PDA

Επιστροφή στο Forum : Τούρκικο δικαστήριο απαγόρευσε σε όλη την Τουρκία το YouTube



aeonios
08-03-07, 12:19
Τουρκικό δικαστήριο εμποδίζει την πρόσβαση στο YouTube



Αγκυρα


Τουρκικό δικαστήριο διέταξε τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών της χώρας να εμποδίσουν την πρόσβαση των χρηστών στη δημοφιλή υπηρεσία YouTube επειδή δημοσίευσε βιντεοκλίπ που δυσφημούν τον ιδρυτή της σύγχρονης Τουρκίας, Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ.Το YouTube έχει μετατραπεί τελευταία σε πεδίο μάχης ανάμεσα σε Έλληνες και Τούρκους

Μετά την έκδοση της δικαστικής απόφασης την Τεταρτη, οι Τούρκοι χρήστες που προσπαθούν να συνδεθούν στο YouTube προωθούνται σε ιστοσελίδα που τους ενημερώνει: «Η πρόσβαση σε αυτό το δικτυακό τόπο έχει φραγεί με δικαστική απόφαση».

Εκπρόσωπος της Turk Telecom, της μεγαλύτερης εταιρείας τηλεπικοινωνιών της Τουρκίας, δήλωσε ότι η εταιρεία του ήταν υποχρεωμένη να εφαρμόσει την απόφαση του Πρώτου Πλημμελειοδικείου Κωνσταντινούπολης.

Τα βίντεο που οδήγησαν τον εισαγγελέα στην απόφαση να προτείνει τη φραγή χαρακτήριζε τον Κεμάλ και τους Τούρκους γενικότερα ομοφυλόφιλους και φαίνεται πως ξεκίνησαν από κάποιο Ελληνα χρήστη με ονομασία stavraetos.

Την τελευταία εβδομάδα, τουρκικά και ελληνικά μέσα αναφέρονται σε έναν «εικονικό πόλεμο» που μαίνεται ανάμεσα σε Έλληνες και Τούρκους χρήστες του YouTube.

Η εφημερίδα Hurriyet έγραφε στο πρωτοσέλιδό της την Τετάρτη ότι τα βίντεο του Κεμάλ αποσύρθηκαν από το YouTube έπειτα από τις γραπτές διαμαρτυρίες χιλιάδων χρηστών. «Το YouTube πήρε το μήνυμα» ήταν ο τίτλος του άρθρου.

Η προσβολή του Κεμάλ ή του έθνους τιμωρείται με φυλάκιση στην Τουρκία, η οποία έχει καταδικαστεί επανειλημμένα για ανοχή εθνικιστικών στοιχείων και απουσία ελευθερίας της έκφρασης.

Πηγή: http://news.in.gr

brainman
08-03-07, 16:35
και στην ελλαδα εγινε με την ταινια αλεξανδρος και δεν ειπε κανεις τιποτα. τωρα θα μου πεις ο κεμαλ και ο μεγας αλεξανδρος ειναι το ιδιο?οχι αλλα πρωτη φορα ακουγεται οτι οι αρχαιοι ελληνες ηταν ομοφυλόφιλοι?

ετσι ειναι η νοοτροποια μας.οσο περναμε εμεις καλα δεν μας νιαζει τιποτα.για να μην αναφερω τον κωδικα νταβιντσι που προσβαλλει την θρησκεια μας...

aeonios
08-03-07, 16:40
Moνο που στην Ελλάδα αν πεις τίποτε για τον Αλέξανδρο και την ταινία θα σε πουν απο φασίστα ως ανέραστο ετεροφυλόφιλο(βρισιά ε? )!!
Αν γύριζαν τέτοια ταινία στην Τουρκία και να δείχνουν τον Κεμάλ (ελληνικής καταγωγής) ως κρύπτο-γκέυ θα τους είχε πάρει και θα τους είχε σηκώσει !

Κορυφαία ατάκα σε μπαρ: "Αχ καλέ γιατί δεν το βάφεις το μαλί σου λίγο ξανθό....σαν άντρας είσαι". Εδώ καταντήσαμε!!!

brainman
08-03-07, 16:52
:shock: γρηγορη απαντηση!!!!

το μονο που με παρηγορει με την κατασταση αυτη φιλε aeοnios ειναι οτι υπαρχουν ακομη ανθρωποι λογικοι που ισως καποια μερα παρουν τα ινια αυτης της χωρας και μπορεσουν να κανουν κατι σωστο για ολους και οχι μονο για τις τσεπες τους!

babisko
08-03-07, 17:53
... που ισως καποια μερα παρουν τα ινια αυτης της χωρας και μπορεσουν να κανουν κατι σωστο για ολους και οχι μονο για τις τσεπες τους!

Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε μου. Αλήθεια, πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτό που λες;
Μακάρι να γίνει αυτό, μαζί σου είμαι αλλά...

:cry: :cry:

Danza
08-03-07, 19:15
θα γίνει... θα περάσει πολυς καιρός αλλά θα γίνει, δεν πιάσαμε πάτο ακόμα..

giorgos417
08-03-07, 20:30
Η εφημερίδα Hurriyet έγραφε στο πρωτοσέλιδό της την Τετάρτη ότι τα βίντεο του Κεμάλ αποσύρθηκαν από το YouTube έπειτα από τις γραπτές διαμαρτυρίες χιλιάδων χρηστών. «Το YouTube πήρε το μήνυμα» ήταν ο τίτλος του άρθρου.


