PDA

Επιστροφή στο Forum : Φθείρονται οι μύτες κολλητηριού;



orestis1987
11-03-07, 13:13
Έχω ένα φτηνό κολλητήρι των 9 ευρώ εδώ και 2 βδομάδες και του έχω αλλάξει δύο φορές μύτη!! Μετά από τρείς ή τέσσερις κολλήσεις η μύτη διαβρώνεται και κάνει κουφάλες με συνέπεια να μήν γίνεται σωστή κόλληση. Κάτι δεν κάνω καλά...

Lykos1986
11-03-07, 13:53
Ένα κολλητήρι τόσο φθηνό είναι λογικό να μην έχει και τόσο καλά υλικά πάνω του, είτε αυτά είναι μύτες, αντιστάσεις, αντοχή στον χρόνο κτλ.

Δεν είναι όμως λογικό να έχει και τόσο γρήγορη φθορά. Μάλλον o τρόπος που το χρησιμοποιείς είναι λανθασμένος. Για παράδειγμα έχω δει να τρίβουν την μύτη του κολλητηριού για να την κάνουν πιο λεπτή πράγμα που σημαίνει πως αυτόματα κατέστρεψαν την μύτη αφού μετά από μερικές κολλήσεις θα παραδώσει το πνεύμα. Επίσης δεν πρέπει να λιώνεις πλαστικά. Σε πολλές μάρκες κολλητηριών η μύτη τους υποφέρει λόγο του ότι έχει έρθει σε επαφή με πλαστικό και πολλές φορές το αποτέλεσμα εκτός του ότι μυρίζει απαίσια, είναι η καταστροφή της.

PS:
Τι μάρκα είναι το κολλητήρι σου;

orestis1987
11-03-07, 13:56
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι μάρκα ''δεν γράφει επάνω''.
Το σφουγγαράκι που το σκουπίζω πρέπει να είναι συγκεκριμένου τύπου;

pet
11-03-07, 14:29
όχι αλλά για 9 ευρώ μην περιμένεις τίποτα καλύτερο

πάρε ένα weller ή ersa και η μύτη θα κρατάει πολύ περισσότερο

Lykos1986
11-03-07, 14:32
Εντάξει τώρα πήγαμε στα πολύ ακριβά και καλά φυσικά! Και κάτι πιο φθηνό να πάρεις πάλι καλό είναι. Θα μπορείς να κάνεις την δουλεία σου μια χαρά.

gsmaster
11-03-07, 14:47
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι μάρκα ''δεν γράφει επάνω''.
Το σφουγγαράκι που το σκουπίζω πρέπει να είναι συγκεκριμένου τύπου;
Βρεγμένο πρέπει να είναι.

pet
11-03-07, 15:20
Εντάξει τώρα πήγαμε στα πολύ ακριβά και καλά φυσικά! Και κάτι πιο φθηνό να πάρεις πάλι καλό είναι. Θα μπορείς να κάνεις την δουλεία σου μια χαρά.

?? εχω ενα ερσα 25 βατ , το πηρα 28 ευρω αν θυμαμαι + μια εξτρα μυτη 9 ευρω κ δουλευω πολυ καλα


... mexri na parv kalytero :lol: :lol:

chip
11-03-07, 15:27
Επίσης η μύτη θα καταστρέφεται αν κάνει υπερβολική χρήση από σολντερίνη.
Κι εγώ προτίνω ersa ή weller ή antex. Διαφορετικά θα πληρώνει περισσότερα χρήματα σε μύτες. Η μύτη δεν είναι ένα κομάτι χαλκός αλλά περιέχει (στα καλά κολητήρια) πολλές επιστρώσεις άλλων υλικών (ακριβών) μεγάλης αντοχής. Αν την τρίβεις ή την λιμάρεις έστω και ελάχιστα είναι να σα να την κατέστρεψες.

gsmaster
11-03-07, 15:32
Εντάξει τώρα πήγαμε στα πολύ ακριβά και καλά φυσικά! Και κάτι πιο φθηνό να πάρεις πάλι καλό είναι. Θα μπορείς να κάνεις την δουλεία σου μια χαρά.

