PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟΡΙΕΣ



radioamateur
19-03-07, 04:05
Υπάρχει η δυνατότητα απεικόνισης των εισερχόμενων μυνημάτων κινητού τηλεφώνου απευθείας στην οθόνη του υπολογιστή σε πραγματικό χρόνο;Υπάρχει η δυνατότητα ο υπολογιστής να χρησιμοποιηείται ως τηλεφωνιτής για εισερχόμενες κλήσεις κινητών ουτως ώστε να μη χάνω τις κλήσεις.Αν ναι τότε με βάση ποιές τεχνολογίες πρέπει να αναζητήσω ένα κινητό με αυτά τα χαρακτηριστικά;
Διευκρινίζω ότι θέλω όλες οι εργασίες να γίνονται μόνο μέσω του υπολογιστή μου.
Σας ευχαριστώ!!!

lynx
19-03-07, 05:40
ολλα αυτα και αλλα πολλα γινονται! φυσικα με το καταλληλο λογισμικο... μην με ρωτησεις ποιο, ισως καποιο aftermarket data suite, εγω εχω συνδεσει το κινητο μου στο ιντερνετ απο τον υπολογιστη μεσω bluetooth...τι σου λεει αυτο?! :D

θα μου λυσεις και εσυ μια απορια? :wink:
γιατι τοσα πολλα θαυμαστικα στον τιτλο του τοπικ σου? πολυς ενθουσιασμος ε? :roll:

gsmaster
19-03-07, 14:01
Πριν κανα 2-3 χρόνια είχα χρησιμοποιήσει ένα πρόγραμμα (FMA) μέσω του οποίου μπορούσα να γράψω και να στείλω και να λάβω μηνύματα, και να κάνω κλήσεις μέσω του pc. Ο ήχος δεν πέρναγε βέβαια στο pc, για να μιλήσεις μόνο απο το κινητό.

Απ ότι βλέπω είχα την έκδοση 0,10 τώρα έχει φτάσει στην 2,1 θα την κατεβάσω να την δοκιμάσω και θα σου πώ νεότερα.

gsmaster
19-03-07, 17:00
Λοιπόν το προγραμματάκι είναι όλα τα λεφτά το μόνο κακό είναι ότι καμια φορά κολλάει.
Το σύνδεσα μέσω Bluetooth με το k700, μέσω εικονικής σειριακής που πρέπει να φτιάξεις απο το πρόγραμμα ρυθμίσεων του bluetooth.

Το πρόγραμμα έχει πολλές συνατότητες και έχεις και δυνατότητα να γράψεις δικά σου script και να κάνεις ότι θές. Φυσικά όμως θέλει ψάξιμο.
Αυτά :)

EDIT λινκ του προγράμματος http://fma.sourceforge.net/index2.htm
EDIT2 το πρόγραμμα αρχικά φτιάχτηκε για sonyericsson T610 αλλά κάνεις και για άλλα κινητά τσέκαρε εδώ http://sourceforge.net/tracker/?atid=533372&group_id=71167&func=browse

radioamateur
20-03-07, 01:01
Καταρχήν αφέρεσα τα θαυμαστικά απο τον τίτλο για να μην βγάζουν μάτι :shock: Θεωρώ ότι το θέμα που έθεσα έχει ιδιαίτερη χρηστικότητα για κάποιον που δεν μπορεί να απαντήσει σε πραγματικό χρόνο.Κινητά που συνδέονται με τον υπολογιστή πχ με κάποιο καλλωδιο δεν μπορούν να υποστηρίξουν αυτή την υπηρεσία;
Σας ευχαριστώ εκ νέου!!!

gsmaster
20-03-07, 01:07
Δεν νομίζω, αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να κάνεις, τον ήχο μπορείς να τον πάρεις απο ένα handsfree και να να τον περάσεις στην κάρτα ήχου. Αλλά εντάξει υπάρχουν και οι υπηρεσίες τηλεφωνητη...

radioamateur
20-03-07, 01:16
Με ενδιαφέρει να γίνεται απεικόνιση στην οθόνη του υπολογιστή τόσο κλήσεων αλλά κυρίως ολοκληρου του κειμένου των μυνημάτων (όχι απλά ειδοποίηση ότι κάποιος τηλεφώνησε ή έστειλε μύνημα).

hlektrologos000
20-03-07, 14:23
το phonecontrol εχει αυτα που θες . και ειναι και πολυ ευχρηστο.

οποιος αλλος το χρειαζετε ας στειλει p.m να τον καθοδηγησω για πληρη εκδοση.