PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα φωτοαντίστασης για έλεγχο φωτινοτητας LCD



tsikis
19-03-07, 16:24
'Εχω μια οθονούλα LCD ανάλυσης 128χ64 που φωτίζεται με led και την έχω βάλει σε ένα multimedia pc. Το πρόβλημα είναι οτι όταν το δωμάτιο είναι σκοτινό, η φωτεινότητα της οθόνης ειναι λίγο ενοχλητική. Μηπως ξέρει κάποιος καποιο κύκλωμα το οποίο να ρυθμίζει αυτόματα τη φωτινότητα ανάλογα με το περιβάλλον φως? Π.Χ οταν το δωμάτιο ειναι σκοτινο να δίνει 3 Volt στα led ενω όταν το δωμάτιο φωτίζεται να δίνει 5 Volt? Εχω ψάξει στο internet αλλα τίποτις... :roll:

gsmaster
19-03-07, 16:57
Το έχω κάνει αυτό σε μια εφαρμογή μου, σου επισυνάπτω το κύκλωμα. Βέβαια εγώ το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν φωτοδιακόπτη, αλλά μπορείς να το ρυθμίσεις να μην σβήνει τελείως.

Ουπς έκανα φορμάτ και δεν έχω εγκατεστημένο το orcad, μέχρι το βράδυ 8α το στείλω.

tsikis
19-03-07, 17:05
με σώζεις... :P Για κανε παιχνιδι να δουμε...

gsmaster
19-03-07, 21:08
Ευτυχώς το βρήκα εκτυπωμένο...

Για τις τιμές των αντιστάσεων, πειραματίσου σε περίπτωση που έχεις διαφορετική φωτοανίσταση και τρανζίστορ.

Στο σημείο με το βέλος μπορείς να βάλεις έναν διακόπτη (ΟΝ-OFF-ON) στην γέιωση και στην τροφοδοσία, αν θες να ανάβεις, να σβήνεις, ή να βάζεις στο αυτόματο τον φωτισμό.

tsikis
19-03-07, 22:09
Να σαι καλα φιλε που εκατσες και εψαξες. Να κανω και μερικες ερωτησεις και αν ειναι ευκολο μου απαντας.
A.Επειδη το σχεδιο είναι μικρο δε μπορω να διαβασω μερικες τιμες.Η R3 ειναι 58 Κohm?
B.To transistor το ζηταω σαν 2Ν2222?
Γ.Οι επαφές πριν και μετα το led τι εξυπηρετουν? Υπαρχει κατι αλλο εκει και δε φαινεται?
Δ.Εμπειρικα μπορεις να μου πεις αν πρεπει να δωσω 5 ή 12 volt για να παρω 3,5 - 5 περιπου?

Δε τα θέλω όλα στο πιάτο αλλα είμαι ασχετος και δε θελω να κανω καμια πατσαβουρια... 8)

kopla
19-03-07, 22:54
Να σαι καλα φιλε που εκατσες και εψαξες. Να κανω και μερικες ερωτησεις και αν ειναι ευκολο μου απαντας.
A.Επειδη το σχεδιο είναι μικρο δε μπορω να διαβασω μερικες τιμες.Η R3 ειναι 58 Κohm?
B.To transistor το ζηταω σαν 2Ν2222?
Γ.Οι επαφές πριν και μετα το led τι εξυπηρετουν? Υπαρχει κατι αλλο εκει και δε φαινεται?
Δ.Εμπειρικα μπορεις να μου πεις αν πρεπει να δωσω 5 ή 12 volt για να παρω 3,5 - 5 περιπου?

Δε τα θέλω όλα στο πιάτο αλλα είμαι ασχετος και δε θελω να κανω καμια πατσαβουρια... 8)

Α. 68. 58 δεν υπάρχει
Β. Ναι.
Γ. Ναι. Πιθανότατα είχε εκεί κάποιο ρελέ.
Δ. Δεν το πολυκατάλαβα

gsmaster
20-03-07, 00:12
Β. Τρανζίστορ βάλε κάποιο που να αντέχει το ρεύμα που τραβάνε τα led. Με την οθόνη που έχεις μάλλον σε βλέπω για BD135
Γ. έχει κι άλλα led παράλληλα, αλλά δεν έχει σημασία.
Δ. Θα πρέπει να αλλάξεις την τιμή της αντίστασης Rled έτσι ώστε το μέγιστο ρεύμα όταν άγει το τρανζίστορ να είναι αυτό που πρέπει για τα led.


Το κύκλωμα έτσι όπως είναι όταν έχει φώς τα led σβήνουν για εξοικονόμηση ενέργειας. Απ ότι κατάλαβα όμως εσύ θες το αντίθετο... οπότε η φωτοαντίσταση θα πρέπει να πάει απο πάνω και να αλλάξουν οι αντιστάσεις. Οι τιμές στο κύκλωμα είναι για ~3V τροφοδοσία. Πάρε μερικά τρίμμερ και πειραματίσου....

tsikis
23-03-07, 00:58
Ok εφτιαξα το κυκλωματακι και δουλευει.Ανεβασα την φωτοαντισταση στη θέση της R3 και επαιξα με τις αντιστασεις.Το ερωτημα ειναι το εξής.Υπαρχει περίπτωση σε απόλυτο σκοτάδι να μπορούν να ανάψουν τα led? Στη ουσία αυτο που θέλω να κάνω είναι οταν το δωματιο έχει φώς, τα led na είναι στο 100% ενω σε πλήρες σκοτάδι να ειναι στο 60%.

tsikis
24-03-07, 21:42
Τελικά έβαλα μια αντίσταση παράλληλα με τη φωτοαντίσταση ωστε να μη σβήνει εντελως η οθόνη οταν η φωτοαντίσταση δε δέχεται φως...Όλα μια χαρά....Ευχαριστώ πολυ για το κύκλωμα και τη βοήθεια.