PDA

Επιστροφή στο Forum : Spray etching



ramona
15-03-07, 21:33
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο αποχάλκωσης. Ο μικρός χρόνος, η λιγότερη ποσότητα αποχαλκωτικού και η μικρότερη διάσταση διαδρόμων είναι τα κυριότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με την "κλασική" bubble μέθοδο.

Το κόστος όμως της έτοιμης λύσης είναι μεγάλο - δεν έχω δει κάτω από 150 ευρώ - και ίσως αξίζει να προσπαθήσει κανείς να κατασκευάσει ένα τέτοιο δοχείο μόνος του.
Το δοχείο μπορεί να είναι ένα απλό τάπερ όπως το παρακάτω

Υποθέτω πως δεν χρειάζεται ζέσταμα το υγρό κατά την αποχάλκωση (μπορεί να γίνει ένα ζέσταμα του νερού αρχικά) αν και έχω δει λύσεις με το heater τοποθετημένο μόνιμα στον πάτο του δοχείου.
Δεν ξέρω τι είδος αντλία χρησιμοποιείται αλλά δεν πιστεύω πως το κόστος της θα είναι ιδιαίτερα υψηλό.
Επειδή δεν είχω σαφή τρόπο κατασκευής του σωλήνα πάντα αναβάλω αυτό το project. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες...

pet
15-03-07, 23:50
κάνεις μαζικές παραγωγές; αν όχι δεν αξίζει με την καμία

στην αρχή όταν τα πρωτοέπιασα κατα τον νοέμβριο, όλη την ώρα φαντεζί τρόπους
για την αποχάλκωση και διάφορες τρελλές κατασκευές σκεφτόμουνα

βέβαια πάνω απο 2 πλακέτες τον μήνα δεν φτιάχνω, οπότε πάνω στο μάτι,
μέσα σε ένα pyrex και για να αναπνέει την σηκώνω με μια ξύλινη κουτάλα...

για 10 λεπτά δυο φορές τον μήνα αντέχεται :lol: :lol: :lol:


Ωστωσο δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει αυτό το σύστημα!

gsmaster
16-03-07, 00:39
Αν κατάλαβα καλά αυτό βάζεις μέσα την πλακέτα και την ψεκάζει.
Τότε μπορείς να πάρεις μια αντλία για ενυδρίο που να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα μεταλλικά μέρη να έρχονται σε επαφή με το υγρό, (και όσα υπάρχουν μπορούμε να τα καλύψουμε με χρώμα) και μετά λάστιχο, και πλαστικά μπεκάκια....

Αξίζει όμως?

chip
16-03-07, 11:28
Μου είχε πει κάποιος πριν χρόνια (4-5) οτι το είχε χρησιμοποιήσει και είναι πολύ καλό γιατί αποχαλκώνει με μικρή ποσότητα αποχαλκωτικού και σε μικρό χρόνοι. Για αντλία είχε βάλει μία παλιά μεταχειρισμένη σαν αυτή που έχουν τα αυτοκίνητα για να ρίχνουν νερό στα τζάμια. Για μπεκ δεν ξέρω τι είχε.

gsmaster
16-03-07, 13:22
Πλαστικά μπεκάκια μπορείς να βάλεις αυτά που βάζουν στους κήπους για πότισμα

FMTRIKALA
16-03-07, 16:59
οταν χρεισημοποιουσα καποτε τριχλωριουχο εκανα το εξης.επερνα το ψεκαστηρα απο ενα αζαξ και ψεκαζα.μια πλακετα 10χ16 ενφανιζονταν σε 5 λεπτα περιπου

babisko
16-03-07, 17:37
οταν χρεισημοποιουσα καποτε τριχλωριουχο εκανα το εξης.επερνα το ψεκαστηρα απο ενα αζαξ και ψεκαζα.μια πλακετα 10χ16 ενφανιζονταν σε 5 λεπτα περιπου

Με τον τρόπο αυτό δυναμώνεις και τους μυς του καρπού σου ψεκάζοντας. Διπλό το καλό. :lol: :lol:

Ίσως να επιταχύνεται η διάβρωση του χαλκού με τον ψεκασμό, επειδή ο τριχλωριούχος σίδηρος χτυπάει με δύναμη επάνω του και επίσης υπάρχει και άφθονο οξυγόνο το οποίο βοηθάει στην αποχάλκωση.