Το εν λόγο βίντεο αποσύρθηκε απο το YouTube, όμως ύπαρχουν αρκέτες "βίντεο-απαντήσεις" στο χρήστη stavraetos από τους Τούρκους. Οι απαντήσεις προσβάλουν την Ελλάδα, τους Ελληνες και το Χριστιανισμό. Αυτές ποιός θα τις βγάλει; Καντε ενα search στο YouTube και θα καταλάβετε...

aeonios
08-03-07, 23:05
Φίλε Γιώργο πήγα σε όλα τα video που μου έφερε η αναζήτηση με τη λέξη stavraetos και εκφράζουν μίσος προς το λαό μας και τα έκανα mark as inappropriate. Εδωσα αιτιολογία HATE SPEECH. Παιδιά όσοι αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ πρέπει πιστεύω να κάνουν το ίδιο !

brainman
09-03-07, 01:40
θα γίνει... θα περάσει πολυς καιρός αλλά θα γίνει, δεν πιάσαμε πάτο ακόμα..

το θεμα ειναι πως ολα πανε προς το χειροτερο.αν πιασουμε πατο μαλλον ειναι αργα.

NUKE
09-03-07, 14:07
Παιδια, οσοι αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ πρέπει πιστεύω να κάνουν οτι θελουν.Δηλαδη εγω ειμαι πιο Ελληνας αν κανω αυτο?Σιγα τα αυγα.Δεν φαινονται εδω οι Ελληνες.Οσοι ειμαστε πιο Ελληνες θα φανουμε αλλη στιγμη που μπορει και να αργησει λιγο...

Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να δινουμε σημασια σε 5 βλακες που γραφουν αηδιες και στελνουν ηλιθια βιντεο.Οσο τους δινει καποιος σημασια τοσο πιο πολυ εχουν αξια.

Οσο για τον πατο, εγω πιστευω οτι σχεδον τον εχουμε πιασει οποτε οπου να ναι θα γυρισει.

aeonios
09-03-07, 15:15
Παιδια, οσοι αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ πρέπει πιστεύω να κάνουν οτι θελουν .Δηλαδη εγω ειμαι πιο Ελληνας αν κανω αυτο?Σιγα τα αυγα.Δεν φαινονται εδω οι Ελληνες.Οσοι ειμαστε πιο Ελληνες θα φανουμε αλλη στιγμη που μπορει και να αργησει λιγο...

Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να δινουμε σημασια σε 5 βλακες που γραφουν αηδιες και στελνουν ηλιθια βιντεο.Οσο τους δινει καποιος σημασια τοσο πιο πολυ εχουν αξια.

Οσο για τον πατο, εγω πιστευω οτι σχεδον τον εχουμε πιασει οποτε οπου να ναι θα γυρισει.

Σίγουρα δεν ήταν ο ορισμός του ΕΛΛΗΝΑ αυτός και δεν έχει διαβάθμιση πολύ ή λίγο γιαυτό και υποκειμενικά είπα την λέξη "πιστεύω" !!! Δεν νομίζω να χαλάστηκε κάποιος με τον μαρκάρει την τούρκικη προπαγάνδα ως κακή σε ένα τέτοιο ιστοτόπο. 5 βλάκες από εδώ 5 βλάκες από εκεί όμως και γιαυτό σήμερα ακούμε στα πανεπιστήμια για την μαύρη Αθηνά και πως οι Ελληνες κατάγονται από την Αφρική από κάποιους. Αμα το πάμε έτσι να μαζέψουμε και ένα λόχο ηλεκτρονικών από το φόρουμ κ να κάψουμε και την άλλη σκοπιά στο μνημείο του αγνώστου στρατιώτη δεν τρέχει και τίποτε, μάρμαρα έχει εκεί.Επίσης εκεί δεν τα βλέπουν μόνο άτομα από Ελλάδα και Τουρκία και συχνά δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις από πολλούς που δεν γνωρίζουν περί ιστορίας.

Ισως αν όλοι κάναμε κάτι για το ότι αισθανόμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ ο τροχός να γύριζε στον τόπο αυτό. Οταν είμαστε "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" και να δεν κάνουμε τίποτε εφησυχασμένοι πως πάλι με χρόνια και καιρούς.....ίσως και να βρέξει! Ενα πετραδάκι θέλει πολλές φορές για να κάνεις τη διαφορά και όπως είπες "όπως θέλει ο καθένας"! Απλά αν πιάσεις πάτο δεν γυρίζει αυτόματα όπως στην ημιτονοειδή καμπύλη ούτε θα μας κάνει κάποιος το χατήρι να το γυρίσει για μας!