?? εχω ενα ερσα 25 βατ , το πηρα 28 ευρω αν θυμαμαι + μια εξτρα μυτη 9 ευρω κ δουλευω πολυ καλα


... mexri na parv kalytero :lol: :lol:

Το ίδιο έχω εδώ και 4 χρόνια και με πολλές ώρες χρήση, και δεν χρειάστηκε ακόμα να αλλάξω μύτη.
Κι εγώ ψήνομαι για σταθμό weller τώρα, αλλά είναι πολλά τα λεφτά... που θα πάει...

chip
11-03-07, 15:35
master αν είναι να πάρεις κάτι καλύτερο πάρε πάλι ersa.

brainman
11-03-07, 15:56
οταν λετε φθειρονται τι ακριβως εννοειται?
εγω εχω ενα κ μετα απο,το πολυ 10 κολλησεις δεν ζεστενοταν.ετσι ξαφνικα.πχ σημερα κολλησα την επομενη τιποτα.
στα 20w ηταν και με ενα κουμπι που ειχε μπορουσε να φτασει τα 130w
στα 130w ομως δεν το χρησιμοποιουσα.
ξερει κανεις γιατι?

pet
11-03-07, 16:01
δοκιμασε να το βουτηξεις σε σολντερινη κ μετα σκουπισμα

gsmaster, τι σταθμο? κολληση αποκολληση αερα?

gsmaster
11-03-07, 17:07
...
gsmaster, τι σταθμο? κολληση αποκολληση αερα?

Όχι αέρα, κανονικό ρυθμιζόμενο, δεν ξέρω ακόμα πιο μοντέλο ακριβως. Θα προτιμήσω όμως weller γιατί βρίσκεις ανταλλακτικά και ότι αξεσουάρ θές. Είδομεν...

ALAMAN
11-03-07, 17:07
Το δικό μου το κολιτίρι μαυρίζει πολύ
Τα ρυθμιζόμενα κολυτίρια είναι πιο καλα γιατι κρατανε σταθερή θερμοκρασία
ενώ τα άλλα μαυρίζουν και στην συννέχεια κέγοντε.
Το λέω αυτό γιατί όταν κολούσα μιά μέρα ξέχασα το κολυτίρι όλο το απόγευμα στην πρίζα
και η μύτη του έγινε κάρβουνο. Ενώ με το ρυθμιζόμετο που κιαυτό ιπίσης το έχω ξεχάσει και πολύ περισσότερο
η μύτη του παρέμεινε όπως ήταν.
Επίσης η σολδερίνη κάνει καλές κολήσεις αλλα μαυρίζει το κολυτίρι.

nitako
11-03-07, 17:41
Εχω ενα κολλητήρι JBC εδω και δεκα χρόνια, αν και το εχω ταλαιπωρήσει αρκετά εχει αποδειχτεί σκυλί.. :wink:

jakektm
11-03-07, 19:34
Αυτο με τις μυτες το ειχα παρατηρησει και εγω οταν αγοραζα τα πρωτα μου κολλητηρια των 500 και 1000 δραχμων.Η μυτη απο ...μυτερη γινοταν ...πλακε!! οποτε επεσε στα χερια μου ενας σταθμος της voltcraft . εδω και 7 χρονια η μυτη παραμενει ακομα με το πρωτο της γυαλισμα .

sigmacom
11-03-07, 19:44
Υπόψιν ότι τώρα με την Ευρωπαϊκή οδηγία RoHS έχουν αλλάξει τα υλικά που κατασκευάζονται οι μύτες με αποτέλεσμα να φθείρονται πολύ-πολύ πιο γρήγορα. Τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα με τα νέα καλάι (συμβατά με RoHS κι αυτά) που θέλουν υψηλότερες θερμοκρασίες...

Πλέον δεν αγοράζω καινούριες μύτες Weller για τον σταθμό κόλλησης που έχω, ψάχνω σε στοκατζίδικα και στο eBay για μύτες "παλαιάς κοπής"!

fkdpbpar
11-03-07, 22:03
Εγώ που αγόρασα ένα ANTEX καμιά 10αριά ευρώ τι έχετε να πείτε?

