PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλω για την βοηθεια σας - Βασικες ερωτησεις



nik71
04-03-07, 22:01
Καλησπερα σε ολους, ειναι το πρωτο μου ποστ και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματακια.

Λοιπον, εχω ενα τηλεσκοπιο που κινειται ηλεκτρικα, με μοτερακια. δυστυχως στο manual δεν γραφουν τιποτα παραπανω απο τα 12V που απαιτουνται.
Εψαξα στο νετ και βρηκα οτι το ρευμα πρεπει να ειναι μεταξυ 2 και 1,5 Α. (αλλοι λενε 2 αλλοι λενε 1.5, τι να πω?)

και αρχιζουν οι ερωτησεις....

1. Εχω ενα τροφοδοτικο, που βγαζει 12V αλλα με 800mA Regulated (τι ειναι το regulated? σταθεροποιημενο?), αρα φανταζομαι οτι με αυτο κανω την δουλεια μου, αλλα μαλλον τα μοτερ θα δουλευουν καπως αργα? υποθετω σωστα? θα παθει τιποτα τα μοτερ ή το τροφοδοτικο? μαλλον συντομα θα τα φτυσει το τροφοδοτικο?!!

2. Εχω και 2 μπαταριες, φορητες, σαν μηχανης, κλειστες και επαναφορτιζομενες. Πανω τους γραφουν οτι ειναι 12V και 7Ah, επισης γραφουν cycle use 14.5-14.9, standby use 13.6-13.8 και initial current μαχ 2,1Α. Και τωρα ερωτω, ειναι οκ αυτες για το τηλεσκοπιο? φανταζομαι πως ναι, αλλα να ρωτησω κατι, τα μοτερ τραβανε οσο ρευμα χρειαζονται, ή μπορει να τραβηξουν παραπανω με αποτελεσμα να καουν? (Σημ. Ασφαλειες δεν εχει!)

3. μαζι με το τηλεσκοπιο εχει και ενα καλωδιο που το συνδειες στον "αναπτηρα" του αυτοκινητου. μεσα στο βυσμα αυτο εχει και καμια αντισταση? γιατι σκεφτομαι να αγορασω το αντιστοιχο του βυσμα με ενα καλωδιο και 2 κροκοδειλακια να τα βαζω στις μπαταριες?!! η αλλη σκεψη ειναι να βαλω μια αντισταση 8Ω στο ενα απο τα δυο καλωδια (αναμεσα στην μπαταρια και το τηλεσκοπιο), ειναι σωστο αυτο?

Συγνωμη εαν εχω γραψει τιποτα μπουρδες ειμαι λιγο ασχετος, αλλα καθε απαντηση σας θα με βοηθουσε..
ευχαριστω εκ των προτερων
Νικος

gsmaster
04-03-07, 23:08
Στον ίδιο το φίς που είναι για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου, σύνδεσε την μπαταρία. Ο πλαινός ακροδέκτης του αναπτήρα είναι το - και ο κεντρικός είναι το +. Ο αναπτήρας μεσα συνήθως έχει ασφάλεια. Άνοιξέ τον να δεις τι έχει.


Αντίσταση γιατί να βάλεις? και πως κατέληξες σε αυτή την τιμή?

lynx
05-03-07, 04:20
αν το τηλεσκοπιο εχει και ανταπτορα για αυτοκινητο τοτε οντως δουλευουν στα 12V και το θεωρω απιθανο να εχουν αντισταση μεσα γιατι αυτη θα επρεπε να ηταν αρκετα μεγαλη σε μεγεθος...(εφοσον τραβανε 1,5-2Α) και χωρις ουσιαστικο νοημα νομιζω! :roll: ενας ελεγχος θα ξεκαθαρισει τα πραγματα.

το regulated τροφοδοτικο δεν κανει αν πραγματικα θελουν το ρευμα που αναφερεις.

οι μπαταριες πιστευω ειναι αρκετα δυνατες για τις αναγκες των μοτερ αν και δεν ξερω ακριβως τι χρηση θα τους κανεις
και αν συμφερει να τις φορτιζεις συνεχεια :roll:

nik71
06-03-07, 20:35
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα δω τι θα κανω.....α ξεχασα να αναφερω οτι τα μοτερ του τηλεσκοπιου δεν τραβανε ολη την ωρα ταση της ταξεως των 2Α, δηλ ειναι αναλογα τις εντολες που παιρνει, αρα μηπως το τροφοδοτικο μου κανει, αφου θα ζοριζεται σχετικα λιγο? τι μπορει να παθει και τι κακο μπορει να κανει στο τηλεσκοπιο? :?:

babisko
06-03-07, 22:29
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα δω τι θα κανω.....α ξεχασα να αναφερω οτι τα μοτερ του τηλεσκοπιου δεν τραβανε ολη την ωρα ταση της ταξεως των 2Α, δηλ ειναι αναλογα τις εντολες που παιρνει, αρα μηπως το τροφοδοτικο μου κανει, αφου θα ζοριζεται σχετικα λιγο? τι μπορει να παθει και τι κακο μπορει να κανει στο τηλεσκοπιο? :?:

Το τροφοδοτικό σου μπορεί να δώσει 800 mA και είναι σταθεροποιημένο (regulated), που σημαίνει έχει κάποιον σταθεροποιητή τάσης στην έξοδό του. Αν προσπαθήσεις να τραβήξεις περισσότερο ρεύμα από το μέγιστο που μπορεί να δώσει, τότε, ανάλογα με τον σταθεροποιητή, ή θα ρίξει την τάση εξόδου για να περιορίσει το ρεύμα εξόδου στα 800mA, ή θα καεί ο σταθεροποιητής ή η γέφυρα ανόρθωσης. Επομένως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Επίσης δεν είναι απαραίτητο τα μοτέρ να τραβάνε συνεχώς ρεύμα 2Α, αλλά έστω και κάποια στιγμή που θα χρειαστούν να τραβήξουν 2Α, τότε το τροφοδοτικό θα τα "παίξει".
Γνώμη μου είναι να πάρεις έναν μετασχηματιστή, μια γέφυρα ανόρθωσης και έναν πυκνωτή και να κάνεις ένα τροφοδοτικό το οποίο να μπορεί να τροφοδοτήσει τα μοτέρ με το ισχύ που χρειάζονται.
Ενδεικτικές τιμές για το τροφοδοτικό είναι:
Μετασχηματιστής --> Πρωτεύον 220V, Δευτερεύον 9V, ισχύς περίπου 25-30W
Γέφυρα ανόρθωσης --> 40V - 3A (ελάχιστες τιμές, μπορεί να χρησιμοποιηθέι και μεγαλύτερη γέφυρα χωρίς πρόβλημα)
Ηλεκτρολυτικός πυκνωτής ---> 4700μF/25V (και μεγαλύτερος να είναι δεν πειράζει, απλά είναι πιο ακριβός)

Για την κατασκευή του τροφοδοτικού μπορείς να διαβάσεις λίγη θεωρία εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_powersupplies.php)

Και πάλι για ότι χρειαστείς στην κατασκευή του τροφοδοτικού εδώ είμαστε.
Α, και κάτι άλλο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με την κατασκευή του τροφοδοτικού (εγώ πάντως σε συνιστώ να "μπλέξεις", για την χαρά της κατασκευής και μόνο αξίζει), μπορείς να αγοράσεις ένα έτοιμο από τα καταστήματα ηλεκτρονικών ένα έτοιμο που να μπορεί να δίνει έξοδο 12V και 2Α τουλάχιστον.

nik71
07-03-07, 21:11
Ευχαριστω πολυ! :ok:

BEGelectronics
07-03-07, 23:15
Και πρόσεξε την πολικότητα των 12V.

lynx
08-03-07, 01:15
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα δω τι θα κανω.....α ξεχασα να αναφερω οτι τα μοτερ του τηλεσκοπιου δεν τραβανε ολη την ωρα ταση της ταξεως των 2Α,

προσεξε...αναφερεις "τα" μοτερ αρα 4Α και οχι 2...εκτος αν μας λες το συνολικο ρευμα που θελουν και τα δυο μαζι.

Επισεις για να βοηθησω λιγο και στις γενικες σου γνωσεις... :D 2Α, 4Α... δεν ειναι ταση, ειναι ρευμα ή αλλιος (current) και μας διχνει την ποσοτητα των ηλεκτρονιων που περναει σε συγκεκριμενο χρονο απο ενα συγκεκριμενο σημειο του αγωγου.

1Α= 1 coulomb/s

1 coulomb= 6,240,000,000,000,000,000 ηλεκτρονια.

Ταση ειναι η διαφορα δυναμικου που παρουσιαζεται στα 2 ακρα ενως κυκλωματος οταν σε αυτο εχεις συνδεσει μια πηγη οπως μια μπαταρια. Φαντασου την διαφορα δυναμικου σαν μια ορμη που στον ενα πολο ειναι υψηλη και στον αλλο χαμηλη.


ελπιζω να ειναι κατανοητα και χρησιμα αυτα που λεω...χωρις να εχω κανει καποιο λαθος και να σε μπερδευω.