Οσο για μας τους Ελληνες παντα και παντού ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ;) , μεταξύ μας μπορεί να τσακωνόμαστε αλλά όταν έρθει η στιγμή ...........

brainman
09-03-07, 15:46
Σίγουρα δεν ήταν ο ορισμός του ΕΛΛΗΝΑ αυτός και δεν έχει διαβάθμιση πολύ ή λίγο γιαυτό και υποκειμενικά είπα την λέξη "πιστεύω" !!! Δεν νομίζω να χαλάστηκε κάποιος με τον μαρκάρει την τούρκικη προπαγάνδα ως κακή σε ένα τέτοιο ιστοτόπο. 5 βλάκες από εδώ 5 βλάκες από εκεί όμως και γιαυτό σήμερα ακούμε στα πανεπιστήμια για την μαύρη Αθηνά και πως οι Ελληνες κατάγονται από την Αφρική από κάποιους.

Ισως αν όλοι κάναμε κάτι για το ότι αισθανόμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ ο τροχός να γύριζε στον τόπο αυτό. Οταν είμαστε "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" και να δεν κάνουμε τίποτε εφησυχασμένοι πως πάλι με χρόνια και καιρούς.....ίσως και να βρέξει! Ενα πετραδάκι θέλει πολλές φορές για να κάνεις τη διαφορά και όπως είπες "όπως θέλει ο καθένας"! Απλά αν πιάσεις πάτο δεν γυρίζει αυτόματα όπως στην ημιτονοειδή καμπύλη ούτε θα μας κάνει κάποιος το χατήρι να το γυρίσει για μας!

Οσο για μας τους Ελληνες παντα και παντού ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ

ετσι ειναι.αν πουμε "δεν πειραζει αυτο,δεν πειραζει εκεινο" τοτε παει.δηλαδη οι τουρκοι ειναι πιο εξυπνοι που το εφτασαν το θεμα ως εκει?
οντως εγραψα stavraetos στο youtube και επαθα "ΠΛΑΚΑ" ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ BINTEO που προσβαλλουν ελληνες και χρηστιανισμο.αν δεν κανουμε και σε αυτο τιποτα να βαλουμε μια πετρα στο λαιμο και να πεσουμε.εχουμε και καποια ιδανικα,καποια πιστευω.ανθρωποι πεθαναν για αυτα και εμεις θα τα αφησουμε ετσι?
ολοι μαζι πρεπει να κανουμε αυτο που προτεινε ο aeonios.και οσοι δεν ειναι σιγουροι μπορουν απλα να γραψουν στο youtube stavraetos αυτο θα τους πεισει σιγουρα!!!

GEWKWN
09-03-07, 17:05
Moνο που στην Ελλάδα αν πεις τίποτε για τον Αλέξανδρο και την ταινία θα σε πουν απο φασίστα ως ανέραστο ετεροφυλόφιλο(βρισιά ε? )!!
Αν γύριζαν τέτοια ταινία στην Τουρκία και να δείχνουν τον Κεμάλ (ελληνικής καταγωγής) ως κρύπτο-γκέυ θα τους είχε πάρει και θα τους είχε σηκώσει !

Κορυφαία ατάκα σε μπαρ: "Αχ καλέ γιατί δεν το βάφεις το μαλί σου λίγο ξανθό....σαν άντρας είσαι". Εδώ καταντήσαμε!!!

αν δειτε το σεναριο του Ευρηπιδη στην κωμωδια του "ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ" οι γυναικες της Αθηνας και της Σπαρτης σταματησανε να "μαμιουνται"
με τους αντρες τους μερχι να σταματισει ο πολεμος μεταξυ των πολεων, τι κανανε οι αντρες φοβηθηκαν οτι δεν θα εχουν ολους νεους
"εραστες" για να "μαμανε"; δεν υσχυει αυτο περι ομοφυλιας στην ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ και υδου η αποδειξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!




:shock: γρηγορη απαντηση!!!!

το μονο που με παρηγορει με την κατασταση αυτη φιλε aeοnios ειναι οτι υπαρχουν ακομη ανθρωποι λογικοι που ισως καποια μερα παρουν τα ινια αυτης της χωρας και μπορεσουν να κανουν κατι σωστο για ολους και οχι μονο για τις τσεπες τους!

Εμεις επλιζω (την γενεια μας εννοω) γιατι αν περιμενουμε απο τους "αλλους" τοτε παιδια ειμαστε καταδικασμενοι.


