PDA

Επιστροφή στο Forum : 6l6 509 8-813



επισκέπτης
31-03-07, 15:39
...

επισκέπτης
31-03-07, 15:42
...

επισκέπτης
31-03-07, 15:43
...

επισκέπτης
31-03-07, 15:46
...

toytkos
16-04-07, 01:08
φιλε πολι καλη κατασκευη θελω να σε ρωτησω καπια πραγματα γιατι σε ακουω με αυτο το μηχανημα και πραγματικα πεζει πολι υσχιρα, οχι σαν και κατι αλλα μηχανηματα που τα διμοσιευον αλλα και αυτοι που τα κατασκευασαν δεν ξερουν αν δουλευουν ,το μονο προβλημα εινε οτι δεν μπορω να σου στηλω pm γιατι;

aeonios
16-04-07, 02:47
Ο χρήστης amerikanos έχει διαγραφεί από το παρόν forum από τον διαχειριστή για ανάρμοστη συμπεριφορά...γιαυτό και δεν γίνεται να λάβει pm.

toytkos
16-04-07, 13:29
ευχαρηστω για την ενημερωση

tzitzikas
16-04-07, 17:32
ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ απο Πτολαιμαίδα βγαίνεις.??? σε ακουσα χτες Κυριακη κατα τις 9 περιπου αν ησουν αυτος απο Πτολαιμαιδα ο Αμερικανος που ακουσα, αλλα δεν εντυπωσιαστηκα απο το σημα. Νομιζω τα ελεγες με Λαμια .δε ξερω με τι τασεις παταγες. ο πιο ισχυρος σταθμος που εχω ακουσει ποτε ειναι απο Κομοτηνη ο Φουλης ο ιντερνασιοναλ τον οποιο τον ακουγα Καλαματα, και οταν δεν ειχε διαληψεις ακουγοταν λες και ανοιγε απο διπλα.

κατι ακομα. με 4-811 διαμορφωνεις πληρως? σε ρωτω γιατι δουλευουμε στο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης μια 813 στα 1400 βολτ και την διαμορφωνουμε με 2-811 αλλα ψιλοπαραμορφωνει οταν ανεβαζουμε ενταση. βασικα τον διαμορφωτη τον ειχε φτιαξει ο Las-Vegas απο Κατερινη (θα τον ξερεις) καικε 2 συνεχομενες φορες με μια 4-400 που δουλευαμε τοτε στα 2800 βολτ (προφανως δεν τον ειχε φτιαξει καλα,πεταγε φωτιες), του αλλαξε μετα τυλιγμα και ενω με το παλιο τυλιγμα τραβαγε καμια 200 mA κορυφες τωρα ο τελικοσ τραβαει μονο 60-80 mA μεγιστο. Μαλλον εχει βαλει πολυ συρμα και εχει μεγαλη αντισταση. ενω σε χαμηλη ενταση παιζει καθαρος ο ηχος μολισ δυναμωσουμε και με την 813 παραμορφωνει. Βεβαια οι 811 παιζουν 24ωρη λειτουργεια εδω και 2 χρονια και θα εχουν πεσει. αλλα και παλια λιγα mA τραβαγε. ακουω ιδεες.

crown
16-04-07, 18:28
Aμερικανε εαν πιστευειs οτι αυτη ειναι καλλη κατασκευη μην ελπιζειs.περιμενε 2-3 μερεs να βγαλω φοτο
το μηχανημα μου(ενοS παμπαλαιου)και μην παραμυθιαζειs τα παιδια εδω στο forum διοτι τα περισσοτερα ειναι νεα παιδια με πολυ ορεξη για μαθησηκαι πανε και στα σχολεια να μαθουν και την θεωρια που εσυ απο οτι φαινετε εχειs μεσανυχτα, για αυτο μην τα μπερδευειs με αυτα τα μηχανηματα που φτιαχνειs.ζητω συγνωμη απο τουs συντονιστεs αλλα κοψτε αμμεσα αυτον τον τυπο απο το forum γιατι μπερδευει και αυτουs που εχουν ορεξη να μαθουν αλλα να μαθουν σωστα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΜΕΛΗ αναμεινατε2-3 ημερεs για foto.

