PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάση απο τρανζίστορ ισχύος



ALAMAN
08-03-07, 18:17
Σήμερα είδα αυτό το φενόμενο να υφίστατε.
Το έφτιαξα δηλαδή, πήρα ένα τρανζίστορ ισχύος το άνοιξα με σιδηροπρίονο
προσεκτηκά και το τρανζίστορ μετατράπηκε σε ένα φωτοηλεκτρικό στοιχείο.
Έβγαζε μία ανάλογη αλλα τέλεια συννεχή τάση με την ένταση του φωτός.
Προτίμησα το 2Ν3055.
Δεν έχω φωτογραφίες τώρα γιατί μετά απο πειραματισμο καταλάθος έκοψα ένα συρματάκι που είχε μέσα του
και το χάλασα.
Με αυτό το τρανζίστορ έβγαλα μία τάση 220mV μέσα σε σπίτι με λάμπες φθορίου.
όταν πλησίαζα το τραζνίστορ σε μία λάμπα φθορίου γραφίου απο τις απλές η τάση ανέβαινε στα 330mV
Το ρεύμα όμως δεν το ξέρω, και σίγουρα είναι ένα πρόβλημα.
Δοκιμάστε το είναι πολύ καλο!!! Δοκιμάστε και άλλο τρανζίστορ.
Σκεφτήτε τί τάση θα πάρουμε με 20 τρανζίστορ συνδεμένα σε σειρά τοποθετημένα στον ήλιο, ιούλιο μήνα μέσ' στο μεσημέρι.!!!

chip
08-03-07, 18:43
Καλύτερα να μην πειραματίζεσαι με αυτά τα πράγματα.
Ουσιαστικά έρχεσε σε επαφή με γυμνό τον ημιαγωγό και δεν ξέρεις τι χημικές ουσίες και ενδεχωμένος τι τοξικά και καρκινογώνα περιέχει. Δε λέω αφού δεν κάηκε.. ή έσπασε ο ημιαγωγός ο κινδυνος είναι μάλλον μειωμένος αλλά καλύτερα μην παίζεις με αυτά τα πράγματα.

gsmaster
08-03-07, 19:07
Και απλό ledακι να βάλεις κοντά σε μια λάμπα μπορείς να πάρει μέχρι και 1,5V ...Απο ρευμα όμως......

ALAMAN
08-03-07, 19:35
Δεν είχε τίποτα κακό μέσα.
Ήταν ένα μικρό τετράγωνο κομάτι σαν την φωτοαντίσταση απου αριστερά και δεξιά είχε δύο
συρματάκια που πήγεναν στα ποδαράκια του εκπομπού και στου συλέκτη αντοίστηχα.

babisko
08-03-07, 19:49
Δεν είχε τίποτα κακό μέσα.
Ήταν ένα μικρό τετράγωνο κομάτι σαν την φωτοαντίσταση απου αριστερά και δεξιά είχε δύο
συρματάκια που πήγεναν στα ποδαράκια του εκπομπού και στου συλέκτη αντοίστηχα.

Πως συμπεραίνεις ότι δεν είχε τίποτε κακό μέσα;
Τα τρανζίστορ ισχύος και μάλιστα αυτά που είναι για RF, έχουν μέσα κάποια υλικά (νομίζω οξείδιο του βυριλίου) το οποίο θεωρείται εξόχως καρκινογόνο. Όλες δε οι εταιρίες, αποτρέπουν το άνοιγμα των ημιαγωγών για την αποφυγή δηλητηριάσεων.

Για αυτό, ΠΡΟΣΟΧΗ.

ALAMAN
08-03-07, 20:00
ΟΚ θα ανοίξω 5, 6 θα τα συνδέσω σε σειρά και μετά θα τα κλείσω σε ένα γυάλινο κουτάκι.
Για πειραματισμό μόνο.

NUKE
08-03-07, 20:07
Ναι, γενικα δεν πρεπει να ανοιγονται τα ηλεκρονικα εξαρτηματα.Πολλα απο αυτα περιεχουν καρκινογονες ουσιες.Και δεν σημαινει οτι επειδη το ειδες αθικτο δεν επαθε τιποτα.Μπορει να εχει καποιο αεριο.Βεβαια νομιζω οτι το συγκεκριμενο ειναι πιο αθωω απο αλα τρανσιστορ.

Μιας και εθιξες το θεμα να πω και εγω δυο παρατηρησεις μου χαζες βεβαια αλλα....

1)Αν συνδεσεις σε ενα φωτοηλεκτρικο στηχειο ακουστικα και βαλεις το στοιχειο να κοιταει μια λαμπα ακους καποια διαφορετικη συχνοτητα.Συηνηθως τα 50ΗΖ της ΔΕΗ αλλα ακους και περιεργους ηχους απο τον ηλιο, απο συσκευες με υπερυθρες και τλπ.

2)Ειχατε φανταστει οτι ενα ΡΕΛΕ μπορει να παιξει τον ρολο ηχειου?Επαθα την πλακα μου οταν δοκιμαζα κατι και ακουγα ηχο ενω δεν ειχα συνδεσει ηχειο.Βεβαια μετα που το σκεφτικα ηταν λογικο αλλα μου φανηκε περιεργο..

ggr
08-03-07, 22:17
Εγω εχω ακουσει αμυδρο ηχο απο τα τρανσιστορ εξοδου μιας σειρηνας ενω δουλευε με αποσυνδεδεμενο το μεγαφωνο της.

pet
09-03-07, 00:57
εγώ πάλι έβαλα ένα ρελέ σε έναν ενισχυτή που φτιάχνω και έχει buzzing

να είναι το ρελέ??????????