PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΚΑΥΜΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ



papkir
07-03-07, 23:58
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ-ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ
ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ OIKIAKO ΣΚΟΥΠΑΚΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΣΙΛΟΤΕΪΠ
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ
ΑΚΟΥΜΠΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΗΚΕ!!!
ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 1,2 ΒΟΛΤ ΚΑΙ 1600ΜΑΗ ( ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ)
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ;

gsmaster
08-03-07, 00:35
Το έγκαυμα δεν νομίζω να σε εμποδίζει να γράφεις με μικρά.

Μήπως το χέρι σου ήταν ιδρωμένο, ή βρεγμένο? τοτε ναι λογικό είναι. Καινούρια μπαταρία θα ήταν και πλήρως φορτισμένη....

Το παρακάτω ΔΕΝ το συνιστώ ειδικά με πλήρως φορτισμένες μπαταρίες. Οτιδήποτε πάθετε δεν φέρω καμια ευθύνη.
Έχεις δοκιμάσει να ακουμπήσεις με την γλώσσα σου τους πόλους μια 9βολτης μπαταρίας? Μέχρι που καταλαβαίνεις και ποιο είναι το + και το - ......

Lykos1986
08-03-07, 12:28
Το παρακάτω ΔΕΝ το συνιστώ ειδικά με πλήρως φορτισμένες μπαταρίες. Οτιδήποτε πάθετε δεν φέρω καμια ευθύνη.
Έχεις δοκιμάσει να ακουμπήσεις με την γλώσσα σου τους πόλους μια 9βολτης μπαταρίας? Μέχρι που καταλαβαίνεις και ποιο είναι το + και το - ......

Εγώ το έχω κάνει… Συναρπαστική εμπειρία!!!

Danza
08-03-07, 13:32
συναρπαστική εμπειρία είναι να ακουμπήσεις μπαταρία αυτοκινήτου στη γλώσσα και να είναι σε λειτουργεία ο κινητήρας! τι 220 μου λές μετά! αμα είχες βρεγμένα χέρια ή ιδρωμένα μην σου φένεται περίεργο.... :roll:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-03-07, 14:01
Μην κάνετε λαλακίες με βρεγμένα χέρια και τις μπαταρίες του αυτοκινήτου. Εδώ κάποιος φοιτητής (καπου εδώ γράφτηκε) ακούμπησε με τους αντίχειρες τους ακροδέκτες ενός πολύμετρου και εμεινε στον τόπο από καρδιακή ανακοπή. Οπότε δεν ξέρετε πως θα αντιδράσει η καδριά σας σε ένα οποιοδήποτε "ηλεκτροσόκ", μικρό ή μεγάλο. Και μην αναπτύξουμε το θέμα "το πόσο επικίνδυνο είναι το ρεύμα", διότι έχει γίνει ήδη εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3025&highlight=%F3%EA%EF%F4%FE%ED%E5%E9

Lykos1986
08-03-07, 14:36
...ακούμπησε με τους αντίχειρες τους ακροδέκτες ενός πολύμετρου και εμεινε στον τόπο από καρδιακή ανακοπή...


Πότε έγινε αυτό ρε παιδιά;;;!!!;;;!!!;;; Πλάκα μου κάνετε;

chip
08-03-07, 18:47
μήπως το πολύμετρο...ηταν ωμόμετρο μέγγερ (για να μετράς μονώσεις) που βγάζει καμιά 500V?
Μήπως στην μπαταρία του αυτοκινήτου έρχονται τίποτα αιχμές τάσης από τον πολλαπλασιαστή?
Μήπως τα χέρια δεν ήταν καθαρά και είχαν κάποιο χημικό που αντέδρασε και έγινε καυστικό με την παρουσία του ρεύματος? ...αυτό θα δικαιολογούσε έγκαυμα.
Πάντως τα 12V γενικά δεν θεωρούνται επικύνδινη τάση.

Killo_Watt
08-03-07, 19:00
Αυτό με τον πολυμετρο είναι παλιά ιστορία και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι είναι αληθινή ο ναυτικός ηλεκτρονικός και όχι φοιτητής όπως ειπώθηκε πήγε να μετρήσει την αντίσταση του αίματος και κάρφωσε τους ακροδέκτες στο ασωμάτου με τέτοιο τρόπο ώστε να έρχονται σε επαφή με το αίμα οπότε…

babisko
08-03-07, 20:03
Αυτό με τον πολυμετρο είναι παλιά ιστορία και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι είναι αληθινή ο ναυτικός ηλεκτρονικός και όχι φοιτητής όπως ειπώθηκε πήγε να μετρήσει την αντίσταση του αίματος και κάρφωσε τους ακροδέκτες στο ασωμάτου με τέτοιο τρόπο ώστε να έρχονται σε επαφή με το αίμα οπότε…

Μήπως "τον έκαναν" να πάθει ατύχημα και το κάλυψαν με αυτήν την δικαιολογία; Γιατί εκτός του ότι οι τάσεις αυτές είναι ακίνδυνες, και η ένταση του ρεύματος είναι τελείως ακίνδυνη για τον άνθρωπο.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
09-03-07, 08:42
...
Πάντως τα 12V γενικά δεν θεωρούνται επικύνδινη τάση.