aeonios
16-04-07, 18:29
Αγαπητέ φίλoι crown και tzitzikas όπως έγραψα πιο πάνω ο χρήστης στον οποίο αναφέρεστε διαγράφηκε από το φόρουμ.

tzitzikas
16-04-07, 18:42
Aμερικανε εαν πιστευειs οτι αυτη ειναι καλλη κατασκευη μην ελπιζειs.περιμενε 2-3 μερεs να βγαλω φοτο
το μηχανημα μου(ενοS παμπαλαιου)και μην παραμυθιαζειs τα παιδια εδω στο forum διοτι τα περισσοτερα ειναι νεα παιδια με πολυ ορεξη για μαθησηκαι πανε και στα σχολεια να μαθουν και την θεωρια που εσυ απο οτι φαινετε εχειs μεσανυχτα, για αυτο μην τα μπερδευειs με αυτα τα μηχανηματα που φτιαχνειs.ζητω συγνωμη απο τουs συντονιστεs αλλα κοψτε αμμεσα αυτον τον τυπο απο το forum γιατι μπερδευει και αυτουs που εχουν ορεξη να μαθουν αλλα να μαθουν σωστα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΜΕΛΗ αναμεινατε2-3 ημερεs για foto.

με 8-813 θα επρεπε να καμπανιαζει Θεσσαλονικη βραδυ. καλα απο θεωρια οχι μονο μεσανυκτα εχει αλλα παλαιολιθικη εποχη.
συντομα θα φορτωσω τις επομενες μερες φωτο απο το δικο μας μηχανακι 1 813 στους 1431
KHz . αναμεινατε.

badsak
16-04-07, 23:07
Γεια σας Παλικαρια (και κοπελες γιατι μαλλον υπαρχουν και κοπελες στο Forum). :D :D
Χρονια πολλα σε ολους. Χριστος Ανεστη.
Φιλε τζιτζικα νομιζω πως τα 200ma που δουλευε παλια ο τελικος και το 60-70ma που δουλευει τωρα ειναι πολυ λιγα.
Αναφερε μας και την ταση που δουλευει ο τελικος.
Στον δικο μου τελικο 6χ 811 τραβαω 180ma ρευμα ηρεμιας. και μεχρι και 1-1,2Α ρευματα κορυφης.
Αναφερε αν θες και τι ταση και ρευμα τραβαει στην ανοδο το μηχανημα.
Και κατι ακομα.
Αφου ο διαμορφωτης κα'ι'κε κανα δυο φορες γιατι δεν τον εβαλες μεσα στο λαδι να ησυχασεις?
Αυτο κανουμε εμεις και εχουμε ησηχασει απο τα καψηματα διαμορφωτον και μετασχηματιστων.
Νομιζω πως τους καλητερους διαμορφωτες και μετασχηματιστες τους κανει ο Αντωνιαδης στην
Θεσσαλονικη. (Σ'αυτο συμφωνουν οι περισοτεροι ραδιο πειρατο ερασιτεχνες)
Πρεπει να δωσουμε κανα ραντεβου να με ακουσεις στον αερα να μου πεις εντυπωσεις.
Φιλικους χαιρετισμους 73
ΣΑΚΗΣ Α-67.

itta-vitta
17-04-07, 10:13
Συμφωνώ με Τζίτζικα και Κράουν, για τα πιο πάνω.

atatas
17-04-07, 10:19
..............................

