκετά καλά επιπλέον τόσο στα vhf όσο και στα 10μ που το έχω τεστάρει εξαντλητικά.

Eίναι τίμιο μηχανάκι για τα όσα λέει πως κάνει και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του πιστεύω. Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι ψάχνεις από ένα μηχάνημα....Aν το πάρεις μεταχειρισμένο γραψτο αν θες να σου πω δυο κολπάκια που πρέπει να τσεκάρεις πριν το πάρεις....

karion
02-03-07, 13:41
Για καινούργιο σκέφτομαι aeonios αλλά θα είχε ενδιαφέρον και για τα σημεία που λες.

aeonios
02-03-07, 14:44
α) Kάποιοι φίλοι που πήραν (όχι από τον επίσημο εισαγωγέα ;) ) καινούργια πέρυσι (δύο στον αριθμό) δεν είχαν έξοδο στα UHF τίποτε. Aκουσα πως και άλλοι την πάτησαν.

β) Κάποια αν γράψεις στην μνήμη 255 και 256 κάτι και μετά σε οποιαδήποτε ως την 800 όταν κάνει αναζήτηση στις μνήμες δεν δείχνει τίποτε μετά την 256. Ούτε με γενικό reset έρχεται.

γ) Μην αγοράσεις καλώδιο επέκτασης της φάτσας του..... τσάμπα λεφτά. Αγόρασε ένα 6αρι τηλεφωνικό (όχι με το 4απλό καλώδιο και το RJ-11) και παίζει μια χαρά

Καλές συνομιλίες :)))

karion
02-03-07, 14:57
Ευχαριστώ aeonios.
Επίσημος αντιπρόσωπος δεν είναι ο Αργυρόπουλος στην Αθήνα ή κάνω λάθος.

antonis_p
02-03-07, 15:03
Kάποιοι φίλοι που πήραν (όχι από τον επίσημο εισαγωγέα ;) ) καινούργια πέρυσι (δύο στον αριθμό) δεν είχαν έξοδο στα UHF τίποτε. Aκουσα πως και άλλοι την πάτησαν. Μετα μην μου λες οτι αυτα που λεω για την κακη σχεση που εχει η yaesu με την αξιοπιστια ειναι αστηρικτα! Πριν αγορασεις yaesu ριξε μια ματια και στο ωροσκοπιο! Αν ο Ερμης ειναι αναδρομος, ανεβαλε την αγορά.

antonis_p
02-03-07, 15:06
Επισημος ειναι ο Μαραγκουδακης αλλα και αυτος απο υποστηριξη ειναι πονεμενη ιστορια,
εχω και απο εκει κακες εμπειριες.

Ασε που δεν ξερω σιγουρα αν λειτουργει, ειχε κατι νταραβερια με τον νόμο,
μπορει να ξεμπερδεψε ομως.