Lykos1986
11-03-07, 22:27
Antex 10Euros!!! Ποιο μοντέλο είναι;;; Εγώ τα βλέπω γύρο στα 30+Euros

fkdpbpar
11-03-07, 22:45
Νομίζω 30, δεν είμαι σίγουρος. Το μόνο που γράφει και δεν καταλαβαίνω τι είναι πάνω στο κολλητήρι είναι ένα ER-30, οπότε λογικά είναι το μοντέλο 30.

AKIS
11-03-07, 22:53
σκυλια κολλητηρια αν θυμαστε οι παλαιοτεροι,
Ε.Β.Α.Κ
Ελληνικη Βιομηχανια Αυτοματων Κολλητηριων

brainman
12-03-07, 01:14
δοκιμασε να το βουτηξεις σε σολντερινη κ μετα σκουπισμα


καλα θα ηταν αλλα καηκε...
αρχικα δεν ζεστενοταν καθολου και οταν πηγα να το βαλω στην πριζα μετα απο πολλες προσπαθειες,τσαφ(!) και καηκε


δεν ξέρω ακόμα πιο μοντέλο ακριβως. Θα προτιμήσω όμως weller γιατί βρίσκεις ανταλλακτικά και ότι αξεσουάρ θές

μαλλον κατι τετοιο θα προτημησω,βεβαια αναλογα κ την τιμη

RFΧpert
12-03-07, 11:02
Γεια σε ολους...
Αυτο με τις μυτες που καταστρεφονται εχει να κανει και με την ποιοτητα κολλησεως που χρησιμοποιειται κατα περιπτωση... Παντως γενικα τα πολυ φθηνα κολλητηρια με μυτες τυπου ταβανοπροκας αντεχαν αρκετα... Τωρα αν δεν κραταει ουτε για 10 κολλησεις κατι κανουμε λαθος...
Οσο για κολλητηρια γενικοτερα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα τελευταια χρονια τα πιο πολλα ειναι κατασκευασμενα σκαρτα...
Τι θελω να πω?
Το 74-75 ειχα ενα ΕΛΒΑΚ (το στρογγυλο οχι το τετραγωνιζε) το οποιο με εβγαλε μεχρι το 80-81. Το δευτερο που αγορασα τοτε (τετραγωνιζε) ηταν εντελως αλλο πραγμα, και δεν κρατησε ουτε 5 χρονια...
Ειχα ενα 25αρι ΑΝΤΕΧ με το κοκκαλινο μπορντω πισω μερος... Αυτο κρατησε απο το 76-77 μεχρι περιπου το 1990 :!: Οταν πλεον εσπασε η λαβη, αγορασα ενα ολοκαινουργιο παλι 25αρι αλλα τωρα πια ηταν το νεο μοντελο με κιτρινη λαβη πλαστικη... Απογοητευση... Ουτε 2 χρονια δεν κρατησε...
Το καλυτερο παντως κολλητηρι θεωρω οτι ηταν η σειρα της ERSA του 85 με 87 (λεπτο γκρι ανοιχτο στελεχος)... Εχω ακομα ενα 25W που δουλευει σα διαολος ακομα και σε ταρατσες με αερα, καταχειμωνο :!: Κολλαει τα παντα, ζεσταινεται πολυ γρηγορα, κλπ :!:
Αργοτερα πηρα ενα για τον παγκο επισης 25αρι αλλα τωρα ηταν νεο μοντελο με χοντρο γκρι στελεχος... Καλο αποδειχτηκε και δουλευει ακομα αψογα μετα απο δεκα χρονια, αν και ποτε δεν ηταν οπως το λεπτο...
Πηρα και ενα μινιον, 6W 12VDC το οποιο ειναι επισης ενα απο τα καλυτερα που εχω δουλεψει... και εργαζεται ακομα μετα απο 7 χρονια χωρις προβλημα, ενω οι μυτες του αντεχουν αδιαννοητα πολυ (ζητημα να εχω αλλαξει 3 συνολικα) :!:
Βασισμενος λοιπον σε αυτο αποφασισα για τα RoHS να αγορασω επισης ERSA απο την τοτε νεοπροτεινομενη σειρα Multi-Pro επιλεγοντας το 20W... Απογοητευση... Αρχικως επεστρεψα το πρωτο κομματι σε 5 μερες καθοτι σταματησε να δουλευει εν μια νυκτι... Το δευτερο που μου δωσανε αντεξε 20 :!: ολοκληρες μερες :!: :P που μαλλον μπορει να θεωρηθει ως κατορθωμα εντελει... Αλλαξα πλεον αντιστασεις... Ε!!! εχω κανα τεσσαρι χαλασμενες για οποιον θελει να δει πως ειανι φτιαγμενες :P Εγραψα και στο εργοστασιο εξω για το προβλημα
Εντελει αργοτερα αρκετα αγορασα ξανα 4 αντιστασεις για αυτο, απο το αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη και οχι στην Αθηνα :!: Σε τρια χρονια εχω αλλαξει δυο... Σιγουρα παει καλυτερα, αλλα... :cry: δεν ειναι αυτο που περιμενα με την προγενεστερη εμπειρεια μου...
Τα JBC γενικα ποτε δεν τα συμπαθησα, αφου μαλλον τα εβρισκα λιγο "αδυναμα" για την ισχυ τους, και λιγο αβολα στο πιασιμο τους. Οφειλω ομως να πω οτι τοσο ενας σταθμος αποκολλησεως οσο και ενα για SMD μολις 11W δουλευουν εδω και 15 χρονια χωρις κανενα προβλημα... Οποτε τα θεωρω αν μη τι αλλο αξιοπιστα...
Εχω ομως δουλεψει και καποια "μπαλα-λαϊκης" του 3ευρου... Σιγουρα οχι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις σε αυτη τη ζωη, αλλα καποια κρατανε οντως παραπανω απο καποια αλλα "μαρκας" και βασικα η σχεση τιμης / αποδοσης ειναι τουλαχιστον σεβαστη... Εκτος του οτι δεν σε νοιαζει αν πχ σου πεσει απο την ταρατσα κατω η το "δανειστει" κανας περαστικος :lol: Αλλα για σοβαρο εργαστηριο που εχει δουλεια, δεν ειναι ουτε για 4η εφεδρεια... :lol:

Κατι ακομα... Η σολδερινη εχεται υποψη σας οτι ναι μεν βοηθαει στην κολληση με καθαρισμο καποιων επιφανειων, αλλα ως οξειδωτικο καταστρεφει πιο γρηγορα τις μυτες... απο το απλο βρεγμενο σφουγγαρακι :wink:

ggr
12-03-07, 18:33
Στην δουλεια μου χρησιμοποιω σταθμο της weller ,πολυ καλος αλλα οι μυτες φθειρονται πολυ γρηγορα ,κανενα διμηνο κραταει η μια.Και ειναι και πανακριβες .Αντιθετα αυτη που ειχε πανω ο σταθμος οταν τον πηραμε κρατησε παρα πολυ καιρο ,ισως βαζουν καλης ποιοτητας στην αρχη και μετα... Στο σπιτι χρησιμοποιω antex και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

gourtz
12-03-07, 20:29
εγω εχω παρει δυο κολητιρακια ενα 25w Και ενα 40 παιδια τα εχω παρει 3 ευρο το καθενα και δεν εχουν παθει τπτ. μια χαρακ αι τα δουλευω και αρκετες ωρες.

Kimberley
21-03-07, 14:45
Στα δικά μου χερια ξεπεσε(λάφυρο από τον μπαμπά) μάλλον ένα Ersa 60W(μικρός θυμαμαι να διάβαζα επάνω του Elco αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο) πρέπει να είναι 25ετίας.Αν εξαιρέσεις την μισολιώμενη κασα του κατα άλλα δουλεύει μια χαρά και από μύτες με λίγη φαντασία και 1 μετρο μονοκλωνο 6mm^2 καλώδιο 8) κάνεις ότι σχέδιο θέλεις.

soulhealer
22-03-07, 11:00
θανάση μήπως άφησες το καλλητήρι σου πολύ ώρα στο ρεύμα και σου έκαψε μια δίοδο που έχει εσωτερικά? ένα τέτοιο κολλητήριέίχα κι εγώ κάποτε και την πάτησα έτσι. όσο για το κουμπάκι με τα 130w αυτό χρησιμοποιείται μόνο κατά το ζέσταμα για να επιταχύνει την αύξηση θερμοκρασίας.

chip
22-03-07, 12:16
Πέρα από την οδηγία ROHS είδη εδω και και χρόνια (5-10) είχαν είδη απαγορευτεί και άλλα υλικά... όπως για παράδειγμα το κάδμιο. Οπότε δεν φταίνε αποκλιστικά οι κατασκευαστές για τη μείωση της ποιότητας. :cry:

leosedf
30-03-07, 23:07
Εγώ έχω ήδη νέο σταθμό αλλα έχω βάλει ήδη στα σκαριά το i-Con της ERSA ( http://www.ersa.de/en/produkte/loetwerkzeuge/view-article.php?id=466&template=template_stationen&title=Soldering%20Stations ).
Αυτα τα Lead Free μας έχουν καταστρέψει..

chip
30-03-07, 23:18
Προσωπικά αν ήμουν έμπορος θα είχα αγοράσει μία τεράστια ποσότητα κόλησης (συμβατικής) που σε λίγο καιρό όλοι θα τρέχαν να αγοράσουν....
όλοι λέμε για το περιβάλλον αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει τις συνήθειές του...(ούτε κι εγώ)...περιμένω την ώρα να μου πουν στο κατάστημα ηλεκτρονικών αν θέλω τη νέα οικολογική κόληση που έφεραν....λές και είναι κάτι καλο για τις κολήσεις....

brainman
31-03-07, 00:37
θανάση μήπως άφησες το καλλητήρι σου πολύ ώρα στο ρεύμα και σου έκαψε μια δίοδο που έχει εσωτερικά? ένα τέτοιο κολλητήριέίχα κι εγώ κάποτε και την πάτησα έτσι. όσο για το κουμπάκι με τα 130w αυτό χρησιμοποιείται μόνο κατά το ζέσταμα για να επιταχύνει την αύξηση θερμοκρασίας.

sorry soulhealer τωρα το ειδα.
ειχε μια διοδο αλλα ηταν καλη,βασικα την ειχε στο κουμπακι.
ξερω για την λειτουργια του κουμπιου αλλα πως κατεληξε ετσι δεν ξερω.οτι εγινε εγινε παντως παω για αλλα. :wink:

dal_kos
31-03-07, 12:39
Προσωπικά αν ήμουν έμπορος θα είχα αγοράσει μία τεράστια ποσότητα κόλησης (συμβατικής) που σε λίγο καιρό όλοι θα τρέχαν να αγοράσουν....
όλοι λέμε για το περιβάλλον αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει τις συνήθειές του...(ούτε κι εγώ)...περιμένω την ώρα να μου πουν στο κατάστημα ηλεκτρονικών αν θέλω τη νέα οικολογική κόληση που έφεραν....λές και είναι κάτι καλο για τις κολήσεις....
Αν δεν ζεστενεται τοσο γρηγορα, υπαρχει και αυξηση θερμοκρασιας περιβαλοντος καθως το κολλητηρι αναγκαζεται να λειτουργει περισσοτερη ωρα. Οποτε και παλι υπαρχει μια καποια μολυνση του περιβαλλοντος, για να μη λαβουμε υπόψη μας και την παραπανω θερμανση της πλακετας με αποτελεσμα την εκλυση διαφορων αεριων ουσιων...