fkdpbpar
17-04-07, 10:23
Μετά την κλωνοποίηση της ντόλυ έχουμε τη δεύτερη κατά σειρά σ'αυτό το site!!! Πάντος αυτό που είπες itta-vitta "Τη λεξική του πενία που αντανακλά την πνευματική του πενία" δεν ισχύει πάντα, σ' αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω αν ισχύει.

itta-vitta
17-04-07, 10:42
Ξέχασα να σε χαιρετήσω. Όσο για τα άλλα που είπες, θυμάμαι.

tzitzikas
17-04-07, 19:39
Γεια σας Παλικαρια (και κοπελες γιατι μαλλον υπαρχουν και κοπελες στο Forum). :D :D
Χρονια πολλα σε ολους. Χριστος Ανεστη.
Φιλε τζιτζικα νομιζω πως τα 200ma που δουλευε παλια ο τελικος και το 60-70ma που δουλευει τωρα ειναι πολυ λιγα.
Αναφερε μας και την ταση που δουλευει ο τελικος.
Στον δικο μου τελικο 6χ 811 τραβαω 180ma ρευμα ηρεμιας. και μεχρι και 1-1,2Α ρευματα κορυφης.
Αναφερε αν θες και τι ταση και ρευμα τραβαει στην ανοδο το μηχανημα.
Και κατι ακομα.
Αφου ο διαμορφωτης κα'ι'κε κανα δυο φορες γιατι δεν τον εβαλες μεσα στο λαδι να ησυχασεις?
Αυτο κανουμε εμεις και εχουμε ησηχασει απο τα καψηματα διαμορφωτον και μετασχηματιστων.
Νομιζω πως τους καλητερους διαμορφωτες και μετασχηματιστες τους κανει ο Αντωνιαδης στην
Θεσσαλονικη. (Σ'αυτο συμφωνουν οι περισοτεροι ραδιο πειρατο ερασιτεχνες)
Πρεπει να δωσουμε κανα ραντεβου να με ακουσεις στον αερα να μου πεις εντυπωσεις.
Φιλικους χαιρετισμους 73
ΣΑΚΗΣ Α-67.


badsak καικε με την 1η φορα που λειτουργησαμε το μηχανακι. πεταγε φωτιες μεσα απο το τυλιγμα. και την δευτερη. προφανως δεν ειχε κανει καλη δουλεια. χωρις υψηλες τασεις καικε. μονο με 2,8 kv.
τωρα την 813 την δουλευουμε στα 1400 dc ανοδικα και ρευμα ανοδικο 160mA. προενισχυτης 100W τρανζιστορικος με μετασχηματιστη στην εξοδο στα 8Ω.ο προενισχυτης ειναι ρυθμισμενος (η εξοδο του) πανω απο στο 75% περιπου της ισχυος του.νομιζω οτι ειναι πολλα για να οδηγησει 2 811. αλλα αλλιως δεν βγαζει ενταση στον αερα.. τελικος 2 811 στα 1400 βολτ dc. μπορει κανεις να μου αναφερει τι τυλιγματα σε Ω πρεπει να εχει ενας διαμορφωτης για μια 813 και ποσα βαττ πρεπει να ειναι???
εγω πιστευω το προβλημα ειναι του διαμορφωτη γιατι μετα τις 2 φορες που καικε τον στειλαμε πισω, αλλαξε τυλιγματα και απο τοτε τραβαει 60 αντε 80 mA.

palladium
19-05-07, 13:15
ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΚΑΙ ΠΕΖΗ ΚΑΛΑ,,,,,,,,PALLADIUM..AM.

