PDA

Επιστροφή στο Forum : Εταιρίες-βιοτεχνίες



athalex
26-03-07, 20:31
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στην Ελλάδα εταιρίες-βιοτεχνίες που να τους δίνεις το σχέδιο της πλακέτας και το πια υλικά θα τοποθετηθούν και να σου κατασκευάζουν τις πλακέτες έτοιμες μονταρισμένες για τοποθέτηση;
Ενδιαφέρομαι για μια παραγγελία γύρω στα 500 κομμάτια ,

babisko
26-03-07, 22:03
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στην Ελλάδα εταιρίες-βιοτεχνίες που να τους δίνεις το σχέδιο της πλακέτας και το πια υλικά θα τοποθετηθούν και να σου κατασκευάζουν τις πλακέτες έτοιμες μονταρισμένες για τοποθέτηση;
Ενδιαφέρομαι για μια παραγγελία γύρω στα 500 κομμάτια ,

Στην κορυφή της σελίδας του site, υπάρχει διαφήμιση. Με ένα κλικ, θα βρεις την εταιρεία κατασκευής τυπωμένων κυκλωμάτων.

gsmaster
26-03-07, 22:09
Επίσης είναι και μια εταιρία που εδρεύει στην Αλεξανδρούπολη και κάνει αυτή την δουλειά. Δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά βάζει ολοσέλιδες διαφημίσεις στο ελέκτορ. Κοίταξέ το, δεν υπάρχουν και πολλές παρόμοιες εταιρίες στην Αλεξανδρούπολη.

Lykos1986
26-03-07, 22:22
Αν δεν κάνω λάθος η εταιρία λέγετε "Πρίσμα Ηλεκτρονικά ΑΒΕΕ".

k_sotiris
27-03-07, 08:37
Για 500 κομάτια η PRISMA δεν συμφέρει.
Υπάρχουν στην Αθήνα πολλές μικρές που μπορούν να σου κάνουν την δουλεια σου.
Εάν ενδιαφέρεσε στείλε PM να σου πω :D :D :D

chip
27-03-07, 09:45
Αυτές οι μικρές εταιρίες λειτουργούν νόμιμα..? με iso9001-2 κλπ.. περιβαλοντικές μελέτες κλπ... χρήση ROHS υλικών?
Γιατί καλό το φθηνό αλλά μην έχει πρόβλημα μετά να τα πουλήσει... ή μην λόγω κακής συναρμολόγησης αρχίσουν οι πλακέτες, μέσα στο χρόνο, να χαλάνε η μία μετά την άλλη...

athalex
27-03-07, 20:47
Δεν θέλω και να είναι και για πέταμα οι πλακέτες γιατί θα τοποθετηθούν σε αυτοκίνητα και δεν θέλω να μένουν και στο δρόμο.
Την εταιρία στην Αλεξανδρούπολη την ξέρω αλλά δεν ήξερα ότι μια ποσότητα +500 κομμάτια θεωρείτε μικρή.
Μια δεύτερη ερώτηση:
Έχω δει κάποιες πλακέτες μεσα σε κουτί που είναι γεμάτες με ένα υλικό για να μην μπορεί να δει κανένας τι έχει μεσα.
Έχετε καμιά ιδέα;

babisko
27-03-07, 22:58
Έχω δει κάποιες πλακέτες μεσα σε κουτί που είναι γεμάτες με ένα υλικό για να μην μπορεί να δει κανένας τι έχει μεσα.
Έχετε καμιά ιδέα;

Αφού κατασκευάσεις και βεβαιωθείς για την σωστή λειτουργία της πλακέτας, την τοποθετείς σε ένα κουτάκι (συνήθως χάρτινο), τοποθετώντας ταυτόχρονα και τα καλώδια που πρέπει να συνδέονται στην πλακέτα για την επικοινωνία μαζί της (τροφοδοσία, είσοδος, έξοδος κ.λ.π.). Μετά ρίχνεις μέσα στο κουτάκι κάποιες ρητίνες, οι οποίες αφού στερεοποιηθούν με την βοήθεια κάποιου καταλύτη, γίνονται συμπαγείς. Κόβεις το κουτάκι (μιας χρήσης) και η πλακέτα σου είναι έτοιμη, προστατευμένη από αντιγραφή, υγρασία, κραδασμού κ.λ.π. Αυτός ο τρόπος είναι ερασιτεχνικός και τον διάβασα κάποτε σε κάποιο τεύχος του ελέκτορ, αλλά δεν θυμάμαι το είδος των ρητινών που χρησιμοποιούνται. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει, ας μας το πει να το μάθουμε και οι υπόλοιποι.

chip
28-03-07, 09:44
Η Prisma απ οσο γνωρίζω φτιάχνει οποιαδήποτε ποσότητα, ακόμα και ένα τεμάχια (προτότυπο).
Σίγουρα αφού θα είναι για αυτοκίνητο πρέπει να πάς σε σοβαρή εταιρεία... μια και στο αυτοκίνητο επικρατούν ασχημες συνθήκες θερμοκρασίας...κραδασμοί, θερμοκρασία, υγρασία κλπ....άλλωστε για το λόγω αυτό πολλές εταρείες ξεχωρίζουν τα εξαρτήματά του για χρήση σε αυτοκίνητο... ή έστω προτείνουν τη χρήση των industrial εξαρτημάτω.
Η ρυτίνη αυτή πρέπει να τοποθετηθεί.. αν και υπάρχουν φυσικά μέθοδοι για να αφαιρεθεί (δυστυχώς δεν του ξέρω).