Για την ιστορια:
Οταν ειχε γινει η ιστορια με την γεωτριση για πετρελαιο στην θεση "μπαμπουρας" 8μιλια ΝΑ απο τη Θασο και την περιφιμη
ατακα του ΚΥΡΙΟΥ ΑΝΤΡΕΑ ΠΑΠΑΝΡΕΟΥ που ελεγε οτι αν ερθετε τοτε θα σας βυθισουμε αναφερωμενος στην Τουρκια.
Οι αμερικανοι ηταν ετοιμοι να μας "στειλουν" για να παρουν τα πετρελαια του Αιγαιου!!!!!!!!!!!!!!!!!
το θεμα ειναι οτι σαν Ελληνες δεν εχουμε δικαιωμα να μιλαμε για πανω απο την γραμμη και κατω απο την γραμμη
και να λεμε οτι μπορουμε να μαλωνουμε και αν ερθει η ωρα θα μαμησουμε!!!!!!!!!!!!
Τα πραγματα ειναι απλα χωρις ιστορια δεν ειμαστε Ελληνες.
Υπαρχουν απο την πλευρα των Τουρκων "μα*ακες" που "οδηγουν" το 50% και παραπανω σιγουρα σε "θεσεις"
που δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα.
Για μενα παιδια ειναι αυτοι ειναι "καποιοι περιεργοι τυποι που σιγουρα δεν ειναι τουρκοι".
Το γεγονος οτι δεν αντιδρουμε εχει και αυτο την αξια του!!!!!
Πριν απο πολυ καιρο με "επιασα" να "σπαζωμαι" με την νικη των Τουρκων σε ενα "ρεαλιτι" με αντιπαλους τους Ελληνες.
Γιατι ρε παιδια; Οκ μας ειχαν περιπου 400 χρονια στην σκλαβια.
ξερετε τι εγινε εκεινη την εποχη;
πραγματικα ποιοι μας προδωσαν κατα εξακολουθηση στης μικρες τοπικες επαναστασεις που εγιναν κατα καιρους τοπικα
στην περιφερια της Ελλαδας και μετα την επανασταση πηραν την μεριδα του "λεωντος" στον ρολο τους στην επανασταση;
Τι εγινε και καταληξαμε στην μεταφορα μετα το 80' των στρατοπεδων απο τα βουλγαρικα συνορα στον Εβρο;
Στην τελικη ποιο παιχνιδι "παιζουμε" λειτουργωντας σαν "μιστοφωρικος" στρατος σε χωρες που δεν θα υπηρχε προβλημα
αν δεν υπηρχε η λογικη οτι "οπου εχει πηγες αγαθων πρεπει απλα να γινουν δικες μας" με οποιο κοστος!!!!
Το οτι η Ελλαδα σαν Χωρα "γλειφει" ειναι γεγονος για εμας.
θα σας πω γιατι δυστηχωσ ειμαστε σε αυτη την θεση.
ο Κυριος Φρεντι Κισιγκερ (προεδρος της αμερικης) ειπε καποτε οτι ο μονος τροπος να νικησεις τους Ελληνες ειναι να τους χτυπησεις
στην Ιστορια τους.
Παρεπιπτωντος ειναι κατηγορουμενος για εκληματα πολεμου αλλα δεν εχει εκδωθει διοτι η Η.Π.Α. δεν εχουν υπογραψει το προτοκολο
για εκληματα πολεμου απλα στελνουν οποιον θελουν στην ΓΕΝΕΥΗ.
δεδομενου του πλουσιου ορυκτου πλουτου σε ουρανιο, πετρελαιο, οσμιο, χρυσο,ανθρακα που εχει η Ελλαδα ειναι σιγουρα
πιο συνετη μια πιο "ηρεμη" σταση στο θεμα της Τουρκιας.
μια λογικη για μεταβολη των συνορων δεν ειναι δυνατο να γινει διοτι συνφωνα με μια βασικη αρχη της Ε.Ε. οποια εκθρικη
απειλη κατα των συνωρων μιας χωρας της Ε.Ε. θεωρειται και εκθρικη και για τις αλλες χωρες.
η τουρκια δεν εχει μπει στην Ε.Ε. γιατι αραγε; για την σταση της στο Ιρακ; και την λογικη οτι θα πρεπει να λαβουν μερος
ολες οι αλλες χωρες της Ε.Ε. μερος σε ενα επικιμενο πολεμο;
αα! και μια αλλη χωρα δεν ειναι ουσιαστικο μελος της Ε.Ε.!! η Αγγλια!!!!!!
για τα λεφτα της αραγε;
Ξερωντας αυτα τα λιγα λογω της ιδιοτητας μου σαν εργαζωμενος στην kabala oil που κανει εξορηξη περτελαιου απο την
περιοχη της Θασου (εντος των εξι ναυτικων μιλιων) (καθαρα Ελληνικη εταιρια) και της "κρυφης" μου επιθυμιας να παρουμε σαν χωρα την εξωριξη του πετρελαιου και την μετρατωπη σε ενα μικρο "εμιρατο" της Χωρας ωστε να μπορουμε πια χωρις τα προβληματα που εντεχνα
παραγουν οι "διοικουντες" του τοπου για τους Ελληνες να γινουμε επιτελους αυτο που δεν θελουν να γινουμε οι "αντιπαλες χωρες".
Μια Χωρα που θα μπορουσε να ανακυρυχτει σαν χωρα "πνευματικης αναπτυξης και μη προσβολης των συνορων" της αφου θα ηταν χωρις οπλα αν δεν γινοταν μια δολοφονια μια ημερα πριν δωθει αυτο το "αιτημα" απο τον τοτε "αρχηγο" του νεοσυστεθεντος κρατους της Ελλαδος
μετα την επανασταση του 21!!!!
Σιγουρα εχω ξεφυγει απο το θεμα και σιγουρα απο καποια παιδια θα χαρακτιριστω σαν "γραφικος".
Απλα θελω το καλυτερο για την χωρα μου και δεν θελω καποια "λαμογια" να χτυπανε την Ιστορια μου σαν Ελληνα
και σιγουρα να μαθαινουμε Ιστορια στο σχολειο και οχι οτι δεν συνφερει τους αρμοδιους να το παραλειπουμε η να το αλαζουμε
για να εχουμε ελεγχο του λαου και να μην μας "πεταξει" στην θαλασσα.
Τεσπα βρηκα ευκαιρια να γραψω τον "λογο" μου σε ενα φορουμ που χαιρομαι οτι περα απο την ηλεκτρονικη μας
επιτρεπει να εχουμε "λογο" και για τις ανυσυχιες και τα πιστευω μας (παντα σε υποκιμενικο επιπεδο) και φυσικα τις ελπιδες μας.
Ευχαριστω Γιωργος.