Mr.Linatsa69
31-03-07, 13:43
Εγώ έπαιρνα κάποια με 3€ και ήταν για 2 κολλήσεις! :oops:
Το Weller όμως είναι κορυφή! 40€ βέβαια αλλά δε συγκρίνεται με τίποτα!!! :lol:

trelakis
26-06-08, 11:26
Καλημέρα κι από μένα! Αν και "εγγεγραμμένος" αρκετά παλαιότερα στο forum, δυστυχώς είχα παραμελήσει αυτό το τόσο ενδιαφέρον hobby (για μένα. Δουλειά για άλλους, φυσικά). Αυτή τη φορά, όμως, σαν να το'χω πάρει πιο ζεστά κι έτσι εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει δειλά δειλά να διαβάζω, να κολλάω και να σκαλίζω γενικότερα... :D Στο θέμα μας λοιπόν...

Παλαιότερα είχα αγοράσει ένα κολλητήρι Tecsol (30W) και μια έξτρα μύτη, με τα οποία, για τα λίγα που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα. Ωστόσο πολύ πρόσφατα απέκτησα με...γονική παροχή ένα κολλητήρι ELTO στα 45W. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει κάποιος εμπειρία με τη συγκεκριμένη μάρκα και γενικά "τι λέει" αυτό το κολλητήρι. Δυστυχώς η μύτη του είναι σε αρκετά κακή κατάσταση η οποία δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμη. Επισυνάπτω και φωτογραφία για του λόγου το αληθές :) Παίρνει "πλαστική" αυτή η μύτη; Χαχα. Κι αν όχι, ποιες οι πιθανότητες να βρω καινούρια μύτη γι' αυτό το κολλητήρι; (θα πρέπει απαραίτητα να είναι "μύτη για ELTO";)

http://img239.imagevenue.com/loc163/th_67348_elto-iron_122_163lo.jpg (http://img239.imagevenue.com/img.php?image=67348_elto-iron_122_163lo.jpg)

Ευχαριστώ πολύ!

manos_3
26-06-08, 12:39
Κι εγώ ένα παρόμοιο με το παραπάνω έχω.Το αγόρασα 4,5Ε και κάνει μια χαρά την δουλειά του.Μία φορά του άλλαξα μύτη,να φανταστείται ακριβώτερη από το κολλητήρι(καδμίου-4,7Ε)...

tasosmos
26-06-08, 14:39
Απ'οτι βλεπω παιρνει τις απλες μυτες που ειναι σαν καρφι οποτε θα ειναι αρκετα ευκολο να βρεις σε μαγαζια, ενω αν θελεις καλυτερη ποιοτητα ισως βρεις κι απο τα παλιοτερα weller που ειναι στο ιδιο στυλ.
Παντως αν εχει 4,5€ ολοκληρο δεν αξιζει να παρεις μυτη, πρεπει να ειναι και ψιλοταλαιπωρημενο αν κρινω απο την σκουρια στην μυτη.

trelakis
26-06-08, 14:57
Είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και από σκουριά και μαυρίλα δεν πάει πίσω...Αν επιχειρούσα να το τρίψω λίγο θα γινόταν κάτι καλύτερο; Με ένα πολύ ψιλό γυαλοχαρτάκι ας πούμε ή με λίγο steel wool (http://en.wikipedia.org/wiki/Steel_wool) (τώρα αυτό στα ελληνικά μάλλον "συρματάκι" πρέπει να λέγεται...); Η μύτη είναι και επισήμως για πέταμα γιατί δε ζεσταίνεται παρά μόνο σε ένα δυο σημεία στο πλάι. Οπότε ρωτάω για το τρίψιμο μήπως με μια καινούρια μύτη και λίγο τρίψιμο μπορέσω να το αναστήσω κάπως (μπορείς να πεις και για...ιστορικούς λόγους. χαχαχα). Τώρα για το θέμα της διαμέτρου της μύτης...μάλλον το παίρνω μαζί και δοκιμάζω, έτσι; Θα κοιτάξω και για Weller παλιού τύπου που λες tasosmos. Δεν ξέρω τι "πολιτική" ακολουθεί το forum όσον αφορά την αναφορά σε συγκεκριμένα μαγαζιά αλλά αν δεν υπάρχει πρόβλημα, μήπως θα μπορούσες να μου πεις συγκεκριμένα κάποιο(α) μαγαζιά που είναι πιιθανότερο να έχουν τέτοιες μύτες; (Στην Αθήνα μένω)

