PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάντα είχα αυτήν την απορία(κουτί-led)



fkdpbpar
29-03-07, 00:56
Έχω φτιάξει πολλά κυκλώματα με ledακια, ανοίγω τρύπες στα κουτιά των κυκλωμάτων ίσα ίσα να χωράει το πάνω μέρος του λεντ και τα βγάζω απ' έξω, στην συνέχεια τα στηρίζω από το μέσα μέρος του κουτιού όσο είναι δυνατόν με μονωτική ταινία αλλά το πρόβλημα είναι ότι με το πέρασμα του χρόνου ξεκολλάει η ταινία και τα λεντ αρχίζουν και "βυθίζονται" στο κουτί, αφήστε που δεν φωτίζουν καλά λόγω του πάχους του κουτιού. Έχει κανείς καμιά εναλλακτική λύση να βγάλω τα λεντ έξω από το κουτί?

Danza
29-03-07, 01:09
θερμόκολλα... ή ζεστη σιλικόνη... αντι για ταινία ;)

fkdpbpar
29-03-07, 01:12
Σε χρωματοπωλείο λογικά θα βρω? Πόσο περίπου θα μου στοιχίσουν?

brainman
29-03-07, 01:15
η θερμοκολλα στο lidl κανει 5 euros το πιστολη και δινει και 3 βεργες κολλας.πουλαει βεβαια και κουτι με επιπλεον βεργες αλλα τιμη δεν θυμαμαι
πριν εναμιση μηνα την πηρα

fkdpbpar
29-03-07, 01:18
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. 8)

brainman
29-03-07, 01:41
βασικα εγω σε μια κατασκευη μου τρυπησα το κουτι(πλαστικο) με τρυπανακι οπως της πλακετας και εβαλα μονο τα ποδαρακια του led.
το led εμεινε απ εξω,το κολλησα και με το κολλητηρακι εκει που επρεπε και ουτε βυθιζεται.ουτε λογω παχους κουτιου χανω σε φωτηνοτητα

ramona
29-03-07, 05:23
Υπάρχουν και οι παρακάτω βάσεις (νομίζω πως μπορείτε να τα βρείτε σ' όλα τα καλά μαγαζιά ηλεκτρονικών)
Είναι ακριβώς γι' αυτή την δουλειά. Όπως βλέπετε υπάρχουν ειδικές τρύπες στο πίσω μέρος για τα ποδαράκια.

Όπως υπώθηκε υπάρχει η λύση της θερμοκόλλας ή καλύτερα της ζεστής συλικόνης (για πιο εύκολη αποκόλληση σε περίπτωση λάθους).

Lykos1986
29-03-07, 10:03
Υπάρχουν και πολύ πιο φθηνές πλαστικές βάσεις για να χρησιμοποιήσεις. Αυτές που δείχνεις, υποθέτω πως θα έχουν κάποια αξία. Δυστυχώς δεν έχω κάποια εικόνα να βάλω…

fkdpbpar
29-03-07, 10:46
Με τη θερμόκολα μπορώ όμως να βγάλω τα λεντ από το κουτί σε περίπτωση που καούν?

Lykos1986
29-03-07, 10:48
Φυσικά και μπορείς. Λίγο πίεση (λίγο παραπάνω από ότι φαντάστηκες) και το Led έχει βγει.

jakektm
29-03-07, 10:52
αρκει να μην το 'μπουκωσεις' με την θερμοκολλα και μετα δε βγαινει... :lol:

fkdpbpar
29-03-07, 10:57
Εντάξει δεν θα βάλω και όλη την βέργα κόλλας στο λεντ!!! Τη μισή :lol:

fkdpbpar
29-03-07, 14:05
Τελικά πήγα στο lidl αλλά μου είπε ότι τελείωσε η παρτίδα και δεν θα ξαναφέρουν θερμόκολλα λογικά στα χρωματοπωλεία θα βρω.

Gant
29-03-07, 14:36
Και σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών ή τύπου praktiker θα βρεις θερμοκολλα.

fkdpbpar
30-03-07, 13:36
Πιστόλι με δύο βέργες που μου είπε ο brainman βρήκα τελικά στον τριδήμα με 4 ευρώ, αλλά λογικά έχουν όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών.

kingor83
18-05-07, 00:48
Δεν ξέρω από πότε έχει διατυπωθεί η ερώτηση ... απλά χάζευα στο forum και έπεσα πάνω στο ποστ.

Τα led έχουν διάμετρο ακριβώς 5mm. Κάνε στο κουτί σου μια τρύπα ακριβώς 5mm με ένα 5άρι τρυπανι

(με πολύ σταθερό χέρι για να μην παίζει το τρυπάνι δεξιά αριστερά και μεγαλώσεις την τρύπα.

Αν όλα έχουν πάει καλά το led θα έχει τέλεια εφαρμογή (στα όρια του θα σφηνώσει) και δεν θα έχεις

κανένα πρόβλημα. Αν παρόλα αυτά βγαίνει από το κουτι προς τα μέσα με κάτι λιγότερο από 1/10 της σταγόνας

από κόλλα στιγμής στο καπέλο του led και μετά πίεση θα μείνει εκεί για πολύ πολύ καιρό ... :)

gsmaster
18-05-07, 00:58
Αυτό που δεν μου αρέσει σε αυτή την μέθοδο είναι ότι το led πετάγεται πολύ έξω απο μπροστά.
Εξάλλου μια βάση led δεν είναι και τρομερά ακριβή, για να μην την χρησιμποιήσει.ς

kingor83
18-05-07, 01:34
Όντως έχεις δίκιο ...

Πάντως επειδή μου έχει τύχει να μην την έχω πρόχειρη την βάση led και να χρειάζομαι κάτι να κάνω την δουλειά μου
η πατέντα έγινε με μικρές ροδέλες με εσωτ. διαμετρο 5mm (να τις πιάνει το καπέλο του led) και με λίγη παραπάνω κόλλα
στιγμής (φτάσαμε την σταγόνα :) ) το φέρνεις να προεξέχει όσο θες ... με βήμα όσο το πάχος της ροδέλας! :)