PDA

Επιστροφή στο Forum : Κονέκτορς ομοαξονικού καλ. TV...



Γιώργος Ανώνυμος
15-03-07, 15:15
Γειά και χαρά,

σπάζομαι ιδιαίτερα όταν διαπιστώνω πως σε ορισμένα καταστήματα με 'όνομα' στην αγορά βρίσκεις εξαρτήματα γνωστής... άγνωστης προέλευσης τελευταίας ποιότητας ενώ κανένας δεν τους ρώτησε αν η χαμηλή τιμή είναι το ζητούμενο. Π.χ αγόρασα και εγκατέστησα πρότινος ποτενσιόμετρο το οποίο ήταν προβληματικό από την αρχή (θορυβώδες κλπ.) και άντε πάλι από την αρχή η επισκευή...

Στο θέμα μου τώρα, παρήγγειλα (μέσω τρίτου) κονέκτορες για καλώδιο TV 75Ω, μου δώσαν έναν τύπο που καταρχήν ήταν κακής κατασκευής (π.χ. το βιδάκι του ομοαξονικού σε κάποια ήταν πολύ κοντό και δεν πιάνει τον πυρήνα ενώ κανονικά θα έπρεπε να τερματίζει). Παρόλα αυτά έχουν και ένα τύπο περίεργο δηλαδή ενώ βιδώνει π πυρήνας όπως ανέφερα η ψύχα δεν έχει που να πιαστεί (σε άλλο τύπο υπήρχε το κλασσικό αγγάλιασμα με μέταλλο που μόλις πέρναγες την απογυμνωμένη ψίχα το έσφιγγες με μία πένσα και έτσι έκανες και στήριξη του καλωδίου).

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πως διάολο η ψύχα θα αγγαλιάσει τον 'ουδέτερο' και πως το καλώδιο θα σταθεροποιηθεί στον κονέκτορα. Δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτό αλλά κάποιοι από εσάς γνωρίζετε το συγκεριμένο τύπο...!!!

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,
Γιώργος

Lykos1986
15-03-07, 19:40
Έχω χρησιμοποιήσει πολλούς τέτοιους κονέκτορες από διάφορες μάρκες και φυσικά με διάφορες ποιότητες. Πάντα όμως υπάρχει ένα τρόπος για την σωστή εφαρμογή του καλωδίου πάνω στον κονέκτροα. Δυστυχώς αν δεν έχεις κάποια φωτογραφία δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι να κάνεις.

PS:
Πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις στην ελληνική αγορά καλούς τέτοιους κονέκτορες αφού σχεδόν όλοι φέρνουν τους απλούς αν και πολλές φορές κάνουν εξαιρετικά την δουλειά τους. Μακάρι στο μέλλον να αντικατασταθούν όλοι με τύπου F.

crown
15-03-07, 20:37
ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Γιώργος Ανώνυμος
16-03-07, 10:25
Ο Einstein είχε πει (σε ελεύθερη μετάφραση): "μπορούμε να απλουστεύουμε όπου αυτό είναι δυνατό, αρκεί να μη το παρακάνουμε"... (ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ).

Αυτό τον τύπο είχε το μαγαζί (που δεν είναι το γωνιακό της γειτονιάς), αγοράστηκαν 10 τεμ και με αυτά προσπαθούμε να κάνουμε τη δουλειά μας...

Σίγουρα ο τύπος F είναι καλύτερος!

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό του κονέκτορα. Απ'ότι δοκίμασα μάλλον η ψίχα θα πρέπει να αγκαλιάσει την περιφέρεια του κονέκτορα και με μονωτική ταινία να σφιχτεί στο σώμα του κονέκτορα μέσα στο πλαστικό περίβλημα.

Στο παράδειγμα με το ποτενσιόμετρο πλήρωσα 1E ενώ μου προτάθηκε και ποτενσιόμετρο ακριβείας για 3.5Ε. Για ένα απλό ραδιόφωνο επέλεξα τη 'φθηνή' λύση, δεν περίμενα να είναι και προβληματική. Αν επέλεγα την ακριβή μάλλον δεν θα είχα πρόβλημα αλλά για την κατηγορία του δέκτη θα προτιμούσα να τον φουντάρω στον φωταγωγό...

Χαιρετισμούς
Γιώργος