Φυσικά δεν θεωρούνται επικίνδυνη τάση, αλλά υπο κανονικές συνθήκες. Με υγρά χέρια εάν πιάσεις τους πόλους της μπαταρίας, και ειδικά με τα δάχτυλα του ενός χεριού, κάτι θα νιώσεις έως και μικροεγκαύματα στο σημείο επαφής με το πόλο.

chip
09-03-07, 09:51
Αυτό με το αίμα έχει βάση ιδιαίτερα αν το άφησε λίγη ώρα και ας είναι μικρή η τάση.
Σε αυτή την περίπτωση δεν πεθαίνεις από σύσπαση του μυοκάρδιου λόγω του ρεύματος αλλά λόγω ηλεκτρόλυσης του αίματος.

papkir
09-03-07, 13:46
Παντως παιδια καλα κανετε και τα λετε αυτα , γιατι εγω προσωπικα
δεν ηξερα οτι ειναι τοσο επικινδυνα

GEWKWN
09-03-07, 15:57
το αιμα απο μονοτου εχει μια διαφορα τασης
μεταξυ των αρτιριων και των φλεβων,
αλλα ρε παιδια βασικο ειναι το ρευμα που περναει
μεσα απο το σωμα.Το ρευμα για να προβει(νομιζω οτι 30mA)
το ανθρωπινο σωμα σε "θανατο" ειναι μικρο.
Δεδομενου οτι η αντισταση του σωματος ειναι 1200-1500 ωμ
λογικα μια ταση των δωδεκα βολτ δεν ειναι επικηνδυνη για το σωμα
για μια απλη μπαταρια(οχι επαναφορτιζωμενη).
Σε επαναφορτιζωμενες μπαταριες ησχυει κατι αλλο .
Επειδη αυτες ειναι στην ουσια στοιχεια ρευματος το ρευμα που θα "δωσουν"
μπορει να ειναι απο το πιο μικρο μερχι και το πιο μεγαλο
πχ μια μπαταρια 1600mA μπορει να "δωσει" 1,6Α για μια ωρα ,0.8Α δυο δυο ωρες
3,2Α για μιση ωρα και παει λεγωντας, μια ταση των 1,2 βολτ μπορει να κανει και εγκαυμα διοτι αυτης
της δυνατοτητας που εχει να δωσει το ρευμα σε μεγαλο βαθμο μπορει το ρευμα αυτο να προκαλεσει και
αυξηση της θερμοκρασιας και ουσιαστικα εγκαυμα σε οτι ταση να ειναι και η μπαταρια.
δεστο παραδειγμα για τι γινεται αν βραχυκυκλωσεις μια επαναφορτιζωμενη μπαταρια.
θα ανεβει η θερμοκρασια και στο τελος θα εκραγει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
προσοχη για αυτο που γραφω ειναι κατι που ποτε ΔΕΝ πρεπει να το δοκιμασετε στο σπιτι.
σιγουρα θα εχετε υποψιν το ποραδειγμα το γεγονος πριν απο περιπου δυο χρονια που ενα κινιτο
ανατιναχτηκε (ρεπορταζ στο "χαζοκουτο") οταν ηταν στην φορτιση!!!!
Ο λογος αρκετα σαφης : βραχυκυκλωμα !!!!!!!!

eebabs2000
09-03-07, 16:05
Μήπως η μπαταρία έβγαλε υγρά; Είναι αρκετά καυστικά. Εμένα αυτό μου είχε συμβεί! Δεν αντιλέγω ότι με βρεγμένα ή ιδρωμένα χέρια μειώνεται κατα πολύ η αντίσταση των χεριών αλλά και 1.2V... μου κάνει λίγο εντύπωση!

AKIS
09-03-07, 17:16
μηπως υπηρχε διαροη απο τα υγρα και προκαλεσαν εγκαυμα

offtopic,παιδια η χειροτερη εμπειρια που χα με μπαταρια ειναι οταν μου εσκασε μπαταρια μολυβδου 100ΑΗ κυριολεκτικα στα μουτρα!
ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ!
για ενα μηνα περιπου επερνα φαρμακα για να επανελθει η ακοη στο ενα αυτι!!

papkir
09-03-07, 17:47
Οχι παιδια , ουτε βρεγμενα χερια υπηρχαν ουτε υγρα απο τα στοιχεια
το φαινομενο ηταν απλο , κρατωντας για ενα χρονικο διαστημα τους δυο
πολους μεχρι να τοποθετησω την μπαταρια στην θεση της συνεβει αυτο που συνεβει

Nemmesis
11-03-07, 19:15
τα πραγματα ειναι απλα μιστερ Papkir... δεν καϊκες απο την ηλεκτρικη ταση... απλα οπως κρατουσες την μπαταρια (και επειδη αφερεσες μαλλον ολες της μονοσεις της μπαταριας) την βραχηκυκλοσες αφου μαλλον πιεζες εστω και ελαχιστα ακουμπουσες το λαμαρινακι του θετικου πολου στο κυριος σωμα την μπαταριας που ειναι και ο αρνιτικος πολος... με αποτελεσμα να αναπτιχθει μεγαλη θερμοκρασια και να μυρισει σουβλακι ο χορος... το ξερω απο προσοπικες εμπειριες αφου μεχρι τα 15μου παθενα πολλα ΑΑΤ (Ατιχυμα Αγνωστου Ταυτοτητας)...

GEWKWN
11-03-07, 19:28
τα πραγματα ειναι απλα μιστερ Papkir... δεν καϊκες απο την ηλεκτρικη ταση... απλα οπως κρατουσες την μπαταρια (και επειδη αφερεσες μαλλον ολες της μονοσεις της μπαταριας) την βραχηκυκλοσες αφου μαλλον πιεζες εστω και ελαχιστα ακουμπουσες το λαμαρινακι του θετικου πολου στο κυριος σωμα την μπαταριας που ειναι και ο αρνιτικος πολος... με αποτελεσμα να αναπτιχθει μεγαλη θερμοκρασια και να μυρισει σουβλακι ο χορος... το ξερω απο προσοπικες εμπειριες αφου μεχρι τα 15μου παθενα πολλα ΑΑΤ (Ατιχυμα Αγνωστου Ταυτοτητας)...

ΑΑΤ !!!!!
πολυ καλο.