aeonios
09-03-07, 18:51
αν δειτε το σεναριο του Ευρηπιδη στην κωμωδια του "ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ" οι γυναικες της Αθηνας και της Σπαρτης σταματησανε να "μαμιουνται"
με τους αντρες τους μερχι να σταματισει ο πολεμος μεταξυ των πολεων, τι κανανε οι αντρες φοβηθηκαν οτι δεν θα εχουν ολους νεους
"εραστες" για να "μαμανε"; δεν υσχυει αυτο περι ομοφυλιας στην ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ και υδου η αποδειξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

.

Φίλε Γιώργο αν έπεφτε στα χέρια του ένα παρόμοιο έργο (θεατρικό) στον ιστορικό του μέλλοντος για το τώρα..... τι θα έπρεπε να συμπεράνει; Πως οι Ελληνες του 2007 είναι γκέυ; Αν έβλεπε ένας εξωγήινος την tv μας στα πρωινάδικα τι συμπέρασμα θα έβγαζε; Πως είμαστε όλοι οι άντρες αδύνατα αγοράκια που βαφόμαστε κ κουνιόμαστε; Προφανώς όχι δεν είναι ασφαλές συμπέρασμα αυτό για την πλειονότητα!

Ο Αισχίνης αναφέρει με σαφήνεια το νομοθετικό (απαγορευτικό) πλαίσιο για την ομοφυλοφυλία.

Aισχίνου, Nόμος Aττικού Δικαίου - Kατά Tιμάρχου 12

"Oι διδάσκαλοι να μην ανοίγουν τα σχολεία πρίν ανατείλει ο ήλιος και να τα κλείνουν πριν από την δύση του. Nα μην επιτρέπεται σε όσους έχουν μεγαλύτερη ηλικία από τα παιδιά να εισέρχονται στα σχολεία, όταν υπάρχουν μέσα παιδιά, εκτός αν πρόκειται για τον υιό, τον αδελφό 'ή τον γαμπρό του διδασκάλου. Eάν κάποιος παραβεί αυτή την απαγόρευση και εισέλθει στο σχολείο, θα τιμωρείται με την ποινή του θανάτου. Eπίσης οι επί κεφαλής της παλαίστρας να μην επιτρέπουν, επ' ουδενί λόγο, σε κανέναν ενήλικο να κάθεται μαζί με τα παιδιά στις Eορτές του Eρμή. Eάν κάτι τέτοιο συμβεί ο επί κεφαλής της παλαίστρας είναι ένοχος παραβάσεως του νόμου περί διαφθοράς των ελευθέρων παίδων"».

Τώρα θα μου πεις για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου "Γιατί άραγε να φτιαχτεί ένας τέτοιος νόμος, που μάλιστα προβλέπει ποινή θανάτου, αν κάποιοι δεν έρχονταν στα σχολεία για να διαφθείρουν τα παιδιά και δεν είχε παραγίνει η κατάσταση μ' αυτούς; "

Πιστεύω πως είναι στατιστικά αδύνατο, να γεννηθεί ομοφυλόφιλο ή και να γινει μετά, ενα μεγάλο μερος του πληθυσμού σε μια κοινωνία. Και για να γινει η ομοφυλοφυλική συμπεριφορά καθιεωρωμένη πράξη, ωστε να θεωρείται και ενα ειδος σεξουαλικης κουλτουρας, θα πρεπει στη κοινωνια αυτη να εχει ομοφυλοφυλικες τασεις ενα τεράστιο μερος του πληθυσμού αν οχι η μεγάλη πλειοψηφια! Τέτοια κατάσταση αντιφάσκει προς την σημερινή λογική, την ορατή ιστορική εμπειρία, και κατά την ταπεινή άποψη μου την ιδια την αναπαραγωγική φύση των ανθρώπων.Πιθανόν οι αρχαίοι να αντιλαμβάνονταν αλλιώς την έννοια του έρωτα από ότι εμείς.Όχι μόνον ντροπιάζονται οι κίναιδοι, αλλά στις χειρότερες των περιπτώσεων διώκονται επιπλέον και ποινικώς, μέχρι και την ποινή του θανάτου. Και μερικοί “προοδευτικοί” σήμερα προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο, επειδή λέει… ε, δεν διώκονταν και σε όλες τις περιπτώσεις ποινικώς!

Μιλούμε για έναν πολιτισμό αυστηρό, λιτό, τον πολιτισμό του κατά φύσιν ζην, τον πολιτισμό της ανδρείας και της αρετής. Πού χωράνε σε αυτόν τον πολιτισμό οι πισωγλέντηδες;! Προφανώς ο πληθυσμός τους αριθμητικά είναι ο ίδιος στο πέρασμα των αιώνων σε κάθε λαό κτλ αλλά πάντα είναι η μειοψηφία.

