PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με ρυθμιστή τάσης (dimmer).



fkdpbpar
21-03-07, 20:56
Xαίρεται, έχω ένα μοτεράκι 75 βαττ που δουλεύει με 115 βολτ συνεχές ρεύμα, το οποίο για να δουλέψει του έχω βάλει μετασχηματιστή 100 βαττ με output 115 volt AC. Για το λόγο αυτό του έχω βάλει μια ανόρθωση για να μετατρέψω το εναλλασόμενο ρεύμα σε συνεχές που δουλεύει το μοτέρ. Έχω μερικές ερωτήσεις για εσάς:
1ον) Έχω αγοράσει ρυθμιστή τάσης (dimmer), θέλω να μου πείτε αν αυτή η σειρά είναι σωστή: μετασχηματιστής- dimmer-γέφυρα (ανώρθωση)-μοτέρ ή πρώτα πάει το dimmer και μετά ο μετασχηματιστής?
2ον) Υπάρχει πρόβλημα που ο ρυθμιστής τάσης είναι 300 βαττ?
3ον) Η δύναμη του μοτέρ λέτε να μειωθεί πολύ μετά την προσθήκη ρυθμιστή τάσης ,καθώς θα μειώνεται η τάση?
4ον)Πάντος έβαλα το dimmer πριν τον μετασχηματιστή (για να το δοκιμάσω), καθώς μείωσα την τάση μειώθηκαν οι στροφές του μοτέρ αλλά το μοτέρ έχασε την δύναμή του, μπορούσα να το σταματήσω με το χέρι μου!!! Λέτε αυτό να συμβεί αν αλλάξω τη σειρά, δηλαδή βάλω πρώτα τον μετασχηματιστή και μετά τον ρυθμιστή τάσης?
5ον)Το dimmer βασικά είναι για φωτιστικά αλλά δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα με το μοτέρ από την στιγμή που το dimmer είναι 300 βαττ, έτσι δεν είναι?Και
6ον) Πήγα σε ένα ηλεκτρολόγο με το μοτέρ και μου είπε ότι το dimmer κάνει 40 ευρώ, λογικά είναι διαφορετικό από αυτό που πήρα εγώ με 6 ευρώ από τον Φανό, έτσι δεν είναι και αν ναι τι διαφορά έχει?

gsmaster
21-03-07, 21:45
Τα 115V AC ανορθωμένα και εξομαλυμένα 8α σου δώσουν μια τάση πάνω απο 190V DC

Πρόσεχε αυτές οι τάσεις είναι επικύνδυνες.

eebabs2000
22-03-07, 01:19
Αλήθεια ναι, ο μετασχηματιστής που έχεις (115ΑC) δεν κάνει αν το μοτέρ δουλεύει με 115DC. Η δύναμη του μοτέρ είναι λογικό να μειώνεται με τη μείωση της τάσης. 300W είναι νομίζω ότι πρέπει... αλλά δε γνωρίζω και πολλά από dimmer περίμενε μήπως κάποιος φίλος που έχει δοκιμάσει κάτι σχετικό σου απαντήσει.

chip
22-03-07, 09:54
Το dimmer πρέπει να μπένει πριν τον κινητήρα. Είναι λογικό να χάνει τη δύναμή του. Για να μην την χάνει δεν απαιτείται απλός έλεγχος στροφών με μείωση τάσης αλλά ελεγκτής κινητήρα. Ο οποίος βέβαια είναι συμαντικά ακριβότερος. Ένας τρόπος που χρησιμοποιείται (στην απλή του μορφή) είναι να μετράει το ρεύμα του κινητήρα και όταν αυτό αυξάνεται οπότε καταλαβαίνει οτι κάποιος του βάζει φορτίο, αυξάνει την τάση για να αντισταθμίσει την πτώση στροφών που θα προκαλόυνταν. Φυσικά όταν οι κίνητήρες είναι DC οι ελεγκτές είναι πιο απλοί και πιο φθηνοί.
Μία άλλη τεχνική είναι να εργάζονται με παλμους διαμορφωμένους κατά PWM. με τον τρόπο αυτό κρατιέται το ρεύμα σε υψηλές τιμές και υπάρχει μικρότερη επίδραση του φορτίου στις στροφές..(φυσικά μην περιμένεις θαύματα με την τεχνική αυτή)
(μην μου ζητήσεις σχέδιο δεν έχω κάτι έτοιμο να σου προτείνω. :cry: )

xampos
22-03-07, 21:17
θα υπαρχει προβλημα αν βαλεισ dimer φωτισμου σε κινητηρα που ειναι επαγωγικο γιατι οταν το σταματας το πηνιο δημιουργει ενα ρευμα ικανο να καταστρεψει τα παντα στο κυκλωμα σου βαλε μια διοδο αναστροφα στα ακρα του κινητηρα σου που να εχει αναστοφο ρευμα και την αναστροφη ταση ακομη τα 190 v μετα υην ανορθωση ειναι παρα πολλα το dimer σου ειναι για συνεχες η για εναλασομενο η παραπανω ισχυσ δεν σε πειραζει ισα ισα δεν ζεσταινει και ευκολα

fkdpbpar
23-03-07, 16:34
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, τελικά κατάλαβα ότι το dimmer φωτισμού δεν κάνει για το μοτεράκι. Πρέπει να πάρω ρυθμιστή τάσης κινητήρα για τον λόγο που είπε ο chip, ξέρεται κανένα μαγαζί στην Αθήνα που μπορώ να βρω κανένα φθηνό (κάτω από 40 ευρώ)?

fkdpbpar
24-03-07, 21:21
Παιδιά βρήκα και έφτιαξα ένα κυκλώμα για dimmer φωτισμού με επιτυχία. Η ιστοσελίδα στην οποία το βρήκα για όποιον ενδιαφέρεται είναι η εξής: http://www.cc.ece.ntua.gr/~achan/Kataskeues/index.html

hlektrologos000
25-03-07, 00:32
Αντε προσεχε τωρα μην την πατησεις στο αρνι και σου πασαρουν κανενα εισαγωγης.... :lol:

fkdpbpar
25-03-07, 01:49
Μπα, αυτό ξέρω σίγουρα από που είναι. Τώρα που είπες για πρόβατα και για αρνιά, κοίτα αυτό: http://www.stupidvideos.us/video.aspx/IDp~1174/Soldier%20against%20the%20sheep/Stupid%20videos/
Αφασία ο τύπος!!!!

hlektrologos000
25-03-07, 17:36
Αμα σε παρει χαμπαρι το αρνι τι μοτερ ετοιμασες για την παρτι του τα ιδια θα παθεις...

ωραιο video και ωραιο site ....