kostas30
20-05-07, 00:53
εγω εχθες παρελαβα 8 gu81m θα φτιαξω 2 προς το παρον γραμμικα (απο καθοδο) και μετα βλεπουμε :shock: :wink: :wink: :wink:

sv9cvk
20-05-07, 01:03
Κωστα οταν λες και μετα βλεπουμε τι εννοεις??? :evil: :evil:
Οι αλλες 6 θα μεινουν παραπονουμενες??? :) :)
Μια στρατια απο :evil: :evil:

kostas30
20-05-07, 09:14
φιλε μου χρηστο ποτε δεν θα ηθελα να φτιαξω μηχανημα με πανω 2-4 λυχνιες το πολυ. αν θες μεγαλη
ισχυ φτιαχνεις μια μεγαλη λυχνια και ξεμπερδευεις π,χ 4cx5000 η 4cx15000 εχω και απο αυτες καμποσες :shock: και παντα να υπαρχουν λυχνιες αμοιβες γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται :wink:
αλλα μην ξεχναμε και τον κανονα-νομο που λεει οτι δεν ακουγονται τα μεγαλα μηχανημα αλλα οι καλες κεραιες. :wink: :wink: :D :D :P :P \:D/ :psonio:

sv9cvk
20-05-07, 21:42
φιλε μου χρηστο ποτε δεν θα ηθελα να φτιαξω μηχανημα με πανω 2-4 λυχνιες το πολυ. αν θες μεγαλη
ισχυ φτιαχνεις μια μεγαλη λυχνια και ξεμπερδευεις π,χ 4cx5000 η 4cx15000 εχω και απο αυτες καμποσες :shock: και παντα να υπαρχουν λυχνιες αμοιβες γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται :wink:
αλλα μην ξεχναμε και τον κανονα-νομο που λεει οτι δεν ακουγονται τα μεγαλα μηχανημα αλλα οι καλες κεραιες. :wink: :wink: :D :D :P :P \:D/ :psonio:
Κωστα με βρισκεις απολυτα συμφωνο και εγω θα το σκεφτομουν πολυ για να φτιαξω ενα μηχανημα με πανω απο 2 λυχνιες για πολους λογους .
Τωρα οσο για την 3CX5000 η 15000 που εχεις μου πατησες τον καλο :cry: :cry:
Τωρα εχω μια 3CX3000A7 με την βαση της και ψηνομαι για να την φτιαξω για linear (μην ειναι παραπονουμενη και αυτη :P :P )
Οσο για την κεραια αλλα και το κυκλωμα προσαρμογης μαζι με το συστημα γειωσης (της κεραιας)ειναι το Α και το Ω για μια σωστη εκπομπη απαλλαγμενη απο
αρμονικες κλπ αν αυτα ειναι σωστα τοτε η αναγκη για μεγαλο μηχανημα ειναι μικροτερη .

:D :D :D :wink:

palladium
20-05-07, 22:19
ΓΙΑΣΑΣ ΦΙΛΙ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΗ, PALLADIUM.AM

electronic
21-05-07, 00:47
Γιώργο καλημέρα...

Το forum αυτό έχει να κάνει με κατασκευές, έρευνα και γενικά ανταλάσουμε γνώσεις και απόψης πάντα μέσα στα περιθώρια της νομιμότητας. Είμαστε όλοι ερασιτέχνες των ηλεκτρονικών και όχι απαραίτητα ερασιτέχνες-πειρατές όπως ο κύριος Αμερικάνος που ξεκίνησε αυτό το Θέμα. Δυστιχώς παραφέρθηκε στα γραπτά του μυνήματα και έγινε διαγραφή από το forum. Μπορείς να αναφέρεις τις κατασκευές που έχεις κάνει και να αναβάσεις και κάποιες φωτογραφίες έτσι για να δούμε τα μηχανήματα σου. Μήν ξεκινάς με το να πάρεις control για το αν σε ακούνε σε κάποια μέρη στην Ελλάδα. Εξάλου μπορείς να στείλεις προσωπικό μύνημα σε κάποιους και να σου απαντήσουν.

Τα χερετίσματα μου στις Σέρρες.

Αφού πέρνεις τα control την ώρα που μιλάς και μάλιστα από όλη την Ελλάδα γιατί ζητάς και γραπτή ενημέρωση.???????

Πάντα Φιλικά Γιώργος.