PDA

Επιστροφή στο Forum : led εφφέ



soulhealer
21-03-07, 13:27
χαιρετώ την παρέα. έχω φτιάξει μια σειρά από LED (8 τον αριθμό) και τα τροφοδοτώ με 12V.
η ερώτησή μου είναι αν ξέρει κάποιος ένα τρόπο να τα κάνω να ανάβουν τμηματικά (π.χ. αν δύο) μέχρις ότου
ανάψουν όλα. ύστερα όμως θέλω να μείνουν μόνιμα αναμμένα.
βρήκα ένα ολοκληρωμένο (το 4017) που σε συνδιασμό με ένα 555 μπορεί να μου τα ανάψει με κάποια σειρά.
το κακό είναι ότι μόλις ανάψουν όλα ,σβήνουν και το ξαναπάει από την αρχή.

Όποιος μπορεί ασ βοηθήσει.. Thanks :roll:

eebabs2000
21-03-07, 15:14
Αν γνωρίζεις από μικροελεγκτές, είναι πολύ εύκολο να το κάνεις, με ένα μικρό πρόγραμμα που θα σου επιτρέψει να αλλάζεις και το τρόπο που θα αναβοσβήσουν!

brainman
21-03-07, 16:51
αν δεν γνωριζεις μπορεις να βαλεις ενα ρελε.οταν παρεις τους παλμους που θες ο αμεσως επομενος θα πηγαινει στο ρελε.
εγω πηρα το κυκλωμα με ρελε που υπαρχει στο forum και το αλλαξα ετσι ωστε με διακοπτη(οχι παλμο γιατι αυτο χρειαζομουν) να παραμενει σε μια κατασταση on η off μεχρι να πατησω το pushbutton του κυκλωματος οπως φαινεται για να μηδενισει και παλι απο την αρχη.
συνδεσε το ρελε σαν διακοπτη με την τροφοδοσια για το 555.μολις ανοιξει το ρελε χωρις παλμο το 4017 θα παραμεινει στην τελευταια κατασταση δηλαδη ολα τα led ανοιχτα.
λιγο μπερδεμενο αλλα κρατα το σαν εναλλακτηκη σε περιπτωση που δεν βρεις κατι αλλο

spirosta
21-03-07, 17:40
Είναι πολύ εύκολο με pic και υπάρχει και έτοιμο πρόγραμμα...
Δες εδώ... http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/samples/led_flasher/LED_flasher.htm


Εγώ δευτέρα βράδυ το έφτιαξα απλά για να δω αν δουλεύει καλά ο programmer που είχα φτιάξει... Και γιατί με πορώνουν τα led...
Μάλιστα έχω αρχίσει και πειράζω τον κώδικα και κάνω και δικα μου εφέ...

Όμως!!! Ο κώδικας όπως είναι δεν κάνει loop τα εφέ.. Δηλαδή.. Πατάς το κουμπί βλέπεις το εφέ και μόλις τελειώσει δεν επαναλαμβάνεται... Με λίγο πείραγμα όμως μάλλον όλα γίνontai... Και επίσης δεν πιάνει ούτε την μισή μνήμη του 16F84..

Tο βράσδυ αν έχω λίγο χρόνο θα ανεβάσω την κατασκευή...

eebabs2000
21-03-07, 17:45
αν δεν γνωριζεις μπορεις να βαλεις ενα ρελε.οταν παρεις τους παλμους που θες ο αμεσως επομενος θα πηγαινει στο ρελε.
εγω πηρα το κυκλωμα με ρελε που υπαρχει στο forum και το αλλαξα ετσι ωστε με διακοπτη(οχι παλμο γιατι αυτο χρειαζομουν) να παραμενει σε μια κατασταση on η off μεχρι να πατησω το pushbutton του κυκλωματος οπως φαινεται για να μηδενισει και παλι απο την αρχη.
συνδεσε το ρελε σαν διακοπτη με την τροφοδοσια για το 555.μολις ανοιξει το ρελε χωρις παλμο το 4017 θα παραμεινει στην τελευταια κατασταση δηλαδη ολα τα led ανοιχτα.
λιγο μπερδεμενο αλλα κρατα το σαν εναλλακτηκη σε περιπτωση που δεν βρεις κατι αλλο
Έξυπνος τρόπος! Αν έχεις ήδη κάνει το κύκλωμα αυτό κάντο έτσι. Τώρα για το θέμα της κατανάλωσης του ρελέ, δε ξέρω!

soulhealer
22-03-07, 10:39
ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους αν και η πιο βολική λύση μέχρι τώρα είναι του σπύρου. θα ήταν βέβαια η ιδανική λύση αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να παγώσω τον κώδικα τη στιγμή που θα έχουν ανάψει όλα τα LED.
για τα ρελέ κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ στην αρχή αλλά μάλλον ανεβάζει ψηλά την τιμή (ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω) :? . το ρεύμα κατανάλωσής τους όμως δεν περιορίζεται σε κάτι mA:?: δεν νομίζω ότι εκεί θα είχα πρόβλημα.
Τέλος πάντων αυτήν την εφαρμογή θα την βάλω στο αμάξι (για την ώρα) ώστε όταν ανοίγω τις πόρτες να ανάβει η φωντανιέρα σταδιακά και να γεμιζει η καμπίνα με μπλε φως. (πως σας φαίνετε η ιδέα? τσίρκο?)
αν υπάρξει και κάποια άλλη ιδέα θα μου ήταν χρήσιμη.
Thanks :wink:

brainman
22-03-07, 13:23
για τα ρελέ κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ στην αρχή αλλά μάλλον ανεβάζει ψηλά την τιμή (ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω)

γιατι το λες αυτο?εχεις ηδη μετρητη και το 555.το κυκλωμα με το ρελε ειναι αυτο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=450
ολα μαζι 3euros πανω κατω.
τωρα για το οτι ειναι μπερδεμενο,ναι ειναι,απλα το εστειλα σε περιπτωση πυ δεν γνωριζες απο programmer κτλ...

chip
22-03-07, 14:15
Δεν χρειάζεται rele.
To 4017 έχει είσοδο clock enable (pin13). Κανονικά τώρα έχεις γειωμένη την είσοδο clock enable. Βγάλε την από την γείωση και σύνδεσέ την με το pin Που θέλεις. (θα σταματήσει να απαριθμεί τους παλμούς του 555. Για να ξαναρχίσει θα του κάνεις Reset.
ίσως βέβαια να μην του αρέσει που θα τροφοδοτείς, ταυτόχρονα, led απευθείας στην έξοδο (δοκίμασε και βλέπεις) δεδομένου οτι το led τραβάει περισσότερο από το ρεύμα που μπορεί να δώσει κανονικά το 4017.
Αν δεις να σου κάνει παραξενιές σύνδεσε το led όχι απευθείας αλλά μέσω ενός τρανζίστορ npn (bc547) σε συνδεσομολογία κοινού εκπομπού. (και μην ξεχάσεις να βάλεις μια αντιαστασούλα σε σειρά με το led 1Κ και μια αντιαστασούλα 4κ7 σε σειρά με την βάση (που θα την συνδέσεις στην έξοδο του 4017))