Angel
16-03-07, 18:55
Γιατί δε χρησιμοποιείτε περιδρόλ με κεζάπ;

babisko
16-03-07, 20:28
Γιατί δε χρησιμοποιείτε περιδρόλ με κεζάπ;

Ίσως γιατί θεωρείται πιο επικίνδυνο. Θέλει προσοχή στην χρήση του περιντρόλ και αεριζόμενο χώρο. Εγώ πάντως αυτό χρησιμοποιώ (περιντρολ με υδροχλωρικό οξύ - κεζάπ). Αποχάλκωση σε 2-3 το πολύ λεπτά.

ramona
16-03-07, 20:54
pet, σίγουρα παίζει αυτό που λες αλλά επειδή όλα αυτά τα πλαστικά πιατάκια και η μεγάλη προσοχή που πρέπει να δείχνω κάθε φορά, έχει αρχίσει να με κουράσει (τόσο ώστε μερικές φορές να βαριέμαι να κάνω πλακέτες και καταφεύγω σε point to point πλακέτες).
Όταν μια φορά θέλησα να παραγγείλω ένα δοχείο plexiglass σε κατάστημα, μου ζήτησαν 75 ευρώ !! (μόνο το δοχείο). Στην περίπτωση χρήσης spray etching το δοχείο είναι εύκολα διαθέσιμο οπότε...

pet
16-03-07, 21:27
καταλαβαίνω τι λες, εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο βαρετή η αποχάλκωση όσο το τρύπημα

θου κύριε φυλακείν τα μάτια μου απο το τρυπείν πλακέτες

panoslive
24-03-07, 08:17
Θελω να ρωτησω αυτο το προιον της Radix υπαρχει στη Ελλαδα να το πουλαει καποιο μαγαζι????

ramona
26-03-07, 23:50
Δεν το νομίζω, εδώ δεν υπάρχουν τα απλά bubble

Στο site τους, πάντως, το πουλάνε (αρκετά ακριβά κατά την γνώμη μου)

http://www.radixgmbh.de/english/index.html?aetzen_etching.htm

thanos
27-03-07, 01:14
Η πιο γρηγορη μεθοδος ειναι αυτη του περιντρολ κ HCL.Zεσταινοντας το διαλυμα του εξαχλωριουχου σιδηρου αν βιαζεσαι δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να παρασυρθεις και να το παρακανεις μου εχει τυχει να ΄'παραβρασω'το διαλυμα και να καταστραφει η επικαλλυψη της πλακετας.ΠΡΟΣΟΧΗ κρατηστε το περιντρολ μακρια απο οργανικους διαλυτες πχ ασετον,αλκοολες,αιθερα κτλ Μπορει να σχηματιστουν πολυ επικινδυνες ασταθεις ΕΚΡΗΚΤΙΚΕΣ και δηλητηριωδεις ενωσεις(υπεροξειδια)

Υ.Γ :shock:

η παρουσια HCL επιταχυνει τις αντιδρασεις σχηματισμου υπεροξειδιων.

PiCBuRn3r
12-04-07, 20:19
Η πιο γρηγορη μεθοδος ειναι αυτη του περιντρολ κ HCL.Zεσταινοντας το διαλυμα του εξαχλωριουχου σιδηρου αν βιαζεσαι δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να παρασυρθεις και να το παρακανεις μου εχει τυχει να ΄'παραβρασω'το διαλυμα και να καταστραφει η επικαλλυψη της πλακετας.ΠΡΟΣΟΧΗ κρατηστε το περιντρολ μακρια απο οργανικους διαλυτες πχ ασετον,αλκοολες,αιθερα κτλ Μπορει να σχηματιστουν πολυ επικινδυνες ασταθεις ΕΚΡΗΚΤΙΚΕΣ και δηλητηριωδεις ενωσεις(υπεροξειδια)

Υ.Γ :shock:

η παρουσια HCL επιταχυνει τις αντιδρασεις σχηματισμου υπεροξειδιων.

thanos++

ΠΟΤΕ στο διάλυμα υδροχλωρικό οξύ-περιντρόλ δεν ρίχνουμε ασετόν... Δημιουργείται Acetone Peroxide που είναι ένα πολύ ασταθές εκρηκτικό.

FMTRIKALA
12-04-07, 21:32
αυτο ειναι αληθεια.ΠΟΤΕ μην το δοκιμασει κανεις σας.το εκανα οταν ημουνα φοιτητης στην λαμια γιατι καποιος κεφτες μου ειπε να ρηξω για ποιο αμμεση αποχαλκωση.αποτελεσμα....!!!!!!τρυπησε το ταπερ με αποτελεσμα να μην εχω που να βαλω το φαγητο και πατησα στο σπιτι μετα απο 2 μερες

chip
13-04-07, 11:05
Το φαγητό? Γιατι χρησιμοποιούσες το ταπερ που έβαζες τα χημικά για να φας μετά??????????? :head:

PiCBuRn3r
13-04-07, 15:00
Το φαγητό? Γιατι χρησιμοποιούσες το ταπερ που έβαζες τα χημικά για να φας μετά??????????? :head:
Αυτό λες εσύ ? Ή ότι θα μπορούσε να έχει σκοτωθεί (ανάλογα με την ποσότητα των χημικών) ?


or when a mixture of peroxide and hydrochloric acid from printed circuit board etching (the FeCl3 method is less smelly, more accurate, but slower) is mixed with waste acetone from cleaning the finished board and allowed to stand. While amounts obtained this way are typically much smaller than from intentional production, they are also less pure and prepared without cooling, and hence very unstable.