Ο manos απ' ό,τι λέει έχει ένα παρόμοιο αλλά επειδή δεν το διευκρίνισε, δεν ξέρω αν εννοεί της ίδιας μάρκας. Ίσως όντως να είναι της κατηγορίας των 5€ το δικό μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω και δε νομίζω ότι ο προκάτοχος θυμάται πόσες...δραχμές είχε δώσει τότε :)

tasosmos
26-06-08, 15:23
Μην το τριψεις με γυαλοχαρτο ή οτιδηποτε αλλο, προσωρινα θα γυαλισει αλλα σε καμια βδομαδα χρησης θα ειναι για πεταμα, μονο με ενα σφουγγαρακι ή κατι αλλο ηπιο. Η εξωτερικη κατασταση δεν ενοχλει ιδιαιτερα, το προβλημα βασικα ειναι στην αντισταση και την μυτη.

Αν και δεν την ξερω την μαρκα εκ πρωτης οψεως φαινεται μετριας ποιοτητας, δλδ των 10-15€ και μαλλον εχει κοινη αντισταση συρματος.
Παντως αν θες να το ψαξεις ισως βρεις μυτη στον Φανο ή στον Σιδερη (Αγ. Κωνσταντινου κοντα στο μεταξουργειο).

trelakis
26-06-08, 15:33
Πλήρως κατατοπιστικός! Θα κάνω μια βόλτα και θα δω τι θα μπορέσω να βρω. Ευχαριστώ και πάλι!

Nikos@user
22-07-08, 03:07
Καλησπέρα,
Αγόρασα ένα κολλητήρι των 9 ευρώ και μου κάνει τη δουλειά. Η ερώτησή μου είναι η εξής : όταν τελειώνω τις κολλήσεις και το βγάζω απο τη πρίζα που είναι ακόμη ζεστό να λιώνω λίγι καλάι για να μην υπερθερμαίνεται η μύτη ?

DIOGENIS
03-08-08, 09:50
Για σε όλους.
Εγώ έχω στην δουλειά ένα σταθμό Weller WMD-3 και στο θέμα του κολλητηριού είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κολάι ασταμάτητα 8 ώρες την ημέρα 5 μέρες την βδομάδα, σπάνια το κλείνω, απλά το ρυθμίζεις σε κάποιο χρόνο να πέσει μόνο του σους 150ο . Αυτό γίνεται εδώ και 1,5 χρόνο.

Το κολλητήρια να σας πω ότι έχει ακόμα την πρώτη μύτη που είχε, εκεί που έχω πρόβλημα είναι στο αποκολλητήρη, σε 2 – 3 μήνες οι μύτη χαλάει, αν και πιστεύω ότι χαλάνε από το τρίψιμο που τρώνε στο καθάρισμα.
Η τιμή του ώμος είναι απαγορευτική για τον απλό χρήστη στο σπίτι, φυσικά ακόμα και για μένα ~ 2.500 €

Ότι πληρώνει παίρνεις !!!

mixpap
28-12-08, 18:57
Γειά σας
Με την πρώτη μου κατασκευή (πριν 20 χρόνια),ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό 0-30V,0-5Α ,αγόρασα και μια αντίσταση για κολλητήρι συνεχούς 12V 30 Watt και την ταίριαξα σε ένα καμένο άντεξ ,...το χρησιμοποιώ ακόμα για κολλήσεις ευαίσθητων εξαρτημάτων (για να γλυτώνω από διαρροές) .
Ζήτημα είναι να έχω αλλάξει μια φορά μύτη απλά όταν το αφήνω χαμηλώνω την τάση.
Δεν χρησιμοποιώ νερό στο σουγγαράκι ποτέ ,ούτε συλύπασμα,ούτε το τρήβω (λεπτή μύτη), ενώ για το καθάρισμα όσο είναι ζεστό το περνάω με ένα κομάτι χαρτί.
Τις μύτες στα άλλα κολητύρια μου σαν τα ...πουκάμισα (συχνα)