Λέει και άλλα ο Αισχίνης:

Aισχίνου, Nόμος Σόλωνος - Kατά Tιμάρχου 16

"Eάν κάποιος ωθήσει σε ασέλγεια ελεύθερο παίδα, να καταγγέλεται ενώπιον των θεσμοθετών από εκείνον που έχει την κηδεμονίαν του παιδός, αφού προηγουμένως αναγράψει στην μήνυση την ποινή που θεωρεί άξια για τον δράστη. Aν δε ο μηνυθείς καταδικασθεί, να παραδωθεί στους ένδεκα και να θανατωθεί αυθημερόν"».

Από τον Σόλωνα παραθέτει και ο Δημοσθένης: Δημοσθένους, Nόμος Σόλωνος - Kατά Mηδείου § 47

"Όποιος παρακινεί σε ακολασία παιδί 'ή γυναίκα 'ή άνδρα ελεύθερο 'ή δούλο 'ή παρανομεί εις βάρος κάποιου απ' αυτούς, να καταγγέλλεται από οποιονδήποτε Aθηναίο έχει το επίτιμο δικαίωμα, στους θεσμοθέτες. Oι δε θεσμοθέτες μέσα σε τριάντα ημέρες από την καταγγελία να εισάγουν προς δίκη τον κατηγορούμενο ενώπιον της Hλιαίας εφόσον οι δημόσιες ασχολίες το επιτρέπουν. Σε αντίθετη περίπτωση να δικαστεί με την πρώτη ευκαιρία. Aφ' ότου δικαστεί από την Hλιαία και αν κριθεί ένοχος, καταδικάζεται σε φυλάκιση 'ή πρόστιμο. Eάν το αδίκημα όμως είναι σοβαρό τότε να παραδοθεί στους ένδεκα και να θανατωθεί αυθημερόν".

Τα ίδια και στην Σπάρτη των 300 έπραξε ο νομοθέτης Λυκούργος:
|Ει δε τις παιδος σωματος ορεγομενος φανειη, Αισχίστον τουτο θεοις εποιησεν εν Λακεδαιμονι μηδεν ηττον εραστας παιδικων απεχεσθαι η γονεις παιδων απεχονται”.
(Λακεδ. Πολιτεια ΙΙ, 3).

Συγνώμη αν κάποιους κούρασα ή "στεναχώρησα" με το offtopic !

jimakos
10-03-07, 08:37
Ελεύθερη και πάλι η πρόσβαση στο YouTube για τους Τούρκους χρήστες

Πηγή : http://tech.pathfinder.gr/tech/262721.html

brainman
10-03-07, 13:07
παλι?εμ βεβαια εβγαλαν οτι θεωρουσαν αυτοι ασχημο για το λαο τους και στελνουν για μας τωρα

NUKE
10-03-07, 13:11
Γενικα θα συμφωνησω με εσας.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν δωσουμε σημασια και απαντησουμε μετα τι θα γινει ενας ανουσιος πολεμος μεταξυ χρηστων ινετρνετ.

GEWKWN
10-03-07, 20:42
Φίλε Γιώργο αν έπεφτε στα χέρια του ένα παρόμοιο έργο (θεατρικό) στον ιστορικό του μέλλοντος για το τώρα..... τι θα έπρεπε να συμπεράνει; Πως οι Ελληνες του 2007 είναι γκέυ; Αν έβλεπε ένας εξωγήινος την tv μας στα πρωινάδικα τι συμπέρασμα θα έβγαζε; Πως είμαστε όλοι οι άντρες αδύνατα αγοράκια που βαφόμαστε κ κουνιόμαστε; Προφανώς όχι δεν είναι ασφαλές συμπέρασμα αυτό για την πλειονότητα!

φιλε Νικο καταρχην αυτο για τον Αισχυνη δεν το ηξερα.
κατα τα αλλα στην Λυσιστρατη που αναφερωμαι στο τελος οι "πολεμιστες" σταματανε τον πολεμο για να μπορουν
να "μαμησουν" τις γυναικες τους και στις δυο πολεις!!!!!
και για αυτο συμπληρωσα και το σχολιο για το "φοβηθηκαν..... "
Εγω προσωπικα εχω την αποψη οτι οι αρχαιοι ηταν σαφως "σωστοι" στοις προτιμισεις τους και χαιρομαι που
και εσυ Νικο με την προσθηκη των αναφορων που εδωσες μου ενισχησες την αποψη.
η αναφορα των Αρχαιων δε στον"έρωτα" και στον "εραστη" αναφερεται στην γνωση και οχι στην σημερινη εξηγηση που δινουμε στις λεξεις.
π.χ. η λεξη "ιδιωτης" στην σημερινη μορφη ειναι ιδιοτητα και στην αρχαια Ελλαδα ηταν βρισια !!!!!!!!!!!!!!!!
παλι offtopic η απαντηση. Αν ειναι να το συνεχισουμε να το κανουμε σαν ξεχωριστο θεμα.

aeonios
12-03-07, 11:18
Ο stavraetos ξαναχτύπησε πάλι:

http://www.metacafe.com/watch/467610/the_little_luluturk/


Τα σχόλια δικά σας....


@GEWKWN: Φίλε Γιώργο έχω πολλά εδάφια από αρχαία κείμενα που αν σε ενδιαφέρει θα χαρώ να δημοσιεύσω για το θέμα μας!!! Απλά δεν κολάνε με το θεματικό περιεχόμενο του φόρουμ!

Danza
15-03-07, 17:51
THIS ANSWER FOR Stavraetos
02:55
STUPID GREECE REMEMBER IT!!LEARN YOUR HISTORY Stavraetos212007 Language: ENGLİSH www.ilkvesonaskim.com

τι να πώ δεν ξέρω...

aeonios
19-03-07, 18:35
Βρετανός "χάκερ" δημιουργεί υπερβολική ένταση 12/3/2007 6:05:00 μμ

Συντάκτης: Ανδρέας Ροδίτης




Mε ανακούφιση αλλά και καχυποψία, δέχθηκαν στην Τουρκία τον εντοπισμό ενός Βρετανού "χάκερ" που "ανέβασε" στο Διαδίκτυο τα βίντεο που πλήττουν τη μνήμη του Ατατούρκ. Ο "χάκερ", με το παρατσούκλι "stavraetos 212007", είχε υποκλέψει την ηλεκτρονική ταυτότητα του 18χρονου Έλληνα φοιτητή του Κώστα Παπαφλωράτου από τη Θεσσαλονίκη και τη χρησιμοποίησε για να "ανεβάσει" το προσβλητικό για τον Ατατούρκ υλικό.

Το υλικό αυτό, που παρουσιαζόταν στο διαδικτυακό τόπο "YouTube", αποδόθηκε στους Έλληνες και κινδύνευσε να οδηγήσει σε ελληνοτουρκικό διπλωματικό "πόλεμο". Η ενόχληση από την προσβολή της μνήμης του Ατατούρκ έγινε τόσο μεγάλη που δικαστήριο της Κωνσταντινούπολης διέταξε την TurkTelecom να εμποδίσει την πρόσβαση στο διαδικτυακό αυτό τόπο. Η εντολή αυτή αποσύρθηκε την Παρασκευή, λένε οι τουρκικές εφημερίδες που παρακολουθούν από κοντά την παραλίγο "μάχη" στο Διαδίκτυο.


http://news.ert.gr/3/299274.asp



ΙΝΤΕΡΠΟΛ και ΕΛ.ΑΣ. προσπαθούν να βρουν άκρη στον ελληνοτουρκικό πόλεμο στο Ιντερνετ


«Πόλεμος» θερμοκέφαλων ή προβοκάτσια με φερετζέ;


Της ΝΤΑΝΙ ΒΕΡΓΟΥ


Απειλή διπλωματικής κρίσης από θερμοκέφαλους εθνικιστές μέσω Ιντερνετ ή προβοκάτσια με φερετζέ; Ιντερπόλ και Σώμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. προσπαθούν να δώσουν μια απάντηση στο παραπάνω ερώτημα, ύστερα από τη διαμάχη που έχει ξεσπάσει με δημοσίευση βίντεο υβριστικού περιεχομένου από Ελληνες ( ; ) και Τούρκους.


Η «Ε» μίλησε με τον φερόμενο ως «Σταυραετό», τον Ελληνα δηλαδή, ο οποίος, όπως αναγράφεται στις σχετικές ιστοσελίδες (youTube.com), δημιούργησε πριν από δύο εβδομάδες βίντεο που εμφανίζει τον ιδρυτή του σύγχρονου τουρκικού κράτους Κεμάλ Ατατούρκ ομοφυλόφιλο. Ακολούθησε ανάρτηση στις ίδιες ιστοσελίδες πολλών βίντεο από Τούρκους που ανταποδίδουν τις ύβρεις σε διάφορα επίπεδα. Ο 18χρονος φοιτητής Κ.Π. (δεν δημοσιεύουμε το πλήρες όνομά του, αν και είναι δημοσιευμένο κατά παράβαση των κανόνων του Διαδικτύου) μας περιέγραψε την περιπέτεια που ζει τους τελευταίους 5 μήνες, δηλαδή από τον περασμένο Νοέμβριο που «εμφανίζεται» σε διάφορα πολιτικά φόρουμ να βρίζει τους Τούρκους.


Το βίντεο που εμφανίζει τον Κεμάλ Ατατούρκ ομοφυλόφιλο, το οποίο υπογράφει ο «Σταυραετός» και ξεκίνησε την ελληνο( ; )τουρκική διαμάχη στο Ιντερνετ
«Με απειλούν»

«Δέχομαι καθημερινά απειλές τηλεφωνικώς. Λένε ότι θα μου κάψουν το σπίτι. Βρίζουν την οικογένειά μου». Τα λόγια του 18χρονου φορτίζονται από φόβο και αγανάκτηση ταυτόχρονα. Τον ηρεμεί κάπως το γεγονός ότι λείπει για λόγους σπουδών στο εξωτερικό, αλλά στο τηλέφωνο του σπιτιού του στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να απαντά η μητέρα του και να ακούει τα μύρια όσα κακά χαμπέρια.

«Εχουμε τρομοκρατηθεί. Το τηλέφωνο χτυπάει ασταμάτητα. Δύο μεγαλόσωμοι Τούρκοι, μου λένε, θα βρουν τον γιο μου και θα τον τελειώσουν. Είναι εθνικιστής και ρατσιστής το παιδί μου, μαθαίνω από ανθρώπους που, όπως βλέπω από την αναγνώριση κλήσης, καλούν από την Τουρκία και μιλούν σπαστά αγγλικά», μας λέει η μητέρα του 18χρονου.

Στέλεχος του Σώματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. που χειρίζεται την υπόθεση είπε στην «Ε» ότι ο 18χρονος όντως έκανε καταγγελία τον Δεκέμβριο. «Μας κατήγγειλε ότι με το ψευδώνυμο "Σταυραετός" εμφανίζεται στο youTube και άλλους δικτυακούς τόπους πολιτικών φόρουμ βρίζοντας Τούρκους, Αλβανούς κ.ο.κ. και ότι αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία -ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ταχυδρομικός κώδικας και τηλέφωνο σπιτιού - που ανήκουν στον 18χρονο. Η υπόθεση ερευνάται απο την ελληνική υπηρεσία και την Interpol, γι' αυτό δεν μπορώ να σας πω περισσότερα», πρόσθεσε.


Η τουρκική σημαία, που σηκώνει στα χέρια ένα πλήθος που παρελαύνει κάτω από την Ακρόπολη, είναι η απάντηση Τούρκου χρήστη στο βίντεο με τον Κεμάλ του «Σταυραετού» στο YouTube
Οι υπαίτιοι

Ποιος όμως μπορεί να έχει στήσει ένα τέτοιο σκηνικό;

«Ο άνθρωπος που με το ψευδώνυμο "Mr Seanie" από τον Νοέμβριο δημοσιεύει τα στοιχεία μου στο Διαδίκτυο για να ξεσκεπάσει, όπως γράφει, τον "Σταυραετό", θεωρώ ότι είναι ο ίδιος που στις αρχές Νοεμβρίου είχε επικοινωνήσει μαζί μου στο eBay.com (σ.σ. ηλεκτρονικός τόπος δημοπρασιών) για να αγοράσει ένα DVD που πουλούσα», λέει ο 18χρονος. «Ισχυριζόμενος ότι είναι μεγάλης ηλικίας και δεν γνωρίζει καλά την τεχνολογία, μου ζήτησε τα πλήρη στοιχεία μου, προκειμένου η ανταλλαγή να γίνει εκτός Ιντερνετ. Εμπιστεύτηκα τον ηλικιωμένο, όπως δήλωνε, άνδρα που ανέφερε ως χώρα κατοικίας τη Βρετανία και έδωσα τα στοιχεία μου περιμένοντας να μου στείλει ταχυδρομικώς τα χρήματα για το DVD. Από τότε δεν επικοινώνησε ξανά μαζί μου. Λίγες ημέρες αργότερα πληκτρολογώντας το επώνυμό μου στη μηχανή αναζήτησης google.com διάβασα ότι ο Mr. Seanie αποκαλύπτει ότι ο χρήστης με το ψευδώνυμο "Σταυραετός", που βρίζει Τούρκους, Αλβανούς, Αρμένιους κ.ά. είμαι εγώ. Ο μόνος που είχε τα πλήρη στοιχεία μου όμως ήταν ο ηλικιωμένος άνδρας από τη Βρετανία, που είναι και η χώρα όπου διαμένει και ο Mr. Seanie όπως αναφέρει στο προφίλ του».

Ο 18χρονος επικοινώνησε ηλεκτρονικά και με τον «Σταυραετό», ο οποιος ποτέ δεν έχει γράψει στα ελληνικά, και με τον «Mr. Seanie», ο οποίος έχει δημιουργήσει τα περισσότερα βίντεο ως απάντηση σ' αυτό του Κεμάλ που υπογράφει ο «Σταυραετός». Ο «Mr. Seanie» συμμετέχει επίσης ενεργά στα πολιτικά φόρουμ, γράφοντας εναντίον των Ελλήνων στα αγγλικά, τα τουρκικά και ελάχιστες βρισιές στα ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες. Ο 18χρονος τους ρώτησε γιατί αφού γνωρίζουν ότι δεν είναι ο ίδιος ο «Σταυραετός» χρησιμοποιούν τα στοιχεία του.

«Ο χρήστης πίσω από τον "Σταυραετό" μου είπε ότι γνωρίζει ότι δεν είμαι εγώ, ενώ ο "Mr. Seanie" μου απαντά με βρισιές και ειρωνείες», λέει ο Κ.Π.

«Σταματήστε»

Πριν από πέντε ημέρες ο 18χρονος Ελληνας με e-mail του ζήτησε από το youTube να αποσύρει τα πλήρη στοιχεία του, καθώς είναι παράνομο, ωστόσο όπως λέει ο ίδιος δεν έχει λάβει απάντηση.

«Μπορεί να είναι μια πλάκα για κάποιον όλο αυτό -λέει στην «Ε» ο 18χρονος- αλλά σ' εμένα και την οικογένειά μου δημιουργεί πρόβλημα. Οπουδήποτε μπω στο Διαδίκτυο για να επικοινωνήσω, με συνδέουν με τον "Σταυραετό", με βρίζουν, με απειλούν».




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 13/03/2007


Κοίτα να δεις πως έμπλεξε το παλικάρι !!!!!!